Emeklilik

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur, Şartları Nelerdir ?

Kadınların 3600 günden emekli olabilmesi için; 15 yıl sigortalı olarak çalışmış olmaları ve bu süreç içerisinde 3600 prim gününü doldurmuş olmaları gereklidir. Kadınların 3600 günden emekli olmaları; kısmi emeklilik olarak adlandırılmaktadır. Normal şartlarda emekli olabilmek için doldurulması gereken prim gün sayısı 7200 prim günü olduğundan; 3600 prim günü ile emekli olan kadınların aldıkları emekli aylıkları diğerlerine göre daha düşük olmaktadır. Kadınların 3600 günden emekli olabilmeleri için bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuruda bulunmaları yeterlidir. Ardından başvuruları değerlendirilir ve emeklilik işlemleri yapılır. Yaklaşık 2 haftalık bir süreç içerisinde ilgili işlemler tamamlanmaktadır.

Kadınlar İçin 3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Kadınlar için 3600 günden emekli olma şartları; 3600 prim gününü doldurmak ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olmaktır. Ancak kişilerin emekli olacakları yaşı; sigortalılık başlangıç tarihleri belirlemektedir. Sigorta başlangıcına göre emekli olunabilecek yaşlar şunlardır:

 • 05.2002 tarihi ile 23.05.2005 tarihleri arasında sigortalı olan bir kadın; gerekli şartları yerine getirmesi halinde, 52 yaşında emekli olmaktadır.
 • 05.2005 tarihi ile 23.05.2008 tarihleri arasında sigortalı olan bir kadın; gerekli şartları yerine getirmesi halinde, 54 yaşında emekli olmaktadır.
 • 05.2008 tarihi ile 23.05.2011 tarihleri arasında sigortalı olan bir kadın; gerekli şartları yerine getirmesi halinde, 56 yaşında emekli olmaktadır.
 • 04.2011 tarihinden sonra sigortalı olan bir kadın; gerekli şartları yerine getirmesi halinde, 58 yaşında emekli olabilmektedir.

3600 Günden Emekli Olan Kadınlar Ne Kadar Maaş Alır?

3600 günden emekli olan kadınların alabilecekleri maaşlar şunlardır:

 • 12.1999 tarihinden önce hizmet süresini tamamlamış olan kadınların alabileceği emekli aylığı; 1400 TL ile 1600 TL arasında olmaktadır.
 • 12.1999 tarihinden önce bir hizmet süresi olan ve ayrıca 01.01.2000 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında da hizmet süresini doldurmuş olan kadınların alabileceği emekli aylığı; 1200 TL ile 1400 TL arasında olmaktadır.
 • 12.1999 tarihinden önce bir hizmet süresi bulunan, 01.01.2000 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında hizmet vermiş olan ve hizmet süresini 2008 yılından sonra tamamlamış olan kadınların alabileceği emekli aylığı; 1000 TL ile 1200 TL arasında olmaktadır.
 • 2008 yılından sonra hizmet süresini tamamlamış olan kadınlar 3600 günden emekli olduklarında; 800 TL ile 1000 TL arasında bir emekli aylığı almaktadır.

Kısmi Emeklilik Nedir?

Kısmi emeklilik; kişilerin emeklilik için şart olan 7200 prim gününü tamamlamadan, sigortalılık süresi ve yaş şartı ile emekli olabilmesine verilen isimdir. Kişilerin 3600 gün ile, 4500 gün ile ve 5400 gün ile kısmi emeklilik şartlarını yerine getirerek emekli olabilmesi mümkündür. Kısmi emeklilikten yararlanmak isteyen kişilerin 2018 yılı ve sonrasında ilgili şartları yerine getirmesi gereklidir.

Kısmi Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kısmi emeklilik şartları şunlardır:

 • 3600 günden kısmi emekli olmak isteyen kişilerin; 08.09.1999 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcının olması ve 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olması gereklidir.
 • 4500 günden emekli olmak isteyen kadınların; 08.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında sigorta girişi yapmış olması ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlayıp, 60 yaşını doldurmuş olması gereklidir.
 • 5400 günden emekli olmak isteyen kadınların; 2008 ile 2035 yılları arasında hizmet sürelerini tamamlaması halinde 61 yaşında, 2036 ile 2037 yılları arasında hizmet sürelerini tamamlaması halinde 62 yaşında, 2038 ile 2039 yılları arasında hizmet sürelerini tamamlaması halinde 63 yaşında, 2039 ile 2040 yılları arasında hizmet sürelerini tamamlaması halinde 64 yaşında ve 2042 yılından sonra hizmet sürelerini tamamlaması halinde 65 yaşında emekli olabilmektedirler.

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emeklilik başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Emekli olmak isteyen kadınların kimlik belgeleri gereklidir. Kişilerin üzerinde T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu bir kimlik belgesi ile başvuru yapmaları gereklidir.
 • Emekli olmak isteyen kadınların vergi muafiyet belgeleri gereklidir.
 • Emekli olmak isteyen kadınların sigortalı işten ayrılış bildirgeleri gereklidir.
 • Emekli olmak isteyen kadınların tahsis talep beyan taahhüt belgesi gereklidir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Emeklilik başvurusunun yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Kadınların emeklilik başvurusu için gerekli evraklar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmesi gereklidir.
 • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitme amacı emeklilik başvurusu yapmak olduğundan, görevlilere geliş nedenini aynen böyle söylemelidir.
 • Kişiye tahsis talep ve beyan taahhüt formu verilecektir ve kişilerin bu formu doldurması gereklidir.
 • Kişi diğer belgeler ile beraber doldurduğu formu görevliye verdiğinde; görevli emeklilik başvurusunu alacaktır.
 • Kişilerin emeklilik başvurularının sonuçlanması; ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir, ancak 2 haftalık bir süreç içerisinde başvuruların sonuçlanacağı öngörülmektedir.
 • Kişiler emeklilik başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden de yapabilmektedir. Bu işlemi kişiler e-devlet üzerinden yapabilmektedirler. E-devlet şifreleri ile beraber https://www.turkiye.gov.tr adresine girerek arama kısmına emeklilik kaydı yazmaları ve sonrasında karşılarına çıkan formu eksiksiz bir şekilde doldurmaları yeterlidir. Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yapılan başvuruda olduğu gibi, bir bekleme süresi olmaktadır.

Emeklilik Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Emeklilik başvuru sorgulaması yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

emeklilik basvurusu sorgulama icon

 • Emeklilik başvuru sorgulaması yapmak isteyen kadınların öncelikle; https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapması gereklidir.
 • Kişiler bu adrese giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan giriş yap butonuna tıklamalıdırlar. İlgili butona tıkladıklarında karşılarına sisteme giriş ekranı açılmaktadır. Bu ekrandan T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yapabilmeleri mümkündür. Kişilerin eğer e-devlet şifreleri yok ise; PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilmeleri mümkündür.
 • Kişiler ilgili giriş işlemini yaptıktan sonra; sağ üst köşedeki arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip yazarak veya e-hizmetlerden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulup, sonrasında DYS Evrak Takip sekmesine tıklayarak bir sonraki adıma geçebilmektedirler.
 • Kişilerin açılan sayfadan uygulamaya git butonuna tıklamaları gereklidir.
 • Açılan sayfadan emeklilik başvurusu yapılan yıl seçildikten sonra, sorgula butonu tıklanmalıdır ve sonrasında kişinin başvuru durumu ile ilgili bilgi alabileceği bir ekran gelecektir.

Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Emekli aylığı hesaplaması yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

aylik hesaplama icon

 • Kişinin emekli aylığı hesaplaması yapabilmesi için iki seçeneği bulunmaktadır ve bunlardan biri; https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine giriş yaparak ve açılan sayfada istenen bilgileri doldurduktan sonra sorgula butonuna tıklamaktadır.
 • Kişinin emekli aylığını hesaplayabilmek için uygulaması gereken ikinci yöntem ise; https://www.turkiye.gov.tr adresine girmektir.
 • Kişilerin e-devlet sistemine kayıtlı olmamaları durumunda; PTT’den e-devlet şifresi alarak sisteme kayıt olmaları gereklidir. İlgili adrese girdikten sonra, giriş yap butonuna tıklanmalıdır ve T.C. kimlik numarası ile e-devlet şifresi aracılığı ile giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler butonuna tıklanmalıdır ve e-hizmetler listesi içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapabilecekleri işlemlerin listelendiği listeden; 4A Emekli Aylık Bilgisi seçeneği tıklanmalıdır.
 • Ardından kişinin aylık bilgisi ayrıntılı bir şekilde kendisine sunulmaktadır.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri ve Şartları?

Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Hangi Hastalıklardan Malulen Emekli Olur ?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu