SGK

Kız ve Erkek Çocuklarının Sağlıktan Yararlanma Koşulları

Sosyal Güvenlik Kurumu, ülkemizdeki insanların sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmasında etkin bir şekilde rol oynamaktadır. Sağlık hizmetinden yararlanmanın tek şartı ise sigortalı olmaktır. Bu şartı sağlayan kişiler ve çocuklarının ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları için de bu husus geçerlidir.

Anne ya da babası sigortalı olan çocuklar belli bir yaşa kadar bu sigorta kapsamında ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilir. Söz konusu şartlar çocukların aldıkların eğitim ve cinsiyete göre değiştiği gibi anne ya da babaların ilk defa işe giriş tarihlerine bağlı olarak da değişebilir. Dolayısıyla da bu konuda çok fazla detay olduğu söylenebilir.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti Alınabilecek Durumlar

Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları konusunda öncelikle ücretsiz olarak sağlık hizmeti alınabilen durumların bilinmesi gerekiyor. Söz konusu durumlar ilgili yasal mevzuat çerçevesinde belirlenmiştir. Aşağıda belirtilen şartları sağlayan kişiler, koşulsuz ve şartsız olarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. Buna çocuklarda dahildir.

  • 18 yaşından küçük kişiler
  • Bakıma muhtaç kişiler
  • Acil durumlar
  • Trafik kazaları
  • İş kazası ya da meslek hastalıkları
  • Bulaşıcı hastalıklar
  • Koruyucu sağlık hizmetleri
  • Analık sebebiyle alınan sağlık hizmetleri

Yukarıdaki durumlar şuanda geçerli olsa dahi yasal değişiklikler sonrasında geçerliliğini yitirme durumu olabiliyor. Bundan dolayı da güncel mevzuatın incelenmesi çok daha doğru olacaktır.

Eğitim Durumlarına Göre Çocukların Ailelerin Sigortasından Yararlanma Durumları

Çocukların aldıkları eğitim, ailelerinin sigortasından yararlanma süresini etkiliyor. Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları da buna göre değişiyor. Normalde 18 yaşına kadar böyle bir hak verilmesine karşın erkek ve kız çocukları lise eğitimi alıyorsa 20 yaşına kadar, üniversite eğitimi alıyorsa da 25 yaşına kadar ailelerinin sigortasından yararlanabilir.

Bu noktada bilinmesi gereken bir önemli husus daha vardır. Eğer aileler 01.10.2018 tarihinden sonra işe başlamış ise yukarıdaki durum aynen geçerlidir. Fakat daha önce işe başlayan kişilerin erkek çocukları 25 yaşına kadar kız çocukları ise evlenene kadar ailelerinin sigortasından yararlanabilir. Bunun için provizyonların aktive edilmesi gerekir. Bu da Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yapılabilir.

Üniversite eğitimi alan kız ve erkek çocuklarının aktivasyon yapmasına gerek yoktur. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu ile YÖK’e bağlı olan üniversiteler arasında bir protokol imzalanmış ve buna bağlı olarak da aktivasyon işlemi otomatik olarak yapılmaktadır. Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları arasında bu çok önemli bir husustur. Söz konusu aktivasyon işlemi, e-devlet üzerinden kontrol edilebilir. Böylece bir sorun olduğunda SGK il müdürlüklerine başvurularak sorun düzeltilebilir.

Genel Sağlık Sigortası

Yukarıda çocukların hangi yaşa kadar ailelerinin sigortalarından yararlanacağı ve bunun şartları net olarak ifade edilmiştir. Bu aşamadan sonra ise farklı durumlarda sağlık güvencesinin nasıl sağlanacağından bahsedilmesi doğru olacaktır. Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları arasında bu noktalar çok fazla yer tutmaktadır.

Bilindiği gibi yapılan yasal düzenlemelerin ardından ülkemizde bulunan herkes sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Buna yukarıdaki dönemlerin haricinde bulunan çocuklar da dahildir. Genel sağlık sigortası (GSS) adı verilen bu uygulama sayesinde sağlık hizmetlerinden herkes ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Genel sağlık sigortası otomatik olarak devreye giren bir uygulamadır ve kişilerin sigortaları bittiği anda otomatik olarak başlar. İki farklı sınıfı olan genel sağlık sigortasının ilk sınıfında maddi durumu yerinde olan kişilerin 60 TL civarında ödeme yapması gerekirken diğer sınıf maddi durumu iyi olmayan kişiler içindir ve tamamen ücretsizdir. Kız ve erkek çocuklarının geliri olmadığı için ücretsiz olarak bu sigortadan yararlanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir testi gelmektedir. Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları arasında yer alan gelir testi yaptırılmaz ise sistem otomatik olarak ücretli olan kategoriye başlamaktadır. Bu da öğrenciler için ekstra masraf anlamına gelir. Dolayısıyla da kız ve erkek çocuklarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ya da il müdürlüklerine giderek gelir testi yaptırması gerekiyor.

Hatalı Genel Sağlık Sigortası Ücreti

Genel sağlık sigortasının otomatik olarak başlamasına bağlı olarak bazı dönemlerde bir takım sıkıntıların çıkması söz konusu olabiliyor. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayana kadar geçen zamanda dahi bu sistem devreye girerek öğrencilere borç çıkartabiliyor. Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları konusunda böyle bir durum yaşanırsa çözümünün olduğu bilinmelidir.

Bahsedilen sorunun çözümü için öğrencilerin üniversiteden öncelikle kayıt tarihlerini gösteren bir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ndeki ilgili bölüme başvuru yapması şarttır. Daha sonra ise bu belge sayesinde hatalı olan işlem iptal edilmekte ve böylece borç silinmektedir.

Sigortalı Bir İşte Çalışarak Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma

Özellikle üniversite dönemlerinde kız ve erkek çocukları sigortalı işlerde çalışabilmektedir. Bu da sağlık hizmetlerinden yararlanma anlamına gelir. Kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanma koşulları arasında bu son seçenek olsa da bilinmesi gereken bir husustur.

Öğrencilerin sigortalı bir işte çalışmasının önünde engel bulunmamasına karşın burs aldıkları yerlerden bazıları bu tür durumlarda bursları kesebiliyor. Bundan dolayı da burs alınan yerlerle irtibata geçerek bu durum hakkında detaylı bilgi alınması ve ona göre hareket edilmesi gerekir.

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar Ödeniyor

Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu