Bilgi Arşivi

2020 Konaklama Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Konaklama vergisi, tatil ya da başka bir nedenle konaklama mekanlarını kullanan kişilerin devlete ödedikleri vergidir. Bu verginin hesaplamasında kullanılan birimler, tamamen kişiseldir. Konaklama için harcanacak miktarın üzerinden bir konaklama vergisi ödemesi çıkarılır. Dolayısıyla 2 yıldızlı bir otelde konaklayan kişi ile 5 yıldızlı lüks otelde konaklayan kişinin ödeyeceği tutar farklı olacaktır. konaklama tesislerine, tesisin konumuna ve konaklama dönemine göre alınacak vergi değişiklik gösterecektir.

Konaklama Vergisinin Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konaklama vergisinin hesaplanmasında sadece konaklama- yatak ücreti üzerinden hesaplama yapılır. Ancak konaklanan işletmede yemek yenmesi durumunda alınacak vergi tutarında değişiklik meydana gelmektedir. Konaklama vergisinin ödenmesinde, KDV matrahı olan %1,08’lik dilim çıkarılır. Kalan kısmın %1’i, hesaplanır. Bulunan sonuç, konaklama vergisi olarak devlete ödenen miktarı verir.

Ali Bey, İstanbul’da bulunan bir şehir otelinde 1 gece kalmak zorundadır. Otelin gecelik ücreti 500 TL’dir. Bu durumda konaklama vergisinin hesaplanması için yapılması gereken, 500/1,08 üzerinden KDV matrahını çıkarmak olmalıdır. Bu durumda sonuç 462,96 TL olarak bulunur. Bu durumda bulunan sonuç, alınan konaklama ücretinin konaklama ücretine yansıyan kısmını oluşturur. 462,96 TL üzerinden konaklama ücreti hesaplanır. Bu durumda 462,96 x %1 hesaplaması yapılır. Sonuç, 4,63 TL olarak bulunur. Bu sonuca göre Ali Bey’in ödemesi gereken günlük vergi tutarı, sadece konaklama vergisi hesaplandığında 4,63 TL olarak bulunacaktır.

Konaklama Vergisini Kim Öder?

Konaklama  vergisinin ödenmesi, müşteri tarafından gerçekleştirilir. Her ne kadar ödeme yükümlüsü olarak kanunen işletme sahipleri olarak görünse de, ödeme işlemi müşteri tarafından yapılacağı için müşteriler, üzerine konaklama vergisi eklenmiş ücretlerle karşılaşırlar. Ali Bey, 500 TL olan konaklama ücretini vergi nedeniyle 504,63 TL olarak ödemek durumunda kalacaktır.

Bu konaklama zammına otellerde yenen yemekler de dahil edilmiştir. Ali Bey, kaldığı otel içinden yemek yediğinde, konaklama ücretine eklenen 4,63 TL kendini burada da gösterir. Bu nedenle daha yüksek bir yemek ücreti ödemek zorunda kalır. Ancak Ali Bey kaldığı otelin dışında, başka bir otelde yemek yerse, bu miktarı ödemek zorunda kalmayacaktır.

Seyahat acentesi ve tur rehberleri tarafından yapılan toplu aktivitelerde, ödeme işlemleri tur rehberleri tarafından yapılır. Bu nedenle müşteriye değil, tur rehberlerine konaklama vergisi eklenmiş fiyatlar yansıtılır.  Müşterilerin konaklaması durumunda kendi konaklama ücretlerini ödemesi durumunda da ödeme yükümlülüğü yine tur rehberindedir. Bu durumda tur rehberi sadece konaklama vergisini öder, ana konaklama ücreti müşteri tarafından ödenir. Bu nedenle tur rehberleri ile yapılacak tatiller, konaklama açısından müşteriye daha uygun şekilde yansıtılır.

Konaklama Vergisi  Faturalarda Gösterilir Mi?

Konaklama vergisi, tamamen şeffaf bir vergi birimidir. Fatura ve kayıt belgelerinde bu vergi gösterilmektedir. Verginin faturalar üzerinde gösterilmesi, müşterinin konaklama vergisi bedelini işletme sahibine ödediğini gösterir. İşletme sahibi, en geç 25 gün içinde müşterinin ödediği vergi miktarını vergi dairesinde vermek zorundadır. Müşterinin kimlik bilgileri ile yapılan kayıt işlemlerinde alınan tutarın detaylarında bu vergiye yer verilmesi gerekmektedir. verginin takibi, ödeme yükümlülüğü ve diğer vergi özellikleri açısından kayıtlarda var olması, iki taraflı yanlışlığı önlemeyi mümkün kılmaktadır. Konaklama vergisinin ödenmesi durumunda verilecek makbuzun saklanması gerekir.

Konaklama Vergisinden KDV Alınır Mı?

Konaklama vergisi üzerinden KDV alınamaz. Konaklama vergisi, katma değer vergisinin matrahına dahil edilmez. Konaklama vergisinin hesaplanmasından önce KDV tutarının ana tutardan çıkarılması daha doğru olacaktır. Bu sayede tek yükümlülük üzerinden birden fazla vergi alınması ihtimalinin önüne geçilmiş olunur.

Dijital Hizmet Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Veraset ve İntikal Vergisi Nasıl Hesaplanır, Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu