Kira Gelir Vergisi İnternet Üzerinden Nasıl Ödenir?

Kira gelir vergisi ödemesinin yapılabileceği yerler, anlaşmalı bankalar ve vergi dairesi vezneleridir. Kişiler, kiraya verdikleri meskenin bulunduğu ikametgah bölgesinde bu ödeme işlemini yapabilir. Bulunulan ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait vergi dairesinden ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda internet üzerinden de kira gelir vergisinin ödenmesi mümkündür. Ödeme işleminde banka ya da kredi kartı kullanılabilir. Kullanım sırasında sizden istenen bilgileri vermeniz durumunda kartınızdan bilginiz dahilinde kira gelir vergisi düşülür.

İnternetten Kira Gelir Vergisi Ödeme

Kira gelir vergisinin ödenmesi için internet ortamını kullanmak, www.gib.gov adresi ile mümkün olmaktadır. Bu adrese yapılacak girişin ardından yapılması gereken, kişilerin Vergiler kısmına giriş yapmasıdır. Vergiler kısmından ödeme işlemlerine geçiş yapılmalıdır. Ödemeler, tüm vergi ödemelerinin yapılabileceği bir pencere açmaktadır. Bu pencerenin kullanılması ile kişiler, konut vergisinden araç vergisine, tüm vergileri ödeyebilir.

Ardından yapılması gereken işlem, ödemeler penceresinden, ödeme yapmak istediğiniz kira gelir vergisine ait seçeneği tıklamak olmalıdır. Sistemde bu aşamadan sonra kimlik bilgileri penceresi açılacaktır. Kimlik bilgileri kapsamında T.C. kimlik numarası, anne adı, baba adı, doğum tarihi gibi bilgiler sorulur. Bilgi girişinin ardından açılacak sayfada e- devlet sistemi ile bağlantı kurulur. Bu bağlantı sayesinde kişinin üzerine birden fazla kira geliri görülüyorsa, hangi gelirin kira gelir vergisini ödemek istediğinize karar vermeniz gerekir. Sonrasında yapılması gereken, verginin ödenmesini istediğiniz kartın bilgilerini seçmeniz gerekir.

İnternetten Gelir Vergisi Ödemek İçin TIKLAYINIZ

Kart bilgilerini sisteme geçirmeniz durumunda ekranda ödenmesi gereken tutar ve bir onay sorusu bulunacaktır. Onaylamak için ekrana girdiğiniz bilgiler ışığında cep telefonunuza gelecek kodu ekrana girmeniz gerekir. Bu işlemin ardından sanal dekontunuz e- mail adresinize gönderilir. Gönderilecek bu dekontu herhangi bir sorunda çıktı alarak kullanabilirsiniz.

Kira Gelir Vergisi Ödemesinde Anlaşmalı Bankalar Nasıl Kullanılır?

Kira gelir vergisini ödemek için her zaman vergi dairelerini kullanmak ya da internet üzerinden işlem yapmak zorunda kalmazsınız. Bu ödeme işlemi için anlaşmalı bankaların hesaplarını da kullanabilirsiniz. bankanızın online işlem menüsünü kullanarak ya da ATM’ler üzerinden yapabileceğiniz bu işlemden herhangi bir kesinti alınmaz. Aynı zamanda bankanın kendi şubelerinden, veznelerden de ödeme işlemlerini yapabilirsiniz.

Kira gelir vergisi ödemesinde yetkili olan bankalar şu şekilde sıralanabilir:
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Denizbank
  • Halkbank
  • ING Bank
  • İş Bankası
  • Vakıfbank
  • Garanti Bankası

Bu bankaların ATM’lerinden, veznelerinden ve internet şubelerinden kira gelir vergisi ödenebilmektedir.

Kira Gelir Vergisi Ödemesinde Götürü Geliri Nedir?

Kişilerin kira gelir vergisi ödemesinin hesaplanmasında kullanılan bu yöntem sayesinde kolay bir hesaplama işlemi yapılır. Kişiler, yıllık olarak ödenen bu vergiyi hesaplarken, alacakları kiranın %15’lik kısmını kullanmaktadır. Ancak hesaplama sırasında yıllık kira gelirinin 5.400 TL’lik kısmı götürü gider miktarı olarak düşülür. Kalan kısmından da %15’i kira gelir vergisi olarak hesaplanır. Bu hesapla yılda ortalama 10.000 TL kira gelirine sahip bir ev sahibinin ödemesi gereken miktar 580 TL’ye tekabül edecektir.

Kira Gelir Vergisi Ödemesinde Gerçek Gelir Yöntemi Nedir?

Kira gelir vergisi hesaplamasında gerçek gider hesaplaması yapmak, evine masraf eden, kiracının oturması için evi daha iyi konuma getiren ev sahiplerinin uygulayacağı yöntemdir. Konut kira gelirinin 5.400 TL’si vergi olarak hesaplanmadığı için, giderin bu miktarın üzerine çıkan kısmının götürü olarak hesaplanmasına izin verilmemektedir. Harcamanın toplam kira gelirine oranı bulunarak %15 ‘lik kısımdan bu miktarın çıkarılması gerekmektedir. Çıkarmanın ardından bulunacak sonuç, ödenmesi gereken kira gelir vergisine tekabül eder.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Yoksullara Devlet Kira Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu