2023 Komando Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

2023 yılında komando olmak isteyenler askerlik başvuru formunda, komando olmak istiyorum kutucuğunu işaretlemelilerdir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olanların komando olabilmelerine izin verilmektedir. Herhangi bir hastalığı olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Komando olmak isteyenler göreve başlamadan önce kapsamlı bir eğitime alınmaktadırlar. Oldukça zorlayıcı bir meslek olduğu için maaşlarına ek ödemeler de alabilmektedirler.

Askerlik görevini yapacak olanlar, askerliklerini komando olarak yapabilmektedirler. Aynı zamanda daha sonrasında profesyonel bir kariyer hedefi olarak komandoluğa devam edebilmektedirler. Başvuru sahiplerine ön sağlık muayenesinin yapılmasının yanı sıra; fiziki yeterlilik testi ve kişilik değerlendirme testi de yapılmaktadır. Ayrıca komando adayları mülakattan geçirilmektedir.

Komando Olmanın Şartlarının Zor Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Komando olmak isteyenlerin zorlu şartlardan geçmeleri gerekmektedir ve bu şartlardan aşağıda bahsedilmiştir:

 • Süresi belirsiz bir şekilde günlerce operasyonda olmaları gerekebilmektedir. Bu durum hem mental olarak hem de fiziksel olarak zorlayabilmektedir. Bunun için de bu zorlanmaları başarılı bir şekilde atlatabileceklerini göstermeleri için bazı testler yapılmaktadır.
 • Gönüllülük esasına dayanan bir meslektir. Kendi komando olmak istemeyen birinin komando olabilmesi mümkün değildir.
 • Her çeşitten silahın kullanımını öğrenecekleri kapsamlı bir eğitim almaları istenmektedir.
 • En az bir silahı profesyonel olarak kullanabilenler komando olabilmektedirler.

Komando Olmak İsteyenlerde Aranan Fiziksel Şartlar Nelerdir?

Komando olmak için başvuru yapanların sağlamaları gereken fiziksel koşullar aşağıda verilmiştir:

 • Başvuru sahiplerinin boy ve kilo indekslerinin birbirine yakın olması istenmektedir.
 • Daha önce ciddi bir ameliyat veya hastalık geçirmiş olanların başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır. Hastalığın zorlu koşullar altında tekrarlaması veya ameliyat yerinde herhangi bir problem olması gibi durumlardan dolayı ciddi sağlık problemi yaşayanların başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Komando adaylarının vücutlarının görünen kısmında herhangi bir ameliyat izinin veya kesiğin olmaması istenmektedir.

Komando Olabilmek İçin Belirlenmiş Boy Şartı Nedir?

Komandoların en az 1.60 cm olmaları gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen bir şarttır. Ancak boy tek başına değerlendirilememektedir. Kilo ile de uyumlu olması beklenmektedir. Boyu 1.60 cm olan birinin komando olabilmek için başvuru yapması durumunda; kilosunun 70 kg ile 75 kg arasında olması beklenmektedir. Boy için belirlenen üst sınır ise 2.10 cm olmaktadır. Komando başvurusu kabul edilen kişilerin ortalama boylarına bakıldığında; 1.70 cm ile 1.85 cm arasında oldukları istatistiklere göre görülmektedir.

Komando Olmak İsteyenler İçin Kilo Koşulu Nedir?

Komando olmak, adayların uzun süre fiziksel aktivite gerçekleştirmelerini gerektiren bir durum olduğu için doğru kiloda olmak önemlidir. Hem fit hem de sağlıklı olmaları beklenmektedir. Boya göre ideal kilo hesaplanırken öncelikle boydan 1 metre çıkartılmalıdır. Ardından elde edilen sonuca 10 eklenmelidir. Bu sonuç ise ideal olarak kabul edilen kilodur. Örnek vermek gerekir ise; 1.65 cm boyunda bir komando adayı için bu işlem yapıldığında, 1 metre çıkartılınca 65 kalmaktadır. 65’e 10 eklendiğinde ise, 75 bulunmaktadır. 75 kilo civarında olunması ve bu kilonun aşılmaması gerekmektedir.

Komando Başvurusu Yapacak Olanların Göz Derecesi Kaç Olmalıdır?

Operasyona gidecek olan komandoların menzildeki hedefleri görebilmesi için gözlerinin sağlam olması gerekmektedir. Ciddi bir göz rahatsızlığı olanlar komando olamamaktadırlar. Komando olmak isteyenlerin göz dereceleri için bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • En fazla 3 dereceye kadar miyop olanların başvuru hakları bulunmaktadır.
 • 1 dereceye kadar astigmat olanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Gözleri 3.5 dereceden daha bozuk olan birinin komando olabilmek için başvuru yapabilmesi mümkün değildir.

Komando Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Komando olmak isteyenlerin askerlik görevi için başvuru yapacakları dönemde, başvuru formunda komando olmak istiyorum kısmını işaretlemeleri gerekmektedir. Bu kısmı işaretlemeleri halinde diğer şartları da karşılamaları durumunda, komando olabilmektedirler. Komando olmak isteyen kişinin kendisinin gönüllü olması gerekmektedir. Süreç içerisinde komando olmak isteyenler fiziksel ve psikolojik olarak muayeneden geçirilmektedir. Bu muayene sonucunda sağlıklı çıkmaları gerekmektedir. Sağlık problemi olmayanlar bir eğitime alınmaktadırlar. Bu kapsamlı eğitim ile beraber donanımlı bir komando olabilmektedirler.

Komando Başvurusu Kabul Edilmeyecek Olanlar Kimlerdir?

Komando olamayacak olan kişiler şu şekildedir:

 • Göz derecesi fazla olanlar komando olamamaktadırlar.
 • Astım hastalarının komando olabilmeleri mümkün değildir.
 • Migren hastalarının komando başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Sağlık raporu ile celp atlatan kişiler komando olabilme haklarını kaybetmektedirler.
 • Geçici bir hastalığa yakalananlar komando olmak için başvuru yapamamaktadırlar.
 • Komando başvurusu yapan kişinin daha önceden ayağının veya kolunun kırışmış olması veya uzuvlarının zayıf olması durumunda; başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.

Psikolojik Rahatsızlık Geçirmiş Olanların Komando Başvurusu Kabul Edilir Mi?

Komando olabilmek güçlü bir psikolojiyi gerektirdiği için psikolojik bir rahatsızlık yaşayanlar komando olmak için başvuru yapamamaktadırlar. Psikolojik yeterliliklerinin muayene edilmesinin yanı sıra, geçmişte yaşadığı psikolojik problemler de araştırılmaktadır. Sinirlerine hakim olabilen, stres altında paniklemeden doğru kararlar alabilen ve sabırlı olan kişiler komando olarak seçilmektedirler. Psikolojik problemleri olan kişilerin komando olmasına izin verilmemesinin nedeni; depresyona girebilmelerinin ve sonrasında da intihar edebilmelerinin mümkün olmasıdır.

Astım Rahatsızlığı Olanlar Komando Olabilir Mi?

Astım hastaların komando olup olamayacağı, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında açıklanmıştır. Mevzuata göre derecesi fark etmeksizin, astım hastaları komando olmak için başvuru yapamamaktadırlar. Komandoların çalışma şartları zor olduğu için ve tozlu alanlarda da görev yapabilecekleri için astım hastalarının komando olmaları tehlikelidir. Astım hastalarının er olabilmesi mümkündür. Ancak spor eğitimlerine tabi tutulmamaktadırlar.

Sağlık Raporu İle Celp Atlatanlar Komando Olabilirler Mi?

Geçici bir sağlık problemi olanların bu sağlık problemi dolayısı ile celp atlatma işlemi yapabilmesi mümkündür. Mevzuata göre bu işlemi sağlık raporu ile yapmaları gerekmektedir. Ayrıca sağlık raporu alarak celp atlatanların komando olma şansları da ortadan kalkmaktadır. Raporda belirtilen sağlık durumu geçici bir hastalığa dayanıyor olsa da, sevk gecikmesi sebebi ile ertesi yıla kalıyor olsa da; komando olmalarına izin verilmemektedir.

Komandoların Maaşları Neye Göre Belirlenmektedir?

Komandolar rütbelerine göre maaş almaktadırlar. Normal asker ücretinden daha fazla maaş almaktadırlar. Maaşlarını belirleyen unsurlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Başarılarına göre maaşları değişmektedir. Gittikleri operasyonlara göre ek ücret alabilmektedirler. Ek görev tazminatı ve komando tazminatı adı altında ek ücretler verilmektedir.
 • Aile yardım ücreti ve çocuk yardımı verilmektedir. Evli olan fakat eşi çalışmayan komandolar ek ücret alabilmektedirler. Ayrıca çocuğu olan komandolara da ek ücret verilmektedir.
 • Rütbesi yüksek olanlara daha fazla maaş verilmektedir.

Komando Olmanın Bir Avantajı Var Mıdır?

Komando olmanın bir artısının olup olmadığına bakıldığında; herhangi bir ortamda ciddi bir fayda sağlama durumu söz konusu değildir. Ancak maddi manevi avantajları olan bir meslektir. Doğu bölgesinde operasyona giden komandolar, operasyon tazminatı almaktadırlar. Ek ödeme adı altında bu tutar yatırılmaktadır. Ayrıca zorlu şartlarda çalışılmasını gerektirdiği için komandoların zorluklarla başa çıkabilme yetenekleri oldukça fazla gelişmektedir. Daha güçlü bir kişilikleri olduğu için de hayata karşı daha dirençli olmaktadırlar.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Güncel Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Astsubay Maaşları Ne Kadar ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu