SSK

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir ?

Günümüzde hala kadınlar yetenekleri, eğitimleri, birikimleri doğrultusunda iş hayatında hak ettikleri yeri bulamıyor. Tabii bunda kadına yüklenen sosyal rollerinde büyük etkisi var. Yürütülen sosyal politikalar çerçevesinde bazı pozitif ayrımcılıklar kadınların iş dünyasında bir nebze ilerlemelerine yardımcı olduğu söylenebilir.

Sosyal Güvenlik Kanunu sigortalılara belli süreleri borçlanma, böylece erken emekli olma hakkı vermekte. Erkek çalışanların sahip olduğu askerlik borçlanması hakkına benzer bir düzenleme de kadın çalışanlar için borçlanma. 6552 sayılı kanun yürürlüğe girmeden önce sadece SSK’lı kadın çalışanlar doğum borçlanması yapabiliyordu. 6552 sayılı yasa paketiyle artık tüm kadın çalışanlar borçlanma yapabiliyor.

Doğum Borçlanması Nedir?

5510 sayılı kanunun 41. Maddesi gereğince kadın çalışanlara verilen bir tür hizmet borçlanması hakkıdır. Kadın çakışanların SSK(4/a), Bağ-Kur(4/b), Emekli Sandığı(4/c) kapsamında çalışmaya başladıkları tarihten sonra doğan çocukları için gün borçlanması yaparak, çalışmadığı bu günleri hizmetten saydırarak borçlanması hakkına doğum borçlanması denir.

Doğum Borçlanmasını Kimler Yapabilir?

Kadın çalışanların doğumdan önce SSK(4/a) sigortalısı olmaları gerekiyor. Sigortalılık öncesi doğumlar borçlanılamaz. Kimler doğum borçlanması yapabilir sorusunu cevaplamak için öncelikle kimler borçlanma yapamaz;

 • Doğumdan önce SSK(4/a) sigortalısı olmayanlar doğum borçlanması yapamaz
 • İsteğe bağlı(4/b)sigortalıların 1.10.2008 tarihinden sonra kayıtlı olanlar doğum borçlanması yapamaz. Bu tarihten önce kayıtlı olanlar doğum borçlanması
 • Tarım sigortalıları(2925 sayılı kanuna tabi)
 • Doğumdan sonra çocuğunu kaybedenler
 • Emekli sandığına tabi olanlar doğumdan önce 4/a sigortalı değillerse doğum borçlanması yapamaz.
 • Çıraklık kapsamında sigorta tescili yapılan kadın çalışanlar doğum borçlanması yapabilir.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması için ilk şart doğumdan önce sigortalı olmak. Kadın çalışanın doğum borçlanması talebinde bulunabilmesi için doğumdan sonraki iki yıl boyunca çalışmamış olması ya da adına pirim yatırılmamış olması gerekmekte. Pirim yatırılmışsa bunlar iki yıllık süreden düşülüyor.

Doğum Borçlanması Ne Zaman Yapılır?

Şu an çalışıyor olun ya da olmayın doğum borçlanması yapabilirsiniz. Emekliliğinize az kaldıysa ve pirim gününüzü borçlanarak tamamlayabiliyorsanız, hizmet sürenizde dolmuşsa doğum borçlanması yapıp emekli olabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Kaç Çocuk İçin Yapılabiliyor?

Doğum borçlanması sigortalı işe başlama tarihinden sonra doğan üç çocuk için yapılabilir. Daha önce doğan çocuklarınız için borçlanma yapamazsınız. Toplam üç çocuk için 2160 gün doğum borçlanması yapabilirsiniz.

Doğumda Sonra Çocuğu Vefat Eden Kadının Doğum Borçlanması Nasıl Olur?

Doğum sorası çocuğunuz yaşamadıysa doğum borçlanması yapamazsınız. Doğum borçlanması yapılacak süre içinde, bir süre yaşadıktan sonra vefat ettiyse yaşadığı süre kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz.

Doğumdan Sonraki iki Yıl İçinde Bir Çocuğunuz Daha Dünyaya Gelirse Doğum Borçlanması Nasıl Olur?

Bu durumda ilk çocuğunuz için ikinci doğuma kadar olan süreyi, ikinci çocuğunuz için iki yıllık sürenin tamamını borçlanabilirsiniz.

Doğum Borçlanması İçin İstenen Evraklar

Borçlanma yapacak kadın çalışanın SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığına bağlı doğum borçlanması talep formunu eksiksiz olarak doldurmaları ve kimlik fotokopisini evraka eklemeli yeterlidir.

Doğum Borçlanması İşlemleri İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Bu işlemler için farklı sigorta statüsünde olan çalışanların başvuru yerleri de farklı;

 • Bağ-Kur’lu kadın çalışanlar 4/b kapsamında sigortalı olanlar borçlanma için Bağ-Kur dosyasının tescilli olduğu sosyal güvenlik merkezine yani bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapacaklar.
 • SSK’lı kadın çalışanlar 4/a kapsamında sigortalı olanlar borçlanma için en son çalışmasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yani en son hizmetinin bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Merkezine başvuru yapacaklar.
 • Emekli Sandığına Bağlı çalışan 4/c kapsamındaki kadın sigortalılar borçlanma başvurusunu Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı tescil ve Hizmet daire Başkanlığı “Mithat Paşa Cad.No.7 Sıhhıye/Ankara” adresine yapacaklar.

Doğum Borçlanması İçin Yaş Sınırı Var mı?

Doğum borçlanması yapabilmek için yaş sınırı yok. 18 yaşını doldurmadan önce doğum yapmış olan bir kadın çalışan, doğumdan önce sigortalı olarak hizmet akdi varsa doğum borçlanması yapabilir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanması için ödenecek tutar o yılın asgari ücretine göre belirleniyor. Bürüt asgari ücretin bir günlük tutarının %32’si bir günlük doğum borçlanması tutarı oluyor. Bu tutarın maksimum 7,5 katına kadar ödenebiliyor.

Doğum Borçlanması Yapacak Bir Kişi Ne Kadar Öder?

Borçlanma için günlük tutarı en az 21,65 tl, aylık tutar 649,44 tl, bir yıllık tutarı 7794 tl. İki yıllık doğum borçlanma sürenizin tamamını öderseniz 15588 tl ödemelisiniz. Doğum yapılan yılın değil ödeme yapılacak yılın asgari ücret tutarı baz alınır.

Doğum Borçlanması ile Emeklilik Tarihi Öne Çekilir mi?

Doğum borçlanması pirim gün sayınızı artırır. Emeklilik tarihini değiştirmez. Hizmet süreniz dolmuş ve pirim gün sayınız yetmediği için çalışıyorsanız borçlanma yaptığınızdaki pirim gününüz tamamlanıp erken emekli olabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Primleri Ne Zamana Kadar ödenebilir?

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra kurum tarafından hesaplanan pirim borcu kişiye tebliğ edilir. Bu tarihi takiben 30 gün içinde ödeme yapmanız gerekir. Doğum borçlanması primini ödemez iseniz hak kaybına uğramazsınız. Yeniden başvuruda bulunup ödemelerinize başlayabilirsiniz.

Kadın Çalışan Evlat Edindiyse Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

Bir kadın çalışan eşiyle birlikte ya da tek başına iki yaşından küçük bir çocuğu evlat edindiyse doğum borçlanması yapabilir. Evlat edindiği tarihten itibaren çocuğun iki yaşını doldurduğu tarihe kadar doğum borçlanması yapabilir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. selam ., sanırım biz anlatamıyoruz arkadaşlar. erkeklere askerlik borçlanmasında ssk yada bagkur varmı yokmu demiyorlar. ve işte başta tam bU nedenlerden dolayıdırki her kadın dogumdan önce sigortalı yada bagkurlu olamıyabilir. niçin ,neden benim gibi binlerce anne bundan yararlanamıyor.o zamanın şartlarından yada her ne sebeple olursa olsun sigortam yoktu.dogum yaptıktan iki yıl sonra sigortam başladı .niçin erkeklere askerlik sayılıyorda yada sigortası olupda dogumu sonra olan anneler gibi bizde bundan yararlanamıyoruz.lütfen bunu sy. Cumhurbaşkanımıza T.C. BİRİNCİ BAŞKANIMIZA ALLAH rızası için bu konuyu neden niçin gündeme alınmıyor.bir anne bir T.C. vatandaşı olarak bu konuyu ele alıp en kısa zamanda bizlere yardımcı olmuyorlar.selamlar saygılar.

  1. Taleplerinizi Sayın Cumhurbaşkanımıza mektup yada dilekçe ile iletebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu