Sosyal Yardım Platformu

2019 Kredi Kartımdan İnternetten Harcama Yapılmış

2019 Kredi Kartımdan İnternetten Harcama Yapılmış

İnternet üzerinden kredi kartından 2019 yılında bilginiz dâhilinde olmayan harcama yapılmış olabilir. Gelişen teknolojik imkanlar, kredi kartı kullanım oranlarının artması ve internet üzerinden alışverişlerin sayısının artması sonrasında bunlarla bağlantılı olarak birtakım suiistimallerin de yolu maalesef açılmıştır. Kredi kartımdan yapmadığım alışveriş sebebiyle mağdur durumdayım diyen pek çok kredi kartı kullanıcısı bankalarla uğraş vermekte ve paralarını geri alabilmenin yollarını aramaktadırlar. Bu yazımızda kredi kartından bilgileri ve onayları dışında internetten harcama yapılan kullanıcıların neler yapması gerektiğinden ve daha güvenli kredi kartı kullanımının nasıl olması gerektiğinden bahsetmeye gayret edeceğiz.

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Tespit Edilir?

Kredi kartından yapılan harcamalar çoğunlukla hesap kesim tarihinde kullanıcıların iletişim adreslerine gönderilen kredi kartı harcama ekstresinin kontrol edilmesiyle fark edilmektedir. Ancak ay içerisinde yapılan harcamalar bazen unutulmakta ve kişiler yaptıkları bazı harcamaları hatırlamadıkları için bu harcama satırındaki meblağlara itiraz edebilmektedirler. Bunun için kredi kartı ile yapılan harcamalara ait dekontların saklanarak ay sonunda hesap kesim ekstreleri ile karşılaştırılması basit ve etkili bir çözümdür. Hesap kesim tarihinde gönderilen kredi kartı ekstresinde hatırlamadığınız bir harcama mevcut ise kredi kartımdan dolandırıldım ne yapmalıyım sorusuna yanıt bulabilmek için öncelikle müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri ile temasa geçmeniz gerekmektedir. Müşteri hizmetleri yetkilisinden öncelikle şüphe duyulan harcamanın detayları ile ilgili bilgi almak en doğrusudur. Harcamanın tam olarak ne zaman yapıldığı ve ödemenin hangi iş yerine nasıl yapıldığı ile ilgili detaylar bu aşamada oldukça önemlidir.

İnternetten Yapılan Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Tespit Edilir?

Ülkemizde yönetmelikler gereği yeni alınan kredi kartları internetten alışveriş yapılma opsiyonu kapalı olarak müşterilere sunulmakta, daha sonra müşterilerin talepleri doğrultusunda kredi kartı internetten yapılacak işlemlere açılmaktadır. Bununla birlikte kredi kartlarından internet üzerinden harcama yapılabilmesi için de cep telefonuna onay kodu gönderme ve doğrulama işlemleri yapılmaktadır. Kredi kartı ile fiziki olarak birebir yapılan işlemlerde şifre girmek gerekmekte ancak internet üzerinden yapılan işlemlerde kart şifresi kullanılmadığından kart bilgileri girilerek işlem yapılabilmektedir. Bu kart bilgileri bir şekilde üçüncü kişilerin eline geçmesi durumunda ise büyük riskler doğurabilmektedir.

Kredi kartımdan internetten harcama yapılmış 2019 yılında bu sebeple sıkça karşılaşılan bir problemdir. Cep telefonu onayı olmaksızın yapılan bir internet harcaması işlemi durumunda banka derhal mesaj yoluyla müşteriyi uyararak yapılan işlemin müşteriye ait olup olmadığının teyit edilmesini istemektedir. Eğer bankadan bu sebeple bir mesaj gelmiş ise kredi kartı bilgililerinin üçüncü kişilerin eline geçtiği düşünülmelidir. Kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmiş olması aslında bir anlamda kredi kartının çalınmış olması anlamına da gelmektedir. Bu nedenle kredi kartı bilgileri çalınan bir kişi vakit kaybetmeden müşterisi olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak hiç sıra beklemeksizin kayıp çalıntı kart bildirimi menüsü üzerinden kredi kartını kullanım dışına alması gerekmektedir.

Kredi Kartından İnternet Harcaması Yapıldıysa Hangi Yolu İzlemek Gerekir?

Banka tarafından kredi kartı kullanıcısına internet harcaması yaptığına dair bilgilendirme gelir ya da müşteri kendi yaptığı kontroller esnasında kredi kartımdan nakit para çekilmiş olduğunu tespit etmesi durumunda öncelikle vakit kaybetmeksizin kartını kullanıma kapattırarak olası yeni bir dolandırıcılığın önüne geçmesi gerekir. Ancak bu tedbir yalnızca yeni bir işlem yapılmasını önlemeye yarayacaktır. Daha önce yapılan harcama için ise bir itirazda bulunmak gerekmektedir. Yapılan bu işleme itiraz etmek için müşterisi olunan ilgili banka ile temasa geçerek harcama itiraz dilekçesi yazılması gerekmektedir. Yapılan bu işleme bankacılık literatüründe Chargeback yani ters itiraz adı verilmektedir. Yapılan bu itiraz neticesinde banka ilgili işlemin hangi şube üzerinden yapıldığını tespit edecek ve ilgili şubeye yönlendirecektir. Yönlendirilen şube ise ödemenin yapıldığı işyerinden gerekli soruşturmayı yaparak, ödemenin müşterinin bilgisi ve iradesi dışında yapılıp yapılmadığını tespit etmeye çalışacaktır.

Harcama İtiraz Süreci Nasıl İlerler?

Müşteriler yaptıkları harcama itirazı başvuruları sonrasında bankanın incelemelerini tamamlaması için beklemeye geçerler. Banka gerek fiziki takip ile gerekse de kendi bilişim ekipleri vasıtasıyla itiraz işlemini takibe almaya başlar. Eğer yapılan işlem gerçekten kullanıcının izni ve bilgisi dışında yapılmış ise mutlaka iade işlemi sağlanacaktır. Kredi kartımdan alışveriş yapılmış itiraz dilekçesi yazılarak hukuki ve mali süreci başlatmış olan mağdurların bu itirazı 540 gün içerisinde yapmış olmaları gerekmektedir. Sürecin başlamasıyla birlikte itiraz incelemesi için de banka harcama itirazı en az 30 gün, en fazla ise 180 gün içerisinde neticelendirmekle yükümlüdürler. Bu yasal süreç sonunda eğer ki olumsuz bir netice ortaya çıkarsa da mağdur müşteriler itirazlarını bankaların bir üst kurullarına taşıma haklarına da sahiptirler.

 

Harcama itirazlarının reddedilmesi hususunda en önemli noktalardan bir tanesi de yapılan bu şaibeli işlem esnasında SMS onayı verilip verilmediğidir. Kredi kartının fiziki kullanımında kredi kartı şifre kullanımı nasıl ki müşterinin yapılan işleme onay vermesi adına bir imza hükmü taşıyor ise SMS onayı da aynı kredi kartı şifresi gibi yapılan işlemi imzalamak anlamına gelmektedir. SMS onayı olan harcama işlemi tamamen müşterinin sorumluluğu altında olarak değerlendirilmekte ve bu tarz bir harcama işlemi için harcama itiraz dilekçesi yazılarak itiraz süreci başlatılamamaktadır.

İnternetten Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Güvene Alınır?

Kredi kartlarının internet üzerinde daha güvenli kullanılabilmesi ve hatta belki de müşterilerin sahip oldukları kredi kartlarını internet üzerinde hiçbir şekilde kullanımına izin verilmemesi mümkündür. Alınan kredi kartı ilk haliyle internet üzerinden yapılacak olan kullanımlara kapalı olarak gelmektedir. İnternet üzerinden alış veriş yapmayan kişilerin kredi kartlarının internet kullanımına açtırmamaları çok daha sağlıklı olacaktır.

İnternet üzerinde harcama yapmayı tercih eden kredi kartı müşterilerinin, kredi kartlarını internet üzerinden çok daha güvenli kullanmaları da mümkündür. Kredi kartımdan alışveriş yapılmış ne yapmalıyım 2019 yılında karşımıza çıkan bir sorun olmaması için alınması gereken tedbirlerden birincisi, internet harcamalarına açılacak olan kartın internet işlem limitinin oldukça düşük tutulmasıdır. Kredi kart limiti ne kadar olursa olsun internet limiti sınırlı ve düşük tutulan kredi kartı dolandırıcılar için açık bir hedef olmayacaktır. İnternet harcama limiti gibi bir diğer önlem de bugün neredeyse bütün bankaların kullanıcılarının hizmetine sunduğu sanal kredi kartı uygulamasıdır. Sanal kart, kredi kartı müşterilerinin internet bankacılığı kullanarak oluşturdukları ve tek kullanıma mahsus aslında var olmayan bir kart üretmelerinin sağlar. Bu kart ile yapılan işlem sonrasında kart bilgileri kaybolacağından bu kart bilgileri üçüncü kişilerin eline geçse dahi aynı bilgilerle ikinci bir işlem gerçekleştirilemeyecektir.

Bu teknik konulara ek olarak kredi kartı kullanıcılarının internet üzerinden yapacakları işlemlerde ve harcamalarda mağdur olmamaları için yapabilecekleri bir başka önlem de internet alışverişlerinde bilinen ve kurumsal alışveriş platformlarının tercih edilmesidir. Adı duyulmamış ve muadillerine göre dikkat çekecek şekilde ucuz olan alışveriş siteleri tuzaklar ve dolandırıcıların sıklıkla tercih ettiği yollardan birisidir. En doğru ve güvenilir alışverişler için güvenlik sertifikaları olan, çoğunluğun tercih ettiği, kurumsal alışveriş siteleri üzerinden alışveriş yapmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ahmet Ali kald dedi ki:

  Yurt disinda filipinlerede telefonu u caldir dim telefonla Internet bankaciligina vede sim kart I’m var calan sanirim telefonu satti telefonu bin dolari belkude 500 ama Alan 3 ay sonra nasil kirdiysa 3 sifreyi kirdi Internet bankaciligina telefondaki sifremidbir yolunu bulunu bulunca harcama lar yapti Ben ldolar almak icin girince banka muster temsilcisini aradim hic olmasa bunu onaylanmasini onleyin dedim kartlari kapattim ama galiba limitimi kaybettim son rezerv 2800 tl idi temsilci onun onaylanmasini engellese idi zarar yariya inecekti tabi itaraz mailini islak imzali gonderdim ama geri alamiyacagimi bilmiyorum vede artik Internet bankaciligina ama telefonu calindiginda arasaydim bu basima gelmiyecekti banka eski den harcama olurken telimi aradi ama telim dolandiricida idi belki Birileri nine yardim I olur diye paylastim

 2. Ömer dedi ki:

  9 Mayısta gündüz kredi kartımdan 9.900TL lik işlem yapılmış. o gün akşam tatil için yer ayırtmak istediğimizde bu durumu öğrenip hemen kredi kartını mobil ve internet bankacılığı kapattırdık. ertesi gün bankaya ve savcılığa dilekçe ile başvurduk. bugün 16. temmuz. hala sonuç yok. 2 ay süresince borç ödemek için çabaladık. bu kadar harcama için sms gelmez mi? 9 mayısta aradığımızda provizyonda dediler. ertesi gün para aktarılmış dediler. 24 saat olmadan hesaba aktarım nasıl oluyor.?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   SMS için sizin bankanıza talepte bulunmanız gerekli, kartınızdan çekim yapma saatinden hemen sonra 24 saatlik süreç başlamaktadır.

 3. Ramazan Dolu dedi ki:

  Bugün başıma geldi saat gece 12 den sonra akbank mobil şubeye girdiğimde kredi kartımdan tam 1500 liralık bi miktar kullanılmış hemen müşteri hizmetlerini aradım kartımı iptal ettiler mail yoluyla form gönderdiler o formun çıktısını alıp faks göndercem nasıl oluyorda bu kadar büyük bir miktar çekiliyo ve bana sms ile bilgilendirme ve onay sms’i gelmiyo anlamadım gitti demekki kontrol etmesem böyle kalacak bi hava yolu şirketinden 1.500 liralık bilet alınmış abi ben 31 yaşındayım daha hava alanına dahi girmedim şu işe bak ya kafayı yicem bu süreci bekle dur şimdi elbet sonuçlanacak ama bu süreç çok sıkıntılı offf offff 🙁