2018 KOSGEB Maaş Desteği ve Başvuru Şartları

Güncelleme Tarihi: 01.11.2018


2018 yılı KOSGEB maaş desteği için başvuru yapılması KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen kullanıcılar için önemli bir başlık olmakla beraber bu yönde yapılan yoğun araştırmalar da oldukça dikkat çekmektedir. KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 olarak da isimlendirilen destek günümüzde gittikçe artan nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması, diğer taraftan da çalışanlar için nitelikli bir iş sahibi olabilmek için KOSGEB maaş desteği önemli bir yer tutmaktadır. Gelişen teknolojiyle paralel olarak işinde yetkin, yaptığı işe katma değer katan, farklılık ve farkın dalık yaratabilecek, inovasyon yeteneği olan ve belli bir alanda uzmanlaşmış personel bulmanın zorluğuna eş değer olarak;

 • Her türlü üretim sektörü
 • Ar-ge çalışmaları
 • Hizmet sektörü
 • Dış ticaret gibi alanlarda nitelikli eleman ihtiyacı duyan firmaların ihtiyaçlarını daha hızlı karşılayabilmeleri, aynı zamanda nitelikli elaman maliyetlerini düşürebilmek için KOSGEB maaş desteği oldukça önemlidir.

KOSGEB Maaş Desteklerinin Önemi

Nitelikli elemanların işe katacağı değerden daha fazla olarak firmaların son dönemde personel maliyetlerine daha çok önem vermesi hem işsizlik rakamlarının artması hem de bu sayede nitelikli iş gücünün istihdam edilememesinin önünü açmaktadır. Buna engel olunabilmesi için devlet destekli olarak başlatılan KOSGEB destekleri, personel maaş desteği başlığı için de oldukça dikkat çekmektedir. Daha doğru bir ifadeyle firmaların personel maliyetleri kalemleri için bir kurtarıcı olarak nitelendirilen KOSGEB destekleri, işçi maliyetlerinin belli bir çizgide tutulmasını sağlarken önemli bir teşvik adımı olarak da nitelendirilebilir. Bu yönde;

 • Firmaların nitelikli personel istihdam etmelerinin önünün açılması
 • Personellerin daha kurumsal firmalarda çalışmalarının sağlanması
 • Firmaların nitelikli personel arayışlarına doğru orantılı olarak personel maliyetlerinin belli bir oranda tutulması
 • Devlet tarafından firmaların ekstra personel istihdam ederek özellikle yetişmiş iş gücü konusunda istihdamın arttırılması
 • Firma maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılması
 • İstihdam ve üretimin eş zamanlı olarak arttırılması
 • Devletten alınan maaş desteğiyle inovasyon yeteneği olan kişilerle üretim yapılması hedeflenmektedir.
 • KOSGEB maaş desteği alan firmalarla alakalı tutulan çok yönlü istatistikler konunun birçok farklı yönüyle ele alınmasını da sağlamaktadır.
Benzer İçerik:  Asker Eşlerine Maaş 2018

KOSGEB Maaş Desteğinden Yararlanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB maaş desteği devlet tarafından işletmelere verilen bir destek olmakla beraber; ülke genelinde özellikle genç işsizliği azaltılması, üretim ve istihdamın arttırılması, nitelikli iş gücüne daha kolay ulaşılması, kısa ve orta vadede ekonomik hedeflerin gerçekleştirilmesi gibi nedenlere dayanmaktadır. Bu yönde KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 şartları temel anlamda aşağıdaki gibi şekillenmiştir;

 • İşletmenin istihdam edeceği personelin son 12 ayda hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmamış olması
 • Personellerin 2 yıllık ön lisans ya da 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlamış ve mezuniyet belgelerini almış olmaları (yeni mezun olma durumu işletmelerin tercih sebepleri olarak ön plana çıkmaktadır)
 • Personellerin tam zamanlı (full time) olarak istihdam edilmeleri, aylık sigorta primlerinin 30 gün üzerinden ödenmiş olması şarttır.
 • Herhangi başka bir kurumdan yardım ya da destek alan çalışanlar için KOSGEB maaş desteğinden yararlanma durumu bulunmamaktadır.
 • KOSGEB maaş desteğinden yararlanmak için işletmenin istihdam ettiği çalışanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır. Niteliği ne olursa olsun yabancı uyruklu personel istihdamları KOSGEB maaş desteğine tabi değildir.
 • Çalışanların ölçeği ne olursa olsun herhangi bir işletme sahibi ya da ortağı olması durumunda KOSGEB maaş desteğinden yararlanılması mümkün değildir.
 • KOSGEB maaş desteği alınacak personel için herhangi bir yaş sınırı olmasa da çalışanların emekli olma durumu KOSGEB maaş desteği alınabilmesine engel teşkil etmektedir.

Bu şartları taşıyan personel istihdamlarında işletmeler yıllık 50 bin TL’ye kadar KOSGEB maaş desteği alabilme şansına sahip olmaktadır. Ancak bu durum işletme başına iki çalışanla sınırlandırılmıştır.

KOSGEB Maaş Desteği Ödeme Detayları

KOSGEB maaş desteği ödeme detayları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile KOSGEB tarafından belirlenmiş olmakla beraber, nitelikli personel çalıştıran firmalar için %50’den az, %70’den de fazla olmamak koşuluyla farklı şekillerde sağlanmaktadır. KOSGEB işletmelere verdiği bu desteği nakit olarak sağlarken, nitelikli personel istihdamında Türkiye’yi ayırdığı bölgeler doğrultusunda ödemelerini değişik yüzdeler halinde yapmaktadır. Bu yönde;

 • KOSGEB tarafından 1. ve 2. bölge olarak nitelendirilen alandaki işletmelere personel brüt maaşlarının %50’si oranında,
 • KOSGEB tarafından 3. ve 4.bölge olarak nitelendirilen alandaki işletmelere personel brüt maaşlarının %60’ı oranında
 • KOSGEB tarafından 5. ve 6. bölge olarak nitelendirilen alandaki işletmelere personel brüt maaşlarının %70’si oranında destek verilmektedir.
Benzer İçerik:  Emekli Maaşı Kesinti Sorgulama

Ancak burada personellerin brüt maaşlarının üst limitleri de prosedür dahilinde belirlenmiştir. KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 brüt maaş üst limit oranları başvuru tarihlerinin de önemli olmasıyla beraber aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

 • 2 yıllık meslek yüksek okulları (ön lisans) mezunları 1500 TL,
 • 4 yıllık fakülte (lisans) mezunları için 2000 TL
 • Yüksek lisans üzerindeki doktora mezunları ise 2500 TL KOSGEB maaş yardımı alınabilmesi mümkündür. Bu haktan her işletme istihdam ettiği en fazla iki personel sayısında yararlanabilir.

2018 Yılı KOSGEB Maaş Desteği Konusunda Pek Fazla Bilinmeyen Detaylar

Burada KOSGEB maaş desteği verilen işletmeler için bahsi geçen iki personel istihdamının ülke genelinde uygulanması durumunda işsizlik oranının %1.2 oranında düşmesi beklenmekte; aynı zamanda firmaların da nitelikli iş gücüyle tanışmaları hedeflenmektedir. Ayrıca KOSGEB tarafından verilen bu maaş desteği 50 bin TL’ye kadar olmakla beraber, bu 50 bin TL’lik tutar en fazla üç yıl boyunca alınabilmektedir. Gerekli şartların tamamlanması ve bu şartların yazılı olarak KOSGEB’e iletilip; KOSGEB tarafından da onaylanmasının hemen ardından üç yıl boyunca verilen bu destek toplam tutarı 50 bin TL’ye ulaşana kadar kesintisiz olarak devam etmektedir.

3 yılın dolması durumunda ise aynı şartları taşıyan başka iki personel için başvuru yapıldığında destek kesintisiz olarak devam edebilir. Burada belirtilen tutarlar yıllık olarak artabileceği gibi, değişiklik olduğu andan itibaren KOSGEB tarafından işletmelerle de paylaşılmaktadır. Şu an için üç yıl dolduktan sonra yapılan yeni başvurularda üst sınır 50 bin TL olarak görülmesine rağmen; asgari ücret ve enflasyon oranlarında tutarların üst limitlerinde değişiklik yapılması da oldukça mümkündür.

KOSGEB Maaş Desteği Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

KOSGEB maaş desteği KOSGEB tarafından sadece KOBİ’lere verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen maaş desteği KOBİ’lerin banka hesaplarına belli periyotlar halinde nakit olarak yatırılırken bu durum sadece mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere özel bir durumdur. Büyük ölçekli işletmeler KOSGEB maaş desteklerinden yararlanamasa da kendilerine özgü farklı birçok avantaj bulunduğundan da bahsetmek gerekmektedir. Aynı zamanda işletme KOSGEB tarafından desteklenen sektörler kategorisinde yer almalıdır. KOSGEB maaş desteği başvurusu yapılabilmesi için;

 • KOSGEB veri tabanına girilerek kayıt olunması gerekmektedir.
 • Kayıt işleminin hemen ardından “Genel Destek Programı” adı altında gerekli başvurunun yapılması gerekmektedir.
 • Sistem tarafından istenilen tüm bilgilerin eksiksiz girilmesinin ardından alınan başvuru çıktısı ile taahhütname, bağlı bulunan ilin KOSGEB İl Müdürlüğüne teslim edilir.
Benzer İçerik:  E-Devlet Seçmen Kaydı Sorgulama 2018

KOSGEB tarafından işletmenin durumu ve farklı konu başlıkları için ek belgeler talep edilebilmekle birlikte KOSGEB maaş desteği başvuru şartlarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi de oldukça önem taşımaktadır.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur ve Şartları

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Teşvik Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
1 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir