Bilgi Arşivi

2020 Kredi Kartımdan İnternetten Harcama Yapılmış

Kredi kartınızdan internetten yapılan harcama bilginiz dâhilinde gerçekleşmemiş olabilir. Teknolojinin insan hayatına temasıyla birlikte kredi kartı kullanımının ve kredi karlı ile online alışverişin de sıkça yapıldığı görülmektedir. Gelişen bu teknolojilerin insan hayatını kolaylaştırdığı ve insan hayatına daha pratik bir biçim kazandırdığı gibi bazı olumsuz durumların görülmesi de söz konusu olabilir. Kredi kartınızdan internet harcaması yapılması da bu olumsuz durumlara örnek olarak gösterilebilir. Böyle bir harcamanın gerçekleşmiş olması durumunda mağdur konumuna düşebilirsiniz.

Böyle bir mağduriyet yaşanması durumunda kişiler bu sorunun çözümü için bankalarla yoğun bir iletişim trafiği kurmakta ve bir çıkar yol aramaktadır. Elbette kişilerin öncelikli isteği internetten kendi kararları dâhilinde yapılmış olan bu harcama tutarlarını geri almaktır. Bu gibi konularda bilinçli olmak ve soğukkanlı davranmak her zaman için bu mağduriyeti yaşan kişilerin daha mantıklı hamleler yapmasını sağlayacaktır.

Kredi Kartı Harcamalarını Nasıl Görüntüleyebilirim?

Kredi kartınızdan yapılan harcamaları hesap kesim tarihinin gelmesinin akabinde gönderilen kredi kartı ekstrelerinde görüntülenebilmektedir. Bazı durumlarda ay içerisinde yapılan bazı alışverişler ve harcamalar gözden kaçmaktadır. Dolayısıyla hesap kesim tarihi geldiğinde karşılaştığı harcama tutarına şaşıran kredi kartı kullanıcıları bu beklenmedik harcamalardan şüphelenmekte ve banka ile iletişime geçip söz konusu olan bu harcamada bir yanlışlık olup olmadığına dair bilgi almaktadır.

Dolayısıyla kredi kartı harcamalarınızda şahsınıza ait olmayan bir harcama olduğundan şüpheleniyorsanız öncelikle bunun için bir önlem sistemi geliştirmelisiniz. Buna örnek olarak kredi kartınızla yaptığınız harcamaların dekontlarını ayrı bir yerde saklayabilirsiniz. Böylece hesap kesim tarihinin akabinde gönderilen kredi kartı ekstresinde yer alan harcamalarınız ile elinizde bulundurduğunuz dekontları karşılaştırarak kredi kartı ekstresinde yer alan harcamalarda şahsınıza ait olmayan bir harcama olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kredi kartı ekstrenizde yer alan harcamalar ile elinizde bulundurduğunuz dekontların karşılaştırılması akabinde şahsınıza ait olmayan bir harcama tespit ederseniz, bu durumda doğrudan müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gereklidir. Böylece şüphelendiğiniz bu harcamaya dair harcamanın nerede, hangi iş yerine ve ne zaman yapıldığı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Yapılan Online Harcamalar Nasıl Tespit Edilmektedir?

Kredi kartından online alışveriş yapılıp yapılmaması durumu öncelikle müşterilerin talebiyle belirlenmektedir. Yani kişiler kredi kartı başvurusu yaptığında ve bu kredi kartına onay geldiğinde kredi kartı kişinin eline doğrudan online alışverişe açık bir şekilde ulaşmaz. Kişiler istekleri doğrultusunda müşterisi olduğu kredi kartının online alışverişe açılmasına dair bankaya talepte bulunurlar ve bu talebin ardından kredi kartı online kullanıma açılır. Ayrıca kredi kartı ile online alışverişin tamamlanabilmesi için çevrimiçi alışveriş esnasında kredi kartı sahibinin sistemde kayıtlı olan cep telefonuna bir güvenlik kodu gönderilir. Kişi banka tarafından kendisine gönderilen bu güvenlik kodunu girdiği takdirde online alışverişini tamamlayabilir. Fakat kişinin kart bilgilerinin başkalarının eline geçmesi durumu elbette ki tam bir güvenlik sahası oluşturmamaktadır. Böyle bir durumda kişinin büyük risk altında olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bundan dolayı kişinin cep telefonuna herhangi bir online harcama işleminin tamamlanması için banka tarafından bir güvenlik kodu gönderildiyse ve kişinin de bu harcamaya dair bilgisi bulunmuyorsa bu durumda ortada risk barındıran şüpheli bir alışverişin olduğu söylenebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişilerin de doğruca müşterisi olduğu bankanın müşteri hizmetlerini araması gerekmektedir. Görüşeceği müşteri temsilcisine kredi kartından internet harcaması yapıldığını ve bu harcamayı kendisinin yapmadığını bildirmesi şarttır. Zira böyle bir durum doğrudan şüpheli bir alışveriş manasına gelmektedir. Ayrıca bankaların kayıp ve çalıntı kartların durumunun acilliklerini bildikleri aşikârdır. Zira müşteri hizmetlerini aradığınızda sadece birkaç tuşla kartınızın kayıp ya da çalıntı olduğunu bildirebilir ve sıra beklemeden doğruca müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Kredi Kartından İnternet Harcaması Yapıldığında Ne Yapmak Gerekir?

Kredi kartınızdan sizin bilginiz olmadan bir internet alışverişi yapılmışsa ve bundan emin olduysanız, öncelikle doğrudan müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Tuş sistemi ile kartınızın kayıp ya da çalıntı olduğunu bildirmenizin ardından doğruca müşteri temsilcisine bağlanacaksınız. Burada yapmanız gereken işlem müşteri temsilcisine kredi kartınızdan yapılan harcamanın sizin bilginiz dâhilinde olmadığını bildirmektir. Akabinde kredi kartınızın kullanıma kapatılmasını sağlayarak bu dolandırıcılığın daha ciddi bir boyuta uzanmasını engellemeniz gerekir. Kredi kartınızı kullanıma kapatmanızın ardından yapmanız gereken sıradaki işlem kredi kartınızdan yapılan ve bilginiz dâhilinde olmayan bu harcamaya itiraz etmektir.

İzinsiz Kredi Kartı Harcamasına Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi kartınızdan yapılan ve bilginiz dâhilinde olmayan bu harcama için yapacağınız itiraz, bankacılık sektöründe Chargeback olarak bilinmektedir. İtirazınızı gerçekleştirmek için öncelikle bir harcama itiraz dilekçesi hazırlamanız gerekecektir. Bu dilekçeye dair diğer detaylı bilgileri bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Dilekçeyi yazıp işleme koyulmasını sağlamanızın ardından müşterisi olduğunuz banka da söz konusu olan bu harcama işleminin hangi şube üzerinden gerçekleştiğinin saptanmasını sağlayacak ve söz konusu olan bu itiraz işlemini o banka şubesine taşıyacaktır. Harcamanın yapıldığı banka şubesi ise harcamayı görüntüleyecek ve bu harcamanın kredi kartı kullanıcısının bilgisi dâhilinde olup olmadığını ve harcamanın şüpheli olup olmadığını araştıracaktır.

Şüpheli Harcamaya Yapılan İtiraz Süreci İşleyişi Nasıldır?

Şüpheli harcama tespiti akabinde yaptığınız itiraz süreci öncelikle söz konusu olan bu harcamanın şüpheli olup olmadığı ve müşterinin bilgisi dâhilinde olup olmadığı üzerine yapılan bir araştırma ile başlar. Bu araştırmalar ve incelemeler bankanın uygun görmesi durumunda fiziki takip biçimde de işleyebilir, bilişim ekiplerinin işlemi elektronik ortam üzerinden izlemeye başlaması şeklinde de işleyebilir. Yapılan bu harcama itiraz işleminin akabinde banka incelemeleri ve araştırmaları harcamanın kredi kartı kullanıcısının dâhilinde olmadığı yönünde bir karara varılırsa kredi kartı kullanıcısının bilgisi ve izni olmadan yapılan bu harcama tutarı da kredi kartı kullanıcısına iade edilmektedir.

Bu kararın belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri de çevrimiçi alışveriş esnasında banka tarafından SMS olarak gönderilen güvenlik kodudur. Yani şüpheli olması sebebiyle harcama itiraz dilekçesi verilen söz konusu harcamanın alışverişi esnasında harcamanın SMS ile gönderilen güvenlik koduyla yapılması durumu tamamıyla kredi kartı kullanıcısının sorumluluğu akabinde gerçekleşmiş bir alışveriş olarak yansımaktadır. Eğer söz konusu olan bu işlemde SMS ile gönderilen güvenlik kodu onayı kullanılmışsa, bu durumda harcama itiraz işlemi başlatmanız da söz konusu değildir.

İnternet alışverişinde kredi kartınızın sizden izinsiz kullanılmasının ardından harcama itiraz işlemini de 540 gün içerisinde başlatmanız gerekmektedir. Harcama itiraz dilekçesi vererek başlatacağınız bu harcama itiraz işleminin sonuçlanma süresi ortalama 1 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Zira bankalar böyle bir durumda kalan müşterilerinin itiraz dilekçelerini almaları durumunda söz konusu olan 1 ay ile 6 aylık süre içerisinde müşterilerinin mağduriyet yaşadığı bu durumu sonuçlandırmakla yükümlüdür.

Bankanın yaptığı incelemeler ve araştırmalar akabinde çıkan kararın olumsuz olması, yani bankanın yaptığı araştırmaların harcamanın müşteri onayıyla yapıldığı şeklinde sonuçlanması durumunda hâlâ bu kredi kartından internet harcaması işlemin sizin tarafınızdan yapılmadığını düşünüyorsanız itirazınızı bankalar üst kuruluna iletebilir ve olayın tekrar incelenmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhama kredi kartimdan bilgim disinda 26.07 2020
  20 .49 da trentyoldan 5699 tl akebinde 14. 84 kurus harcama yapilmis 27.09.2020 saat 09.00 da farkettim yani 13 cu saatte gordum karti kapatip dilekcecemi doldurdum oleden sonra 14.84 kurus iade edildi fakat 6599 tl hala incelemedeymis bu durum nekadar surede sonuclanir sonuclanana kadar ben odeme yapmalumiyim

 2. Arkadaslar konuyu hortlatiyorum benimde basima geldi yakin zamanda bu durum kartindan 200 tl harcama yapilmis hemen karti kapattirdim sabahleyin 11 gun surecte para iadesini aldim dava etmeye ugrasmayin dusuk bir butceyse tabi ki bu soylemim 200 tl icin dava acarsaniz cebinixden 2 3 milyar rahat cikaracaksiniz demek oluyor yani paranizi aldiktan sonra ugrasmayin cok iyi gunler

 3. Hiç başıma gelmez sanıyordum, bugün sabah faturalarımı ödemek için cep telefonumdan mobilbankacılık uygulamasına girdim ve şok oldum. Avusturalyada Faaliyet gösteren bir çok firmadan bu ayın 19 ila 22’si arasında kredi kartımla 9.000₺’ye yakın alışveriş yapılmış, taksitli ödemelerim olduğu için çok şükür 10.000’lik bir kısmı dolandırıcılar kullanamamış. Şok oldum, hemen bankamı arayıp kartları kapattım ve şubeye gidip dilekçe yazdım. Nasıl, sonuçlar bilemiyorum. ayrıca Harcama yapıldığına dair bankadan da herhangi bir mesaj gelmedi

 4. Yurt disinda filipinlerede telefonu u caldir dim telefonla Internet bankaciligina vede sim kart I’m var calan sanirim telefonu satti telefonu bin dolari belkude 500 ama Alan 3 ay sonra nasil kirdiysa 3 sifreyi kirdi Internet bankaciligina telefondaki sifremidbir yolunu bulunu bulunca harcama lar yapti Ben ldolar almak icin girince banka muster temsilcisini aradim hic olmasa bunu onaylanmasini onleyin dedim kartlari kapattim ama galiba limitimi kaybettim son rezerv 2800 tl idi temsilci onun onaylanmasini engellese idi zarar yariya inecekti tabi itaraz mailini islak imzali gonderdim ama geri alamiyacagimi bilmiyorum vede artik Internet bankaciligina ama telefonu calindiginda arasaydim bu basima gelmiyecekti banka eski den harcama olurken telimi aradi ama telim dolandiricida idi belki Birileri nine yardim I olur diye paylastim

 5. 9 Mayısta gündüz kredi kartımdan 9.900TL lik işlem yapılmış. o gün akşam tatil için yer ayırtmak istediğimizde bu durumu öğrenip hemen kredi kartını mobil ve internet bankacılığı kapattırdık. ertesi gün bankaya ve savcılığa dilekçe ile başvurduk. bugün 16. temmuz. hala sonuç yok. 2 ay süresince borç ödemek için çabaladık. bu kadar harcama için sms gelmez mi? 9 mayısta aradığımızda provizyonda dediler. ertesi gün para aktarılmış dediler. 24 saat olmadan hesaba aktarım nasıl oluyor.?

  1. Merhaba
   SMS için sizin bankanıza talepte bulunmanız gerekli, kartınızdan çekim yapma saatinden hemen sonra 24 saatlik süreç başlamaktadır.

 6. Bugün başıma geldi saat gece 12 den sonra akbank mobil şubeye girdiğimde kredi kartımdan tam 1500 liralık bi miktar kullanılmış hemen müşteri hizmetlerini aradım kartımı iptal ettiler mail yoluyla form gönderdiler o formun çıktısını alıp faks göndercem nasıl oluyorda bu kadar büyük bir miktar çekiliyo ve bana sms ile bilgilendirme ve onay sms’i gelmiyo anlamadım gitti demekki kontrol etmesem böyle kalacak bi hava yolu şirketinden 1.500 liralık bilet alınmış abi ben 31 yaşındayım daha hava alanına dahi girmedim şu işe bak ya kafayı yicem bu süreci bekle dur şimdi elbet sonuçlanacak ama bu süreç çok sıkıntılı offf offff 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu