Bilgi Arşivi

2020 KYK Yurt ve Depozito Ücreti Ne Kadar?

2020 yılında KYK yurt ücreti, yurt tipine göre değişiklik göstermektedir. 6 tip yurt bulunmaktadır. Birinci tip yurt en eski yapılan yurtlardan oluşmaktadır. Altıncı tip yurt ise en son yapılan yurtları kapsamaktadır. Her eğitim ve öğretim yılının başında, KYK yurt ücretine %10 zam getirilmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında öğrenciler yurtta kalmamaktadırlar. Dolayısı ile bu aylarda öğrencilerden yurt ücreti talep edilmemektedir.

Staj dahilinde sadece belirli bir süre kalacak olan öğrencilerden ise 2 aylık yurt ücreti alınmaktadır. E-devlet sistemi aracılığı ile yurt başvurusu yapılabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler listesinden Gençlik ve Spor Bakanlığı bulunmalıdır. Ardından Yurt Başvurusu başlığı seçilmelidir. Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra sayfadaki form doldurulmalıdır.

KYK Yurt Ücreti İşlemleri Nelerdir?

KYK yurtlarında kalacak olan öğrencilerin belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücretler yurtların fiziki yapısına, barınma durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca KKTC’de bulunan yurtların ücretleri ile Türkiye’dekiler de değişiklik göstermektedir. Yurt ücretleri her ay 30 gün üzerinden hesaplanmaktadır.

KYK Güvence Bedeli Nedir?

Güvence bedeli; KYK yurtlarında kalan öğrencilerin yurt ücretlerini düzenli yatırmamaları veya yurtta zarara neden olmaları durumunda bu zararı karşılamaları için kendilerinden ilk başta alınan ücrettir.

KYK İçin Depozito Nedir?

KYK için alınan depozito; güvence bedeli olarak geçmektedir. Herkesten alınan bir tutardır. Yurt ücretini ödeme zamanını geçirenler ve yurtta bir yere zarar verenler; ödemelerini yapmazlarsa veya verdikleri zararı karşılamazlarsa, tutar depozitodan düşmektedir. Bu yüzden diğer adı da güvence bedeli olarak geçmektedir.

KYK Yurt Ücreti ve Güvence Bedeli İşlemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

KYK yurdunda kalacak olan kişinin yurt ücreti ve güvence bedeli ile ilgili bilmesi gereken önemli noktalar şu şekildedir:

 • Öğrencilerin ne kadar güvence bedeli ödeyeceğini genel müdürlük tespit etmektedir. İleriki öğretim yılları için tespit edilen güvence bedelinin daha önceden tespit ve tahsil edilmiş güvence bedelinden daha fazla olması durumunda; aradaki fark alınmaktadır. Farkı ödemeyen öğrencilerin ise ilişikleri kesilmektedir.
 • Yurttaki malzemelerden herhangi birine zarar veren bir kişinin verdiği zararın güvence bedelinden az olması durumunda; zarar güvence bedelinden tahsil edilmektedir. Ayrıca kişiden tekrar güvence bedelini eski tutarına tamamlaması istenmektedir. Güvence bedelinden daha fazla tutarda zarar vermesi halinde ise; bu tutarı 20 gün içerisinde ödemesi gerekmektedir.
 • Kaldığı yurttan ayrılan veya kaydı silinen öğrencilerin güvence bedelini geri alabilme hakları bulunmaktadır. Bu tutar kendileri talep etmelilerdir. 5 yıl içerisinde tutarın talep edilmemesi durumunda; tutar irat olarak kaydedilmektedir.
 • Yaz okulu veya staj nedeni ile geçici süreliğine kalan öğrencilerden; esas kaldıkları yurdun ücreti tahsil edilmektedir.
 • Yurtta kalırken vefat eden öğrencilerin son ay ücretleri mahsup edilmemektedir. Miras hakkı doğan yakınlarının ise güvence bedelini talep etme hakları vardır.

KYK Yurt Ücreti ve Güvence Bedeli Alınmayan Kişiler Kimlerdir?

Kendisinden yurt ücreti veya güvence bedeli talep edilmeyen öğrenciler aşağıda belirtilmiştir:

 • Lise ve dengi eğitim kurumlarından öğrenim görürken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan yetiştirme yurtlarında kalanlardan ücret alınmamaktadır.
 • Devlet korumasındaki öğrencilerden herhangi bir yurt ücreti veya güvence bedeli talep edilmemektedir.
 • Hem annesi hem de babası vefat etmiş olan öğrenciler KYK yurdu için para ödememektedir.
 • Şehit ve gazi çocukları, yurt ücreti alınmayan çocuklar arasındadırlar.
 • 2330 sayılı kanunun maddeleri kapsamında vefat eden kişilerin çocuklarından yurt ücreti alınmamaktadır.

KYK Güvence Bedeli İade Sorgulaması Nasıl Yapılır?

KYK depozito sorgulaması yapmak isteyen ve güvence bedelinin iade edilmesini isteyen kişiler bu sorgulamayı internet üzerinden yapabilmektedirler. KYK İl Müdürlüklerine dilekçe yazarak iade talep edebilmek mümkündür. İade talep ettikten sonra ise; http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2771/2607/online-islemler.aspx adresine girerek iade işleminin sorgulamasının yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

KYK Yurt Ücreti Ne Zaman Ödenmektedir?

Yurtta kaydı bulunan öğrencilerin ücretleri aylık olarak talep edilmektedir. Yurda kayıt yaptırıldığı ay içerisinde ilk ödemenin gerçekleştirilmesi gereklidir. Kayıt sildirilen tarihe kadar ödeme yapılmalıdır. Her ayın son iş gününde saat 16:00’a kadar mutlaka yurt ücretlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. KYK yurt ücretinin ödenmiş olan ay içerisinde yurt kaydının sildirilmesi durumunda; kaydın sildirildiği tarihten ay bitimine kadar olan sürenin ödemesi iade edilmektedir.

KYK Yurt Ücreti Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

KYK yurt ücretini ödemek için izlenebilecek yöntemler aşağıda verilmiştir:

 • Ziraat Bankası üzerinden ödeme yapılabilmektedir.
 • Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden yurt ücreti ödenebilmektedir.

Ziraat Bankası Üzerinden KYK Yurt Ücreti Nasıl Ödenir?

Ziraat Bankası aracılığı ile dijital bankacılık yöntemleri kullanılarak KYK ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek ödeme yapılabilmektedir. Ziraat Bankası ATM’si üzerinden yurt ücreti ödenebilmektedir. İnternet bankacılığı aracılığı ile e-ödeme sayfasına giderek kayıt ücreti ödenebilmektedir.

KYK Yurdu İçin İlk Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir?

İlk kayıtta yurt ücretini ve güvence bedelini ödemek için https://kyk.ziraatbank.com.tr adresinin açılması gereklidir. Açılan sayfa sorgulama sayfasıdır. İşlem seçilmelidir. KYK yurt tahsilatları seçilmelidir. T.C. kimlik numarası yazılmalıdır. Ekranda bulunan kodun doğrulanabilmesi için kod yazılmalıdır. Ardından sorgula butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada ödenmesi gereken yurt ücreti ve güvence bedeli yer almaktadır. Ardından ister banka kartı ile ister kredi kartı ile ödeme gerçekleştirilebilmektedir.

KYK Yurt Ücreti Ne Kadardır?

KYK yurt ücretleri yurt tiplerine göre şöyledir:

 • Birinci tip yurt için aylık 200 TL ödeme talep edilmektedir. Depozito ise 273 TL’dir.
 • İkinci tip yurtlar için istenen güvence bedeli 294 TL’dir. Aylık 215 TL ücret talep edilmektedir.
 • Üçüncü tip yurtlar için aylık ödenmesi gereken yurt ücreti 250 TL’dir. Depozito ise 342 TL’dir.
 • Aylık 280 TL yurt ücreti ve bir seferlik güvence bedeli 383 TL olan yurt tipi dördüncü tip yurttur.
 • Beşinci tip yurt için ödenmesi gereken yurt ücreti 310 TL’dir. Depozito ise 424 TL’dir.
 • Altıncı tip yurt ücreti 340 TL’dir. Depozito ise; 465 TL’dir.
 • KKTC’deki yurtlar için aylık 400 TL ücret talep edilmektedir. Depozito ise; 547 TL’dir.

KYK Yurt Ücretini Ödemeyenler İçin Hangi İşlemler Uygulanır?

KYK yurt ücretini ödemeyenlerin ücretleri aynı gün içerisinde tahsil edilmektedir. Öncelikle güvence bedeli olarak ödenmiş olan tutar içerisinden ücret tahsil edilmektedir. Ardından kişiye güvence bedelini eski tutarına tamamlaması için bir sonraki ayın 10’una kadar süre verilmektedir. İlgili ayın 10’unun resmi tatil olması durumunda ise bir sonraki iş gününe kadar süre verilmektedir. Güvence bedelini verilen süre içerisinde tamamlamayan öğrencilerin kaydı silinmektedir.

Kaydı silinen öğrencilerin tekrar başvuru yapmak istemeleri durumunda ise; talep edilmesi gereken güvence bedelinin iki katı tutarda güvence bedeli talep edilerek kayıt yenilenebilmektedir. Ancak yangın, sel, deprem, hastalık, vefat gibi durumlardan dolayı güvence bedelinin tamamlanması gecikir ise; bu durumda ayın 15’ine kadar süre verilmektedir. Hastalığı sebebi ile geciktirenler ise; raporlarının bitiminden sonra 5 gün içerisinde güvence bedelini tamamlamalılardır.

Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar, Nasıl Alabilirim ?

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ve Başvuru Şartları

Kredi Borcumdan Dolayı Ailemin Evine Haciz Gelir mi?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu