Koruyucu Aile Ödeme Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Koruyucu aileye yapılan aylık ödeme miktarı 1.485 TL‘yi bulurken engelli çocuğa bakan koruyucu aileye yapılan aylık ödeme miktarı 2.057 TL’dir. Koruyucu aileye ödenen bu rakam bakılan çocuk başına yapılır.

Bir çocuğun küçük yaşta anne ve babasını kaybetmesi kadar zor bir durum yoktur. Ne yapacağınız, nereye gideceğini ve nasıl davranması gerektiği hakkında hiçbir bilgi yoktur. İnsanlar bu tür çocuklara acısalar ve bir süre boyunca onlara yardım etseler de tam bir sorumluluğu almak isteyen çok az insan vardır.

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı çatısı altında hizmet veren koruyucu aile hizmeti bu nedenden ötürü kurulmuştur. Tabi başvuru yapmanız hemen çocuk olmanıza hak kazanacağınız anlamına gelmiyor. Hem sizin hem de koruyucu ailenin yayına verilecek çocuğun uygun olup olmadığı dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır. Bunu başaran kişilere koruyucu aile ödemesi yapılacaktır.

Koruyucu Aile Ödemesi

Başvuruları incelendikten sonra çocuk almaya hak kazanan ailelere devlet tarafından ödeme yapılmaktadır. Bu farklı miktarlarda yapılan bir ödemedir. Bu ödemeyi yani koruyucu aile ödeme bilgileri sorgulama işlemini bakanlığın sitesinden veya e-devlet üzerinden başvuruyu yapan kişi üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Ödemeler aylık olarak düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Farklı yaş gruplarına göre ödemelerde farklılık göstermektedir. 5 Faklı yaş grubu ve ödeme limiti bulunmaktadır. Bu ödemeler ve yaş grupları şu şekilde sıralanmaktadır.

açıklama tutar
0 ve 3 yaş arasındaki çocuklar 750,02 TL
4 ve 5 yaş arasındaki çocuklar 1125,03 TL
6 ve 14 yaş arasındaki çocuklar için 1200,04 TL
15 ve 18 yaş arasındaki çocuklar için 1275,04 TL
19 yaş yüksek öğrenim gören çocuklar 1350,04 TL
Engelli çocuk bakımı ücreti 2.057,00TL

Bu ödemeler her yıl tekrar düzenlenmektedir. Bu ödemenin yanında farklı yardımlarda sağlanmaktadır. Servis ücreti için 250 TL, Meslek Edinme için 2010 TL, Yeni orta öğretim sınavına hazırlık için 3790 TL ve Üniversiteye hazırlık için 5890 TL yardım sağlanmaktadır. Tabi bu süreç boyunca çocuğun ailenin yanında kalması ve yapılan sözleşmede ki gibi bakımların gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Evlat Edinme Şartları Nelerdir? Evlat Edinme Süreci

Korucuyu Ailenin Amacı ve Beklenen

Korucuyu aile kavramı ülkemizde çok tercih edilen bir sistem değildir. Genelde bu tür çocuklar yakın akrabalarında kalmaktadır. Ancak istenmeyen olması halinde devlet tarafından sahiplenirler. Ardından çocuğu olmayan aileler tarafından yapılan başvurular ile aile çocuğa kavuşabilir. Bu süreç ile amaçlanan çocuğun eğitim ve sağlık açısından gelişimini en doğru şekilde devam ettirmesini sağlamak olacaktır. Bu sayede çocuk topluma faydalı bir birey haline gelebilir.

Tabi çocuk sahibi olmak çok kolay değildir. Başvuru süreci, istenilen belgeler ve değerlendirme süreci titizlikle yapılmaktadır. Ardından ise çocuğun teslim edilmesi ile başlayan yerleşme süreci de takip edilmektedir. Bunların hepsinden başarılı ile geçen aile çocuğa sahip olabilmektedir.

İlgili Makaleler

95 Yorum
 1. 10 Mart’ta Bir soru sordum koruyucu aile ödemeleri niye gecikti diye. Cevap bile vermiyorlar. Hayırdır ne oluyor…

 2. merhaba;
  geçen ayın 19 da ödeme yapmış olduğum SGK ödemesi hesaba yatmamış, ödemiş olduğum dekontu kuruma ibraz ettik neden olabilir yardımcı olurmusunuz?

  1. Merhaba
   Durumu kuruma aktarma yapabilirsiniz.

 3. Merhaba,
  Bu ay bir çocuğa koruyu aile oldum. 2 ay dolduktan sonra mı maaş yatmaya başlıyor. Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   Koruyucu aile ödemeleri aylık olarak ödeniyor.

  1. Merhaba
   Nadiren bazı gecikmeler yaşanabilmektedir.

  1. Merhaba
   Ay sonuna kadar gerçekleştirilecektir.

  1. Merhaba
   Yoğunluk nedeni ile gecikmeler yaşanabilir.

  1. Merhaba
   Koruyucu aile ödemeleri bu ay gecikmeli olarak ödenecektir.

  1. Merhaba
   Bu ay biraz gecikmeli olarak hesaplara aktarılacak.

  1. Merhaba
   e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama butonuna koruyucu aile ödemesi diye sorgulatabilirsiniz.

 4. Merhaba koruyucu aile odemesi e devlet üzerinde görünüyor ama hesabıma yatmadi

  1. Merhaba
   Yaşanan yoğunluk sebebi ile gecikmeli de olsa en kısa sürede hesabınıza ödeme aktarılacaktır.

  1. Merhaba
   Henüz bir zam uygulaması mevcut değildir.

 5. 2 ay oldu koruyucu ailelik yapıyorum e devlettende baktım herhangi bir bilgi yok çocukların maaşı ile ilgili maaşlar peşin yatıyormuş neden bu kadar gecikti.

  1. Merhaba
   Koruyucu aile ödemeleri bazen gecikmeler yaşansa da aksamadan her ay ödenmektedir.İkamet ettiğiniz yer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek sorgulama yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Yaşanılan yoğunluk nedeni ile bazen gecikmeler yaşanabilmektedir.

 6. Okul kayıt zamanı yatacak olan 3 katı ödemeler yatmadı ne zaman yatar acaba..

  1. Merhaba
   Ödeme talebiniz için çocuğun takip edildiği il müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.
   a) Okula giden çocuklara her yıl bir defaya mahsus olmak üzere eylül ayında okul masraflarının karşılanması amacıyla üç kat,
   (7) Bu maddede belirtilen tutarlar, Bakanlıkça gönderilen ödenekten, talepte bulunan koruyucu ailelere, çocuğun takip edildiği il müdürlüğünce aylık olarak ödenir.”

 7. GEÇEN AY KORUYUCU AİLE OLARAK SÖZLEŞME YAPILDI E DEVLETTE YATACAK PARA GÖZÜKÜYOR AMA SGK PARASI FALAN NASIL YATIYOR GEÇEN AY Kİ BAKIM PARASI DA YATMADI SGK DA NASIL OLUYOR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  1. Merhaba
   E devlet sistemindeki para çok geçmeden hesabınıza düşer. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında isteğe bağlı sigortasını yaptırarak ödeme belgesini ibraz ederseniz yani SGK’ya gönderirseniz, ödenen primler aylık ödemelere eklenerek, bakanlığın aileye gönderdiği ödenekten karşılanıyor. Ayrıca bakım parası için talepte bulunmanız gerekmektedir.

  1. Merhaba
   Sistemsel sorun sonrası ödemeniz hemen hesabınıza aktarılacaktır.

 8. 22 Temmuz 2019 günü sözleşmeyle çocuğumuzu aldık. 50 gün oldu ama hala bakıcı ücreti ödenmedi okul masraflarınıda yaptım epey sıkıntıya düştüm. Ücretler ne zaman ödenecek…

  1. Merhaba
   Ağustos ayı ödemeniz için hesabınızı kontrol ediniz.

  1. Merhaba
   Sistem kaynaklı sorun nedeni ile gecikme yaşanmaktadır. En kısa zamanda ödemeleriniz gönderilecektir.

 9. Merhabalar, bu yıl çocuğum 1. sınıfa başlayacak, Mevzuatta koruyucu aile yanında bakılıp okula giden çocuklara her yıl bir defaya mahsus olmak üzere Eylül ayında okul masraflarının karşılanması amacıyla yaş grubuna göre yapılan ödemeler üç kat olarak uygulanır, deniyor ancak bu yaş grubu nedir? Kaç yaşında 2 katı, kaç yaşında 3 katı olduğu konusunda bir bilgi yok. Bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

  1. Merhaba
   Koruyucu aile yanında bakılıp okula giden çocuklara her yıl bir defaya mahsus olmak üzere Eylül ayında okul masraflarının karşılanması amacıyla yaş grubuna göre yapılan ödemeler üç kat olarak uygulanır.

 10. Merhabalar ben kaynimin ogluna 7 senedir bakiyorum annesi vefat etti babasi kayip simdi biz koruyucu aile olabilir miyiz veya olmamiz icin sartlar nedir bu arada esim vasidir teşekkürler

  1. Merhaba
   Resmi kriterler 25-65 yaş aralığında olmak, TC vatandaşı olup Türkiye’de ikamet etmek, en az ilköğretim mezunu olmak, düzenli bir gelire sahip olmak. Evli ya da bekar, çocuklu ya da çocuksuz olabilirsiniz. İkamet ettiğiniz ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

 11. Iyi geceler bizde yeni koruyucu aile olduk
  Mayıs haziran maaşları normalden fazla yattı bizde maaşları okadar sanıyorduk 3. Ay 600 tl eksik yattı neden sizce hep böyle değişecekmi.

  1. Merhaba
   Hesabınıza yatırılan fazla ödemeler düşürüldükten sonra kalan miktarın ödemesi yapılmıştır.

 12. Merhaba biz yeni koruyucu aile olduk cocugumuzu ayin 14 inde aldık sözleşmeyi 10 gün falan sonra yaptık. Şu an sözleşmeden sonra 1 ayı geçti para ne zaman yatar acaba çocuk için almamız gereken şeyler var ona göre ayarlayacağız bilgi verebilir msnz

  1. Merhaba
   Koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için giderlerinin karşılanması amacıyla aylık bakım ödemesi her ayın yedisine kadar peşin olarak yapılır. Ayın ilk beşinci gününden sonra yapılan yerleştirmelerde ve çocuğun koruyucu aile ilişkisinin sona erdiği ayda çocuğun koruyucu aile yanında kaldığı gün sayısı ile orantılı olarak ödeme yapılır, varsa fazla ödeme geri alınır.

 13. merhaba yeni koruyucu aile oldum imzaları ayın 4 inde attık yönetmelikte ayın 5 inden önce sözleşme yapılırsa o ayın parası peşin yatacağı belirtilmişti bu ay parası yatarmi çocuğun odasına düzenlemeler yapacağız yoksa gelecek ayamı devreder

  1. Merhaba
   Koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için giderlerinin karşılanması amacıyla aylık bakım ödemesi her ayın yedisine kadar peşin olarak yapılır. Ayın ilk beşinci gününden sonra yapılan yerleştirmelerde ve çocuğun koruyucu aile ilişkisinin sona erdiği ayda çocuğun koruyucu aile yanında kaldığı gün sayısı ile orantılı olarak ödeme yapılır, varsa fazla ödeme geri alınır.

 14. Ben koruyucu aileyım kızım 1 . Sınıfa basladı ve su an ikinci sınıfa geçtı eylul ayında 3 katı maas yatması varmış bilgi alabılırmıyım

  1. Merhaba
   Koruyucu aile yanında bakılıp okula giden çocuklara her yıl bir defaya mahsus olmak üzere Eylül ayında okul masraflarının karşılanması amacıyla yaş grubuna göre yapılan ödemeler üç kat olarak uygulanır.

  1. Merhaba
   Sistemsel sorunlar nedeni ile gecikmeler yaşanmaktadır. En kısa zamanda yatması bekleniyor.

  1. Merhaba
   Koruyucu aile maaşları her ayın ilk 2 haftası içerisinde yatırılmaktadır.

  1. Merhaba, ay içinde ödemelerin yapılacağı söyleniyor

 15. Merhaba .Normalde maaslar 13 unde yatıyordu bu ay ne kadar bir gecikme olucak yaticagi tarih belli mi acaba?

  1. Merhaba, ay içinde ödeme yapılacağı belirtliliyor

  1. Merhaba, bazen gecikmeler yaşanabiliyor.Ay içinde ödenir

 16. 18 yaşındayım bu yaşlarda koruyucu ailelik yapılabilirmi? yıllık ücret üzerinden gelirim var.Kirada oturuyorum.Koruyucu ailelik kaç yaşında yapılabilmekte?

  1. Merhaba
   Koruyucu Aile şartları aşağıdaki gibidir.
   Resmi kriterler 25-65 yaş aralığında olmak, TC vatandaşı olup Türkiye’de ikamet etmek, en az ilköğretim mezunu olmak, düzenli bir gelire sahip olmak. Evli ya da bekar, çocuklu ya da çocuksuz olabilirsiniz. Elbette, hoşgörü, sabır, esneklik, sevgi ve şefkat verebilme gibi ebeveynlik özelliklerine de bakılmaktadır.

 17. İyi günler 2 oğlum var biri 2010 doğumlu diğeri 2014 doğumlu koruyucu aile olmak istiyoruz bir kız çocuğuna yaş ortalamasına göre kaç yaşlarında olur

  1. Merhaba
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaşları arasında ve en az ilkokul mezunu olan düzenli gelire sahip olan, çocuğun öz anne, babası ya da vasisi olmayan, evli ya da bekar, çocuklu ya da çocuksuz herkes koruyucu aileliğe başvurabilir.

  1. Merhaba, bu ay genel bir gecikme yaşandı ödemeler yapılır

 18. merhaba
  koruyucu aile olunca ssk primini devlet tarafından mi ödeniyor yoksa biz kendi imkanlarımızla mi ödüyoruz

  1. Merhaba
   Sözleşmesi süren koruyucu aileler içinde eşine veya bir yakınına bağlı olmaksızın emekliliğine esas sosyal güvencesi bulunmayan eşlerin sigorta primleri bakanlıkça ödeniyor.

 19. 16 ocak ta bitti hala maas yatmdi,ceken varmi acaba busefer grc kaldı.Bir sorun mu var acaba?

  1. Merhaba, genel bir gecikme yaşandı. Ödeme yapılır

  1. Merhaba, yeni yılda bütün ödemelerde 1-2 gün gecikme yaşandı. Ödeme yapılır

  1. Merhaba, koruyucu aile olmak için müracaat ettiğinizde gerekli araştırma ve incelemeleri kurum yapıyor. Kurumun uygun gördüğü aileler koruyucu aile olabiliyor. Çocuğu olan ailelerin kabul edilebildiği hiç çocuğu olmayan aileler de kabul edilebiliyor yada araştırmaya göre kabul edilmeyebiliyor.

 20. merhaba ben 4 senelik evliyim bir oglum birde kizim var ama bir cocugada koruyucu aile olmak istiyorum berberim kendim dukkan isletiyorum bu sartlarda koruyucu aile olabilirmiyim

  1. Merhaba, koruyucu aile olmak için başvurunuzu yapın. Kurum tarafından yapılan incelemede koruyucu aile olmanıza karar verilirse olabilirsiniz. Karar kurum tarafından veriliyor..

 21. Merhaba babamın ikinci eşinden olan erkek kardeşime koruyu aile olmak istiyorum babam vefat etti ve kardesim 1 yıldır çoçuk esirgemede kalıyor evim arabam arsam var ama çalışmıyorum nasıl alabilirim

  1. Merhaba
   Koruyucu aile başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan kişilere devlet zaten belirli bir ücret ödemesi yapmaktadır.

 22. Kizim bosandi bir kizimiz var. Velayet babasinda ama torunum bizimle yasiyor devlet in arkasinda olmasini istiyorum ben ne kadar yaninda olabiliri

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 23. koruyucu aile iken çiftler arası boşanma gerçekleştigi taktirde çocuk, boşandıgı halde annede kalabilir mi? koruyucu ailelik süreci devam eder mi? merak ettigim bir sorudur teşekkür ederim

  1. Merhaba, çocuk bütün aileye veriliyor aile ortamında yetişmesi için. Eşler ayrıldığında aile parçalanmış oluyor. Bu durumda anneye de babaya da verilmez

  2. Bugün koruyucu çocuk maaşları ödemesi yapılmadı bi bilgi verir misiniz

  3. Merhaba, ödemeniz yapılır. Bazen aksaklıklar olabiliyor

 24. Merhaba ailemle birlikte 1 tane çocuğa koruyucu aile olmak istiyoruz ne yapmamız gerekiyor. Yardımcı olur musunuz.

  1. Merhaba, başvurunuzu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinde bulunan “Koruyucu Aile Olmak İstiyorum” butonundan ön başvurunuzu yapabilir ve randevu tarih ve saatini belirleyip evraklarınızı o tarihe kadar hazırlayarak yapılan görüşmede istenen evrakları teslim edebilirsiniz. Yapılan araştırma sonucunda uygun bulunduğu takdirde koruyucu aile olabilirsiniz.

 25. Ben serpil akdag 3 çocuk a koruyucu ailelik yapmaktayım emekli olmak için ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

  1. Merhaba, koruyucu ailelik yaparken isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu