Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Devletten kira yardımı almak için devlet tarafından sağlanan kira yardımı desteğinden faydalanmak için gerekli olan şartların ve istenilen belgelerin yerine getirilmesi gerekir. Evleri risk durumunda olan kişilerin başvuruda bulunarak kira yardımı almaları mümkün olmaktadır. Devlet kira yardımı gerekli şartları yerine getiren kişilerin faydalanması için başvuru imkânı sağlamakta ve vatandaşlara destek olmaya devam etmektedir.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından verilen kira yardımından faydalanmak isteyen kişilerin devlet tarafından aranılan bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. Devletten finansal destek almak için evinizin riskli yapı kapsamında olması ve risk altında bulunduğunun tespit edilmiş olması gerekir. Kira yardım alma şartlarına uyum sağlayan kişiler kira yardımından iki şekilde faydalanabilirler.

Buna göre;

 • Evlerini yeniden inşa etmek isteyen kişiler kredi yardım desteğinden faydalanabilirler.
 • Belli bir süre boyunca kira yardımından faydalanabilirsiniz.

İki yardımı aynı anda almak mümkün olmamakta başvuru esnasında iki yardımdan birisi için başvuruda bulunma şartı bulunmaktadır. Belirtilen desteklerden birisini seçen kişiler başvurularını seçtikleri destek üzerinden alabilirler.

Gayrimenkul sahipleri risk durumunda ise kiraya çıkmaları sonucunda devletten kira yardımı alabileceklerdir.

Kira yardımı şartları şu şekilde belirlenmiştir;

 • Kira yardımı almak için gerekli olan ilk şart ikametgâhtır. İkamet ettiğiniz bağımsız bölüm için devletten kira yardımı alacağınız süre 18 ay olacaktır.
 • Kira yardımından yararlanmak için kredi desteği almamış olmak yani daha önce kredi kullanmamış olmak gerekir. Geri dönüşüm projelerine özel olan kişiler kira yardımı ile birlikte kredi yardımı alamazlar. Bu durum oldukça önemlidir ve başvuru sahiplerinin bu konuda dikkatli olması gerekir.
 • Risk gurubunda evleri bulunan kişilerin evleri için yapı kimlik numarası alındığı tarih sonrasında devir işlemleri yapılmış ise bu durumda yeni malikin yapı kimlik numarası aldığı tarihte ikamet etme şartları sağlanamaz. Yeni maliklerin gayrimenkulü geç almamış olması önemlidir ve aksi durumlarda kira yardımı için yapılan başvurular geçerli sayılmamaktadır.

Kira Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı yılında mülk sahipleri ve kiracılar için devam etmektedir. 6306 sayılı afet riskli alanlar içerisindeki binalarda oturan hak sahipleri ve kiracılar devletin sağladığı kira yardımlardan yararlanmaktadır. Kentsel dönüşüm kira yardımları tüm detayları kira yardımları kılavuzlarında bulunmaktadır.

Kime ne kadar kira yardımı yapılacağı ve ödemelerin ne şekilde olacağı ve hangi şartların gerektiği Bakanlık tarafından belirlenmekte ve belirlenen kıstaslara göre yardım sağlanmaktadır.

6306 sayılı kanunun 5. 16 maddelerinde bulunan hükümlere göre kira yardımı başvurusunda bulunacak hak sahiplerinin başvurularını bağlı bulundukları belediyeye yapmaları gerekmektedir. Belediye tarafından yapılan müracaatları inceleyip değerlendirerek neticelendirmektedir.

Kanun kapsamında yapılacak müracaatlarda hak sahipleri riskli olan evleri ve işyerleri için aynı zamanda başvuruda bulunarak ev ve iş yerleri için kira yardımı alabilirler.

Kira Yardımı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

kira yardım başvuruları belediyelere yapılmakta ve müracaat sırasında hak sahiplerinden bazı belgeler talep edilmektedir. Kira yardımı başvurusu yapan kişilerden istenen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başvuru sahibinin başvuruda bulunması için doldurması gereken başvuru dilekçesi
 • Yapının riskli olduğunu belgeleyen rapor ve yıkım formu
 • Hak sahibi kişinin ya da vekilinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunduğuna dair hesap cüzdanı fotokopisi
 • Güncel tapu kaydı ya da tapu belgesi zorunludur.
 • Başvuru sahibi adına herhangi bir fatura belgelenmelidir. Faturanın son üç aylık süreçte olması gerekir.

Bütün belgeleri eksiksiz olarak tamamlayan kişiler bağlı bulundukları belediyeye başvuruda bulunarak belgeleri teslim edebilirler. Vekâletname ile yapılan başvurularda vekaletnamede kira yardımım başvurusu için yetkili olunduğuna dair ibare bulunması gerekir. Ayrıca vekil kişinin vekâletname ile birlikte kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi başvuru için gerekli belgeler arasındadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadardır?

Kentsel dönüşüm için ödenen kira yardımları TÜFE oranına göre belirlenmektedir. Bunun yanı sıra ödenen yardımlar illere göre de değişiklik göstermektedir.

En düşük kentsel dönüşüm kira yardımı 595 TL iken, en yüksek kira yardımı 960 TL olarak ödenmiştir. Taşınma yardımı olarak ise tek sefere mahsus olarak en yüksek 4525 TL, en düşük 1190 TL olarak ödenmiştir.

Kira Yardımı Yapan Devlet Kurumları Hangileridir?

Devlet tarafından sağlanan kira yardımları farklı kişilere, farklı kurumlarca verilmektedir. Kira yardımı yapan devlet kurumları gerekli incelemeleri yaptıktan ve komisyonlarca değerlendirmeler tamamlandıktan sonra ilgili yardımı yapmaktadır. 2020 yılında ülkemizde iki farklı devlet kurumu tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

Bu kurumlar;

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kentsel dönüşüm kira yardımı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kaymakamlıklar ve Valilikler ile ortaklaşa yürütülen projeler kapsamında dar gelirliye kira yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Yoksullara Devlet Kira Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Asker Eşine Kira Yardımı

Dar Gelirliler İçin Kira Yardımı Şartları

Dar gelirliler için verilen kira yardımında bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Bu şartlara uygunluk sağlayan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine başvuru yaparak, ilgili yardımı alabilirler.

Dar gelirliler için kira yardımı şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Başvuru sahibinin sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaması gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul, yetim ya da emekli maaşı alınmaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir gayrimenkul ya da araç sahibi olunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olmaması ve gelir testinin yoksulluk sınırının altında sonuçlanmış olması gerekmektedir.

Dar Gelirliler İçin Kira Yardımı Başvurusu

Dar gelirliler için kira yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Vakıflar kaymakamlık binalarının içinde bulunmaktadır. Bu sebeple çoğu kişi bu yardımı kaymakamlık kira yardımı olarak bilmektedir.

Kira yardımı kaç ay verileceği ve ne kadar verileceği gibi konularda vakıf yetkilileri karar vermektedir. Yapılan incelemeler sonrasında ne kadar yardım yapılacağı ve ne kadar süre bu yardımın yapılacağı belirlenmektedir.

Başvuru için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir;

 • Kira yardımı için başvuru dilekçesi
 • T.C kimlik numarası yazan kimlik, ehliyet ya da benzerleri
 • Fakirlik belgesi (Muhtarlıktan alınacaktır.)

Dar Gelirliler İçin Kira Yardımı Başvurusu Değerlendirmeleri

Gerekli belgelerle birlikte başvuru yapıldıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri başvuru sahibinin ekonomik durumu hakkında araştırma yapmaktadır. Daha sonra başvuru sahibinin evi ziyaret edilmektedir. Gerekli tüm incelemeler ve ev ziyareti sonrası raporlar hazırlandıktan sonra, bu raporlar mütevelli heyetine sunulmaktadır.

Mütevelli heyeti incelemelerini yaptıktan sonra kira yardımı yapılıp yapılmayacağı konusunda karar vermektedir. Bunun yanı sıra yardımın ne kadar süre yapılacağı ne kadar yapılacağı şeklinde kararlarda mütevelli heyeti tarafından verilmektedir. Karar verildikten sonra eğer olumlu ise ilgili yardım başvuru sahibine aylık olarak ödenecektir.

İlgili Makaleler

85 Yorum
 1. Ben eşimden boşandım damağı dudağı yarık 6 aylık oğlum var oğluma nafaka 500 tl veriyor babası mama ile beslendiği için anca mamasını karşılıyo nafaka bende babamın yetim aylığına başvurdum zordurumdayim yardımlardan faydalanabilirmiyim

 2. Ben eşimden boşandım damağı dudağı yarın 6 aylık oğlum var oğluma nafaka 500 tl veriyor babası mama ile beslendiği için anca mamasını karşılıyo nafaka bende babamın yetim aylığına başvurdum zordurumdayim yardımlardan faydalanabilirmiyim

 3. Eşim cezaevinde 2 küçük çocuğum ve yetim kız kardeşim var oğlum ilkokul 2. Sınıf ogrencisi kardeşim lise Son eşimin sigortası 2 ay oldu kesilelı ama kira yardımından yararlanamıyorum ne 3 ay saglikdan yararlanacamisim ne yapabilirim

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Dar gelirliler için kira yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Vakıflar kaymakamlık binalarının içinde bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kaymakamlıklar ve Valilikler ile ortaklaşa yürütülen projeler kapsamında dar gelirliye kira yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

 4. Merhabalar ben esimden bir yildir ayriyim 2 tane cocugum var biri lise 2 ikincisi ilk okul 3 ogrencisi esimle bosanma asamasindayim sartli egitim parasi aliyorum kira ve cocuklarin okul ihtiyaclari icin basvuruda bulunmustum bu gun e devlette hane yardimi adinda 230 tele odenecegini gordum bu kira icinmidir yoksa cocuklarin ihtiyaci icinmi nerden nasil alacagimi söylerseniz tesekur ederim

  1. Merhaba
   Burdan alacağınız yardımı kestirmek mümkün değil yetkililere danışmanızı tavsiye ederiz.

 5. Merhaba ben eşimden ayrıyım bi kızım var. Şuan işsizim. Ailemle yaşıyorum, ayrı eve çıkacağım fakat ev tutmak için imkanım yok. Bende kira yardımına yazılabilir miyim

  1. Merhaba
   Kira yardımlarından faydalanma şekli 2 türlü olmaktadır. Buna göre;
   Evlerin yeniden inşa edilmesini sağlayacak yardım desteğinden faydalanmak için yapılan başvurular,
   Belirlenecek olan süre boyunca kira yardım desteğinden faydalanmak için yapılan başvurular şeklinde verilmektedir.

 6. Merhaba bende kiraciyim eşim çalışıyo ama geçinemiyoruz kira yardımı alabilir miyim

  1. Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 7. Merhaba bu elektrik yardim nasıl olacak doğrudan t.c ye mi yatıracak yoksa faturadandı düşecek yeni muracat etmemiz gerekiyor mu

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 8. İyi günler evimiz kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak.müteahit ile sözleşme yapıldı ancak ne zaman yıkılacağı belli değil.biz şimdiden kiraya çıksak kira yardımı hakkımız ortadan kalkar mı.

  1. Merhaba, yıkım için size tebligat yapıldığında kira yardımı almaya başlarsınız

 9. Merhablarr benim 2 cocugum var ben esimin ikinci esiyim evliligim yok hep madur kaliniyorum devlet bana kira yardimi yaparmi cok madurluk yasiyorum oglum icin surekli kanina mikrop giriyor diye 500 tl kiramm

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaatınızı yapın. Kontrolörler tarafından yapılacak olan gerekli araştırma neticesinde hazırlanacak olan rapora göre komisyonda değerlendirilir

 10. merhaba eşim cezaevinde müebbet hapis cezası aldı kayinvalidemlerle yaşıyorum anlayamıyoruz kiraya cikicam gelirim yok ogluma sizden yardım alıyorum oğlum küçük olduğu için çalışmıyorum kira yardımı çıkarmi bana bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurarak tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndermek suretiyle muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz.

 11. 2 sene oldu Eşimle boşandık Asgari ücretli sigortalı işte çalışıyorum temmuz 2014 doğumlu bir oğlum var doğum parası daha önce almadım acaba geçmişe dönük alabilir miyim?
  Ve ev kirası avukat masrafı falan derken kredi ve kart borcum oldu. 6 aydır 150+150 nafaka alıyorum. Acaba bi yardım alabilmem mümkün mü? İlçede yaşadığımdan kreş yardımı da alamıyorum.

  1. Merhaba
   Oğlunuz için geriye dönük doğum parası alamazsınız.
   Kreş desteğine başvuru yapmak isteyen çalışan annelerin önce iş vereni, yoksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı merkezlerden bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekir.
   Bağlı bulunduğunuz Muhtarlıktan önce Muhtaçlık Belgesi’ne başvuru yapabilirsiniz. Muhtaçlık Belgesini aldıktan sonra bulunduğunuz bölgedeki Kaymakamlık ya da Belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz.

 12. Merhaba benim esin calisiyor ama gecinemiyoruz kira yardimi alabilirmiyim cok borcum oldugundan dolayi zorlaniyorum bir kisinin maşıyla gecim zor oluyor

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Siz başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 13. Bu ay kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı ve hiç kimse bilgi sahibi değil acaba siz birşey ler biliyormusunuz teşekkürler .

  1. Merhaba, Ocak ayında bir gecikme yaşandı bu ay ödemeniz yapılır

 14. Mrb 6yıllık ewliyim isim yok sigortam yok 1000 TL kira ödüyorum zor geçiniyoruz kira yardımı için belediye baş vursak kira verirler mi bize yardımcı olun

  1. Merhaba
   Kira yardımı için bulunduğunuz yerin kaymakamlığına başvurabilirsiniz.

 15. Merhabalar,

  bu iletiyi kiz kardesim adina gönderiyorum. Esi emekli olmakla birlikte kendi ev hanimi ve ilkokula giden bir kiz cocugu sahibi. Aile kirada oturmakda(850 TL) bununla beraber emekli ayligi 1500 TL emekli maasi almaktalar.
  Yani üc basli bir aile 650 TL ile gecinmek zorunda. Bu tabiki mümkün degil. Bu anlamda yardima muhtac, yoksulluk icinde yasamaktalar. En önemlisi 10 yasindaki kücük bir cocugun böyle olumsuz bir otamda yasamaya mecbur birakilmasi. Buna dair devletin dar gelirli vatandaslarina sundugu imkanlari arastiridim. Lakin Sosyal Yardimlasma Vakfinin ilgili adresinden bu aileye uygun bir yardim yada destek projesi bulamadim. Aile reisi ileri derecede hasta oldugu icin calisma sansida yok. Bu konuyla ilgilini tavsiye ve bilgilerinizi rica ediyorum.

  Esenlikle kalin.

  1. Merhaba
   Mahalle muhtarından Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyelere başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba, eve gelen kontrolörler raporlarını hazırlayıp verdiklerinde ilk komisyon toplantısında karara bağlanır ve toplantıdan 20-25 gün sonra ödeme yapılır.

 16. Kira yardımı almak istiyorum evli olunca alamazsınız dedi bana memur Hanim…eşim ve bebegim çok mağdursuz hiç gelirimiz yok kira yardımı almak istiyorum ama illa ki bosanmakmi gerek anlamadim

  1. Merhaba, başvuruyu eşiniz yaparsa yardım alma ihtimali daha yüksek.

 17. Merhaba, 6 aydır kira yardımı alıyordum bu ay yatmadı iletişim numaralarından ulaşamıyorum nasıl bilgi alabilirim, teşekkürler

  1. Merhaba, bu ay yardımlarda 1-2 gün genel gecikme yaşandı ödeme yapılırr

  2. Selamlar, normalde ayın 14ünde yatıyordu ama 21 Ocak oldu hala yardım yatmadı. 1haftalık geçikme mümkün olabilir mi?

 18. Merhaba eşimden ayrıyım ben ve üç çocuğum kirada yaşıyorum. 21 yaşındaki engelli oglumun maasıyla geçiniyoruz kira yardımı almamız mümkün mü.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca oğlunuz için bakım aylığına müracaat edebilirsiniz.

 19. Mrb ben eşimden ayrıldım ailemle yasiyorum babamdan kalan yetim ayligi aliyorum 600 lira bile değil ailem bizim sana baktığımız yeter diyolar bu ay beni bırakıp gidicekker benim bu maas dan baska bir gelirim yok sosyal yardımlaşmaya gittim kira yardımını sordum biz böyle bir hizmet vermiyoruz dediler ben aldığım ayligi kiraya versem bile yetmiycek kira 700 lira ben cocugumla ortada ac açıkta kalmak uzereyim vicdansız ailem yüzünden bana acil yardım edin

  1. Merhaba, market ihtiyaçlarınız için belediyeye sosyal kart başvurusu yapabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

  2. 3 ayda bir 150 tl veriyolar ve bu yetmiyo benim bir maas dan başka bir gelirim yok nafaka almıyorum tek başıma çocuk okutuyorun ve yardımda vermiyolar ben gercekden zor durumdayım lütfen yardımcı olun

  3. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

 20. Mrb benim %56 engelli raporu olan oğlum var engelli maaşı alıyor.2 cocugum daha var.herhangi bir iş bulamıyorum evimi geçindiremiyorum.fakirlik maaşı da alabilirmiyim?

  1. Merhaba, fakirlik maaşı için ailede kişi başı gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekir. Siz başvurunuzu yapın gerekli incelemelerin ardından komisyon tarafından onay verilirse alabilirsiniz.

 21. Merhaba eşim 3 aydir çalişmiyor iş bulamiyor sigortamizin suresi doldu hiç gelirimiz yok eşim kredi ödüyor ve kart borclarimiz var işsizlikten dolayi 1 ay sonra sezeryan doğum yapmaliyim elde hiç para yok kontrole dahi gidemiyorum kira borcu var ne yapa biliriz lutfen cevaplandirirmisiniz.zor durumdayiz.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı ve nakit yardımı talebinde bulunabilirsiniz

 22. Merhaba.2çocuğum var ikisinde küçük.Belirli bir gelirim olmadığı için fatura ve kiralarımı aldığım çocuk maşı ile ödüyordum.Eski eşimle barıştığım için aldığım yardımın kesileceğini haber verdiler.Bu yardımdan faydalanamıyoruz ve eşimin belli bir geliri olmadığından zor durumdayız yardımlarınızı talep ediyoruz.

  1. Merhaba, eşinizin geliri yoksa tekrar başvuru yapabilir ve yardım almaya devam edebilirsiniz.

 23. Merhabalar evliyim bir bebeğim var eşim inşaat işçisi kış şartlarından dolayı iş olamadığı için çalışamıyor evim kira 3 aydır odeyemiyoruz bebeğim küçük olduğu için bırakacak kimsem olmadığı için çalışıp destek çıkamıyorum hâl böyle olunca borçlar çoğalıyor bebeğimi düzgün besleyemiyorum bile lütfen ne yapmam gerekiyor yardım lütfen

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı ve çocuğunuz için yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 24. ben 4 cocuk annesi bir ev hanimiyim esim cezaevinde oturdugum ev tek bir oda mutfagim kendi cabalarimla yaptigim derme catma bir yer sizden cocuklarim icin kira geliri cunku iki kizimda atesli kalb romantizmasi var oturdugum yerde rutubetli oldugu icin hastalaniyorlar kiralik bir eve gitmeyi istiyorum yardim edin bu caresiz anneye

  1. Merhaba
   Gayrimenkul sahipleri risk durumunda ise kiraya çıkmaları sonucunda devletten kira yardımı alabileceklerdir. Kira yardımı şartları 2019 için şu şekilde belirlenmiştir;
   Kira yardımı almak için gerekli olan ilk şart ikametgâhtır. İkamet ettiğiniz bağımsız bölüm için devletten kira yardımı alacağınız süre 18 ay olacaktır.
   Kira yardımından yararlanmak için kredi desteği almamış olmak yani daha önce kredi kullanmamış olmak gerekir. Geri dönüşüm projelerine özel olan kişiler kira yardımı ile birlikte kredi yardımı alamazlar. Bu durum oldukça önemlidir ve başvuru sahiplerinin bu konuda dikkatli olması gerekir.
   Risk gurubunda evleri bulunan kişilerin evleri için yapı kimlik numarası alındığı tarih sonrasında devir işlemleri yapılmış ise bu durumda yeni malikin yapı kimlik numarası aldığı tarihte ikamet etme şartları sağlanamaz. Yeni maliklerin gayrimenkulü geç almamış olması önemlidir ve aksi durumlarda kira yardımı için yapılan başvurular geçerli sayılmamaktadır.

 25. Merhabalar inşaat iscisiyim piyasalardan dolayı inşaat sektörü durdu ve issizim SSK cikisim verildi iş arıyorum iş yok . Evimin kirası biriktirdi ve elektrik herşey üst üste geldi eşim doğum yapacak 1 lira param kalmadı evimin elektriği kesik yakacak hicbirseyim yok ev sahibi evden cikaracak.borçlar aynı şekilde 7 yaşında kızım var okula gidiyor okul biraz uzak servis tutmak zorundayım onuda yapamıyorum lütfen yardımcı olun. Kötü durumdayım.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek; yakacak, eğitim, gıda ve kira yardımı taleplerinde bulunabilirsiniz.

 26. Esim surekli calisamiyor kiramizi odemekle zorlaniyoruz 3 tane cocugum var buyuk kizim engelli raporu var yardim edebilirmisiniz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca kızınız için Vakıflar Genel Müdürlüğüne engelli maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 27. Merhaba ben senem nagihan 33 yasindayim calisiyorum esim suan calismiyor aie buyuyun yaninda kaliyoruz ben esim ve 2 oglum cocuklatimin biri 7 sinif a gidiyor digeri yeni 1 sinif ve kiraya gecmek zorundayiz benim 3 kredi bircum ayrica kart borcum var bunlar fizuli yapilan borclr deil ve 1 tanesinden hacizli yim ayrica annemde kredi cekti suan gercekten zor durumdayiz yettiremiyorum bana tüm gereken yardimlarinizi yapmanizi rica ediyorum bundan 4 sene önce gene yardim aliyordum ii ye gidiyor saniyordum ama olmadi yardimarin kesimesini talep ettim o zamanlar cunku gerek yoktu badkalari nadiplensin die ama suan tekrar zor durumdayim ve yardima ihtiyacim var en kisa zamanda bilgilerinizi bekliyorum acil lütfen

  1. Merhaba, eşiniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilir.

 28. Benim esim ceza evinde bi kizim var 3 yasinda kimsem yok kiraciyom kirami veremiyorum ev sahibim beni evden atiyo yardim edin

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı ve gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Eşiniz cezaevinde olduğu için maaş yardımı için de müracaat edebilirsiniz.

 29. %43 görme engelliyim, engelli ve fakirlik ile ilgili ortak maaş alıyorum aylık 734 tl. Istanbula taşıdığım zaman buna devam edebilecekmiyim ve başka ne gibi yardımlardan faydalanabilirim? Bekarim ve 1 kızım var.

  1. Merhaba, başka bir yere taşınmanız durumunuz maaşınızı etkilemez. Maaşınızı almaya devam edersiniz.

 30. Berhaba kiraciyim iki çocuğum var 800 tl kira veriyorum eşim askeri ücretle çalışıyor iki çocugumda okula gidiyor allah rızası için yardım istiyorum

  1. Merhaba, sigortalı çalışana sosyal yardım verilmiyor. Çocuklarınızın adına eğitim yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 31. Bekar bir anneyim tek yaşıyorum yeni bir bebeğim oldu ailemden de yardım eden yok sadece bebeğimin babası biraz para veriyor resmi nikahimiz yoktu bebeğim olduğu için calisamiyorum hangi yardımları nasıl alabilirim yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bez ve mama yardımı için müracaat edebilirsiniz. Yine market ihtiyaçlarınız için sosyal kart müracaatı yapabilir, kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 32. Merhaba benim eşim tek çalışıyor kredimizde var onu ödüyor geçinmekte çok zorlanıyoruz bende hamile olduğum için çalışamıyorum lütfen bize yardım edin

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda yardımı ve diğer yardımlar için talepte bulunabilirsiniz.

 33. Merhaba eşim inşaatta çalışıyordu kriz dediler iş yok kiradayım ve 2çoçugum var biri 4 yasında diğeri 1.5 yaşında kira yardımı yapılır mı bize eşim şu an boş kimi arıyorsa il yok deniliyor ne gibi yardım ala biliriz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kira yardımı ve market ihtiyaçlarınız için sosyal kart talebinde bulunabilirsiniz.

 34. BENİM ÜÇ ÇOCUĞUM VAR EN KÜÇÜĞÜ BİR BUÇUK BÜYÜĞÜ 6YAŞINDA ORTANCA 4 BİR TEK EŞİM ÇALIŞIYO KİRADA OTURUYORM ALDIĞIMIZIN YARISI KİRAYA GİDİYO BANA YARDIM ÇIKMA ŞANSI VARMI NETÜR YARDIMLARDAN YARARLANABİLİRİM CVP YAZarsanız sevinnirim

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 35. eşimden 3 yıldır ayrıyım bir kızımla yaşıyorum nafaka tazminat almıyorum .hiçbir gelirim yok babamdanda maaş yok temizlik işlerine gidiyorum yetemiyorum elektrik su kiramı ödeyemiyorum sosyal yardıma gittigimde kiramı baglatmak istedigimde bu konu ile ilgi gösterilmiyo başından salıyorlar dul bir bayan olarak hayat mücadelesi verenim bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum …

  1. Dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz, kızınız için çocuk parası yardımı talep edebilirsiniz, sosyal kart için müracaat edebilirsiniz

 36. Aile sosyal yardimina başvuru yaptim fakat onaylanmadi benimesim 1 yildir ceza evinde eve geldiler koltuguma halima bakiyolar evdeki esyalari sat ye der gibi dalga gecti gelen beyfendi bende yardim almak istiyorum 2 oglum var

  1. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığınca konulan prosedür gereği, tarafınıza yapılan incelemede kişiler sizi küçük düşürecek harekette bulunamazlar. Eğer size bu şekilde bir itham bulunulduysa, ilgili müdürlüğe giderek şikayetçi olabilir; memurların yaptıklarını resmi,yete dökebilirsiniz, dökmelisiniz. Onaylanmaması konusunda uygun olmadığınız kriterler bulunması nedeniyle net bir şey diyemiyoruz.

 37. Ne olur yardım madde bagımlısı ayrıyım gelırım yok ıkızımlerım var ne olur cıcuklarımiçin yardım

  1. Sitemizde yer alan çocuk yardımı makalelerini okuyun Alev hanım, sonrasında ilgili birimlere başvuru yapın. İlk olarak İlinizin Aile ve Sosyal Politikalar müdürlüğüne gidin.

 38. hayırlı günler bu kadar kıra yardımı olduğunu yazıyorsunuz lakın ben bızım kaymakamlığa gittiğimde ben esımden ayrıyım dokuk rutubetlı bır evde oturuyorum ve boşanma gerceklestıgınde nafakada almayacağım ve engellı raporum yok ıyı bır gelırım olsa duzgun bır eve gecerım lakım olduğum ılcede başvuruda sadece komur ve 150 tl yiyecek yapıldığını ve engellı maaşı alabılcegımı soyledı (en gellı maasıda 3 aydaa bır ) ben bu parayla kıramı verecegım gecımmı yapacağım burdakıler işinimi yapmıyor bılmıyorum ama her hak ıcın hakkım helal degıldır onlara
  sunuda soyleyeyım esınden ayrı arkadaşımın kıra elektırık su oduyorlar bana gelınce yok denılıyor
  bu konuda yardımcı olunuz ne yapmam gereklı

  1. Mrb imam nikahli evliydim esim bizi birakip gitfi yanliz 2 covugum la yasiyorum cocuklarim daha kucuk calisamiyorum da esenyurt ta ikamet ediyorumkira yardimi basvuru su icin gittim ve lakin bana kira yardimi yapmiyoruz dediler bu adalet mi birikmis kira borcum var zor geciniyorum zaten ne yapmam lazim

  2. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz kaymakamlık ya da belediyeye yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu