Bilgi Arşivi

2020 Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç yapılandırılması yapılması için kişinin kredi notu etkili olmaktadır. kişilerin kredi notunun alt limitte dahi olsa riskli olarak nitelendirilmemesi gerekir. Kredi kartı borcunun yapılandırılması sırasında kişilerin aylık yeni belirlenen tutarı ödeyebileceğinden emin olmaları talep edilmektedir. Bunun yanında kişiler, kredi kartı borçlarının yapılandırılmasının ardından ödemelerini düzenli şekilde yaparak kredi notlarını yükseltebilir. Yükselen kredi notu ile kredi kartı limitini yükseltmek ya da yeni kredi başvurusunda bulunmak mümkün olmaktadır. Kredi kartı borcunu yapılandırmak için kişilerin bankaları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Kredi kartı borcunun yapılandırılması, borcun ödenme şekline göre değişiklik göstermektedir.

Kredi Kartının Borç Yapılandırması Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı borcunun yapılandırma ödemelerini hesaplamak için bankanın kendi şartlarının bilinmesi gerekmektedir. Faiz oranları birbirinden farklıdır. 12 aydan daha uzun süreli yapılandırmalarda kredi kartı borcunun kredi ile ödenmesi söz konusu olabilir. Yapılandırma işlemleri, bankaların şubelerine gidilerek yapılır.

Yapılandırılan Kredi Kartı Borcuna Ne Kadar Faiz Gelir?

Yapılandırılmış kredi kartı borcuna gelecek faiz, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Başlıca bankalar dikkate alındığında, kredi kartı borcunun taksitlendirilmesinde uygulanacak faiz, %0,89 ile %1,54 arasında kalmaktadır. Bankadan bankaya taksit olanakları da, vade imkanı da, faizler de değişiklik gösterir. Her banka 60 ay vade yapmak mecburiyetinde değildir. Ayrıca kişinin kredi kartı borcunun tutarı da bu konuda etkilidir.

Kredi Kartının Borç Yapılandırması Ne Kadar Ödenir?

20.000 TL tutarında örnek bir kredi kartı borcunun 60 ay vadelendirilmesi durumunda yapılacak taksitlendirme, şu şekilde özetlendirilir:

  • ING Bank aracılığıyla alınan kredi kartının borcunun taksitlendirilmesi durumunda, banka faizi %0,94 olarak uygulanır. 20.000 TL’ye eklenen faiz ile birlikte kişinin 60 ay için aylık olarak 460,47 TL ödemesine karar verilir. bu bağlamda kişinin ödemesi gereken toplam borç 20.000 TL’den 27.744.20 TL’ye yükselir.
  • İş Bankası tarafından yapılacak taksitlendirmelerde kişilere %1,05 oranında faiz uygulanmaktadır. Buna göre 20.000 TL tutarındaki borç için aylık 477.07 TL ödenmesi gerekir. Bu nedenle yapılması gereken toplam ödeme 28.723.60 TL olarak hesaplanır.
  • CEPTETEB aracılıyla yapılan kredi kartı taksitlendirmelerinde kişilere %0,89 faiz oranı uygulanmaktadır. Bu nedenle alınmış olan 20.000 TL değerindeki kredi kartı 60 ay vadeli olarak ödenirken, aylık 453.13 TL ödeme yapılması gerekir. Bu nedenle ödenmesi gereken toplam borç 27.190.80 TL olur.
  • Garanti BBVA kredi kartlarının borçlarının yapılandırılması durumunda kişilere uygulanacak faiz %1,54 olarak belirlenmiştir. 60 ay vade ile ödenecek 20.000 TL tutarındaki borç, aylık olarak 554.38 TL şeklinde ödenir. Bu nedenle borç, toplamda 33.362.80 TL olarak geri ödenmiş olur.

Kredi Kartının Borcu Nasıl Tekrar Taksitlendirilir?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda ikinci kez taksitlendirme mümkün değildir. Ancak ilk taksitlendirmede anlaşmalı bulunan bankalardan yardım alınabilir. bunun için bankanın yönlendirme yapmasına izin vermek yeterli olacaktır. örneğin Ziraat Bankası’nın kredi kartı için yapılacak yönlendirmede, kredi ile borcun kapatılması isteniyorsa, banka müşterisini Garanti BBVA Bankası’na yönlendirir. Bunun gibi bankaların kredi için anlaşmalı olduğu diğer bankalara yönlendirme yapması söz konusu olabilmektedir.

Yapılandırılmış Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Bir defa yapılandırılan kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda ikinci kez yapılandırma şansınız bulunmaz. Kredi kartı borç yapılandırması borcunun ödenmemesi durumunda kişilere cezai yaptırım uygulanır. Taksitlendirme sırasında kartınızın  borcunu bir daha aksatmayacağınıza dair teminat vermiş olursunuz. Verdiğiniz teminatın  bozulması durumunda banka, yapılandırma işlemlerini iptal eder. borcun tamamının tahsili için size 10 gün süre verir. 10 gün içinde ödeme yapılmaması durumunda kredi kartı borcunun tamamı haciz yoluyla tahsil edilir. Eğer yapılandırılmamış kredi kartı borcunuz varsa, bankanın size yaptırımları adım adım işler.

Bu adımlar şu şekilde işler:

  • Borcun asgarisini ya da tamamını ödememeniz durumunda önce gecikme faizi uygulanır.
  • Gecikme faizi, yapılan faiz üzerinden hesaplanır. Bu nedenle her gecikme faizinde borç katlanarak artar.
  • Bir yıl içinde borcun 3 defa üst üste ödenmemesi durunda kart bloke olur. bu durum sadece kartın borcuna dair asgari dahi olsa hiçbir ödemenin yapılmadığı durumda geçerlidir. Bu durumda borcun tamamı tahsil edilmeden kart kullanıma açılmaz.
  • Bir yıl içinde asgari borç ödemesinin yapılmaması durumunda kart kısmen bloke edilir. Limitiniz düşer ve ödeme emi gönderilir.
  • Yapılan bu işlemler kredi notunu düşürür.
  • Kart ödemesinin yapılmaması durumunda kart tamamen iptal edilir.Ardından cezai işlem için dava açılır. Dava süresince de ödeme yapılmaması durumunda kişiye kredi kartı borcu, dosya masrafları ve gecikme faizi toplamında haciz gönderilir.

Kredi Kartı Borcunu Kredi İle Yapılandırmak Mümkün Müdür?

Kredi kartı borcunun başka bir kredi ile yapılandırılması mümkündür. Bu yapılandırmada başka bir bankanın ihtiyaç kredilerinden yararlanılması söz konusu olacaktır. bankaların anlaşmalı oldukları diğer bankalara yönlendirme yapılarak ihtiyaç kredisi ile borcun kapatılması sağlanır. İhtiyaç kredisi, alındığı bankanın şartlarına uygun şekilde aylık taksitlerle ödenir.

Kredi Kartı Borcunu Nakit Avans İle Yapılandırmak Mümkün Müdür?

Nakit avansı kullanarak kredi kartı borcunun yapılandırılması mümkündür. Bankalar, yüksek kredi kartı limitine sahip müşterileri için nakit avans imkanı da sağlamaktadır. Nakit avans ile yapılacak kredi kartı ödemeleri, faizi ile geri alınır. Ancak bunun için kişilerin kredi kartı limitlerinin yüksek olması ve şimdiye kadar iyi bir banka müşterisi olmaları gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Sonrası Yeni Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartının yapılandırılmasından sonra kredi limiti, kredi kartının tamamen iptal olması durumunda belirlenir. Kredi kartı iptal olan kişiler için yeni limit belirlemede alınan maaş dikkate alınır. Kişi için tüm kredi kartlarının toplamı 5.000 TL’lik bakiyeyi geçmeyecek şekilde ayarlanır. Ancak kredi kartında yapılanma, kişinin kredi kartı borcunu ödeyemediğini gösterir. Bu nedenle kredi notu düşer. kişiye verilecek yeni kredi kartı da bu nedenle olması gerekenden daha düşük limitle verilir.

Aylık Gelire Göre Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kart limitinin belirlenmesi sırasında dikkat edilecek unsurlar, kişinin geliri ve kaç yıldır kart kullanıcısı olduğudur. İlk yıl için gelirin en fazla 2 katı kadar, ilk yıldan sonra gelirin maksimum 4 katı kadar kredi kartı verilmesi imkanı tanınmaktadır. Gelirin her yıl artması durumunda kredi kartı limitinde her yıl artar.

Yapılandırma Sırasında Kullanılan Gecikme Faizinin Oranı Nedir?

Yapılandırma sırasında kullanılacak faiz oranı, akdi %1,40; gecikme %1,70 olarak belirlenmiştir. Ancak kişinin kartının limiti ve ödemeyi ne kadar geciktirdiği, faiz oranına yansır.

Yapılandırılmış Kredi Kartının Asgari Ödemesi Ne Kadardır?

Yapılandırılan bir kartın ödemesi, bankada yapacağınız görüşmede belirlediğiz tutar kadar olacaktır. Banka ile anlaşmaya vardığınızda, bankaya taahhüt vermiş olursunuz. Bu nedenle ödemenin gecikmemesi gerekir. Ödemeyi aylık ne kadar yapabilecekseniz, o kadar taahhüt vermeniz gerekir.

Kredi Kartının 30- 60 Ay Arasında Yapılandırılması Mümkün Müdür?

 Kredi kartı borcunun 30 ay vadelendirilmesi ile 60 ay vadelendirilmesi arasında fark bulunmaktadır. 30 ay vade neredeyse her kredi kartı yapılandırma işleminde mümkündür. Ancak 60 ay süreli kredi kartı borç yapılandırması için kişinin kredi notunun yüksek olması, belgelenebilir gelir sunması ve kredi kartı limitinin yüksek olması gerekir.

İş Yeri Açma İçin Kredi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Kredi Borcumdan Dolayı Ailemin Evine Haciz Gelir mi?

İş Kurmak İsteyen Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Desteği

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu