Emeklilik

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Kadınlar çalışmadan nasıl emekli olur  bunun için birkaç basit yöntem bulunmaktadır. İlgili yöntemlerle ev hanımları da emeklilik maaşına hak kazanarak kendilerine güvence altına alabilmektedir. Hükümetin gerçekleştirdiği çalışmalarla belirlenen prim gününü doldurmuş ev hanımlarının önü açılarak emeklilik için çalışma şartı kaldırılmıştır. Üstelik bu haktan yararlanmak için yüksek prim ücretlerinin ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

Oldukça uygun prim ücretleri ödenerek belirlenen prim günü sayısına sahip olan ev hanımları, istenen diğer şartları yerine getirerek herhangi bir işyerine bağlı olarak çalışmak zorunda kalmadan emekli olabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi harici ev hanımları için emekli olmanın herhangi bir alternatif yöntemi olmadığı düşünülürken 2018 yılının müjdesi olarak karşımıza çıkan bu yasa ile birlikte milyonlarca ev hanımını ilgilendiren ve oldukça merak uyandıran konunun tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2018 Yılında Çıkartılmış Ev Hanımlarına Emeklik Sunan Yasanın Detayları Nelerdir?

Bilindiği üzere geçmiş yıllarda ev hanımları üzerine işletme açılması veya bir işyerinde çalışıyor gösterilmesi yoluyla prim ödemesi gerçekleştirilmekteydi. Emeklilik için gerekli olan;

 • Yeterli yaşta olmak,
 • Yeterli prim gününe sahip olmak,
 • Prim günlerini çalışarak hak etmek

Şartları arasında yer alan çalışmak şartı yerine getirilmemesi nedeniyle çalışmadığı halde sigortalı görünen ev hanımlarından dolayı işverenler cezai yükümlülük altına girmekteydi. Uygulanan cezalar nedeniyle ev hanımlarının hiçbir işverenin çalıştırmadığı personeli sigortalı olarak göstermek istememesi sonrası ev hanımları için emeklilik hayali suya düşmüştü. Hükümet yaptığı düzenleme ile ev hanımlarına emeklilik çalışmalarını sonuçlandırarak oluşan bu mağduriyetin önüne geçmiş oldu. Yapılan düzenleme sonrası isteğe bağlı sigortalılık kavramı geliştirilerek yeterli prim gün ve yaş şartını yerine getiren ev hanımları için emekliliğin önü açılmış oldu.

Primlerin aylık olarak belirlenen tutarlarda ödeme yapılması halinde şartları yerine getiren ev hanımları emekli olarak hem aile bütçelerine katkı sağlayabilecek, hem de maddi özgürlüklerine kavuşabilecektir. 11 milyondan fazla ev hanımını yakından ilgilendiren bu gelişme neticesinde gösterilecek ev işleri sonrası prim ödemesi gerçekleştirilerek artık ev hanımları da emeklilik maaşına hak kazanabilecekler.

Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkından Yararlanmak İçin Şartlar Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta hakkını kullanarak emekli olmak isteyen ev hanımları için yasal düzenleme ile bazı şartlar belirlenmiştir. Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir sorusuna yanıt arayan milyonlarca ev hanımı için aşağıda liste halinde gerçekleştirilmesi gerekli şartlara yer verilmiştir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak çalışmıyor olmak,
 • Vergi mükellefi olmamak,
 • Bir işyerine bağlı olarak çalışılmıyor olsa da evde imkanlar dahilinde çorap, patik, dantel, dikiş-nakış, vb. işlerden gelir elde ediyor olmak

Belirlenen şartlara göz atıldığında her ne kadar çalışma zorunluluğu ortadan kaldırılıyor olarak bir algı mevcut ise de çalışılmıyor algısı sadece belirli bir sigorta kolunda bir işletme altında çalışmayı kapsamaktadır. İsteğe bağlı sigortadan yararlanılması için küçük de olsa evde belirli işlerle uğraşmak ve karşılığında gelir elde etmek gerekmektedir.

Ev Hanımlarına Sigorta Yapılabilmesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta hakkından faydalanmak isteyen ev hanımlarının sigortalı olarak gösterilebilmeleri için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Ev hanımı sigortası için gerekli evraklar şartların yerine getirildiğini gösteren ve isteğe bağlı sigorta başvurusunun iletilebilmesi için gerekli evraklardır.

 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
 • İkametgah Belgesi,
 • Vergi Daireleri’nden alınacak Gelir Vergisi Mükellefi olunmadığına dair yazı,
 • Başvuru için gerekli olan İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru Formu

İlgili evraklarla birlikte uygun şekilde başvuruda bulunan ev hanımları isteğe bağlı sigorta haklarını kullanarak prim ödemelerini gerçekleştirmeye başvurabilirler.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu ikamet edilen Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gerçekleştirilmektedir. Yukarıdaki başlıkta liste halinde verdiğimiz evraklarla birlikte yapılan başvurular sonucu İsteğe Bağlı Sigortalı olunabilmektedir.

 • Yukarıda belirtilen evraklarla birlikte SGK İl Müdürlükleri’ne gidilir.
 • SGK İl Müdürlüğü’nden temin edilen İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru Formu temin edilerek doldurulur ve diğer evraklarla birlikte teslim edilir.

Yapılan başvurular sonrası ev hanımları BAĞ-KUR’lu olarak prim ödemesi gerçekleştireceklerdir. Başvurunun ertesi günü ev hanımlarının sigortası başlayacak olup ödeme günlerinde primlerini ödeyerek istenen şartları sağlayana kadar prim ödemelerine devam etmeleri gerekmektedir.

Ev Hanımları Toplu Ödeme Yaparak Emekli Olabilir Mi?

Geçmiş yıllarda yasalarla izin verilen toplu ödeme seçeneği, bu yasa kapsamında uygulanmamaktadır. İlerleyen dönemlerde herhangi bir çalışma yapılıp yapılmayacağı için henüz net bir detay mevcut olmamakla birlikte bu yasa kapsamında ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme yapılamamaktadır. Prim ödemeleri her ay ödenecek olup ödenecek primler aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır:

 • İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen ev hanımları, aylık elde ettikleri kazancı belirteceklerdir.
 • Beyan edilen kazancın %20’si genel sağlık sigortası primi, %12’si malullük, yaşlılık ve ölüm primi olmak üzere toplamda %32 oranında prim ödemesi hesaplanacaktır.
 • Beyan edilen gelire göre %32 oranında hesaplanan aylık prim tutarı, 2018 yılı Aralık sonuna kadar 541,20 TL altında olamayacaktır.

Görüldüğü üzere 2018 yılında en düşük BAĞ-KUR priminin 613 lira olduğu düşünüldüğünde yasa ile avantajlı durumda olduğu görülmektedir. Her ay düzenli olarak yıllık revize edilen oranlarda ödenen primler sonrası;

 • 58 yaşını doldurmuş,
 • 9000 prim gününe sahip

Ev hanımları emeklilik maaşına hak kazanabileceklerdir. Ayrıca ev hanımlarına toplamda 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı tanınmış olup her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere toplamda 6 yıllık bir avantaj sağlanabilmektedir. Prim gün sayısı ile ilgili Kanun’da bir detay bulunmakta olup bu detaya göre emekli olunmadan önceki 3 buçuk yıllık dönemde herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışılması halinde, ödenmesi gereken prim tutarı 7200 güne düşmektedir. Oldukça büyük avantaj sağlayan bu durum değerlendirilerek yaş düşürülemese bile daha az prim ödemesi yapılarak karlı çıkmak mümkün olacaktır.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası Meclisten Geçti Mi?

Bilindiği üzere 2017 yılı içerisinde CHP Antalya Milletvekili Nafi Kara tarafından TBMM’ye 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik ile ilgili yasa teklifi verilmiştir. Verilen yasa teklifi sonrası tüm gözler TBMM’ye çevrilerek bu yasa teklifi doğrultusunda yapılan çalışmaların detaylarına verilmiştir. Verilen yasa teklifine göre;

 • Herhangi bir işte çalışma zorunluluğu,
 • Prim ödeme zorunluluğu

Bulunmadan sadece 25 yıl evli kalmak ev hanımlarının emekli olabilmesi için yeterli sayılacaktı. 25 yıl evli kalmış ev hanımları, geçmişe dönük prim ödemelerini gerçekleştirerek emeklilik hakkı kazanabilecekti. Her ne kadar 2017 yılında verilmiş de olsa henüz bu konunun TBMM’de görüşülmediği bilgisini siz okurlarımızla paylaşmak istedik. Ülkemizin mevcut ekonomik yapısı ve kanun detayları göz önüne alındığında SGK açısından bu yasanın külfet olacağını düşünerek bu yasanın çıkma olasılığının düşük olacağı değerlendirmesini bulunmaktayız. Ev hanımlarının emekli olabilmek için;

 • Fiili olarak bir işyerinde sigortalı olarak çalışması,
 • İsteğe bağlı sigortalılıktan faydalanması

Harici herhangi bir alternatif bizlere göre yakın zamanda görünmemektedir. Yukarıda hesaplamasını da sizlerle paylaştığımız üzere oldukça avantajlı bir yasa olarak görünen bu yasanın tanıdığı haktan ev hanımlarımızın faydalanarak kendilerini güvence altına almaları tavsiyemizdir.

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur, Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu