2023 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar ?

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2023 yılı için 2.600 TL oldu. Kentsel dönüşüm kredi desteği ise 2023 yılı için 600 Bin TL oldu. Bakan Murat Kurum; “Kentsel dönüşümde kira yardımı miktarını 1150 TL’den 1.500 TL’ye, 2.000 TL’ye, 2.600 TL’ye çıkartıyoruz” açıklamasını yaptı.

Açıklama Tutar
2023 Yılı Kentsel dönüşüm kira yardımı 2.600 Türk Lirası
2022 Yılı Kentsel dönüşüm kira yardımı 2.000 Türk Lirası
2021 Yılı Kentsel dönüşüm kira yardımı 1.500 Türk Lirası
2000 Yılı Kentsel dönüşüm kira yardımı 1.150 Türk Lirası

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kimlere Verilmektedir?

Kanun kapsamında kentsel dönüşüme konu olan yapılarda oturanlara verilen bir yardımdır. Tahliye edilen yapıdaki kiracılar, hak sahipleri, oturanlar; geçici konut ve iş yeri yardımı olarak kira yardımı alabilmektedirler. Kanun kapsamında yapıyı kullanan veya mülkiyetini belgeleyemeyen kişilere de kira yardımı verilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen bir yardımdır. Hak sahiplerinin Ziraat Bankası hesabına aylık olarak yapılan bir ödemedir.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında kentsel dönüşüm kira yardımının şartları belirlenmiştir. Kanunda belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir. İlgili kanunda belirtilen beşinci madde kapsamında kira yardımı alabilecek olanlar belirtilmektedir. Riskli bulunan yapılarda hak sahiplerine geçici konut veya iş yerinin tahsis edilmesi ya da kira yardımı yapılması gerektiği belirtilmektedir. Kanun kapsamında bu şartları sağlamayanlar, kira yardımlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığı ile alamamaktadırlar.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu İstenen Belgeler

Kira yardımı almak isteyenlerin başvuruda sunmaları gereken belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi fotokopisi istenmektedir.
 • Kira yardımı için başvuru dilekçesi istenmektedir.
 • Oturulan binanın riskli olduğunu gösteren rapor ve yıkım formu sunulmalıdır.
 • Ziraat Bankası hesabına ait hesap cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapılmalıdır.
 • Kentsel dönüşüme konu olan daire için tapu kaydı veya tapu belgesi istenmektedir.
 • İsme ve adrese kayıtlı olan, son 3 aya ait bir fatura belgelenmelidir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı almak isteyenlerin başvurularını belirli tarih aralıkları içerisinde yapmaları gerekmektedir. Riskli olarak tespit edilen yapıların tahliye edileceği tarih önceden belirlenmektedir ve yapıyı kullanan hak sahiplerine bildirilmektedir. Tahliye tarihinden sonraki bir yıl içerisinde veya yapı yıkıldıktan sonraki üç ay içerisinde kira yardımı için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurular oturulan yapının yer aldığı şehirdeki müdürlüğe veya belediyeye yapılabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli belgeleri ile beraber kentsel dönüşüme konu olan yapının bulunduğu şehirdeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca bağlı bulunulan belediyelere de başvuru yapılabilmesi mümkündür.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kira yardımı alanların bu ödemeleri sorgulayabilmesi için izlemesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada bulunan e-hizmet butonuna tıklanarak Gelir İdaresi Başkanlığı bulunmalıdır veya size nasıl yardım edebilirim kısmına Gelir İdaresi Başkanlığı yazılmalıdır.
 • Adıma Yapılan Kira Ödemeleri seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ve T.C. kimlik kartı aracılığı ile kimlik doğrulanabilmektedir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden kimlik belgesi ile 2 TL karşılığında alınabilmektedir.
 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra açılan sayfada kentsel dönüşüm kira yardımı ile ilgili bilgi edinilebilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları İllere Göre Ne Kadar Verilmektedir?

İllere göre verilen kira yardım tutarları değişiklik göstermektedir. Bu tutarlara göre kira yardımı yapılan iller aşağıda belirtilmiştir:

 • Kilis, Artvin, Tunceli, Nevşehir, Bayburt, Karabük, Bilecik, Hakkari, Karaman, Gümüşhane, Yalova, Iğdır, Bingöl, Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Ardahan, Bartın ve Erzincan illeri için 595 TL kira yardımı verilmektedir.
 • 660 TL kira yardımı talep edebilecek olanların; Malatya, Kayseri, Manisa, Aydın, Şanlıurfa, Balıkesir, Hatay, Kocaeli, Kahramanmaraş, Van, Denizli, Trabzon, Erzurum, Tekirdağ, Sakarya, Samsun, Diyarbakır, Gaziantep, Eskişehir ve Muğla’dır.
 • Niğde, Amasya, Düzce, Muş, Kastamonu, Siirt, Uşak, Yozgat, Kars, Bitlis, Rize, Osmaniye, Isparta, Edirne, Kırıkkale, Şırnak, Giresun, Aksaray şehirlerinde yaşayanlara 675 TL kira yardımı verilmektedir.
 • 755 TL kira yardımı alma hakkı bulunan iller; Ordu, Kütahya, Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Tokat, Çorum, Elazığ, Afyon, Batman, Zonguldak’tır.
 • Adana, Konya, Antalya ve Bursa’da yaşayan kişiler 810 TL kira yardımı talep edebilmektedirler.
 • Ankara, İzmir ve İstanbul’da yaşayanlar en fazla kira yardımı alanlardır. 2019 yılında 960 TL yardım yapılmaktadır. Ancak bu tutar 1.150 TL olarak zamlanmıştır.

Kira Yardımı Veren Kurumlar Hangileridir?

Kira yardımı alınabilecek olan kurumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığa bağlı müdürlükler kira yardımı vermektedir.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığı ile kentsel dönüşüm kira yardımı alınabilmektedir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bağlı bulunduğu kaymakamlıklara giderek kira yardımı talep edilebilmektedir.
 • Özel vakıf ve derneklerden kira yardımı alınabilmektedir.
 • Sivil toplum kuruluşları kira yardımı verebilmektedir.
 • Maddi yardım gönüllülerinden kira yardımı alınabilmektedir.
 • Belediye başkanlıkları aracılığı ile kira yardımı talep edilebilmektedir.

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Asker Eşine Kira Yardımı

Yoksullara Kira Yardımı

Fakir Aileler İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

4 Yorum
 1. Iyi gunler ben kiracıyım kira yardımı almak için sosyal yardımlaşma vakfına gittim kira yardımı yapmadılar mağduruz yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 2. Merhaba Kadıköy fikirtepede yerlerimiz yıkıldı 5 aydır kira alamıyoruz herhangibi bir kira yardımı varmı acaba ne yapacağımızı bilmiyoruz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu