Sosyal Yardım Platformu

2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Kaymakamlık tarafından yapılan para yardımları, muhtaç kişiler tarafından alınmaktadır. Devlet tarafından insanlarımıza yardımcı olmak “Sosyal Devlet” anlayışını yerine getirmek amaçlı destek olmak belli kurumlara görev amaçlı verilmektedir. Bu kurumlardan biri de kaymakamlıklardır. Kaymakamlıklar uzun süreden beri günümüze gelen yardımlarıyla birçok ihtiyaç sahibi insanımıza yardımcı olmuş, yol göstermişlerdir. Bu tarz çeşitli farklı isimlerde yardımlarla muhtaç insanlarımıza bir umut ışığı olmuşlardır. Peki, umut ışığı oldukları kaymakamlık yardımları nelerdir sizleri bilgilendirmek için paylaşayım ve diğer yazımda da bunların ayrıntısından söz edeyim.

Kaymakamlık Yardımı Nedir?

Kaymakamlık yardımları bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” vakıflarınca yapılan araştırmalar incelemeler başvurular sonucu ihtiyaç sahiplerine gönderilmek üzere hazırlanan ve ulaşan yardımların genel adına Kaymakamlık Yardımları denir. Kaymakamlık yardımları şunlardan oluşmaktadır.

2020 Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Kaymakamlık yardımları pek kısıtlanacak sayıda olmasa da genel başlıklarla bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Özürlü ihtiyaç yardımı,
 • Sağlık yardımı,
 • Proje destek yardımı,
 • Sosyal destek yardımı,
 • Şartlı gebelik yardımı

gibi birçok ihtiyaçlar da yardımlar verilmektedir.

Kimler Kaymakamlık Yardımlarını Alabilir ?

Kaymakamlık yardımlarını genel olarak ilk bakışta muhtaçlar, dar gelirli vatandaşlarımız, yoksullar, dul kalanlar, yetim kalanlar v.s birçok ihtiyaç sahipleri almaktadır.

 • Bir ihtiyaç sahibi örneklerle açıklamak gerekirse ;
 • Sigortalı bir işe sahip olmayan
 • Geçim sıkıntısı yaşayan
 • Herhangi bir mal varlığı bulunmayan
 • İhtiyaçlarını karşılayamayan

Herhangi bir engeli bulunan bu yardımlar için hak kazanmıştır.  Fakat; ilçelerin büyüklüğü nedeni ile bu yardımlar onların tespit edilemediği için yerine ulaşamamaktadır.

Böyle durumlar da ihtiyaç sahibi kişi başvuruda bulunarak evrakları hazır ederek gerekli belgeler ışığında başvuru talep edebilmektedir. Araştırmalar ve incelemeler yapıldıktan sonra kaymakamlık bünyesindeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” dernekleri ile bu yardımlar ilgili bölümlerden yola çıkmaktadır.

Para Yardımı : Yardıma ihtiyacı olanlar belirlenip netleştirildikten edildikten sonra kaymakamlık (“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” ) bünyesinde 3 aylık maaşlar ile verilen yardım türüdür. İhtiyaç türüne göre de para yardımı fiyatlarında değişiklik olabilmektedir.

Erzak Yardımı : Aynı şekilde kaymakamlık bünyesince muhtaçların belirlenip yiyecek, içecek, yakacak(kömür) gibi yaptıkları yardımdır.

Çocuk Yardımı : Çocuk yardımı 0-5,5 , 6-6+ ve bu şekilde aralıklarla devam eden çocuklara yapılan yardımdır. Örneğin 0-5,5 yaş aralığı dönem  yardımı okul öncesi döneme denk gelir. Bu yüzden diğer dönemlere göre daha az yardım ile de ihtiyaçlara görülebilmektedir. İhtiyaçlara örnek vermek gerekirse bez, mama, giyinme, yeme ihtiyaçlarından bazılarını söyleyebiliriz.

Kira Yardımı : Kirada oturup bu parayı veremeyecek durumda olup ihtiyaç sahibi olan muhtaç kimselere verilen yardıma da Kira Yardımı denir. Kira yardımı da kendi içinde ikiye ayrılıyor. Örneğin eğer kirada olan şahıs konut kirası için başvurdu ise ayrı yardım yapılarken işyeri için yardım talebinde bulunan kişiye işyeri yardımı yapılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı

Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları

Taşınma Yardımı Başvuru ve Şartları

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

Ayrıca taşınma yardımı var bu da bir yerden bir yere taşınırken destek amaçlı verilen ücrettir.

Kaymakamlık Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Genel olarak bir başlık içinde topladığımız için her yardımın kendi gerekli evrakları vardır. Bunları da tek tek yukarıdaki başlıklarımızı detaylı bir şekilde incelediğimiz yazılarımda belirttim. Göz atmanız yardımcı olmak açısından yeterince faydalı olacaktır kanısındayım. Başvuru formu doldurulurken yardım türleri maddeler halinde vardır hangi yardım türünden yararlanmak isterseniz onu işaretler ve ona uygun evrakları tamamlayıp yardımlarınızı alırsınız. Bu durumu somutlaştırmak amaçlı şöyle bir örnekle konuyu süsleyelim.

Bir engelli vatandaş bu başvuruyu yapacaksa öncelikle heyet raporunu hastaneden alır ve engelini belirten belge(rapor) ile birlikte başvurusunu yapar.

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Yetim birisi velinin vasisinin vefat ettiğine dair belgeyi(evrakı) alır bununla birlikte başvuru yapar. Bunu çoğaltmak mümkündür ama zaten her şeyi makalelerimizi tek tek incelerken gerçekten ayrıntısıyla belirttim. Sizlere faydalı olabilirsem ne mutlu bana.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçe Örneği ve Nasıl Doldurulur ?

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşların, kaymakamlıklardan talep edecekleri para yardımı için ilk önce bir dilekçe doldurup vermeleri gerekiyor. Aşağıda ki linkten dilekçe örneğini bulabilir ve doldurarak kaymakamlığa verebilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçe Örneğini İNDİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 222 YORUM
 1. Ayhan dedi ki:

  5 aydır işsizim maddi sıkıntılar içindeyim evliyim 5 yaşında bir çocuğum var.kiralarimi ve faturalarımi odeyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 2. Gülşah dedi ki:

  Merhaba. 30 yaşındayım iş arıyorum. Ailemle görüşmüyorum. Bir akrabamızın yanında kalıyorum. Kaymakamlığa baş vursam yardım alabilirmiyim. Evinde kaldığım kişi de eşinden boşanmış. Asgari ücretle çalışıyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Başvurunuz yüksek ihtimalle onaylanır.

 3. tayfun dedi ki:

  merhaba ben 2 yıllık evliyim kiradayım asgari ücret alıyorum 1 yaşında çocuğum var aldığım para yetmiyo faturalarımı ödeyemiyorum her hangi bi yardım ala bilirmiyim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Fakat siz müracaatınızı yapın komisyon belki onay verebilir.

 4. Rümeysa dedi ki:

  Engelliyim ve atarürk üniversitesi açıköpretim fakültesinde okuyorum. Para yardımı alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne engelli maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 5. yağmur dedi ki:

  merhabalar ben eşimden ayrıyım bir kızım var 11.sınıf seneye 12 . sınıf olacak her geçen yıl masrafları artmakta evim kira ve kendim asgari ücretle çalışıyorum bu durumda kızıma yardım yapılır mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Siz yinede Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için müracaat edin komisyon onay verire alabilirsiniz.

 6. Ebru dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar İzmir’den yazıyorum eşim yüzde 95 engelli diyaliz hastası ve ev hemodiyalizi yapıyoruz dolayısıyla 4 yıl önce işimi biraktim 22 yaşında bir oğlum var okuyor evimiz kira eşimin malulen emekli maasiyla geçinmeye calisiyoruZ acaba yardım ala bilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşinize evde bakım aylığı için müracaat edebilirsiniz.

 7. Çigdem dedi ki:

  Suanda gercekten cok zor durumdayim 7 aylik hamileyim esimi isten cikardilar evim kira 2 kiram bi araya geldi ev sahibim kapiya dayandi kacarak evlendigimiz icin ailelerimiz destek olmuyor faturalarim duruyor ne yapicagimi bilmiyorum sasirmis durumdayim esim 1 aydir is ariyor bulamiyor en son cagre evimde ki televizyonumu sattip bagli oldugum belediyeye gittim eve geldiler bana sadece gida yardiminda bulundular ama suanda bana gidadan once evimin kirasini vermem lazim evsiz kaldiktan sonra gida yardimini ne yapicam ben lutfen yardim edin esimde bende kafayi yiyicek duruma geldik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına nakit yardımı başvurusu yapabilir ve alacağınız kira yardımı ile kiranızı ödeyebilirsiniz.

 8. Elveda kefelioglu dedi ki:

  Ev yapmak icin yardim veriliyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evet Kaymakamlık evi kendisi yapıyor. Bulunduğunuz yerdeki Kaymakamlığa müracaat ederek durumunuzu anlatıp konut talebinde bulunabilirsiniz.

 9. Selda dedi ki:

  Merhabalar,
  13 yaşında bir oğlum var. Babası 2 yıl önce vefat etti. 300 TL yetim aylığı alıyouz oğlum için. Ortaokul 8. sınıfa gidiyor.
  Ben 2. evliliğimi gerçekleştirdim. İkinci eşimin oğluma maddi hiçbir desteği yok ve son 1 yıldır işsiz olduğu için ayrıca maddi sıkıntılar yaşıyoruz.
  Hem oğlum yetim olduğu için oğluma hemde ayrıca eşim ve ben çalışmadığımız için maddi yardım olarak başvuruda bulunabileceğim ve yardım alabileceğim yerler varmıdır? Yardımcı olabilirseniz mutlu olacağım.
  Teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 10. vedat dedi ki:

  merhaba ben vedat 10 gundur izmirdeyim 3 gunrur sokaktayim ne param var ne kalicak yerim is ve kalacak yer ariyorum.ne olur yardkm edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek durumunuzu anlatın ve yardım talebinde bulunun, yada bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığına müracaat edin.

 11. Fatma temel dedi ki:

  Ben 5çocuklu bir anneyim ve hiçbiryerden gelen gelirim yok şuana kadar kendim çalıştım tekstillerde günlük olarak şuan çalışamıyorum hastayım ve ufak olan çocugum 1yaşında yardımlarla geçindim evime defalarca su bastı belediye yardım etti ev benim degil kayın paderimin harabe gibiydi ama şuan iyi oturuyorum ama3çocugumu okutuyorum eşim sişofren çalışmıyo ve kötü durumdayım neyapa bilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edebilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 12. Veysel dedi ki:

  Merhaba iyi günler. Ben yüzde 44 engelli orana sahip raporu olan bir Türkiye vatandaşıyım daha önce maddi yardım için başvurdum onaylanmadı Gerekçesi evde iki kişi olmamız ve benim sigortalı olmam. Şimdi bir oğlum oldu ve Asgari ücretle çalışıyorum bir daha başvurdum acaba onaylanırmı eşim hiç çalışmıyor ve üzerimde hiç mal varlığı yok kiradayım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı olanlara sosyal yardım verilmiyor.

 13. Nevim dedi ki:

  Merhaba ben eşimi 5 sene önce kaybettim ondan kalan 800 teleyle geçiniyorum bir oğlum var okul başladı ve piskolojik tedavi görüyor bu nedenle paramız yetersiz kalıyor ne yapa bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 14. ahmet dedi ki:

  selamun aleykum iki kızım var okuyan iki ay öncede ilklerimiz oldu 50 gün yogumbakımda kaldılar çok şükür taburcu oldular anne sürü gelmiyor mama ile beslemek zorundayız işsizim calışmıyorum kirada oturuyorum gün geçtikçe birşeylerimi satıyorum ama artık dayanacak gücüm kalmadı borclarım birikti ödeyemiyorum Allah rızası için bana yol gösterirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına müracaat ederek bez ve mama yardımı talebinde bulunabilirsini<<.

 15. Dilek Akgül dedi ki:

  Merhaba kardeşim kanser hastası 2017 de%89 engelli raporu verildi şuanda ağır engelli durumunda yatıyor sürekli kendi ihtiyacını göremiyor.hiçbir geliri yok yardıma muhtaç kimse bakmak istemiyor bakıcıya ihtiyacımız var onuda karşılayacak durumumuz yok devlettende hiç bir yardım alamıyoruz ne maddi ne manevi çok zor durumdayız lütfen yardımcı olurmusunuz umutların tükendiği yerdeyiz doktorlar artık umutsuz sonuçlar veriyor ne olur yardım istiyoruz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşiniz için engelli maaşına müracaat edebilirsiniz. Ayrıca aileden biri kim bakacak ise onun adına da bakım aylığına başvuru yapabilirsiniz.

 16. Cemile dedi ki:

  Merhaba benim eşim afganli şuan kimse iş vermiyor eşime cebimizde para kalmadı napcamizi şaşırdık biyerden yardım alabilir miyiz bide biz kaçtığımız için evimizde eşya yok konu komşu halimize acıyıp birkaç hali felan vermişlerdi eşya yardımı yapan bir vakıf var mı acaba çok zor durumdayız buzdolapsız felan cevap yazarsanız sevınırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 17. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben 2 senedir yardimimi aliyordum kiz kardesim oldurulunce annemler yurt disina sigindilar kendi yurtlarini satip ankardan bir ev ve traktor aldilar gelemedikleri icin yurt disindan ben almak zorunda kaldim malini ustume yardimim kesilirmi yetkililer 1 hafta icinde gelecegiz dediler evimize sizden bilgi bekliyorum tesekkur ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sadece evinize bakılmıyor, mal varlığı araştırması da yapılıyor ve üzerine kayıtlı bütün menkul ve gayrimenkuller görünüyor. Yardımın devam etmesi için üzerinizde tapu kaydı bulunmaması gerekir.

 18. Selami dedi ki:

  Ben 3 bin lira maaş alıyorum eşim çocuklarla ilgilendiğinden çalışamıyor evim 900 lira kira biri 6 diğeri 2 yaşında 2 çocuğum var 6 yaşındaki çocuğum bu yıl okula başladı her ay 600-700 lira kredi kartından kullanıyorum ama asgarisini bile ödemekte zorlanıyorum şimdiye kadar 10 bin lira civarında bankaya borcum birikti nereden yardım alabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalı çalıştığınız için sosyal yardım alamazsınız. Maddi destek yapan dernek ve vakıflardan yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 19. Ilhan dedi ki:

  Merhabalar ben koyde imam olarak gorev yapiyorum lojmanim cok kotu durumda koyluler de yardim etmiyo kaymakamliga basvuru yapsam bana bu konuda yardimci olabilirlermi evin maddi olarak ihtiyaci cok kendim karsilayamiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, lojmanın tadilatı için sizin bağlı olduğunuz müftülüğe müracaat etmeniz gerekiyor.

 20. Esra dedi ki:

  Merhabe esim de bende calismiyoruz esim kilolu oldugu icin ise almiyorlar iki tane cocugumuz var evimiz kira kirayi odeyemedigimizden evden cikarttilar baska bi ev tuttuk sag dan soldan yardim isteyerek evimize esyalarimizi koyduk elektrik su dogalgazi actiramadik esyalarimizi eve yerlestiremedik badana boya yapamadik oylece duruyo esyalar evin icinde ortalikda babamizin evinde kaliyoruz cocuklarla cok zor durumdayiz babam elinden geldigi kadar bize bakmaya calisiyo ama o da zorlaniyo kimden nasil yardim alabiliriz kim nasil yardim edebilir bize yardimci olmanizi rica ediyorum bundan onceki aylarda telefon ve evin icinde bulunan televizyonnlari satarak bi kac kira odedik ama artik odeme imkanimiz da kalmadi ne yapabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

 21. Meryem dedi ki:

  Merhaba eşimde bende calismiyoruz hiç bir güvencemiz (ssk vs) yok ayreten gebeyim yardima muhtaciz kirada oturuyoruz bugüne kadar devlletten en ufak bir yardim talebinde bulunmadik şimdi talep edebilirmiyiz. Nelerden faydalanabiliriz nereye basvurabiliriz. Vakıfa basvursak ne demeliyiz hic bir fikrimiz yok. Hangi yardimlardan faydalanabiliriz sıralayabilirmisiniz teşekkür ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek market ihtiyaçlarınız için sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz.

 22. Merve dedi ki:

  Merhaba gıda parası yardımı incelemeye alınmış denildi 3 ayda 1 kere alıyorduk. Neden incelemeye alınıp eve gelirler hangi durumlarda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bikaç defa yapılan yardımın ardından ailenin maddi durumunda değişme olup olmadığı konusunda inceleme yapılıyor.

 23. Esra dedi ki:

  Kaymakamlığa gıda yardımı için başvuruda bulundm Eve geleceklerde ben İstanbul büyük sehir belediyesi sosyal yardımlaşma kartı alıyorum 75 TL yatio kaymakamlikdan yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eve gelen yetkililer ihtiyacınız olduğu yönde rapor verirlerse yada kanaat oluşursa alabilirsiniz.

 24. Hiranur demir dedi ki:

  Bi sorum daha olacak ben İstanbul büyükşehir belediyesinden sosyal yardimlasma kartı alıyorum 75 TL yatıyor kaymakamlikdan yardim alabilirim demi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz, durumunuz uygunsa yardım alabilirsiniz.

 25. Hiranur demir dedi ki:

  Pazartesi kaymakamlığa gıda yardımı için basvuruda bulundum eve geleceklerini soylediler geldikleri zaman çocuğum için dolap isteyebiliyomuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ihtiyacınız olan şeyi isteyebilirsiniz.

 26. Meral dedi ki:

  Merhaba ben yabancı uyrukluyum ,sosyal güvencem de yok,çalışmıyorum ,3 yasinda oğlun var ona bakmakla yükümlüyum ve eşim de 2 aydır aşkın bir süredir işsiz ve yanımızda deyil.kirada yim ve hiç bir gelirim yok .nasıl yardım alabilirim diye bana yardımcı olursanız memnun olurum .teşekürler …

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, oturma izniniz varsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek durumunuzu anlatın. Yetkililer size yardımcı olurlar.

 27. Arda Çalış dedi ki:

  Merhaba. Kadından erkeğe geçiş sürecindeyim. (Transeksüel-Trans erkek). Psikiyatri tedavisindeyim. Ben ve benim gibi bir çok arkadaşım durumumuzdan dolayı ise alınmıyoruz. Ses, görüntü, giyiniş ile erkekten farkımız yok fakat kimlik pembe. Çoğumuz ailelerimizle yaşamıyoruz çünkü bizi kabul etmiyorlar. Bize iş vermedikleri için gerek hiç bir ihtiyacımızı gideremiyoruz. Bizim için yardımlar olduğu söyleniyor . Ne yapmamız gerek? Böyle bir yardım söz konusumu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 28. Nazmiye dedi ki:

  Merhaba iki hafta once kaymakamlikğa gidip kömur ve cocuk yardımı için başvuru yaptım denetlemeye geleceklerini soylediler ve hala gelen olmadi ne zaman gelirler ve ne zaman sonuclanir birde etrafimdakiler bana klima ve bulasik makinen var diye vermezler diyolar klima bozuk makineyide babam ceyizimde almisti biz almadik yani kayinvalidemin evinde oturuyoruz zaten ev bizim ustumuze degil esim calismiyor sorum su ne zaman denetim olur ve ben yardim alabilir miyim simdiden tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evinize gelen denetim ekibinin sizin kömür ihtiyacınız olduğu yönünde rapor verirse alabilirsiniz. Kış mevsimi yakın olduğu ve kömür dağıtımı başladığı için kısa sürede gelirler

 29. Lale hayık dedi ki:

  Merhaba ben universite ogrencisiyim universitede 5.yilim param olmadigi icin calistim kisa sureli islerde okulum uzadi ailem destek cikmadi bu sure boyunca tek basima yasamaya calistim suan kiradayim ve yanliz yasiyorum kirami odeyemiyorum calisamiyorum okula gitmem gerektigi icin napcami bilmiyorum islerde part oldugu icin az para veriyorlar calisma imkanim yok bunyem zayif oldugu icin 24 yasindaym 40 kiloyum calisamiyorum agir islerde uzun saatli islerde napcami bilmiyorum omurgamdada skolyoz hastasiyim maddi anlamda cok zorlaniyorum psikolojik tedavide goruyorum ben nasil bi yardim alabilirim lutfen bilgi verin yardim edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunun

 30. Mert dedi ki:

  Merhaba ben 20 yasindayim sigortam yok yesil kartliyim
  dislerimi tedavi ettirmek istiyorum muayene oldum ancak 8000 tl masraf cikicagini soyledi doktorum bunu karsilayacak durumum.Belli bir miktar elden verip gerisini taksitle 100 er 100 er odeyecegim.Ama elden 2000 tl vermem gerek bunu verecek durumum yok bu konufa devletten yardim alabiliyormuyum yada nerden ve nasil yardim alabilirim lutfen yaridmci olurmusunuz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde (Devlet Hastanesi) ücretsiz tedavi olabilirsiniz. Eğer yakın çevrenizde Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 31. Seren dedi ki:

  Merhaba
  Yeni evlendik borçlarımız var ve evimiz kira bi çocuğum var 2 aylık sadece eşim asgari ücretli çalışıyor zor geçiniyoruz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım yapılamıyor.

 32. Meryem dedi ki:

  Merhaba,ben bu sene üniversiteye başlıyorum.Kardeşim de liseye başlıyor.Annemle babam boşandı.Velayetimiz annemde, babamdan hiçbir şekilde destek görmedik.Annem asgari ücret ile çalışıyor sigortalı bir şekilde.Hangi yardımları alabiliriz?
  Yardım başvurularını ben de yapabilir miyim yoksa sadece annem mi yapmalı? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 33. Reyhan dedi ki:

  Esimden yıllar önce ayrıldım çocuklarımla zor şartlarda bu günlere gelebildik çok şükür fakat çocuklar büyüdü sorunlar çoğaldı kızım (20yş) tesettüründen dolayı çalışamıyor bende aynı şekilde oğlum ise (17 yş) sorunlu bi çocuk çalışmıyor evim kira babamdan ölüm aylığı alıyorum (850 tl) yetiştirmem imkansız nereye nasıl başvurmalıyım. Şimdiden tşk ederim Allah razı olsun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, market ihtiyaçlarınız için belediye yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 34. Hilal dedi ki:

  Bes cocugum var esim cezaevinde ama bir cocugum yasini doldurup kaydini baska bir yere aldi bizimle kalmiyor bir cocugumda ozurlu bir kizim ilac kullanim raporu bulunduruyor ancak kiraci olmama ve rahatsiz cocuklarim bulunmasina ragmen ustelik kucuk bir ilkokul cocugum var kizim lise son ama daha 16 yasinda bunun yani sira benimle hic bir kaydi bulunmyan cocugumun sigortasi yuzunden saglik yardimlari ve digerlerinden yararlanamiyorum ne yapmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli çocuğunuz için maaş başvurusunda bulunabilirsiniz

 35. Naile dedi ki:

  Merhaba,
  imam nikahlı eşimden ayrıldım, küçük yaşta 2 çocugum var , su anda sigortalı bir işim var ama 1 ay sonra işten çıkarılacağım. Evim kira. Ben hangi kurumdan hangi yardımları alabilirim. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1-Eğer son 3 yılda 600 gün sigorta primini doldurduysanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.
   2-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için ve sosyal kart için müracaat edebilirsiniz.

 36. Ebru dedi ki:

  4 yıllık evliyim2.5 yaşında kızım var.Eşim uyuşturucu bağımlısı.Bizi maddi manevi sürekli zarara uğratıyor.Ailem destek olmuyor,ama bebeğimle zor bir hayat yaşıyorum.Boşanmak istiyorum ama hiç bir gelirim yok.Kızımdan asla ayrılmak istemiyorum.Ona daha saglıklı bir hayat vermek istiyorum ama imkanlar beni kısıtlıyor.Devletten nasıl bir yardımda bulunabilirim.1 oda da olsa evim olsa kızımı krese verip çalişabilmek ona bakabilmek tek derdim.Ama bu mümkünmü.Kiralar çok yüksek kreşler pahalı ben işe girsem hangi birine yetişebilirimki.Çok zor durumdayım hergün ölüm korkusuyla yaşıyorum ama birşeyler yapmak için nereye başvurabilirim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1-Eşinizin tedavisi için AMATEM’e müracaat edebilirsiniz.
   2-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek çocuğunuz için yardım alabilirsiniz.
   3-Kreşleri olan büyük firmalar var. Yaşadığınız yerde kreşi olan firma varsa iş için müracaat edebilir siz çalışırken çocuğunuz da kreşe devam eder.

 37. Naciye diker dedi ki:

  Slm ben esimden ayrildim yalnizyasiyorum hic bi gelirim yok isbuldum 3 ay calistim ssk yoktu geri cuktim isten iki aydie issizim kira yardimi baska han gi yardimlari alabilirim napmam lazim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal başvurusunda bulunabilirsiniz, yardım için müracaat edebilirsiniz.

 38. Seyhan dedi ki:

  Merhaba kayinvalidem 62 yaşında.hicbir geliri yok mal varlığı yok.evi kira.su an yalnız yaşıyor.kiraaini biz ödüyoruz.diger ihtiyaçlarınıza biz karşılıyoruz ama bizde zorlanmaya başladık.kayinvalidem nasıl bir yardim alabilir ve nereye muracat etmesi geeekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   1-Kayın valideniz için iki ayda bir 550TL olarak ödenen dul maaşı için müracaat edebilirsiniz.
   2-Sosyal kart için müracaat edebilirsiniz.
   Başvurunuzu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabilirsiniz.

 39. Yeter iscen dedi ki:

  Esim calismiyor 4 tane cocugum var kayin validemin yaninda kaliyorum cocuklara bakmakta zorluk cekiyoruz naapmaliyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çocuklarınız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına çocuk yardımı parası için müracaat edebilirsiniz. Gıda yardımı için sosyal kart başvurusu yapabilirsiniz.

 40. saadet dedi ki:

  ben emekli memurum hastalığım çok..65 yaşındayım..oğlum ve gelinimle yaşıyorum..oğlum şu anda işsiz..benim maaşım var oda kredi çektiğim için 600 tl felan..oğlumun borcu çok..kredi borçlarını ödeyemedi..çocuk nafakası ödüyor..tek arabası var ev bana ait ve ben salonda yaşıyorum..mecbur..burda çok daha iyi durumda kişiler erzak yardımı alıyor..ben ekmek paramı düşünüyorum..hiç olmazsa erzak yardımı alabilseydik iyi olurdu..ankara mamak ekin mahallesinde oturuyoruz..nereye müracat gerekli..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Oğlunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (Kaymakamlık bünyesinde bulunan) nakdi yardım ve sosyal kart için müracaat edebilir. Ayrıca 2022 Sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık maaşına da başvuru yapabilir

 41. Ayse dedi ki:

  Bir kızım bir oğlum var oğlum yüzde 94 engelli eşim hapiste evim kira sadece bir tarla var üzerimde ama o tarladan hiçbir gelir elde edemiyorum bana engelli yardımı parası alabilirmiyim kaymakamlıktan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım talebinde bulunabilirsiniz. Engelli raporu veren Devlet yada Üniversite hastanelerinden engelli raporu 2022 sayılı kanun kapsamında engelli maaşına başvuru yapabilirsiniz

 42. Ayse dedi ki:

  Bir kızım bir oğlum var oğlum yüzde 94 eşim hapiste evim kira sadece bir tarla var üzerimde ama o tarladan hiçbir gelir elde edemiyorum bana engelli yardımı parası alabilirmiyim kaymakamlıktan

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yardım için müracaat edebilirsiniz ayrıca engelli raporu alarak engelli maaşına da başvuru yapabilirsiniz

 43. Nazlı dedi ki:

  Eşim ceza evinde hiç bir gelirim yok ev kira iki kızım var ilk okulda hangi yardımları alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kendiniz için muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz, sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz
   Kızınız için çocuk parasına başvurabilirsiniz

 44. Cengiz dedi ki:

  Arkadaşlar bazı sağlık sorunlarım nedeniyle çalışamıyorum askere elverişli olmadığım hakkında rapor hazırlandı sizce bir yardım maaşı alabilme durumum varmı?
  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   2022 sayılı kanun kapsamında geliriniz asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesi durumunda maaş için başvuru yapabilirsiniz. Engelli raporu olanlar da bu maaşa başvuru yapabilirler

 45. tuncer ozer dedi ki:

  2 cocugum var eşimden ayriyim yardım istiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, belediyeye sosyal kart için müracaat edebilirsiniz

 46. Ali dedi ki:

  IBB KARTI IÇIN NEREYE BAŞVURU YAPIORUZ

 47. Alev dedi ki:

  yardımı ıstıyorum 4 çocuğum içinıkızlerım var madde bagımlısı gelırım yok

 48. Müslüm dedi ki:

  Meraba ben askerden firar etdim ve subeye gidio teslim oldum 2 gun yol izni verdiler fakat yol param yok ne yapabilir

 49. Ozlem dedi ki:

  Esin den ayrılarak kaymakamlık maaş veriyor mu 10 yaşında kızım var

 50. Serap dedi ki:

  İbb kartı için başvurdum eve geldiler fakat kartım gelmedi şuan çok zor durumdayım evin kirasını bile verecek durumumuz yok

  1. admin dedi ki:

   Serap hanim onaylanan kartlarin ne zaman sizr ulasacagini yetkililer dahi bilmiyor. Okurlarimizdan bazilarinin karti 1 haftada gelirken bazilari 8 ayi bulmus