2023 KYK Borcu Hangi Bankaya Nasıl Ödenir ?

KYK borcunun ödemesi, Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. Borcun ödenmesi için mezun olan kişinin, mezuniyetinin üzerinden en az 2 yıl geçmiş olması ve kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekir. Sigortalı işe giremeyen mezunların ödemeleri 2 yıl daha uzatılmaktadır.  Ancak mezun olur olmaz sigortalı işe giren kişiler, devletin verdiği 2 yıllık süreyi beklemeden KYK borcunu ödemeye başlayabilir. Bunun için Ziraat Bankası şubelerinin ziyaret edilmesi gerekir.

KYK Borcunun Ödeme Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK borcunun ödenmek istemesine dair başvuru işlemi, Ziraat Bankası şubeleri kullanılarak yapılır. Borç ödeme başvurusunun işleme alınması için kişilerin sigorta başlangıç kağıdı ile başvuru yapması gerekir. Bu borcun ödenmediği her yıl, borca faiz gelmektedir. Bu nedenle sigorta girişinin yapılmasının ardından KYK borç ödemelerine başlanması gerekir.

Ziraat Bankası şubelerinin ziyaret edilmesinin ardından yapılması gereken, bireysel müşteri hizmetleri birimi ile görüşme sağlamaktır. Bu görüşmede, müşteri temsilcisi sizden sigorta giriş belgesi isteyecektir. Aynı zamanda asgari ücretle çalışma durumunda maaş bordrosu talebinde bulunulabilir. Belgeyi müşteri temsilcisine teslim etmenizin ardından hangi bankada maaş hesabınızın bulunduğu sorulur. Maaş hesabının bulunduğu banka ile irtibata geçilerek maaş ödeme günleri belirlenir. KYK borç tutarı, ödemeye başlanılan dönemin banka faizleri ile tekrar hesaplanır. Banka kredilerine gelen faiz oranları ile enflasyon hesaplanarak ödenmesi gereken toplam belirlenir. Müşteri, istediği vade miktarına göre aylık ödeme yapması gereken tutarı belirleyebilir. Tutarın düzenlenmesinin ardından müşterinin Ziraat Bankası hesabı bulunmuyorsa, bir Ziraat hesabı açılır. Müşteri, maaşından her ay belirlenen tutarı bu hesaba göndererek borcunu ödeyebilir. Maaştan otomatik KYK borcu alımı yapılmaz.

KYK Borç Online Yapılandırmasında Ödeme Nasıl Yapılır?

KYK borcunun online yollarla yapılandırılması mümkündür. O an KYK borç tutarını ödeyemeyecek durumda olan mezunlar için banka, borç tutarını kredi şeklinde kapatır. Bundan sonraki borcunuz devlete değil, bankaya olur ve her ay düzenli otomatik kesintilerle maaşınızdan ödenir. Bunun için, borcun devlete bağlı olması sebebiyle başlangıçta vergi dairesi resmi sitesini kullanmanız gerekir.  http://www.gib.gov.tr/  adresinden yapacağınız yapılandırma işlemleri için borcu ödemeye hiç başlamamış olmanız gerekir. Ödemeye başlanan borçların sonradan yapılandırılması mümkün değildir. Gelir Dairesi Başkanlığı resmi web adresinden KYK borç yapılandırma menüsü kullanılarak borcun Ziraat Bankası tarafından yapılandırılması sağlanır. Yapılandırılan borç, düzenli olarak maaş kesintileri ile ödenmektedir.

KYK Borcu Ödemek İçin TIKLAYINIZ

KYK Borcunun Vergi Dairesinden Yapılandırmasında Ödeme Nasıl Yapılır?

KYK borcunun yapılandırılması için Vergi Dairesine başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurularda sigorta giriş belgesi, ikametgah ve çalıştığınız kuruma ait bilgileri teslim etmeniz gerekmektedir. yapılandırma sonucunda 6, 9, 12 ve 18 ay taksitlendirme imkanınız bulunmaktadır. Aynı zamanda, aylık faizlerin işlemesi şartıyla borcun 2 ayda bir ödenmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Yapılandırma işleminin gerçekleşme durumu, başvurunuzdan sonraki 1 hafta içinde size bildirilir. Başvurudan sonra size direkt olarak yapılandırma işleminin başarılı olduğu bilgisi verilmez. Bilgileriniz değerlendirmeye alınır ve uygun görülme durumunuza göre yanıt alırsınız.

KYK Borç Ödemesi Hangi Durumlarda Durdurulur?

KYK borç ödemesinin durdurulmasını ya da yapılmamasını gerektiren haller, mezun olan öğrencinin vefat etmesi ya da ‘ Hayatının geri kalanında çalışamaz’ belgesi alması halleridir. Tam teşekküllü bir hastaneden, sağlık kurulu raporu şeklinde alınan bu belge, öğrencilerin mezuniyetinin ardından ödeme yapmasına gerek kalmaması anlamına gelir. KYK borcu bulunan kişinin vefat etmesi halinde borç ailesinden tahsil edilmez. Kişiler, sigortalı bir işte uzun süre çalışamasa da en fazla 4 yıl sonra KYK borcunun ödenmeye başlaması gerekecektir.

TEV Bursu Başvurusu, Şartları, Ne Kadar?

VGM Bursu Ne Kadar, Başvuru Nasıl Yapılır, Şartları Neler ?

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir, Kaç Puan Düşürür ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu