Engelli

2020 KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB engelli desteği, kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara sağlanmaktadır. Bu desteklerle engelli girişimcilerin desteklenmesi ve ekonomiye katkının arttırılması amaçlanmaktadır. KOSGEB kurumu girişimcilere en fazla destek veren kuruluşlardan birisidir. Kurum yalnızca engelli vatandaşlara değil pek çok girişimciye destek vermektedir. KOSGEB engelli desteği seçeneğinden faydalanmak isteyen kişilerin kurumun şartlarını yerine getirdikten sonra bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.

KOSGEB Engelli Desteği Seçenekleri Nelerdir?

KOSGEB kurumu engelli vatandaşlarımız için iki farklı destek öngörmektedir. Bu destekler arasında seçim yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Yani ihtiyacınız dahilinde olduğu sürece işletmesel giderleriniz için her iki seçeneği de kullanabilmeniz mümkündür. Bu seçenekler arasından ilki hibe kredi desteğidir.

Kurumun hibe kredi seçenekleri tahmin edildiği gibi geri ödemesiz olarak verilmektedir. KOSGEB kurumunun engelli girişimciler için sağladığı bir diğer destek seçeneği ise faizsiz kredidir.

Faizsiz kredi seçeneğinde geri ödeme mecburiyetiniz bulunmaktadır. Ancak bu kredi seçeneği için faiz işletilmemektedir. Yani yalnızca sağlanan destek miktarını geri ödemeniz gerekecektir.

KOSGEB Engelli Desteği Miktarları Ne Kadar?

KOSGEB engelli girişimci desteği miktarları kurum tarafından her sene güncellenmektedir. Bu güncellemede enflasyon oranları dikkate alınmaktadır. Kurum destek miktarları için maksimum limit belirlemektedir. Güncel olarak KOSGEB engelli desteği miktarları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Hibe kredi kullanarak geri ödemesiz destek almak isteyen engelli girişimciler için belirlenen maksimum hibe desteği miktarı 50 bin TL’dir.
 • Faizsiz kredi kullanarak sıfır faizli kredi edinmek isteyen engelli girişimciler için belirlenen maksimum faizsiz kredi desteği miktarı ise 100 bin TL’dir.

KOSGEB kurumundan sağlanacak destek miktarları kişinin talebine göre değil, işletme için yapılan harcamalara göre belirlenmektedir. Yani maksimum sınır 150 bin TL olmakla beraber, kurum desteklerini harcamanız oranınca sağlayacaktır.

KOSGEB Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

KOSGEB kurumu tarafından sağlanan engelli desteği kapsamındaki kredileri kullanmak için KOSGEB kurumunun şartlarını taşımanız gerekmektedir. Bununla birlikte kurum bünyesinde kullanacağınız destekleri, KOSGEB kurumuyla anlaşma sağlamış bankalar vermektedir. Kurumun güncel olarak anlaşmalı olduğu bankalar ise şu şekildedir:

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti BBVA Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank

KOSGEB Engelli Desteği Koşulları Nelerdir?

KOSGEB engelli desteğinden faydalanabilmek için kurum tarafından belirlenen ve sağlanması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • KOSGEB kurumundan destek almak için sağlanması gereken ilk şart girişimcilik sertifikasına sahip olmaktır. KOSGEB engelli desteği talep eden vatandaşlar bu sertifikayı girişimcilik kursu sonunda edinmektedir.
 • Kurumdan destek almak isteyen vatandaşların kurs sonunda proje hazırlaması ve hazırlamış oldukları projenin kurum tarafından onaylanması gerekmektedir.
 • İşletme için yapılan harcamalar oranınca destek sağlanmaktadır. Bu nedenle kurumun desteklerinden faydalanabilmek için işletmeye yönelik harcamalarınızı faturalandırmanız gerekmektedir.
 • Yeni işletmenizin açılışını girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra yapmanız gerekmektedir.
 • Açmış olduğunuz işletmenin tek sahibi olmanız kurum tarafından aranan bir şart değildir. Bununla birlikte en az %30 ortak olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

KOSGEB girişimcilik kursu, yeni işletme açmak isteyen kişiler için hazırlanmış olan bir girişimcilik eğitimidir. Kurumun destekleri oldukça yüksek meblağlardadır. Bu nedenle KOSGEB kurumu, sağladığı desteklerin sağlıklı ve başarılı olma ihtimali yüksek olan bir işletmede harcanması için işletme açılışı ve sonraki süreç için eğitimler vermektedir.

Kurumun desteklerinden faydalanmak için bu eğitimlere %70 oranında devam göstermeniz gerekmektedir. Devam zorunluluğuna uymayan kişiler kurs sonunda başarısız sayılacağı için destek alamayacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ders İçerikleri Nelerdir?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu kapsamında yaklaşık 32 saatlik eğitim verilmektedir. Kurumun girişimcilik kursu eğitimleri kapsamında değindiği konular genellikle şu şekilde belirlenmiştir:

 • İşletmede kar ve zarar durumları
 • İşletme açılışına dair deneyimler ve ipuçları
 • Vergilendirme
 • Pazarlama
 • Üretim
 • Yaratıcı düşünme
 • Proje hazırlama
 • Desteklerden faydalanma

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimcilik kursu başvuruları için iki farklı seçenek sunulmaktadır. Bu seçeneklerden ilki KOSGEB kurumu il müdürlüklerine bizzat gidip gerekli evrakları vererek başvuru talep etmektir. İkinci seçenek ise e-Devlet sistemi üzerinde bulunan KOSGEB kurumu uygulamalı girişimcilik kursu başvurusu online hizmetini kullanarak başvuru işlemini gerçekleştirmektir.

KOSGEB kurumu tarafından sağlanan desteklerin oldukça yüksek olması sebebiyle kurumun müdürlüklerinde ciddi bir yoğunluk yaşanmaktadır. Bu nedenle e-Devlet sistemi çok daha ideal bir tercih olacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu için Gereken Evraklar Nelerdir?

KOSGEB müdürlüklerine bizzat giderek başvuru yapmak istiyorsanız yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kimlik belgesi
 • Sigortalı olarak çalışılmadığına dair belge

Kurumun desteklerinden faydalanabilmek için teslim edilmesi gereken başka bir evrak bulunmamaktadır. Başvuru formunu doldurarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Online Başvuru Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kurumun desteklerinden faydalanabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-Devlet sistemine kurumun giriş seçeneklerinden birini kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme bankaların internet bankacılığı kanalları, e-Devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve son olarak kimlik kartı kullanılarak giriş yapılabilmektedir.
 • Sistemin ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıklayarak “KOSGEB” kurumunu seçmeniz gerekmektedir.
 • Ardından açılan sayfada kurum hizmetleri görüntülenecektir. Bu hizmetler arasından “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu” hizmetine tıklayarak başvuru işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 • https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-bavurusu-2727 linkine tıklayarak da hizmete ulaşılabilmektedir. Ancak bu durumda da kimlik doğrulaması yapmanız gerekecektir.

E-Devlet Şifresi Nedir?

E-Devlet şifresi, E-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için kullanılabilecek kanallardan birisidir. E-Devlet Kapısı sistemi, pek çok kamu kurum ve kuruluşunun hizmetlerini online platformda bulabileceğiniz ve bizzat gitmeye gerek duymaksızın gerçekleştirebileceğiniz bir sistemdir. Sistemde kendi vatandaşlık bilgilerinizi kullanacağınız için gizliliği büyük önem arz etmektedir.

E-Devlet şifresi de sisteme giriş yaparken güvenliğinizi sağlamak için geliştirilmiştir. Her vatandaşın e-Devlet şifresi edinme hakkı bulunmaktadır. Sisteme diğer kanallardan giriş yapamıyorsanız mutlaka e-Devlet şifresi edinmeniz gerekecektir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi vermek için yetkilendirilmiş kurum, PTT kurumudur. PTT şubelerine bizzat giderek e-Devlet şifresi edinme imkanınız bulunmaktadır. E-Devlet şifresi için ödenmesi gereken ücret ilk alımlarda 2 TL olarak belirlenmiştir. Sonraki alımlarda ise 4 TL ücret ödemek gerekmektedir. Bununla birlikte e-Devlet şifresini unutmak veya kaybetmek gibi bir problemle karşılaşmamanız için şifreyi değiştirme şansınız bulunmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Şartları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik kursu eğitimleri, KOSGEB engelli desteği almak isteyen vatandaşların mutlaka katılması ve başarılı olması gereken eğitimlerdir. KOSGEB kurumu girişimcilik kursu için bazı şartlar belirlemiştir. Yalnızca bu şartları sağlayan kişilerin başvuruları olumlu sonuçlandırılmaktadır. Buna göre sağlanması gereken koşullar şu şekilde belirlenmiştir:

 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılabilmek için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimleri ve bunun bir uzantısı olarak KOSGEB girişimcilik destekleri yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sağlanmaktadır.
 • KOSGEB girişimcilik kursuna yaptığınız başvurunun kabul edilmesi için en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Başvuruda adli sicil kaydınız incelenmektedir. Terör suçlarından veya yüz kızartıcı suçlardan sabıkanız olması halinde başvurunuz olumsuz sonuçlandırılmaktadır.

Malulen Emeklilik (Özürlü) İş Göremezlik Maaşı Ne Kadar?

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2022 Engelli (Özürlü) Maaşı Kimler Alabilir, Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu