Diğer Yardımlar

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Bilindiği gibi bazen iş yerinde çalışan işçi, işten bazı sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kalmaktadır. Geçimini iş yerinden ayrıldıktan sonra yeni bir işyerin de çalışamaya başlayana kadar sürdürmek zorundadır. Bu durumda kıdem tazminatı işyerinden ayrılmış olan kişiye çok fazla yardımcı olmaktadır. 1 Ocak 2017 yılında yürürlüğe giren kıdem tazminatı yasası birçok işçinin de yüzünü bir nebze olsun güldürmeyi başardı.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, herhangi bir konuda veya herhangi bir durumda işten çıkan işçinin 4857 İş Kanunu gereğince işverenden talep edebildiği ve işverenin de zorunlu olarak ödemekle yükümlü olduğu bir tazminat şeklidir. Kişi bir işten istifa ederse kıdem tazminatı alamaz. Kıdem tazminatı sayesinde, işçilerin gereksiz yere işten çıkarılmasına engel olunmuştur ve böylece işçini işyerinde ki güvenliği sağlanmıştır. Bir de işçiler onlarca yıl çalıştıkları kurumlardan ve kuruluşlardan ayrılırken yıpranmalarının karşılığını da almış olurlar.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır ve Alma Şartları nelerdir ?

Kıdem tazminatı, çalışan kişinin aylık olarak çalıştığı süre boyunca hesabına yatırılması ile verilen bir paradır. Para her ay banka hesabına işveren tarafından yatırılmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde de olduğu gibi, para işlenmektedir. Çalışan bu yüzden istediği zaman parasını alabilme lüksüne sahip değildir. Yeni sistemden haksız işten çıkarma durumu olmadığı müddetçe iş yerinde çalışan kişi parasını kararlaştırılmış süre boyunca alamayacaktır.

Bu paranın kullanılabilmesi için en az 5 yıllık en fazla ise 15 yıllık bir zorunluluk süreci gerekliliği getirilmiştir. Çalışan parasını sadece askerlik, evlilik gibi durumlarda kayıpsız yani eksiksiz bir şekilde alacaktır. İşveren için caydırıcı konumda olan tazminat yükü son düzenleme ile işverene yük olmaktan çıkacaktır. Her ay maaştan %8.3’lük bir dilimin, katkı payı olarak işçinin hesabına yatırılması için kamu kaynakları ve işsizlik fonundan yararlanılması gündemdeki yeni bir gelişmedir. Böylelikle iş yerine yeni giriş yapacak olan işçiler kıdem fonundan yararlanabileceklerdir. Bunların hepsinin gerçekleşebilmesi için; işçi ve iş veren işyerine giriş esnasında bunları konuşmalıdır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu