Bilgi Arşivi

KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK toplam borç sorgulama işlemleri, özellikle üniversite eğitiminin sonuna yaklaşan gençlerin sık sık dile getirdiği konular arasında yer almaktadır. Nitekim üniversite eğitimi boyunca aldıkları KYK tarafından verilen geri ödemeli öğrenim kredisi ve katkı kredilerinin ödeme süreci, üniversite eğitimlerinin bitmesinin ardından başlamaktadır. Bu durumda olan yeni mezunlar veya üniversite öğrencileri, söz konusu Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından aldıkları öğrenim kredilerin son durumunu toplam borç sorgulama işlemleri yaparak görüntüleyebilirler. Bu sayede üniversiteden mezun olup, öğrenim kredisinin geri ödemesinin başlayacağı süreç içerisinde ne kadar borç ödeyeceklerini öğrenebilirler. KYK kredi sözleşmesi gereği belirlenen borç ödeme şartlarına göre öğrenim kredilerinin kesilmesinin ardından ödeme işlemleri gündeme gelmektedir.

Bu yazımızda KYK’dan öğrenim kredisi alan genç üniversite öğrencileri ve üniversitelerinden yeni mezun olan gençleri yakından ilgilendiren KYK toplam borç sorgulama işlemlerinin nereden ve nasıl yapılabileceğinden bahsettik. Bu yazımızı okuyarak söz konusu KYK’ya geri ödeyeceğiniz öğrenim kredilerinizin son durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

KYK Toplam Borç Sorgulama Nedir?

Genç nüfusu Avrupa ülkelerine göre oldukça fazla olan ülkemizde, birçok şehirde yükseköğretim kurumu olan üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversiteler vakıf ve devlet üniversitesi olarak her yıl yüz binlerce öğrenciye kapılarını açmaktadır. Dolayısıyla genç nüfusumuzun büyük bir çoğunluğu günümüzde üniversite eğitimi alabilmektedir. Hemen hemen her şehirde bulunan üniversitelere şehir dışından da yükseköğretim hakkı kazanan birçok genç öğrenci gelmektedir. Dolayısıyla bir öğrencinin şehir dışında gördüğü üniversite eğitimi süresince maddi desteğe ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

İşte bu sebeple ülkemizde resmi bir kurum olan Kredi ve Yurtlar Kurumu, genç öğrencilere yükseköğrenim hayatlarında zorluk yaşamamaları için maddi destek imkanları sunmaktadır. Karşılıksız burs ve geri ödemeli kredi olarak adlandırılan bu maddi destekler, her yıl yüz binlerce üniversiteli gencin yardımına yetişmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları bu maddi destekler olan karşılıksız burs ve geri ödemeli kredi sayesinde üniversite eğitimleri boyunca karışılacakları maddi zorlukların üstesinden gelen bu öğrenciler, üniversite eğitimlerinin bitmesinin ardından aldıkları bu öğrenim kredisini kuruma geri ödemek zorunluluğuyla karşı karşıya kalmaktadır. Öğrenim kredisi ödeme işlemleri olarak adlandırılan bu işlemlerde üniversite eğitimi süresince her ay almış oldukları geri ödemeli kredileri ödemek durumundalar. KYK’nın bir hizmeti olan toplam borç sorgulama işlemiyle kredi alan öğrenciler de söz konusu öğrencilerin üniversitelerinden mezun olduktan sonra ödemek durumunda oldukları bu öğrenim kredilerini internet üzerinden görüntüleyebilirler.

KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Toplam borç sorgulama işlemleri KYK’nın bir hizmeti olarak öğrenim kredisi alan öğrencilerin hizmetine sunulan bir uygulamadır. Bu sayede üniversiteden mezun olup geri ödemeli öğrenim kredisini ödemeye başlayacak olan öğrenciler ne kadar borcu ödemeleri gerektiğini görüntüleyebilirler. Öte yandan öğrenim kredisi alan ancak henüz üniversite eğitimini tamamlamamış olan öğrenciler de bu hizmeti kullanabilmektedir.

KYK kredi bakiye sorgulama olarak da adlandırılan bu hizmete farklı yöntemler kullanarak ulaşmak mümkündür. Ancak KYK’dan geri ödemeli kredi alan öğrenciler genellikle bu sistemi internet üzerinden yapmaktadır. Öte yandan dilerlerse kurumun şubelerine uğrayarak da bu konu hakkında detaylı bilgilere ulaşmaları mümkündür. Şimdi genç üniversiteliler tarafından en çok merak edilen KYK toplam borç sorgulama işleminin nerelerden ve nasıl yapılacağına bakalım.

E Devlet Üzerinden KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK borç sorgulama yapacak olan geri ödemeli kredi sahipleri, kurumun sunduğu bu hizmeti e-Devlet Kapısı üzerinden alabilirler. Bilindiği üzere e-Devlet Kapısı üzerinde birçok devlet kurumunun ve özel şirketin elektronik hizmetleri vatandaşlara sunulmaktadır. Bunlar arasında yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu da öğrencilere geri ödemeli öğrenim kredisi borcu sorgulama işlemlerini bulundurarak bu hizmetten yararlanmalarını sağlamaktadır.

Öte yandan e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmak için kullanıcının T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi gereklidir. Eğer sisteme giriş yapmak isteyen vatandaş bu platformda ilk defa kullanıcı girişi yapacaksa, öncelikle devlet tarafından kendisine tahsis edilen e-Devlet şifresini kullanması gerekmektedir. Bu şifreyi de içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla PTT şubelerinden 4 TL karşılığında alabilirler. Kendi adlarına düzenlenmiş kapalı bir zarf içinde yer alan bu şifre ile e-Devlet Kapısı sitemine giriş yapılabilir. Vatandaş T.C kimlik numarasını ve yeni aldığı e-Devlet şifresini ilgili alanlara yazdıktan sonra sisteme giriş yapabilir ve şifre değişikliği talebiyle de kendi istediği bir şifreyi hesabına yeniden tanımlayabilir.

Tüm bu işlemleri sorunsuz bir şekilde hallettiğinizi varsayarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra dilerseniz elektronik hizmetler menüsünü kullanarak dilerseniz de ana sayfa üzerinde yer alan arama çubuğunu kullanarak Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun hizmetler sayfasına ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığı da “Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama” başlıklı hizmetiyle geri ödemeli öğrenim kredisi alan gençlere borçları hakkında sorgulama imkânı sunmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Geri ödemeli öğrenim kredisi alan üniversiteli gençler, KYK toplam borç sorgulama işlemleri için alternatif bir yöntem olarak Ziraat Bankası hizmetlerinden de yararlanabilirler. Bunun için söz konusu sorgulama işlemlerini yapacak olan gençlerin T.C. Ziraat Bankası resmi internet sitesine giriş yapmaları gerekiyor. T.C. Ziraat Bankası’nın ana sayfası üzerinde yer alan KYK geri ödemeli borç sorgulama bağlantısına tıklayarak sorgulama sayfasına geçiş yapabilirler. Bu alanda yer alan işlem türünü seçtikten sonra T.C kimlik numaralarını doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeleri gerekir. Bunun yanında ekranda beliren güvenlik kodunda görülen harf ve rakamları doğru bir şekilde kod doğrulama alanına girdikten sonra sorgula butonuna tıklamaları şarttır. Bu işlemin ardından ekrana gelecek olan sayfada Kredi Yurtlar Kurumu Borç Sorgulama işlemlerini sonuçlandırarak toplamda ne kadar geri ödemeli öğrenim kredisi borcu sahibi olduklarını görebilirler.

YURTKUR’dan KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üniversite eğitimleri boyunca geri ödemeli öğrenim kredisi desteği alan öğrenciler, devlete olan bu borçlarını YURTKUR’un hizmetlerinden de yararlanarak görüntüleme şansına sahipler. YURTKUR’un resmi internet sitesinin ana sayfasında yer alan KYK geri ödemeli öğrenim kredisi borç sorgulama bağlantısıyla ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Akabinde açılan sayfada beliren alanlara öğrenci kendi T.C. kimlik numarasını yazdıktan sonra, güvenlik kutucuğunda yer alan harf ve rakamları da eksiksiz bir biçimde ilgili alana girmeniz gerekir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra sorgula bağlantısına tıkladığınızda kuruma geri ödemeniz gereken toplam borç miktarını anında görüntüleyebilirsiniz.

KYK Borç Yapılandırma

KYK borcu olan üniversite mezunları, mezun olmalarının ardından hemen iş bulamamaları halinde geri ödemeli öğrenim kredisi borçlarını erteleyebilir veya yapılandırabilirler. Devlet tarafından tanınan bu imkanlardan yararlanmak isteyen gençler, KYK borç yapılandırma işlemleri ile daha uygun ödeme planları yaratarak kısa sürede öğrenim kredisi borçlarından kurtulabilirler. Bu noktada e-Devlet üzerinden hizmet alınabileceği gibi gençler dilerlerse herhangi bir T.C. Ziraat Bankası’na mesai saatleri içinde şahsen müracaat ettiklerinde ödemeleri gereken borcu kendilerine uygun olacak bir şekilde yapılandırma imkanına sahiptirler.

Arayan Kim ? Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu