Banka Kredileri

Kredi Puanı Ne Kadar Sürede ve Nasıl Yükselir?

Kredi puanı ortalama 6 ay içerisinde hızlı bir yükseliş gösterebilmektedir. Kredi notu puanlama sistemine yeni dahil olmuş olan kişiler; ilk ay ile beraber kredi notlarındaki yükselişi görebilmektedirler. Kredi notunun hızlı bir şekilde yükselebilmesi için kredi notunu etkileyen faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kredi notu oldukça düşük olan kişiler dahi düzenli olarak kredi kartı kullanımı, ödemelerin geciktirilmeden yapılması, düşük tutarlarda kredi çekilmesi gibi faktörlere dikkat ettiklerinde; 1 yıla kadar en yüksek seviye kredi notuna ulaşabilmektedirler. Bankalar aracılığı ile kredi notu sorgulanabilmektedir. Ayrıca e-devlet sisteminden de kredi notu öğrenilebilmektedir.

kredi notu nezaman yukselir

Kredi Puanını Oluşturan Bileşenler Nelerdir?

Kredi notu birçok farklı değişkene göre belirlenmektedir. Kredi geri ödemelerinde ödeme tarihinin bir gün dahi geçirilmesi, kredi notu için oldukça ciddi problemlere neden olmaktadır. Eğer gelir tarihi ile kredi ödeme tarihleri arasında bir uyuşmazlık bulunuyor ise; bu durum bankalara bildirilmelidir. Bu sayede banka ödeme tarihlerini yeniden düzenlemektedir ve kişi mağdur olmamaktadır.

Kredi notunu oluşturan bileşenler ise şu şekildedir:

 • Kredi ödeme düzeni, kredi notunu %35 oranında etkilemektedir.
 • Mevcut kredi borç durumu, kredi puanını %35 oranında değiştirmektedir.
 • Yeni kredi alınması, kredi notunu %11 oranında etkilemektedir.
 • Kredi kullanma yoğunluğuna göre kredi puanı %10 oranında değişmektedir.
 • Diğer faktörler doğrultusunda kredi notundaki değişim %9 oranında olmaktadır.

Kredi Notuna Göre Risk Oranları Nelerdir?

Kredi puanına göre yapılan risk değerlendirmeleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Kredi notu 1 ile 699 arasında olan kişileri bankalar en riskli kategorisinde değerlendirmektedir.
 • 700 ile 1.099 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler, bankalar için orta riskli olmaktadır.
 • 100 puan ile 1.499 puan aralığında kredi notu bulunanlar; bankalar için az risklidirler.
 • Bankalar için iyi durumda olan müşteriler, 1.500 ile 1.699 puan aralığında kredi notuna sahip olanlardır.
 • 700 ile 1.900 aralığında kredi puanına sahip olanlar, bankaların en sevdikleri müşterileridir. Hedefi yüksek olanların, finansal kuruluşlar ile arası iyi olanların kredi notları en düşük 1.700 puan olmalıdır. Bankalar kefil talep etmeden çok daha uygun faiz oranları ile yüksek miktarda krediyi bu kredi notuna sahip olan kişilere vermektedirler.

Borçlarını Ödeme Güçlüğü Çekenler Kredi Puanını Nasıl Yükseltir?

Kredi notu düşük olanlar eğer hem mevcut borçlarını ödemekte zorlanıyor hem de kredi notlarını yükseltmek istiyorlar ise yapmaları gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Borçlunun bütçesi doğrultusunda ödemelerini yapılandırma yoluna gitmesi gerekmektedir.
 • Farklı farklı bankalarda bulunan borçlar tek kalemde birleştirilmelidir.
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı bir gayrimenkulü ipotek ettirirken ipotek tutarını yukarı çekmesi gerekmektedir.
 • Kredi puanı düşük olanların ödemelerinin bir gün dahi geciktirilmemesi tavsiye edilmektedir.

Geçmişte Kredi Takibi Olanlar Kredi Puanını Nasıl Yükseltir?

Kredi notunu yükseltmek isteyen ve geçmişte kredi takibine girmiş olan kişilerin kredi notlarını yükseltmek için uygulayabilecekleri aşağıda verilmiştir:

 • Bankalardan mutlaka kredi kartı alınmalıdır. Bankalar kredi kartını düşük limitli vermiş olsa dahi bu kartlar alınmalıdır.
 • Bankalar ile hem aktif hem de düzenli bir şekilde çalışılması ve bankaların hizmetlerinden yararlanılması gerekmektedir.
 • Alınan hizmetlerin geri ödemeleri düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Kredi notu yükselmeden tekrar kredi başvurusu yapmamaya özen göstermelidir. Kredi başvurusunun reddedilmesi de kredi notunu düşürdüğü için öncelikle kredi notunun yükseldiğinden emin olunması gerekmektedir.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenmektedir?

Kredi notu puanlama sistemine dahil olunabilmesi için kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi herhangi bir kredi ürününün kullanılmaya başlanması yeterli olmaktadır. Bir kere bu sisteme dahil olunduktan sonra her ay düzenli olarak kredi notu güncellemesi yapılmaktadır. Yapılan güncelleme sonucunda elde edilen yeni tutar ise; 45 günlük periyotlarda kredi puanı raporunda görülebilmektedir.

Kredi Puanı Ne Kadar Sürede Yükseltilebilmektedir?

Kredi notunu yükseltmek isteyenlerin öncelikle mevcut borçlarını kapatmaları gerekmektedir. Ardından kredi notlarını yükseltecek faaliyetlerde bulunmalıdırlar. Bankaların takibine girmemiş olan kişilerin normal şartlarda kredi notlarının yükselmesi ortalama 1 ay ile 6 ay arasında sürebilmektedir. Bankaların kara listelerine girmiş olanlar için ise kredi puanı yükseltme süresi 2 yıla kadar çıkabilmektedir.

Asgari Ücrete Kredi Veren Bankalar

EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar Listesi

Esnaf Kefalet Kredisini Hangi Banka Veriyor?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu