Sosyal Yardım Platformu

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Maddi Manevi Yardımlar

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Maddi Manevi Yardımlar

Devlet tarafından insanlarımıza yardımcı olmak “Sosyal Devlet” anlayışını yerine getirmek amaçlı destek olmak belli kurumlara görev amaçlı verilmektedir. Bu kurumlardan biri de kaymakamlıklardır. Kaymakamlıklar uzun süreden beri günümüze gelen yardımlarıyla birçok ihtiyaç sahibi insanımıza yardımcı olmuş, yol göstermişlerdir. Bu tarz çeşitli farklı isimlerde yardımlarla muhtaç insanlarımıza bir umut ışığı olmuşlardır. Peki, umut ışığı oldukları kaymakamlık yardımları nelerdir sizleri bilgilendirmek için paylaşayım ve diğer yazımda da bunların ayrıntısından söz edeyim.

Kaymakamlık Yardımı Nedir?

Kaymakamlık yardımları bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” vakıflarınca yapılan araştırmalar incelemeler başvurular sonucu ihtiyaç sahiplerine gönderilmek üzere hazırlanan ve ulaşan yardımların genel adına Kaymakamlık Yardımları denir. Kaymakamlık yardımları şunlardan oluşmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Kaymakamlık yardımları pek kısıtlanacak sayıda olmasa da genel başlıklarla bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Özürlü ihtiyaç yardımı,
 • Sağlık yardımı,
 • Proje destek yardımı,
 • Sosyal destek yardımı,
 • Şartlı gebelik yardımı

gibi birçok ihtiyaçlar da yardımlar verilmektedir.

Kaymakamlık Yardımı Kimlere Yapılır?

Kaymakamlık yardımlarını genel olarak ilk bakışta muhtaçlar, dar gelirli vatandaşlarımız, yoksullar, dul kalanlar, yetim kalanlar v.s birçok ihtiyaç sahipleri almaktadır.

 • Bir ihtiyaç sahibi örneklerle açıklamak gerekirse ;
 • Sigortalı bir işe sahip olmayan
 • Geçim sıkıntısı yaşayan
 • Herhangi bir mal varlığı bulunmayan
 • İhtiyaçlarını karşılayamayan

Herhangi bir engeli bulunan bu yardımlar için hak kazanmıştır.  Fakat; ilçelerin büyüklüğü nedeni ile bu yardımlar onların tespit edilemediği için yerine ulaşamamaktadır.

Böyle durumlar da ihtiyaç sahibi kişi başvuruda bulunarak evrakları hazır ederek gerekli belgeler ışığında başvuru talep edebilmektedir. Araştırmalar ve incelemeler yapıldıktan sonra kaymakamlık bünyesindeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” dernekleri ile bu yardımlar ilgili bölümlerden yola çıkmaktadır.

kaymakamlik yardimi

kaymakamlik yardimi

Para Yardımı : Yardıma ihtiyacı olanlar belirlenip netleştirildikten edildikten sonra kaymakamlık (“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” ) bünyesinde 3 aylık maaşlar ile verilen yardım türüdür. İhtiyaç türüne göre de para yardımı fiyatlarında değişiklik olabilmektedir.

Erzak Yardımı : Aynı şekilde kaymakamlık bünyesince muhtaçların belirlenip yiyecek, içecek, yakacak(kömür) gibi yaptıkları yardımdır.

Çocuk Yardımı : Çocuk yardımı 0-5,5 , 6-6+ ve bu şekilde aralıklarla devam eden çocuklara yapılan yardımdır. Örneğin 0-5,5 yaş aralığı dönem  yardımı okul öncesi döneme denk gelir. Bu yüzden diğer dönemlere göre daha az yardım ile de ihtiyaçlara görülebilmektedir. İhtiyaçlara örnek vermek gerekirse bez, mama, giyinme, yeme ihtiyaçlarından bazılarını söyleyebiliriz.

Kira Yardımı : Kirada oturup bu parayı veremeyecek durumda olup ihtiyaç sahibi olan muhtaç kimselere verilen yardıma da Kira Yardımı denir. Kira yardımı da kendi içinde ikiye ayrılıyor. Örneğin eğer kirada olan şahıs konut kirası için başvurdu ise ayrı yardım yapılarken işyeri için yardım talebinde bulunan kişiye işyeri yardımı yapılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı

Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları

Taşınma Yardımı Başvuru ve Şartları

Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

Ayrıca taşınma yardımı var bu da bir yerden bir yere taşınırken destek amaçlı verilen ücrettir.

Kaymakamlık Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Genel olarak bir başlık içinde topladığımız için her yardımın kendi gerekli evrakları vardır. Bunları da tek tek yukarıdaki başlıklarımızı detaylı bir şekilde incelediğimiz yazılarımda belirttim. Göz atmanız yardımcı olmak açısından yeterince faydalı olacaktır kanısındayım. Başvuru formu doldurulurken yardım türleri maddeler halinde vardır hangi yardım türünden yararlanmak isterseniz onu işaretler ve ona uygun evrakları tamamlayıp yardımlarınızı alırsınız. Bu durumu somutlaştırmak amaçlı şöyle bir örnekle konuyu süsleyelim.

Bir engelli vatandaş bu başvuruyu yapacaksa öncelikle heyet raporunu hastaneden alır ve engelini belirten belge(rapor) ile birlikte başvurusunu yapar.

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Yetim birisi velinin vasisinin vefat ettiğine dair belgeyi(evrakı) alır bununla birlikte başvuru yapar. Bunu çoğaltmak mümkündür ama zaten her şeyi makalelerimizi tek tek incelerken gerçekten ayrıntısıyla belirttim. Sizlere faydalı olabilirsem ne mutlu bana.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 214 YORUM
 1. Ayşe dedi ki:

  Benim eşim sigortali çalışan ama iki cocugumuz var borç ödüyoruz ve kiradayız çocukların bezleri kira elektrk vs zaten hiç birsey kalmyr bize bir yardimda bulunulabilir mi erzak gibi 😔

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 2. Sedef dedi ki:

  İşe ihtiyacım var üniversite mezunuyum. ama hangi kapıyı çaldıysam olmadı iş bulamadım çok zorluk çekiyorum. kaymakama gidip bu konu hakkında görüşsem acaba bana yardımcı olabilir mi? Yani kaymakamın böyle bir görevi var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz İşkur’a giderek başvuru yapabilirsiniz.

 3. sinan dedi ki:

  Merhaba ben eski hükümlüyüm sigortalı işte hiç çalışmadım ve ailemin yanında sığıntı gibi yaşıyorum iş kurada gittim faydasız bununla ilgili bir yardım yapa biliyormu kaymakam..

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek bilgi alabilirsiniz.

 4. Veli arslan dedi ki:

  Merhaba,
  Benim sorum şöyle olacaktı… Köyde ev yatırmak istiyoruz bununla ilgili engelli raporum var inşaat malzemesi yardımı yapılıyormu..

  Teşekkürler…,

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yapılan yardımlar arasında inşaat malzemesi yardımı bulunmamaktadır.

 5. Ahmet dedi ki:

  Sabıkam yüzünden iş bulamıyoru. 2 aydır işsizim ne yapıcam evliyim çocugum var

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımların başvuru yapabilirsiniz.

 6. Yağmur dedi ki:

  Yeni evliyiz 2 ay bile olmadi düğün yapamadık ve sadece nikâhımız kıyıldı sadece eşya desteği istiyoruz eşim okuyor sigortamız yok hangi mecralara başvuru yapabiliriz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaçlık belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 7. Fatma dedi ki:

  Merhabalar benim eşim 2 yıl önce vefat etti emekli maaşını alıyorum kirada yaşıyorum farklı bir gelirim yok destek alabilir miyim kaymakamlıktan ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sosyal Yardım başvurusunda bulunablmek için aşağıdaki şartların olması gerekir.
   Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekir.
   Sigortalı olarak hiçbir işte çalışmıyor olmak gerekir.
   Sosyal Güvenlik Kurumunda dul veya yetim maaşı gibi yardımları almıyor olmak gerekmektedir.
   Yardım başvurusunda bulunan kişilerin yardım başvurularının onaylanması için hane içerisindeki kişi sayısına göre düşen gelir tutarının yoksulluk sınırının altında olması zorunludur.
   Başvurularda ihtiyaç sahiplerinin bazı belgeleri hazırlamaları gerekir.
   T.C. kimlik belgesi aslı veya fotokopisi,
   Muhtaçlık belgesi gibi evraklar hazırlanmalıdır.

 8. Özlem dedi ki:

  merhaba benim eşim 2 ay once isten cikartıldı ve 2 aydır iş bulamiyor sigortasiz iki tane küçük çocuklarım var 1 buçuk ve 3 buçuk yaşindalar maddi açildan çok sıkıştık ne gibi yardimda bulunurlar?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık yardımları aşağıda listelenen ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır.
   Kaymakamlık yardımlarını genel olarak ilk bakışta muhtaçlar, dar gelirli vatandaşlarımız, yoksullar, dul kalanlar, yetim kalanlar v.s birçok ihtiyaç sahipleri almaktadır.
   Bir ihtiyaç sahibi örneklerle açıklamak gerekirse ;
   Sigortalı bir işe sahip olmayan
   Geçim sıkıntısı yaşayan
   Herhangi bir mal varlığı bulunmayan
   İhtiyaçlarını karşılayamayan