Emeklilik

Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

Belirli şarlar yerine getirildiğinde işten kendi isteği ile ayrılan kişi çeşitli hakları elde etmektedir.  Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusu merak edilenler arasında. Çalışan kişiler iş yerinden ayrılmak istiyor fakat kıdem tazminatı alabilecekler mi sorusuna yanıt getirmeden karar veremiyorlar. Peki, kıdem tazminatına nasıl hak kazanılır? Eğer, kişi iş yerinde 1 yıllık çalışma süresini tamamladı ise kıdem tazminatını emeklilikte hak kazanmaktadır. İşveren tarafından işten çıkarılma ya da çalışanın vefat etmesi durumlarında da alınabilmektedir. Kıdem tazminatını işçinin hak kazanabilmesi için işçinin haklı neden fesih yapması gerekmektedir. Haklı nedenle gerçekleştirilen iş sözleşmesinin feshi sonucu işçi kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

Haklı nedenle fesih ise ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmayan hallerde, sağlık sebepleri ve zorlayıcı haller nedeniyle olur. Haklı nedenle derhal iş sözleşmesini fesih hakkı ise belirli ya da belirsiz iş sözleşmesi fark etmeksizin kanunla hak kazanılmıştır. İşinin niteliğinden kaynaklı bir sebepten oluşan işçinin sağlığını tehdit eden durumlarda ya da işçinin doğrudan ya da dolaylı olarak bulaşıcı hastalığa yakalanması durumunda haklı nedenle fesih gerçekleştirilebilir. İşçinin istifa hali erkeklerde askerlik sebebiyle kadınlarda ise evlilik sonrası bir yıl içerisinde olabilmektedir.

Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

1999 yılının 8 Eylül günü öncesi işe girenler için 15 yıllık süreyi tamamlayan ve 3600 iş günü primi koşulunu sağlayan kişiler emekliliği beklemeden kıdem tazminatını elde ederek işten ayrılabilirken bu konuda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi? Uygulamanın ilk zamanlarında 8 Eylül 199 öncesi işe girmiş olmak şartı aranırken bu tarihten sonra işe girenlerin belirli koşulları sağlaması durumunda bu kişiler de emeklilik gününün dolmasını beklemeden kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde iş sözleşmesini sona erdire bilirler. Fakat bu durumda şartlar zorlaşmaktadır ve hak kazanılacak tazminat düşük olmaktadır.

Emeklilik yaşı 1999 yılında artmış olmakla beraber bur durumdan doğan kıdem tazminatında eşitliğin gözetilmesi ve haktan yararlanabilme koşullarına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerle yaş dışında emeklilik koşullarını sağlamak kolaylaştırılmıştır. Bu aşağıdaki iki koşulun sağlanması durumunda kıdem tazminatına hak kazanabilmeyi doğurmaktadır.

  • 15 yıl sigortalı olarak çalışmak
  • 3600 primini doldurmak

Yasaların düzenlenmesi ile artık 8 Eylül 1999 sonrası işe girenler de emekli olmadan kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. 4A işçisi olarak çalışanların ilgilendiren kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusunun cevabı ile işyerinden ayrılmak isteyenlerin rahatlıkla iş sözleşmesini sonlandırabilmesini sağlamıştır.

Kendi İsteği İle İşten Ayrılan İhbar Tazminatı Alabilir Mi?

İş Kanununda neden göstermeksizin işten ayrılan kişi herhangi bir hak elde edememektedir. Fakat çalışan kişi haklı nedenle işten ayrılıyorsa çeşitli haklar elde etmektedir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi? İşçi haklı sebeple istifası durumunda aşağıdaki hakları elde eder.

  • Kıdem tazminatı
  • Hafta tatilleri hakkı ve resmi tatillerde çalıştığı sürelerin hakkı
  • Fazla çalıştırmanın hakkı
  • Kullanmadığı yıllık izin ücreti
  • Çeşitli ödenmeyen ücretlerle ilgili alacakları

Sebep göstermeksizin işten ayrılma, ihbar süresini beklemeksizin işten ayrılma gibi durumlarda kişi yukarıda belirtilen haklardan kıdem tazminatını elde edememektedir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi? Askerlik, emeklilik, normal ya da malulen emeklilik, sağlık nedenleri, iş yerinde ya da işle ilgili bir görevi gerçekleştirdiği sırada işverenin ya da işçinin iyi niyet kurallarının dışına çıkması durumunda kişi haklı sebeplerle istifa ederek kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi sayılan haklardan yararlanabilmektedir.

Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Hangi Koşullarda Tazminat Alınabilir?

  • Çalışan sigortalı işçinin 9 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe girmesi durumunda aranan koşul 25 yıl sigortalı olarak çalışmış olması ve 4500 prim gün sayısını doldurmuş olmasıdır.
  • 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girmiş bir işçi için kıdem tazminatına hak kazanma durumu 25 yıl sigortalılık halinde ve 5400 prim gün sayısını doldurmuş olduğunda gerçekleşmektedir.
  • Eğer işçi 9 Eylül 1999 yılında sonra işe girdi ise 7000 prim günü doldurduğunda kıdem tazminatı elde etmektedir. Bu tarihten sonra işe girenler için sigortalılık süre şartı aranmaması durumu 2024 yılında yeni düzenlemeler ile kazanılacağı bilinmektedir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi? Kesintisiz şekilde 20 yıl çalışan işçi ise 7000 iş gününü doldurması sonucu işten ayrılma durumunda kıdem tazminatı hakkını elde etmektedir.

Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Kişinin Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatını elde edebilmek için işçinin aynı işverenin altında bir yıl çalışmış olması zorunluluğu aranmaktadır. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi? Son iş yeri için kıdem tazminatının hesaplanması yıl üzerinden gerçekleşiyor. Her hizmet yılının en son ayının brüt ücreti üzerinden hesaplanmaktadır. Özellikle kişinin hizmetini aynı statüde gerçekleştirmiş olması zorunluluğunun olmaması işçiler açısından emekliliği kolaylaştıran durumlardan.

Belirtilen koşulları aynı statü altında tamamlamak gerekmemektedir. Süre ve gün sayısını aynı statü altında doldurma tazminata hak kazandıran koşullardan biri olarak sayılmamaktadır. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alabilir mi? Emekli Sandığı, BAĞ-KUR, 4A statüleri fark etmeksizin kişi gün sayısını tamamladığı anda kıdem tazminatı ile ilgi gerekli işlemleri başlatabilmektedir.

SSK 3600 Güne Göre Ne Zaman Emekli Olurum

İşsizlik Maaşı Hangi Durumda Alınır? Nasıl Başvurulur?

İş Yerinden Tazminat Almak

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu