Bilgi Arşivi

2020 KOSGEB Market, Bakkal Açmak için Hibe Desteği Nelerdir?

KOSGEB market, bakkal hibe desteği, girişimci kişilere belirli koşulların sağlanması halinde verilmektedir. Kurumun desteklerinden faydalanabilmek için sağlanması gereken ilk koşul kurumun destek sağladığı sektörlerden birinde hizmet verecek olmaktır. KOSGEB kurumundan market ve bakkal açmak için de destek alınabilmektedir.

Kurumun market ve bakkal açmak için sağladığı KOSGEB hibe desteği tamamen geri ödemesiz olarak sunulmaktadır. Bu destek seçeneğinden faydalanan kişilere harcamaları oranında kredi verilmekte ve geri ödemesi talep edilmemektedir.

KOSGEB Market, Bakkal Açmak İçin Kredi Desteği Nedir?

KOSGEB market ve bakkal için yalnızca hibe desteği değil, kredi desteği de sağlamaktadır. Kredi desteğinden faydalanabilmek için de KOSGEB’in destek sağlamak için öngörmüş olduğu koşullara sahip olmak gerekmektedir. KOSGEB kurumu kredi desteği sıfır faizli olarak sunulan bir seçenektir.

Yani destekten faydalanan kişilerin geri ödeme mecburiyeti bulunmaktadır. Ancak geri ödemeler sırasında faiz talep edilmemektedir.

KOSGEB Devlet Desteği Miktarları Ne Kadar?

KOSGEB devlet desteği miktarları kurum tarafından her sene tekrar açıklanmaktadır. Kurumun 2020 yılı için belirlemiş olduğu destek miktarları ise şu şekildedir:

 • KOSGEB hibe desteği almak isteyen kişilerin destek kapsamında alabilecekleri maksimum miktar 50 bin TL’dir.
 • KOSGEB faizsiz kredi desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin destek kapsamında kullanabilecekleri maksimum kredi miktarı ise 100 bin TL’dir.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

KOSGEB kredi destekleri, kurum tarafından sağlanan şartları yerine getiren kişilere bankalar tarafından sağlanmaktadır. Kurumun desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin destek alabileceği bankalar, KOSGEB ile anlaşma sağlamış bankalardır.

KOSGEB ile anlaşma sağlamış bankalar şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıfbank

KOSGEB Market Açma Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından sağlanan kredi desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle kurumun devlet desteği vermek için öngörmüş olduğu koşulları sağlaması gerekmektedir. KOSGEB kurumu destek desteği şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 • KOSGEB kurumu desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin, kurum tarafından verilen girişimcilik kursu eğitimlerine katılarak başarı göstermesi gerekmektedir.
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimleri sonunda başarı gösteren kişilere girişimcilik sertifikası verilmektedir. Girişimcilik sertifikası kurumdan destek almak istediğiniz takdirde talep edilmektedir.
 • KOSGEB kurumu, desteklerini yapılan harcamalar oranında sağlamaktadır. Yani kurumdan destek alabilmek için işletmeniz için yaptığınız masrafları belgelendirmeniz gerekmektedir.
 • KOSGEB kurumu desteklerinden faydalanmak için işletme açılışını girişimcilik sertifikası aldıktan sonra gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 • Kurumdan destek almak isteyen kişilerin açmış oldukları işletmede en az %30 pay sahibi olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kurumunun destek sağlamak için belirlemiş olduğu sektörlerden birinde işletme kurulması gerekmektedir.
 • Projenizin KOSGEB kurumu yetkilileri tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

KOSGEB Market Sektöründeki NACE Kodlar Nedir?

KOSGEB’in destek sağladığı sektörler arasında market ve bakkalcılık sektörleri de bulunmaktadır. Kurum özellikle zincir marketlerin günden güne büyüdüğü şu dönemde, market açmak isteyen kişilere destek olarak kültürümüzü korumayı istemektedir. KOSGEB market sektörü NACE kodları şu şekilde listelenmektedir:

 • 47- Perakende ticaret
 • 11- Belirli bir mala tahsil edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret
 • 11.02- Süpermarket ve hipermarketlerde yapılan perakende ticaret

Bu kodlar kapsamında KOSGEB kurumundan destek alarak sektöre adım atma imkanınız bulunmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

KOSGEB girişimcilik kursu, kişilerin işletme açma sürecine bir yol gösterici olmak için sunulmuştur. KOSGEB kurumu tarafından sağlanan destekler, diğer devlet desteklerine oranla oldukça yüksek tutardadır. Kurum bu destekleri verirken bilinçli bir şekilde harcama yapılmış olduğundan emin olmak istemektedir.

Bu sebeple de kişilere devlet desteği öncesinde işletme açma ve sonraki dönemlerde işletmenin nasıl devam ettirileceğine dair bir eğitim vermektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi temel pazarlama ve üretim taktiklerinin yanı sıra mesleki tecrübelerin de yeni işletme açmak isteyen kişilere aktarıldığı ortalama 32 saat süren bir eğitimdir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Şartları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik kursu, kurumdan destek almak isteyen kişilerin sağlaması gereken ilk koşuldur. Girişimcilik kursu sonunda başarılı olarak girişimcilik sertifikası alamayan kişilere destek sağlanmamaktadır. KOSGEB kurumu girişimcilik kursuna kabul için de bazı şartlar öngörmüştür. KOSGEB girişimcilik kursuna katılmak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydında terör suçu veya yüz kızartıcı suç bulunmaması gerekmektedir.
 • En az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine başvuru yapmak için kullanabileceğiniz iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleridir. Kurumun il ve ilçe müdürlüklerine bizzat giderek başvuru işleminizi gerçekleştirmek için yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şu şekildedir:

 • Kimlik kartı
 • Sigortanız olmadığına dair belge

Kurumun girişimcilik eğitimlerine katılmak istiyorsanız başvuru yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer kanal e-Devlet Kapısı sistemidir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Online Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna online olarak başvuru yapabileceğiniz işlem kanalı e-Devlet Kapısı sistemidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun pek çok hizmeti gibi uygulamalı girişimcilik eğitimi de online hizmetler çerçevesinde sunulmaktadır.

Bu hizmetten faydalanabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Sisteme e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından kurumun ana sayfasında görüntülenen “Kurumlar” sekmesine tıklamanız ve listelenen kurumlar arasında “Sosyal Güvenlik Kurumu”nu seçmeniz gerekmektedir.
 • Görüntülenecek olan ekranda kurumdan online olarak faydalanabileceğiniz hizmetler listelenmektedir. Bu listeden “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu” hizmetini seçerek başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hizmete https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-bavurusu-2727 linkine tıklayarak başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi, e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için kullanabileceğiniz kanallardan birisidir. Pek çok kamu kurum ve kuruluşunun hizmetlerine online olarak ulaşabilecek bir sistem olan e-Devlet sistemine giriş yapmak için elektronik imza, mobil imza veya internet bankacılığı kanallarını kullanma imkanı bulunmayanların e-Devlet şifresi edinmesi gerekmektedir.

E-Devlet şifresi, PTT kurumlarından edinilmektedir. Şifreyi ilk defa edinmek isteyen kişilerin ödemesi gereken ücret 2 TL’dir. Sonraki alımlarda ise 4 TL ücret ödemeniz gerekecektir.

Market Açmak İçin Gereken Sermaye Miktarı Ne Kadar?

Market açmak için gereken sermaye miktarı, açmak istediğiniz marketin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. 40 metrekare bir market kurmak için yaklaşık 51 bin TL harcamanız gerekmektedir. Bu paranın 25 bin TL’si market malzemelerine, 25 bin TL’si market kurulumuna harcanmaktadır. Son olarak 1000 TL gibi bir rakamı da resmi işlemlerinize ayırmanız gerekecektir.

KOSGEB Kredisi ile Market Açılır Mı?

KOSGEB hibe desteği ile market açma imkanınız bulunmaktadır. Ancak KOSGEB kurumu tarafından sağlanan destekler, yaptığınız harcamalar tutarınca sağlanmaktadır. Yani önce harcama yapmanız ardından harcamanızı belgelendirerek kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle bir sermayeniz bulunmuyorsa, yalnızca KOSGEB kredisiyle market açmanız mümkün değildir.

Son olarak KOSGEB kurumunun projenizi onaylaması gerekmektedir.Her projenin kurum tarafından onaylanarak destek alması mümkün değildir. Bu nedenle marketinizde sağlam bir girişimcilik fikriniz ve ciddi bir istihdam alanınız olması gerekecektir. Diğer koşulları da sağladığınız takdirde kurum tarafından marketinize destek sağlanacaktır.

Halı Yıkamacı Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Çiğköfteci Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Restoran, Lokanta Açmak İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu