Bilgi Arşivi

Kredi Kartı İle Taksitli İcra Borcu Nasıl Ödenir ?

Kredi kartı ile taksitli icra borcu ödemesinin gerçekleşmesi için yapılması gereken, icra dairesinden ya da verilen banka hesabından ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Ödemenin icra dairesine yapılması durumunda, icra nedeniyle satılmaz konan maldan bu ibarenin kaldırılması daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak icra dairesinden direkt olarak yapılan ödeme işlemlerinde kişiler dosya masraflarını da ödemek zorundadır. İşlemlerin hızlı olmasının gerekmediği durumlarda, haciz işleminin gerçekleşmesine kadar verilecek banka hesabına ödeme işlemi yapılabilmektedir.

İcra Dairesine Doğrudan İcra Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kişilere gönderilen icra bildiriminin dikkate alınması ile gönderilecek belgede bir IBAN numarası yer alacaktır. Bu IBAN üzerinden ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Alacaklı tarafından borçluya usulüne uygun şekilde gönderilen ödeme emrinde, ödeme yapması gereken adres bilgileri de yer alır. Ancak icra kararının verilmesinden sonra yapılacak ödemelerde faiz ve ek ödemeler de yer alır.

icra dairesinden gerçekleştirilen ödemelerde borçlunun ödemesi gereken kalemler şu şekilde sıralanabilir:
  • Vekalet ücreti
  • Faiz
  • Harç
  • Dosya masrafları
  • Avukat ücretleri
  • İcra dairesi bakım ücreti

Bu kalemlerin yer aldığı ödeme dosyası, Dosya Hesap Raporu olarak adlandırılır. Bu raporda ödemelere ilişkin tüm bilgiler yer almaktadır. Dosyanın hesap kısmında bulunan IBAN numarasına, icra mahkemesinin bulunduğu binada yer alan banka ATM’lerinden ödeme yapılıp dekont alınması gerekmektedir.

İcra Borcunun Ödenmesinde Dosya Hesabı Raporunun Önemi Nedir?

Dosya Hesap Raporu, ödeme emrinde yer alan bakiyeye ek bilgilerin yer aldığı bir özel kalem dosyasıdır. Başvurma harcı, faiz ve dosyada bulunan masraf miktarı üzerinden ödeme miktarına kesin olarak karar veren dosyadır. Bu kalemlerin ödenmemesi durumunda, salt borcun ödenmesi icra dosyasının kapatılması için yeterli olmayacak ve dosya açık kalacaktır. Salt icra borcunun ödenmesi halinde de icra işlemleri kaldığı yerden devam edebilir, kişilere bu sebeple haciz gelmesi mümkün olur.

İcra Borcunun Haricen Ödenmesi Prosedürünün Özellikleri Nelerdir?

Haricen ödeme ile icra dosyasının kapanması, alacaklıya direkt olarak ödeme yapılmasını kapsar. Alacaklı vekiline ya da avukatına yapılan ödemeler de icra dosyasının kapatılması için yeterli olur. Bu ödeme türünde borçluya gönderilen ödeme emri üzerinden borçlunun alacaklıya veya avukatına/ vekiline ulaşması gerekmektedir. Ödeme emri üzerinde bulunan IBAN numarasına para gönderilmemesi, alacaklıya direkt olarak teslim edilmesi ile dosyanın kapanması mümkündür.

Bu ödeme türünde de Dosya Hesabı Raporunun dikkate alınması gerekmektedir. Bu dosyada yer alan kesinleşmiş miktarın ödenmesi sayesinde kişilerin dosyayı elden kapatmasına olanak sağlanmaktadır. Masraflar dosyaya bağlı olsa da, alacaklı ile pazarlık yapabilme olanağı sunan ve bu sayede borçluya kolaylık sağlanan bir yöntemdir.

İcra Dosyası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Bu şekilde icra dosyasının kapatılmak istenmesi halinde UYAP üzerinden ‘ Haricen Ödeme İle Dosya Kapatıldı’ ibaresinin icra dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Aksi halde sistem üzerinde borç var olmaya devam eder ve bu durum icra davasının devam etmesine neden olur. Dosyanın kesin olarak kapatılması için icra dairesinin haricen ödemeden haberdar edilmesi gerekmektedir.

İcraya Verilmiş Dosyalarda İcra Borcunun Haricen Ödemesinin Özellikleri Nelerdir?

İcra borcu ödemesinde kullanılan haricen ödeme yönteminin özellikleri şu şekildedir:
  • Haricen ödemede borçlu pazarlık edebilir, kişiler arasında gayriresmi taksitlendirme yöntemleri de kullanılabilir. Taksitlendirme durumu yada yapılan anlaşma hakkında icra dairesi bilgilendirilmek zorunda değildir.
  • Tarafların kendi aralarında anlaşmasına imkan sağlayan haricen ödeme durumunda, icra dairesi tarafından belirlenen icra tahsil harcı yarı yarıya düşürülür.
  • Haricen ödeme ile kapatılan icra borcu dosyalarında alacaklının ödemekle yükümlü olduğu %2’lik cezaevi harcı iptal edilir.

İcra Borcu Ödemek İçin TIKLAYINIZ

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu