Sosyal Yardım Platformu

2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2020 Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Kaymakamlık tarafından yapılan para yardımları, muhtaç kişiler tarafından alınmaktadır. Devlet tarafından insanlarımıza yardımcı olmak “Sosyal Devlet” anlayışını yerine getirmek amaçlı destek olmak belli kurumlara görev amaçlı verilmektedir. Bu kurumlardan biri de kaymakamlıklardır. Kaymakamlıklar uzun süreden beri günümüze gelen yardımlarıyla birçok ihtiyaç sahibi insanımıza yardımcı olmuş, yol göstermişlerdir. Bu tarz çeşitli farklı isimlerde yardımlarla muhtaç insanlarımıza bir umut ışığı olmuşlardır. Peki, umut ışığı oldukları kaymakamlık yardımları nelerdir sizleri bilgilendirmek için paylaşayım ve diğer yazımda da bunların ayrıntısından söz edeyim.

Kaymakamlık Yardımı Nedir?

Kaymakamlık yardımları bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” vakıflarınca yapılan araştırmalar incelemeler başvurular sonucu ihtiyaç sahiplerine gönderilmek üzere hazırlanan ve ulaşan yardımların genel adına Kaymakamlık Yardımları denir. Kaymakamlık yardımları şunlardan oluşmaktadır.

2020 Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Kaymakamlık yardımları pek kısıtlanacak sayıda olmasa da genel başlıklarla bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Özürlü ihtiyaç yardımı,
 • Sağlık yardımı,
 • Proje destek yardımı,
 • Sosyal destek yardımı,
 • Şartlı gebelik yardımı

gibi birçok ihtiyaçlar da yardımlar verilmektedir.

Kimler Kaymakamlık Yardımlarını Alabilir ?

Kaymakamlık yardımlarını genel olarak ilk bakışta muhtaçlar, dar gelirli vatandaşlarımız, yoksullar, dul kalanlar, yetim kalanlar v.s birçok ihtiyaç sahipleri almaktadır.

 • Bir ihtiyaç sahibi örneklerle açıklamak gerekirse ;
 • Sigortalı bir işe sahip olmayan
 • Geçim sıkıntısı yaşayan
 • Herhangi bir mal varlığı bulunmayan
 • İhtiyaçlarını karşılayamayan

Herhangi bir engeli bulunan bu yardımlar için hak kazanmıştır.  Fakat; ilçelerin büyüklüğü nedeni ile bu yardımlar onların tespit edilemediği için yerine ulaşamamaktadır.

Böyle durumlar da ihtiyaç sahibi kişi başvuruda bulunarak evrakları hazır ederek gerekli belgeler ışığında başvuru talep edebilmektedir. Araştırmalar ve incelemeler yapıldıktan sonra kaymakamlık bünyesindeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” dernekleri ile bu yardımlar ilgili bölümlerden yola çıkmaktadır.

Para Yardımı : Yardıma ihtiyacı olanlar belirlenip netleştirildikten edildikten sonra kaymakamlık (“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” ) bünyesinde 3 aylık maaşlar ile verilen yardım türüdür. İhtiyaç türüne göre de para yardımı fiyatlarında değişiklik olabilmektedir.

Erzak Yardımı : Aynı şekilde kaymakamlık bünyesince muhtaçların belirlenip yiyecek, içecek, yakacak(kömür) gibi yaptıkları yardımdır.

Çocuk Yardımı : Çocuk yardımı 0-5,5 , 6-6+ ve bu şekilde aralıklarla devam eden çocuklara yapılan yardımdır. Örneğin 0-5,5 yaş aralığı dönem  yardımı okul öncesi döneme denk gelir. Bu yüzden diğer dönemlere göre daha az yardım ile de ihtiyaçlara görülebilmektedir. İhtiyaçlara örnek vermek gerekirse bez, mama, giyinme, yeme ihtiyaçlarından bazılarını söyleyebiliriz.

Kira Yardımı : Kirada oturup bu parayı veremeyecek durumda olup ihtiyaç sahibi olan muhtaç kimselere verilen yardıma da Kira Yardımı denir. Kira yardımı da kendi içinde ikiye ayrılıyor. Örneğin eğer kirada olan şahıs konut kirası için başvurdu ise ayrı yardım yapılarken işyeri için yardım talebinde bulunan kişiye işyeri yardımı yapılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı

Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları

Taşınma Yardımı Başvuru ve Şartları

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

Ayrıca taşınma yardımı var bu da bir yerden bir yere taşınırken destek amaçlı verilen ücrettir.

Kaymakamlık Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Genel olarak bir başlık içinde topladığımız için her yardımın kendi gerekli evrakları vardır. Bunları da tek tek yukarıdaki başlıklarımızı detaylı bir şekilde incelediğimiz yazılarımda belirttim. Göz atmanız yardımcı olmak açısından yeterince faydalı olacaktır kanısındayım. Başvuru formu doldurulurken yardım türleri maddeler halinde vardır hangi yardım türünden yararlanmak isterseniz onu işaretler ve ona uygun evrakları tamamlayıp yardımlarınızı alırsınız. Bu durumu somutlaştırmak amaçlı şöyle bir örnekle konuyu süsleyelim.

Bir engelli vatandaş bu başvuruyu yapacaksa öncelikle heyet raporunu hastaneden alır ve engelini belirten belge(rapor) ile birlikte başvurusunu yapar.

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Yetim birisi velinin vasisinin vefat ettiğine dair belgeyi(evrakı) alır bununla birlikte başvuru yapar. Bunu çoğaltmak mümkündür ama zaten her şeyi makalelerimizi tek tek incelerken gerçekten ayrıntısıyla belirttim. Sizlere faydalı olabilirsem ne mutlu bana.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçe Örneği ve Nasıl Doldurulur ?

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşların, kaymakamlıklardan talep edecekleri para yardımı için ilk önce bir dilekçe doldurup vermeleri gerekiyor. Aşağıda ki linkten dilekçe örneğini bulabilir ve doldurarak kaymakamlığa verebilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçe Örneğini İNDİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 222 YORUM
 1. Burhan dedi ki:

  Merhaba ben 2 ay önce başvurdum hesap açtırdılar,Açtım eve gelirler dedi gelmediler. Bugün tekrar aynı kişiye gittim kurula gönderiyorum dedi hesabınıza ay sonu maaş yatar dedi telefonunuza msj gelecek dedi gelmese hesabınıza bakın dedi 3 ayda bir yatacak dedi , ne kadar yatar tahmini ? tesekürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yapılan yardım miktarı ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. Net bir rakam söylemek mümkün değildir.

 2. Esra dedi ki:

  Merhaba Eşim ve ben çalışmıyoruz sigortamızda yok ne gibi yardımlardan faydalana biliriz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 3. Barış dedi ki:

  Merhaba ben 1 ay önce bavurdum beni arayip bayram parasi verilecegini soyleyip 300 tl yatirildi bu birkereyemi masustur.e devlete baktigimda yardim devam ediyor diyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bayram ve hane yardımları tek seferlik yardımlardır. İhtiyaç durumunda tekrar başvuru yapabilirsiniz

 4. Zehra dedi ki:

  Merhabalar ben zehra wsimden ayriyim fakat daha bosanmadik anemin evinde kaliyorum 3 4 aylik ta bir bebegim var ane ve babam ayri bebegim icin mama ve bez yardimi alabilir miyim birde kendi ihtiuyaclarim icicn yardm alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bez ve mama yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 5. mihriban dedi ki:

  Merhabalar eşim asgari ücretli çalışıyor kiraciyiz 4 yaşında kızım var benim de çalışmam için kızımı okula yazdırmaya lazım okul ücretini odiyemiyoruz bunun için bir yardım alabiliyor muyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapıyorsunuz. İşyeri kabul ederse kreş yardımı alabilirsiniz.

 6. Zöhre dedi ki:

  Merhaba ben eşimden 3 ay önce resmi olarak boşandim benim 5 yaşında ikiz çocuklarim var kaymakamliga başvuruyaptim eve geldiler fakat ben im gidecek kimsem olmadagi için eski evimde kayin babamin alt evinde kaliyorum bize o sahip cikti hic bi gelirim üzerime kayitli hic birseyim yok aceba onaylanirmi zordurumdayim kiraya cikamiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kira yardımı yada dul maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 7. Esra dedi ki:

  merhaba ben ocak ayında aile ve sosyal yardımlaşmaya başvuru yaptım onaylandı fakat mart ayında yatacağı söylendi. sizce tek aylık mi yoksa başvuru yaptığım aydan itibaren mi yardim yapılır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtemelen hane yardımıdır yani tek seferlik yardım

 8. seda dedi ki:

  Merhabalar, Mevsimlik gezici tarım işçisi aileler yıl içinde çalıştıkları 20-50 iş günü için sigortalandıklarında kaymakamlık/SYDV yardımlarında bir kesilme söz konusu oluyor mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Aktif sigorta göründüğünde kesilir

 9. sevilay eğridir dedi ki:

  ben 2 aydir işsizim işten çkarildim kirami veremiyorum bi kzm la yaşiyorum hiç bir ihtiyacimi karşilayamiyorum doğalgaz ve elektirik borçla ödedim hiç gelirim yok ben nereye baş urabilirim iş başvuru yaptm oralardan da hbr gelmedi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlığa yapmanız işlemlerinizi hızlandırır. Daha hızlı sonuç alırsınız.

 10. İbrahim dedi ki:

  7 aydır çalışmıyorum SGK GSS borcum olduğundan dolayı hastanelerde muayene olamıyorum bu borcum için nereye başvuru yapmam lazım şuanda SGK yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, GSS borcunuz için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeniz gerekmektedir.

 11. Mehmet dedi ki:

  Iyi gunler , annem ev kadini ve hicbir saglik sigortamiz ,gelirimiz, adimiza mal varligi yok, ev kadini adina is yapmak amaciyla anneme kredi cikarmi kaymakamliktan, ve anne annem 78yasinda eski dokuk bi evde yasiyo dul maasi ile gecinyo ,evinin tadilati icin kaymakamlik yardimi varmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık kredi vermez sadece ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım yapar. Annenizin evinin tadilatı için Kaymakamlık Makamına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 12. sinem dedi ki:

  ben 40 yasindayim bosandim ailemden ayri ikamet ediyorum.babam ssk emeklisi.suan issizim issizlik maasi aliyorum bir sureye kadar. 805 tl. evim kira sosyal yardim alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. İşsizlik maaşı alanlar sosyal yardım için başvuru yapabilmekteler

 13. ufuk SENFERT dedi ki:

  Öncelikle merhaba , Hikayem uzun fakat özetliyorum . 2017 den beri kamu ve özel 9 hastane gezdim…Vertigo ile başlayan yolculuk , polinöropati , stif person , sereballer ”palsi – ataksi” arasında gidip geliyor .( rahatsızlığım kısaca denge kaybı , yürüyüş bozukluğu , solda çok , sağ bacakta az güçsüzlük , düztaban , bel fıtığı ) 2 hastane taşınıyoruz diye , biri yetersiziz diye , özeller ” MEMORIAL ve TOBB ” vereceğimiz rapor geçersiz kapsamlı bir hastanede görülmenizde fayda var diye uğurladı…Gazi Üniv. Hastanesi ya çıkmazda ya oyalıyor , ATATÜRK Hastanesi , heyet günü taşınmasını bahane etti vs. Haala net bir teşhisi elime alamadım ! 1.5 yıldır çalışamıyorum . Bağ-kur ödeyemedim , vergi dairesi kapıda bekliyor . Yetmezmiş gibi bu sürede babamı ve 03/02/2019 da abimi kaybettim…Psikolojim allak bullak…
  Ben mücadele ettim ama doktorlar git-gel yaptırarak oralı olmadı ve burası beni aşar , diyerek durumumu kabullendim… ANKARA’da , bir hastaneye ” kurumumuz , kaymakamlık , devlet yardımları alabilmesi , temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi ve durumun raporlaştırılması için acilen gerektiğinin yapılması ” tarzında veya uygun göreceğiniz tarzda bir üst yazı için nereye başvurabilirim ? ( bu sayede , kamu borcumun düzenlenmesi , vergi-bağkur vs ve iş gücü kaybı oranıma göre engelli maaşı bağlanması istiyorum…)

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, fazla yoğunluk olmayan Ankara dışındaki illerde engelli raporu veren üniversite yada Devlet Hastanelerine müracaat edebilirsiniz.

 14. meltem dedi ki:

  Merhaba eşim ve ben issizim sosyal güvencemiz yok birikmiş kiramiz var evime yakacak kömür alamadık yiyecek alamıyoruz sosyal yardimlasmaya başvurduk bir seferlik 300 tl verdiler ben bu parayla hangi ihtiyaci mi karşılaşacağım iş bulana kadar idare edemem başka yardım nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz

 15. Hilal dedi ki:

  Merhaba kaymakamlığın verdiği ‘Hane yardımı tek seferlik mi acaba . Değilse kaç ayda veriyorlar. Birde şartlı eğitim yardımına başvurdum 12.ayda hala devam ediyor gözüküyor e devlette ne zaman sonuçlanır.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hane yardımları tek seferlik yardımlardır. İhtiyaç durumuna gör 2 yada 3 ay sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvuruların sonuçlanması ise komisyon toplantısına bağlıdır.

 16. Tugba dedi ki:

  Benim beyaz esyaya ihtiyacim var nereye basvurmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 17. Meltem dedi ki:

  Merhaba eşim aylardır iş bulamıyor evimin birikmiş 6 aylık kirası var elektrik kesik 2 yasinda bebegim var kaymakamligi başvuru yaptım yardım icin 1 sefer lige mahsus bana 300 tl yardım çıktı ben bu parayla ne alayım fatura mi odeyim çocuğumun ihtiyaclarinimi karsilayim aradım sordum bunu uygun gördük dendi ben ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaat ederek muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 18. Selçuk dedi ki:

  Merhaba, ben 7 ay cezaevinde yattım. 15 gün once tahliye oldum. Denetimli serbestlikten faydalanıyorum şuan. 1 arkadaşım işyerinde geçici olarak beni sigortalı yaptı. Fakat çalışmıyorum. Denetimli serbestlik ten faydalanmam için ssk yaptırmak gerekiyordu. Evim kira 2 tane kızim ilkokula gidiyor. Is bulana kadar yardım talep ediyorum. Uygun mudur acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 19. Serdar dedi ki:

  Merhabalar ben ve eşim şu an işsiz durumdayız,sağlık güvencemiz ve her hangi bir gelirimiz yok fakat 5 sene önce işlettigim iş yerinden sonrasında hurdacıya verdiğim 2adet motosiklet var üzerime görünen,onlarıda sigorta borçlarını ve üzerindeki hacizi ödeyemediğim için üzerimden düşüremedim.bu durum yardım almamı engeller mi? Saygılarımla kolay gelsin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, vergi kaydınız yoksa borcunuzun olması yardım almanıza engel değildir.

 20. Ali Demir dedi ki:

  Merhabalar, yüksek lisans öğrencisi olduğum için sosyal güvencem yok başka bir işte de çalışmıyorum. Yaşım 25 i doldurduğu için de her ay genel sağlık sigortası kapsamında 75 tl para ödüyorum. kaymakamlığa başvursam bu problem çözülür mü ? Veya nereye başvurmam gerekiyor ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir testi yaptırabilirsiniz. Geliriniz asgari ücretin 3’te birinden az ise GSS primi ödemezsiniz.

  2. Esra dedi ki:

   Merhabalar üç çocuk annesiyim 5 senedir ayriyim anne ve babamla oturuyorum babam sigortalı ise girdi yardımlarım hemen kesilir mi acaba yardımcı olun bana başka bi gelirim yok çalışmıyorum

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardım için kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden az olma şartı var. Eğer babanız asgari ücretli çalışırsa 2 anne babanız 4 siz olduğunuza göre 6 kişilik olup gelir sınırının altında olur ve yardım almanızı etkilemez

 21. nur dedi ki:

  merhaba babam beyin kanamasi gecirdi ameliyat oldu suan calisamiyor evde 3 kisi yasiyorlar kredi ile ev aldilar kardesim hem okuyor hem calisiyor ama yetmiyor bir yardim alabilirler mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşinizin sigortası yoksa yardım için başvuru yapabilir.

 22. nur dedi ki:

  merhaba esim calismiyor 2 senedir issiz 2 cocugumuz var ihtiyaclarini karsilayamiyoruz bir gelirimiz yok evimiz kira biz ne yardimi alabiliriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda, kira yada çocuk yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 23. Nurgül kılıçer dedi ki:

  Merhaba 3 yaşında bir oğlum 1 yaşında bir oğlum var eşimle boşanma aşamasındayız zor durumdayım kimseden destek almıyorum ailemin yanında kalıyorum çalışmıyorum babam emekli ve borçları var kaymakamlığa başvuru yapsam onaylanılırmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 24. Sibel erciyes dedi ki:

  Merhaba ben iki hafta yükümlü olarak devlet makamında ücretsiz calismaya başladım ve buyuzden çalışma imkanım yok hayatımı idame ettirebilecegim ne bir gelirim nede işim var çok zor durumdayim ihtiyaçlarımı karsilayamiyorum nasıl yardım alabilirim bu konuda aydınlatabilirmisiniz saygilar

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımı için başvuru yapmak isteyen kişiler yardım talebinde bulunduğunda fakirlik belgesi de ibraz etmek zorundadır.

 25. Çağatay dedi ki:

  Merhabalar Altındağ da bir aile var durumları çok kötü mekruf bir binada yaşıyorlar 3 kişiler. ikametleri ankara değil bu aileye nasıl yardımcı olabiliriz?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   ikamet ettikleri yerin Kaymakamlığına ya da Sosyal Yardım kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz.

 26. Aysun dedi ki:

  Kaymakamlığa yardım başvurusunda bulundum evıme gelecekler ama ne zaman gelırler ne kadar süre içinde evımde 1 torba bıbkomurum kaldı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, komisyon toplantısından önce gelirler. Bir haftayı bulabilir süre

 27. Ali aydin dedi ki:

  Merhabalar 2 aydır çalışamıyorum bulunduğum yerin konumu itibariyle eşimin icralık borçları var ama eşimin 4 bin tl ödemesi lazım yoksa hapise girecek 1 yaşında KIZIM var bende borç batagindayim kaymakamlık veya herhangi bir kürüm dan nakit yardım alma şansım var mı ne yapabilirim kimseden bu parayı bulamıyorum eşim hapise girecek ve ailem dağılacak ne yapabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Durumunuzu belirten evraklar ile kimliğiniz ile birlikte bulunduğunuz yerin kaymakamlığına başvuru yapabilirsiniz.

 28. diek dedi ki:

  isyerim var gelirim yok elekrtik borcum kira borcum var esm sigortali calisiyo evim kira

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal güvencesi olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 29. Esra dedi ki:

  Merhaba ben biyoloji ögretmeniyim yaşim kpss den yeterli puan alamadigım için atanamıyorum özel sektörde ögretmenlik yapmak istiyorum ama nereye başvurduysam olmadı her yer tecrube istiyor acaba banada iş saglayabilirlermi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   İşkur’a başvuru yapabilirsiniz.

 30. ayten dedi ki:

  merhaba benim kız kardeşim yüzde 70 engelli raporu var çalışamıyor. Hepatipi oldugu içinde işe alınmıyor .engelli maaşı için baş vuru yapıyoruz babamın tarlası annemin iki evi var diye maaş baglanmıyor biz kız kardeşime başvuru yapıyoruz anne babamız neden mazeret sürülüyor analmıyom. 2 çocugu var nafaka almıyor mecbur annemlerde yaşıyor bize aynı durumda olup maaş baglananlar nasıl alamazsınız diye soruyor şaşırıyoruz .1 AY İÇİNDE GELİP BAKILACAK DENİYOR NE GELEN VAR NE GİDEN

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki evrakları tamamlayarak tekrar başvuru sağlayabilirsiniz.
   Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
   2 adet vesikalık fotoğraf
   Engelli Sağlık Kurulu Raporu
   Vukuatlı nüfus kayıt örneği
   Muhtaçlık belgesi
   SGK’dan herhangi bir gelir elde edilmediğine dair belge
   Engelli maaşı başvuru dilekçesi
   Mal bildirimi belgesi
   Başvuru engelli olan kişi tarafından ya da bu mümkün değilse vekili tarafından yapılabilmektedir.

 31. Şirivan dedi ki:

  Mrb nnem 65 yaş üstü babam emekli ama annem babam emekli olmasina ragmen annem 65 yas üstü oldugu icin yaslilik parasi alabilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanız emekli olduğu için anneniz 65 yaşlılık aylığı alamaz

 32. Sibel dedi ki:

  Merhaba benim 2 tane çocuğum var biri 9 biri 7 yasinda ve ben daha onceden cocuk yardimjna bosvuru yaptim 1 seneligine kabul edildi 5 ay aldim ondan sonra sikayet var denip kesildi ben esimden ayriyim birlikteykende nikâhımız yoktu zaten daha sonra itiraz dilekcesi verdim red oldu basvurunuz tamamen iptal edildi diyolar yardima ihtiyacim var ne yapmaliyjm kaymakamligada gittim kackere sadece komur yardimi aliyorum baska bir yardim yok diyolar kira yardimi erzak yardimi tada digerleri yok diyolar sgktam da yok ustume kayitli hic biseyim yok nereye basvuru yapcam ben cimere bimere yazi mi yazayim napayim bi yardimci olun lütfen biraz uzun oldu ksr bkmyn

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve tekrar posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunun

 33. İbrahim dedi ki:

  Merhaba. Arkadasim ceza evinde eşide kirada 3cocugu var geçim sıkıntısı yaşıyor nereye ve ne için başvuru yapabilirim teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından eşi cezaevinde olan bayanlara yardım verilmektedir. Başvuru yapabilirsiniz.

 34. seher dedi ki:

  iyi akşamlar sigartasi olanlar yararlanamiyyor diyorsunuz eşimin sigortası var evet ama dört aydır kira veremiyoruz sigorta kirami odemiyor faturalarim birikti sigorta odemiyor iki cocugumvar ekmek parası bulamıyorum çocuklarım yeri geliyor AC yatıyorlar sigorta ekmek vermiyor Çocuğumun alarjisi var sürekli doktordayiz devlete gidiyoruz sigorta varya karjiliyo ama ezzaneye gittiğimde ilaç parası istiyor muane ücretini istiyor eeee bu sigorta ne ise yarıyor söyleyin bana

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, uygulama gereği sigortası olanlara verilmiyor. Fakat bazı durumlarda komisyon insiyatif kullanabiliyor

 35. Burcu dedi ki:

  Merhabalar, ibb sosyal yardim kartım var idi ama onada simdilik odeme yapmıyorlar. Eşimin sabıka kaydı olduğundan sürekli bir ise giremiyor, almıyorlar yani. Günü birlik iş bulursa çalışıyor yoksa yok. Hicbir sosyal güvencemiz yok. Iki çocuğum var , biri henuz 5 aylik bile degil. Ben bu yuzden çalışamıyorum. faturalarım birikti aldı başını gidiyor. Allah beterinden korusun ama bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?tesekur ederim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bulunduğunuz bölgedeki Kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.
   Sizin ve çocuklarınızın kimliği ile birlikte yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 36. Tayfun kerim dedi ki:

  Babam emekli baskomser 1 ay once kanserden vefat etti 3 kardesiz biri evli diyeri ise yuzde 80 engelli 38 yasinda ve bende uzman cavusum annemde sag cok sukur.. sorum şu 32 yildir bu vatana hizmet eden rahmetli babam min arkasinda kalan annem ve ozurlu kardeşim icin bir yardim yaparlarmi yaparlarsa nasil bir yol izlemeliyim tesekkur ederim …

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz dul aylığı aldığı için sosyal yardım alamaz fakat kardeşiniz için engelli aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 37. Kadriye dedi ki:

  Merhaba bn 1.sinifa gidecek bir çocuğum var onun okul ihtiyaçları için maddi yardım almak istiyorum nereye basvurmaliyim evimiz kredili kredi ödüyoruz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 38. emre dedi ki:

  Merhaba faturalarım için yardım talep ettim gelen kişi olumlu dedi haberlesecegiz dedi. 20 gün oldu acaba kaç günde sonuçlanır.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular komisyonda değerlendirildiği için komisyon toplantısının zamanı önemli. Ayrıca toplantıda onay verilmesinden 20-25 gün sonra ödemeler yapılıyor.

 39. Bahar Şanlı dedi ki:

  18 yaşındayım bundan bir yıl önce bir kaza geçirdim zor durumdayım çalışamıyorum sigortam yok hastaneye gidemiyorum maddi durumumuz olmadığından sigortam yapılamıyor babam beş çocuğa bakıyor zar zor geçim sağlanmaktadır kirada oturuyoruz bunun için nasıl bir yardım alabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımlarına başvuru sağlayabilirsiniz.

 40. elif dedi ki:

  merhaba ben 3 ay once maddi yardimdan faydalandim 3 ayda bir veriliyormus bu yardim gelip basvurursam tekrar alabilir miyim 3 tane cocugum var evim.kira lutfen uardimci olun

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tek seferlik yardımlar birbirinden bağımsız olduğu için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 41. Emine hanım dedi ki:

  Merhaba ben yardım için başvuru yaptım 2 çocuğum var ilk defa başvurdum eve bakmaya geleceklerini söylediler 1 ay oldu gelmediler ne zaman gelirler bide gelirlerse evde olamasam başvuru iptal mi olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yenileyin birde evde bulunmaya çalışın olumlu rapor düzenlemeleri için

 42. Aslı dedi ki:

  esim belınden fıtık oldu isten cikartildi issizlik maasi aliyor fakat yetmiyor kira su elekteik 1 tanede kizim var yardim alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım için başvurunuzu yapın. Komisyon onay verirse yardım alabilirsiniz.

 43. Sait Aygenc Yaz dedi ki:

  Merhaba ben yaklasik 1 aydir işsizim. Işsizlik maasi baglandi ama 1130 tl’dir. Evim kira 1.5 yasinda oglum var zor durumdayiz. Acaba bize yardimda bulunabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 44. Aysel Bayramoğlu dedi ki:

  Merhabalar ben eşimden ayrılmak istiyorum maddi desteğim yok ve 3 çocuğum var .ikizlerim 2 oğlum 4 yaşında devletten toplam alacağım aylık yardım ne kadar olur ? Nafaka bu yardımları engellerini?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, nafaka alırken sosyal yardım alabilirsiniz.

 45. Leyla dedi ki:

  Ben 23 yaşında üniversite mezunu işsiz bır kızım 4 sene önce babamı kaybettık annem ve dıger kız kardeşimle beraber yaşıyoruz babamdan maas felanda kalmadı anneme sadece 2 ayda bır dul maası alıyo onunla gecınıyoruz kaymakamlıktan nasıl yardım alabılır annem vede kardesımle ıkımız iş arıyoruz ıkımızde üniversıte okuduk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz dul maaşı alması sosyal yardım almasına engel değildir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek; nakit yardımı, gıda yardımı, yakacak yardımı ve diğer yardımlar için talepte bulunabilirsiniz.

 46. Ekrem dedi ki:

  Merhaba emekliyim ve %90 oranında engele sahibim. Herhangi bir maddi veya ayni yardım sağlayan kurum var mıdır? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara yada emeklilere sosyal yardım verilmiyor. Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunursanız komisyon belki onay verebilir

 47. Jale dedi ki:

  Merhaba 3 çocum var kiradayım asgari ücretli çalışanım kiramı çocuklarımın ihtiyacı karşılayamıyorum borcumuz var çok zor durumdayız lütfen yardım edin…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Yinede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek şansınızı deneyebilir yardım başvurusu yapabilirsiniz.

 48. Frd dedi ki:

  Kaymakamlıktan yapılan diğer aile yardımı tek seferlik mi yapılıyor acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aile yardımları tek seferlik olup ihtiyacın devam etmesi durumunda tekrar başvuru yapılabilmektedir.

 49. Murat dedi ki:

  Mrb benim 3 yaşında lösemi tedavisi gören oğlum var ben ssk li asgari ücretle çalışanim evim babamın fakat oda kirada olduğu için 750 TL kira veriyor um babama ben acaba kaymakamlıktan herhangi bir yardım alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardımlar sigortası olana verilmiyor. Yinede şansınızı deneyebilirsiniz.

 50. Ayhan dedi ki:

  5 aydır işsizim maddi sıkıntılar içindeyim evliyim 5 yaşında bir çocuğum var.kiralarimi ve faturalarımi odeyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına nakit ve gıda yardımı için müracaat edebilirsiniz.