Kredi Borcumdan Dolayı Ailemin Evine Haciz Gelir mi?

Kredi borcu sebebiyle aile evine haciz kişinin ikamet ettiği yere göre gelmektedir. Şayet ailenizin evinde ikamet ediyorsanız, haciz kağıdı da aile evine gidecektir. İkamet ettiğiniz evdeki eşyalar da bu sebeple haciz kapsamında alınabilir. Ancak reşit bir bireyseniz, ailenizin evinde bulunan eşyalar arasından yalnızca size ait olanları alınabilmektedir. Şayet evdeki eşyaların faturaları duruyorsa, haciz yetkililerine bu faturaları ibraz etmeniz halinde ailenize ait olan eşyalar alınmayacaktır.

Borcum Yüzünden Aileme Haciz Gelir mi?

Borç sebebiyle aileye haciz gelmesi bazı durumlarda mümkündür. Eğer aile evinde ikamet ediyorsanız ve ikametgahınız aile evindeyse haciz bu eve gelecektir. Fakat haciz sırasında yalnızca sizin adınıza kayıtlı eşyalar alınmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken şayet haciz memuru geldiğinde evde değilseniz, haciz memuru evdeki eşyaları sizin olarak kabul edip eşyaları alabilir.

Borç yüzünden yaşadığınız eve haciz gelmiş ise bu aşamada eğer evde yoksanız, haciz memuru ailenize ait eşyaları alabilir. Bu noktada aile üyelerinin eşyalarının faturalarını göstererek, eşyaların size ait olmadığını kanıtlaması gerekir. Haciz memuru eşyalara el koymaya devam ediyorsa, haciz memurunun tutanak tutmasını talep etmelisiniz. Borç sahibi olmayan kişinin eşyalarına el koyulması yasal olarak mümkün değildir.

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman, Nasıl Silinir?

Banka Aile Evine Nasıl Haciz Gönderir?

Bankanın haciz göndermesi direkt eve olmamaktadır. Bankanın haciz sürecini başlatmasından sonra ilk olarak kişinin maaşına haciz gelmektedir. Buna bağlı olarak sigortalı olarak çalışan kişinin maaşına haciz gelmektedir. Bu noktada şirket maaşının bir bölümü bankaya yatar ve geri kalan bölümü ise haczedilir. Ancak kişinin maaşı yoksa, evine haciz memuru gönderilebilir.

Bankaya gösterilmiş olan gayrimenkuller ipotek edilir ve banka borcu tahsil etmek için gayrimenkulleri satışa çıkarır. Banka borçları neticesinde gönderilmiş olan tebligat ardından banka ile iletişime geçilir ve borcun yapılandırılması sağlanır. Şayet yapılandırılma yapılmazsa kredi kartları iptal edilir ve eve haciz gönderilir.

Kredi Kartı Haczi Nereye Gelir?

Kredi kart haczi ikamet ettiğiniz eve gelecektir. Bundan dolayı da hacizlik borçlarınız varsa, ailenizin eşyalarının haciz aracılığı ile kaldırılmasını engellemek için ikamet adresinizi değiştirebilir ya da kendi evinize çıkabilirsiniz.

Bunun ötesinde haciz gönderen bankanın avukatları ile konuşarak borç yapılandırılması talep edebilirsiniz. İkamet ettiğinizi evde bulunan faturaların borçlunun üzerinde olması icra işlemleri için de avantajlı olmaktadır. Buna göre:

 • Haciz gelen evdeki tüm değerli eşyaların faturalarını bulmanız ve bu eşyaların aile üyelerine ait olduğunu, size ait olmadığını ispatlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra faturalar borçlu kişinin üzerine değilse eşyalara el koyulması söz konusu olmayacaktır.
 • Kişinin kendi maaş ve teminatları borcunu karşılayabiliyorsa, kişinin ikamet ettiği adrese haciz işlemleri uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunu ödememe durumunda 3 ay içinde borç yasal takibe düşecektir. Bu durumda eğer borç yapılandırma ile ödenmezse borcu olan kişinin üzerine kayıtlı ev gibi taşınır ya da taşınmaz mallara ipotek koyulur. Şayet sigortalı olarak çalışıyorsanız maaşınızın dörtte birine haciz gelir.

Bu noktada bankanın politikasına göre maaşınızın tamamı ya da bir kısmı bloke olur. Şayet kredi borcunuz varsa ve emekliyseniz maaşınıza bloke koyulması söz konusu olmayacaktır. Bu durumda eve ya da arabaya haciz gelebilir.

GSS Prim Borcu Nasıl Silinir?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı 

Borç Kapatma Kredisi (Borç Transfer Kredisi) Veren Bankalar

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eşyalar Haczedilir mi?

Kredi kartı borcunu ödememe durumunda bankanın politikasına göre eve haciz gelebilir. Ancak evden hayatı idame ettirmek için zorunlu görülen eşyalar alınmaz. Evden haczedilemeyecek eşyalar:

 • Çamaşır makinesi,
 • Buzdolabı,
 • Fırın,
 • Koltuk takımı,
 • TV,
 • Bulaşık makinesi gibi eşyaların haczedilmesi mümkün değildir.

Bu eşyaların haciz ile alınması için evde iki tane bulunması gerekmektedir. Ancak haciz memuru eğer evde lüks olarak kabul edilen bir LED tv bulunuyorsa almaya karar verebilir.

Emeklinin Evine Haciz Gelir mi?

Emekliye haciz kredi kartı ya da kredi sebebiyle gelebilir. Ancak, normalde bankalar sigortalı olarak çalışan ya da düzenli olarak maaş alan kişilerin maaşlarına bloke koymaktadır. Fakat emekli kişilerin maaşına bloke koymak mümkün değildir.

Bundan dolayı da bankanın politikasına göre emekli kişinin evine haciz gönderilebilir. Bu durumda eve haciz gelmesini engellemek için bankanın avukatları ile konuşarak borcun yapılandırılmasına karar verilebilir. Buna göre evde 2 TV varsa haciz memuru birini alacaktır. Bunun dışında alabileceği eşyalar ise:

 • 2 adet çamaşır makinesi varsa birine el koyma hakkı bulunur.
 • Klima varsa klimayı almaya hakkı vardır.
 • Laptop ve ses sistemi gibi lüks kapsamında kabul edilen eşyalara el koyulabilir.

Eve Gelen Hacze Nasıl İtiraz Edilir?

Hacze itiraz etmek yasal olarak bir haktır. Ancak bu noktada bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Eve haciz geldiğinde, eğer bekar biriyseniz evden yalnızca size ait eşyalar alınmaktadır. Ancak evliyseniz, ortak alınan tüm eşyalara haciz gelebilir. Bunun yanı sıra şayet haciz memurunun uygun olmayan eşyaları aldığını düşünüyorsanız, itiraz edebilirsiniz. Bu itirazı yapmak için:

 • Evliyseniz ve çocuğunuz varsa, haciz memurunun çocuk eşyalarını almaya hakkı yoktur. Şayet haciz memuru çocuk eşyalarına el koymuşsa bunun için itirazda bulunabilirsiniz.
 • Evde zorunlu olarak kabul edilen çamaşır makinesi, TV (çok lüks olmayan modeller), ütü gibi eşyalara el koyulması söz konusu değildir. Haciz memuru bu eşyalara el koymuşsa itiraz edebilirsiniz. Ancak zorunlu eşyalarda iki adet varsa bu durumda haciz memuru bu eşyalara el koyabilir.
 • Şahsa ait eşyaların haczedilmesi durumunda, hacze itiraz edebilirsiniz.

Kardeşimin Borcundan Bana Haciz Gelir mi?

Kardeş borcundan haciz aile üyelerine gitmez. Ancak bazı istisnai durumlarda kardeşe de haciz gelebilir. Şayet kardeş ile beraber ortak bir miras almışsanız, haczin size de gelmesi mümkün olabilir. Bunun yanı sıra eşya hacizlerinde borçlu olmasınız bile eşyaların size ait olduğunu fatura gibi belgeleriniz ile icra memurlarına da sunmanız gerekmektedir.

Aksi durumlarda sizin de mallarına el koyulabilir. Kişinin borcunun başka bir aile üyesine aktarılması mümkün değildir. Ancak ortak ev ya da ortak arsa, miras gibi durumlarda borç sebebiyle bu taşınır ya da taşınmaz mallara el koyulması mümkündür.

Her Borç için Eve Haciz Gelir mi?

Borç sebebiyle eve haciz gelmesi günümüzde halen devam eden bir uygulamalıdır. Borcunuz 100 TL ya da 500 Bin TL olsa bile evinize haciz gelmesi mümkündür. Ancak daha küçük borçlar için bankalar borçların yapılandırılması konusunda daha insaflı olmaktadır. Fakat daha büyük borçlar için borcun temin edilmesi için daha agresif şekilde süreç ilerleyebilir.

Bunun yanı sıra eve haciz gelmesi için kişinin ikamet adresinin bilinmesi gerekmektedir. Şayet kişinin aile ile kaldığı eve haciz gelmiş ise bu noktada yalnızca borçlu kişiye ait eşyaların alınması söz konusu olacaktır. Şayet haciz memuru eve geldikten sonra borçlu kişiye ait olmayan eşyaları almış ise bu noktada haciz memurundan tutanak tutmasını talep edebilirsiniz. Bu aşamada hacze itiraz ettikten sonra eşyalarınızı geri alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu