Bilgi Arşivi

Kıdem Tazminatına 4 Yeni Model Tüm Ayrıntıları

Kıdem Tazminatına Yeni Model, Amaç tek bir insanın bile mağdur edilmemesi Başkan Erdoğan’ın kıdem tazminatı hakkında yapılan yeni düzenlemeler ile ilgili açıklamaları şöyle devam etti! Geçmişteki çalışmalar dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışıldığını belirti. Yeni model çalışmanın dört sacayağını ”

  • Fon gelirlerinin işletilmesi,
  • İşverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dâhil edilmesi,
  • Tamamlayıcı emeklilik,
  • Çalışanların haklarının korunması”,

oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

Bu gün çalışanlardan sadece 10’da birinin kıdem tazminatı alabildiğini, eğer fon sistemi kurulursa bütün çalışanların kıdem tazminatı alabileceği belirtildi. Fon sistemindeki temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu koruyabilmektir. Düşük kıdem ile işçi çıkarılmasını önlemek. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek. Her ay bütün çalışanlar için belirli bir miktar prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

İstifa Edene de Tazminat Ödeneği

İstifa Edene de Tazminat Ödeneği, Mevcut kıdem tazminatı sisteminde işten kendi isteğiyle ayrılan yani istifa eden kıdem tazminatı almaya hak kazanamamakta. Yeni kıdem tazminatı düzenlemesiyle birlikte artık istifa edende kıdem tazminatı almaya hak kazanabilecek. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Birikim Fon’da kaldığı sürece nemalanacak. Yeni kıdem tazminatı sistemine göre kıdem tazminatını fonda kalma süresi oluşturuyor.

Bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi modelinde sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu