2018 KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Güncelleme Tarihi: 30.10.2018


KOSGEB kredisi almak; gerekli şartlara uygunluk sağlayan tüm esnaflar için hem finansal hem de danışmanlık anlamında büyük destekler sağlamaktadır. KOSGEB, KOBİ ve girişimciler için projeleri maddi olarak destekleyen, rekabet güçlerini arttırmak için destek ve hizmet sunan bir kurumdur.

1990 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren bu kurum, devlet desteğiyle KOBİ’lere kredi ve hibe desteklerinde bulunmaktadır. KOSGEB destekleri KOBİ’lerin ihtiyacına göre farklı kategorilere ayrılmış olup KOBİ hangi destekten faydalanmak isterse o desteğe başvurmakta özgürdür. KOSGEB başvuru şartları nelerdir merak ediyorsanız şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • 18 yaş şartının yanı sıra KOBİ ve esnaf olmanız gerekmektedir.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamış olmanız gerekmektedir.
 • Girişimci olarak başvuruda bulunacaksanız ya da bir iş planı kuruyorsanız KOSGEB desteklerine başvurmadan önce fiilen işletmenizin açılış işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri

2018 KOSGEB destekleri 5 ana başlık altında ayrılmakta olup işletmenin ihtiyacı ve talebine göre alt başlıklara da ayrılmaktadır. KOSGEB desteklerinin ana başlıklarından olan girişimcilik destekleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Girişimcilik Destek Programı: Bu programın amacı kendi işinin patronu olmak isteyen, iş planına sahip girişimcilerin finansal ve danışmanlık olarak desteklenmesidir. Bu program dahilinde 150 bin TL’ye kadar maddi destek verilmektedir. Bölgelere ve başvuran kişinin durumuna göre %60 ila %90 oranında destekler verilebilmektedir. Bu programda verilebilen 150 bin TL’lik üst limit ikiye ayrılmaktadır. KOSGEB 2018 hibe desteği olarak 50 bin TL’ye kadar, KOSGEB kredi desteği olarak 100 bin TL’ye kadar destek yapılmaktadır.
Benzer İçerik:  Evde Bakım Yardımı Nedir?

AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

KOSGEB desteklerinin ana başlıklarından olan AR-GE desteklerinin alt başlıkları şu şekildedir;

 • Endüstriyel Uygulama Destek Programı: Bu program, yurt dışından ithal edilen ürünleri yerli ve milli imkanlar dahilinde Türkiye’de üretebilecek olan KOBİ’leri kapsamaktadır. Endüstriyel uygulama projelerine KOSGEB tarafından 818.000 TL’ye kadar maddi destek verilmektedir. Kira desteği, personel gideri desteği ve makine-teçhizat, donanım, sarf malzemesi gibi giderlerin desteği olarak toplamda 318 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek verilmektedir. Geri ödemeli olarak ise 500 bin TL’ye kadar kredi almanı mümkündür.
 • AR-GE İnovasyon Destek Programı: Bu programın amacı bilim ve teknolojiye dayalı yeni iş fikirlerini desteklemektedir. 1.5000.000 TL’ye kadar verilen maddi desteklerle Ar-Ge ve inovasyon projelerinin desteklenmesi sağlanmaktadır.
 • KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Desteği Programı: Teknoloji başta olmak üzere farklı alanlarda yer alan yenilik faaliyetleri sonucu ürün ticarileştirme projelerinde verilen destektir. 5.000.000 TL’ye kadar maddi destek sağlanmaktadır.
 • Stratejik Ürün Destek Programı: Bu program, uluslararası pazarlara ürünlerini taşımak isteyen KOBİ’lere verilmektedir. 5.000.000 TL’ye kadar maddi destek sağlanmaktadır.

KOSGEB İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslarası Destekleri

KOSGEB desteklerinin ana başlıklarından olan işletme geliştirme, büyüme uluslararasılaştırma destekleri 5 alt başlığa sahiptir. Bu alt başlıklar şu şekildedir;

 • KOBİ Gelişim Destek Programı KOBİGEL: Belirli zamanlarda KOSGEB proje teklif çağrısında bulunmaktadır. Projede belirlenen esaslara göre iş fikrini ve planını sunan KOBİ’lere 1.000.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.
 • İşletme Geliştirme Destek Programı: KOBİ’lerin ihtiyacı olan; fuar, nitelikli eleman istihdam, eğitim, enerji verimliliği, tasarım, belgelendirme, test ve analiz gibi destekler için uygulanan programdır. 290 bin TL’ye kadar %100’e varan oranlarla maddi destekler verilmektedir.
 • Genel Destek Programı: Bu program genel olarak işletmenin taleplerine göre oluşturulan desteklerden oluşmaktadır.
 • İş Birliği Güç Birliği Destek Programı: Tek başına büyümekte zorlanan KOBİ’ler için iş ortağı ola KOSGEB, hazırlanan projelere göre 1.500.000 TL’ye maddi destek vermektedir.
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı: Uluslararası kuluçka merkezi kurmak isteyen girişimciler için verilen bir destek programıdır. 60 bin Amerikan dolarına kadar destek sağlanmaktadır.
Benzer İçerik:  ÇKS Sorgulama 2018

KOSGEB KOBİ Finansman Destekleri

KOSGEB desteklerinden olan KOBİ finansman destekleri, iki alt başlık altında incelenebilmektedir. Bu destekler için KOSGEB’in anlaşmalı bankalarıyla çalışmanız gerekmektedir. Bu alt başlıklar şu şekildedir;

 • Kredi Faiz Desteği: KOBİ’lerin bankalarla olan çalışmalarında verilen faiz desteğidir. Anlaşmalı bankalardan çekilecek olan kredi tutarlarında, 300 bin TL’ye faiz desteği verilmektedir. Bu durumda bankadan çekilen tutarın üzerinde gelecek faiz tutarı 300 bin TL’yi aşmadığı sürece KOBİ’ler faiz ödemeden kredi kullanma şansı elde edecektir.
 • Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı: Gelişme potansiyeline sahip KOBİ’ler için 500 bin TL’ye kadar destek verilen projedir.

KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri ve Destekleri

KOSGEB’in verdiği desteklerden olan laboratuvar hizmetleri ile ilgili detaylar şu şekildedir;

 • KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri: Metal ve plastik laboratuvarlarında yapılan test maliyetleri için verilen destektir. Test maliyetleri %50 oranında desteklenmektedir.

KOSGEB Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

KOSGEB 2018 başvuru işlemleri için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. KOSGEB başvuru adımları şu şekilde sırlanabilmektedir;

 • Şirketinizin açılış işlemlerini yapmalı ve vergi levhası sahibi olmanız gerekmektedir.
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmalı ve Girişimcilik Sertifikanızı almanız gerekmektedir. KOSGEB kursları ücretsiz olarak verilmekte olup kurs zamanları resmî web sitesi üzerinden duyurulmaktadır.
 • Ardından KOSGEB resmî web sitesi üzerinden kayıt işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemi için yapmanız gerekenler şunlardır;
  • kosgeb.gov.tr sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan e-Hizmetler (KOBİ/ Girişimci Giriş) butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Açılan sayfada ‘KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayın’ butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayın.
  • Ardında açılan sayfada ‘İşletme Kayıt’ başlığının altında Başvur butonunu göreceksiniz. Başvur butonuna tıkladığınızda veri tabanı kayıt işlemine başlamış olursunuz. Bu işlemi 15 dakika içerisinde tamamlamanız gerekmektedir. Bunun sebebi sistemin 15 dakikada bir kendini güncellemesidir.
  • ‘Başvur’ butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada Vergi/T.C kimlik no ve işe başlama tarihini girerek, ‘Giriş’ butonuna tıklamalısınız.
  • Açılan sayfada işletmenize ait bilgileri girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Veri tabanına kayıt olduktan sonra, işletmeniz için KOBİ beyannamesi vermeniz gerekmektedir. Beyanname işletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının kontrolü için verilmelidir. KOBİ beyannamesi için izleminiz gereken adımlar şu şekildedir;
  • kosgeb.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan e-Hizmetler (KOBİ/ Girişimci Giriş) butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Açılan sayfada ‘KOBİ Beyanname vermek/güncellemek için tıklayın’ seçeneğine göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınız sayfa sizi otomatikman E-Devlet kapısı için giriş sayfasına yönlendirecektir. T.C kimlik ve şifrenizle kimlik doğrulamanızı yaptıktan sonra beyannameyi doldurabilirsiniz.
  • Beyannamenizin mevzuata uygunluğu incelendikten sonra tarafınıza bilgilendirme yapılmaktadır.
  • İncelemeniz olumlu sonuçlandığı takdirde planladığınız destekler için il/ilçede bulunan KOSGEB müdürlüklerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • Başvurunuzdan sonra alabileceğiniz destek miktarları ve başvurunuzun incelemesi yapılmaktadır. Bunun için öncesinde iş planınızı oluşturmanız gerekecektir.
  • İş planınızı nasıl oluşturacağınız ve dikkat etmeniz gerekenler verilen eğitimde öğretilmektedir.
Benzer İçerik:  Devletin Dağıttığı Tabletler Geri Alınacak Mı?

İş planınızı hazırladıktan ve gerekli evrakları teslim ettikten sonra en fazla 2 ay içerisinde incelemeler tamamlanarak, destekler verilmektedir.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir