Bilgi Arşivi

2020 KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

KOSGEB kredisi alımı, KOBİ’lerin işletme sermayelerini arttırarak daha rahat üretim yapmalarını sağlamayı hedefler. Yapılacak faiz giderlerinin kurum tarafından karşılanmasını sağlayan KOSGEB kredileri, 20.000 TL ile 300.000 TL arasında verilir. Aslen KOSGEB’in kredi vermek gibi bir hizmeti yoktur. KOSGEB, girişimcilik destekleri kapsamında başlangıç hibeleri verir, makine desteği kapsamında faturalandırılan makine ve ham maddeleri, alınan firmaya öder. Ancak direkt olarak kredi vermez. Buradaki KOSGEB kredisinden kasıt, faizin KOSGEB tarafından ödendiği kredidir.

KOSGEB Kredisi Ne Anlama Gelir?

KOSGEB kredisinin anlamı, alınan kredinin faiz olan kısmının KOSGEB tarafından ödenmesi, kişinin sanki borç almış gibi kalan kısmı bankaya yavaş yavaş ödemesi olarak açıklanır.. KOSGEB kredisi almanın sağlayacağı yararlar, banka kredilerinin faizlerinin KOSGEB tarafından karşılanması şeklinde ilerler. Bu durumu şu şekilde örneklendirebiliriz: İşletme için yapılan harcamalar kapsamında 100.000 TL kredi kullandığınızı düşünelim. Bu kredi, geriş ödeme sırasında en az 30.000 TL tutarında faize tabi olacaktır. Bu aşamada başvuru yaparak, kredinizin faiz tutarının KOSGEB tarafından karşılanmasını isteyebilirsiniz. KOSGEB, kredinin faizinin ne kadarını ödeyeceğine de karar vermektedir. Faizin tamamını ödeyebileceği gibi, bir kısmını ödemeyi de kabul edebilir. Bu kapsamda krediye tabi olan 30.000 TL tutarındaki faizin 10.000 TL’sini de ödeyebilir.

KOSGEB desteğinin bir diğer yüzü, kullanılan kredilerin vadelerine yaptığı etkidir. Kredi, vadesi hemen başlayan türden ise, KOSGEB desteği ile vade erteleme yapılabilmektedir. 6 aydan 12 aya kadar vade erteleme yapılabilmektedir. Amaç, kredi kullanan girişimcinin kar etmeye başlamasının ardından ödemelerinin başlatılmasıdır. Bu nedenle başlangıçta alınacak kredinin anlaşması yapılırken, ödeme planında değişiklik yapılmak istendiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

KOSGEB Kredileri Alma Şartları

KOSGEB kredisi alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çekilecek kredi için talep edilen vade 48 ay olmalıdır. 48 aydan uzun vadeler için kişinin yapacağı başvuruların reddedilme ihtimali daha yüksek olmaktadır.
 • Hesaplama işlemleri, güncel kredi tutarına göre yapılmalıdır.
 • Kullanılan kredinin türü ile yapılan iş arasında bağlantı bulunmalıdır. Esnaf olarak işinizi büyütmek için kullanmak istediğiniz kredinin türü konut kredisi ise, KOSGEB herhangi bir destekte bulunmayacaktır. Bunun yanında kredi kullanılan bankanın KOSGEB ile anlaşmasının bulunması gerekmektedir. kredi kullanım seçenekleri arasında esnaf kredisi bulunan bankalar, KOSGEB ile anlaşmalıdır.
 • Kişi, KOSGEB veri tabanına kayıtlı girişimciler arasında yer almalıdır.
 • Kişinin kurduğu işletme, KOSGEB desteği ile kurulmuş ve yürütülüyor olmalıdır.
 • İşletme, başvuru sırasında faaliyette olmalıdır. Yürütmesi durmuş işletmeler, kredi desteğinden yararlanamayacaktır.
 • İşletme vergi levhası, başvuruda istenen belgeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kurulum aşamasında vergi levhası alınmış olmalıdır.
 • İşletme, KOSGEB tarafından kara listeye alınmamış olmalıdır.
 • Kişiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. Ayrıca kimlik belgesi başvuru sırasında yanında bulunmalı, 18 yaşını tamamlamış olmalıdır.

KOSGEB Kredileri Destek Paketleri Alma Şartları

KOSGEB destek paketleri, 100.000 TL ve 300.000 TL seçenekleri ile verilmektedir. Bu paketlerden biri seçilerek faizinin KOSGEB tarafından ödenmesi sağlanabilmektedir. Belirtilen paket tutarları, aslen kişinin sadece ödeyeceği tutardır. Kişi, faizi haricinde 100.000 TL tutarlı paketleri tercih edebilir. Bu paketler, büyüme hedefleri olan işletmelere verilir. işletme, kredinin alımı sırasında belirli hedefleri belirtir. Yüzdelik şekilde belirtilen büyüme oranı ile işletme, bu orana ulaşabilmek için krediye ihtiyaç duyduğunu beyan eder. Kredinin alımından sonra da para, işletme hareketleri için kullanılmalıdır. Ancak işletme, kredi alımında belirttiği büyüme oranına ulaşamazsa da, zamanından önce kredi tahsilatı gerçekleşmez.

100.000 TL KOSGEB Kredisi Paketi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredi paketlerinden 100.000 TL tutarında olanı almak için 150.000 TL tutarındaki krediye başvuru yapmanız gerekmektedir. KOSGEB, toplam tutarın faiz olan kısmı 50.000 TL’yi hibe eder. Faizi KOSGEB’e geri ödemek gerekmez. Kalan miktar, faizsiz ve komisyonsuz olarak kredi sahiplerine ulaştırılır. Sadece gerekli şartları sağlayan kişilere verilen bu miktar, işletmenin devamı halinde verilmektedir. İşletmenin hali hazırda satışa ya da üretime devam etmesi durumunda, büyüme hareketleri için bu miktarlar verilebilmektedir. Tutar, işletmenin yüz ölçümünden çalıştırdığı kişi sayısına kadar pek çok parametreyi hesaba katarak verilmektedir.

300.000 TL KOSGEB Kredisi Paketi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredi paketleri içerisinden 300.000 TL tutarlı paketi almak için işletme kapasitesinden çok üretim kalitesi dikkate alınmaktadır. İşletmenin çalıştırdığı kişi sayısı yerine ortaya çıkan ürünün kalitesi nedeniyle bu krediye hak kazanılır. Ayrıca üretimi hızlandırmak, uluslar arası düzeyde rekabet edebilmek gibi hedefler, bu kredinin alımında etkilidir. KOSGEB özel ve katılım bankaları ile imzaladığı protokol kapsamında bu kredi ile firmaların finansman desteğinin bir  kısmını karşılar. Bu krediden yararlanmak için bankaya ve KOSGEB’e uluslar arası düzeyde çalışmak istediğinizi bildiren bir proje sunmalısınız.

KOSGEB Faizsiz Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB faizsiz destekleri alma koşulları, KOSGEB’in şartlarını karşılamak ile bankaların şartlarını karşılamaktır. Her iki grubun da taleplerini karşılamak amacıyla kişiler, hem kredi notu yüksek, hem de işini  projelendirebilen kişiler olmalıdır. Kişiler, hazırladıkları proje ile KOSGEB’den onay alsalar dahi, bankalardan ret alabilmektedir. Bunun nedeni projenin tutarlılığında ve hedeflerinde sorun olmamasına rağmen, kredi notunun düşük bulunmasıdır. Bu nedenle kişilerin kredi veya kredi kartı borcu olmamalıdır.

Başvuru, ilk olarak KOSGEB’e yapılmaktadır. KOSGEB başvurusu yapılabilmesi için KOSGEB girişimcilik kursları mezunu olma şartı aranır. Proje ile yapılacak KOSGEB kredileri başvurusunda kişilerin başvuru taleplerinin değerlendirilmesi sağlanır. Ardından kişi, ön onay beklemeye başlar. Alınacak ön onay sayesinde işletmeyi büyütme çalışmalarına başlanabilir. Asıl onay, banka yönlendirmesinden sonra verilecektir. KOSGEB, kişileri anlaşmalı bankalara yönlendirir. Bankalardan alınacak onay ile kredi verilmesi sağlanır.

KOSGEB Kredileri Hangi Alanlara Verilir?

KOSGEB kredisi alabilecek iş alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Madencilik ve taş ocağı
 • İmalat
 • Elektrik, su, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı
 • Su temini
 • Atık madde yönetimi ve kanalizasyon
 • İnşaat
 • Toptan ve perakende satış ve ticaret
 • Motorlu kara taşıtlarının satış ve onarımı
 • Ulaştırma ve depolama hizmetleri
 • Yiyecek hizmetleri ve konaklama
 • İletişim ve bilgi işlem hizmetleri
 • Sigorta faaliyetleri ve finans
 • Mesleki bilim ve bilimsel faaliyetler
 • Destek ve idari hizmet faaliyetleri
 • Eğlence, kültür, sanat, spor faaliyetlerine ilişkin kuruluşlar

KOSGEB Kredilerine Bankadan Kayıt Nasıl Yapılır?

KOSGEB kredilerine kayıt işlemi, kobinin kendisinin başvurusu ile yapılır. Kobinin bankaya yapacağı başvuru sırasında KOSGEB bağlantılı olduğu, KOSGEB girişimcilik kursu çıkışlı olduğunu beyan etmelidir. Ardından banka, beyanın doğruluğunu KOSGEB ile onaylayacaktır. KOSGEB tarafından değerlendirilen başvuru, ön onay çerçevesinde kişinin kayıtlı cep telefonuna mesaj yoluyla iletilir. Krediye başvuran kişinin bu aşamadan sonra tekrar bankaya gelerek kredi ödeme şartlarını konuşması gerekmektedir. bankanın inisiyatifinde bulunan erteleme, vade geciktirme gibi ödeme şekilleri uygulanabilir. Ardından kredi başvurusu yapan kişinin istediği paket çerçevesinde KOSGEB ile banka arasındaki ikinci değerlendirmenin sonucuna göre kredi verilmesine karar verilebilir. KOSGEB kredileri, ön onay alınmışsa, genellikle ikinci kısımda reddedilmez

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur ve Şartları Nelerdir ?

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ve Başvuru Şartları

KOSGEB Maaş Desteği ve Başvuru Şartları

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu