Sosyal Yardım Platformu

2019 KYK Yurt ve Depozito Ücreti Ne Kadar ?

2019 KYK Yurt ve Depozito Ücreti Ne Kadar ?

KYK yurt ve depozito ücreti 2019 senesinde yüzde 20 oranında zamlandı. Buna göre KYK için talep edilen en düşük yurt ücreti 200 TL olarak belirlendi. En düşük yurt ücretleri 168 TL’den yüzde 20 zam ile 200 TL’ye yükseltildi.  Bunun dışında öğrencilerin yapacağı depozito ödemeleri ise 224 TL’den 273 TL’ye yükselti.

KYK Yurt Ücreti 2019 2020 Ne Kadar?

KYK yurt ücretleri 2019 senesinde enflasyon oranlarına göre yüzde 20 oranında zamlandı. Buna göre 2019 ve 2020 senesinde yurt ücretleri:

 • Yeni zamma göre yurt ücretleri 168 TL’den 200 TL’ye yükseltilmiştir.
 • Depozito ödemesi 224 TL’den 273 TL’ye yükseltilmiştir.
 • 180 TL olan yurt ücretleri 215 TL’ye yükseltilmiştir.
 • 213 TL olan yurt ödemeleri 250 TL’ye çıkarılmıştır.
 • 300 TL olan yurt ücretleri ise 400 TL’ye yükseltilmiştir.

KYK Depozito Ücreti Ne Kadar?

KYK depozito ücretlerine 2019 senesinde yüzde 20 oranında zam yapılmıştır. Bu zam oranlarına göre öğrencilerin vereceği ödemeler, 224 TL’den 273 TL’ye yükseltilmiştir. Bunun dışında KYK devlet yurt ödemeleri:

 • Devlet yurtlarında en yüksek ödeme yapılan yurtlar için 285 TL’den 340 TL’ye yükseltilmiştir.
 • Yurt bedelli 340 TL olan yurtlar için güvence bedeli olarak alınan depozito ise 300 TL’den 465 TL’ye yükseltilmiştir.
 • Kıbrıs’taki devlet yurtları için güvence bedelleri ise 300 TL’den 400 TL’ye yükseltilmiştir.

KYK Depozito Ne Zaman Yatar 2019?

KYK depozito tutarları, öğrencilerin yurtta eşyalara zarar vermesi durumunda alınan bir güvence bedelidir. KYK yurtlarında konaklayan öğrencilerin yurttan ayrılmaları durumunda, ödedikleri depozito iade edilmektedir. Yurttan kayıtları silinen öğrencilere de depozito tutarları geri ödenmektedir. Ancak bu tutarları alabilmek için öğrencilerin talepte bulunması gerekmektedir.

Öğrencinin talepte bulunmaması durumunda, depozitosu 5 sene bekletilir. 5 senenin sonunda öğrenci depozitoyu almaktan men edlir.

KYK Yurt İade Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK yurt iade sorgulama işlemleri online olarak yapılmaktadır. Güvence bedelini iade olarak almak isteyen öğrencilerin KYK il müdürlüklerine dilekçe yazması gerekmektedir. Dilekçeye göre yapılacak olan iade işlemleri, yurdun bağlı olduğu il müdürlüklerinden takip edilmektedir. Sorgulama işlemleri için:

KYK Yurt Depozito İadesi Ne Zaman Yatar?

KYK yurt depozito iadesinin alınması için öğrencinin başvuru yapması gerekmektedir. Öğrencinin yurt kaydının silinmesi ya da yurttan ayrılması durumunda, KYK il müdürlüklerine dilekçe yazması gerekmektedir. KYK il müdürlükleri başvuruyu aldıktan sonra işlemlere başlar. KYK’nın yoğunluğuna göre başvurunun işleme alınması 3 ayı bulabilmektedir.

Sorgulama işlemleri için direkt olarak KYK il müdürlüklerine başvuru yapılabilmektedir. KYK yurt ve depozito ücreti öğrencinin ödediği tutarlara göre yapılmaktadır. Zamlı depozito ücreti iadesi yapılmamaktadır.

KYK Yurt Ücreti Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

KYK yurt ücreti son ödeme tarihi 3 Eylül olarak belirlenmiştir. Kredi Yurtlar Kurumu, öğrencilerin kesin kayıt işlemlerini tamamlaması için ödemelerin yapılmasını baz almaktadır. Öğrencinin son ödeme tarihini geciktirmesi durumunda, yurt hakkını kaybedeceğini unutmadan ödemelerini yapması gerekmektedir. KYK yurt ödemelerinin yapılabileceği yöntemler ise:

 • Ziraat Bankası,
 • ATM ve şubelerden ödemeler,
 • KYK resmi sitesi üzerinden online ödemeler yapılabilmektedir.

KYK Depozito İade Edilmedi Ne Yapmam Gerekir?

KYK depozito iadesi için öğrencilerin başvuru yapması gerekmektedir. Öğrencinin yurttan ayrılması ya da yurt kaydının silinmesi durumunda, iadenin talep edildiği bir dilekçe hazırlamak gerekmektedir. Bu dilekçelerin KYK il ya da ilçe binalarına verilmesi gerekmektedir.

Dilekçe vermeyen öğrencilerin depozitolarını 5 sene içerisinde alma hakkı vardır. 5 sene içerisinde alınmayan depozitoların alınma hakkı kaybedilir.

KYK İlk Kayıt Ücreti Ne Kadar?

KYK ilk kayıt ücreti yurt aylığı ve güvence bedeli ile beraber alınmaktadır. KYK yurtlarının bulunduğu konum ve oda özelliklerine göre fiyatlar değişmektedir. 2019 senesinde KYK ilk kayıt ücretleri ise:

 • Kıbrıs’taki KYK yurtları için aylık en düşük yurt ödemesi 300 TL ve güvence bedeli ise 400 TL olmaktadır.
 • Yurt ücreti 215 TL olarak öğrencilerin vermesi gereken ilk güvence bedeli ise 250 TL olmaktadır.
 • 237 TL olan yurt ücretlerinde verilen güvence bedeli ise 285 TL olarak belirlenmiştir.

KYK Yurt Ücreti Yazın Ödenir mi?

KYK yaz mevsiminde de ödeme alan bir kurumdur. Ancak yapılan yeni düzenlemeler kapsamında, öğrencilerden yaz mevsiminde ödeme alınmaması üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Buna göre 2020 senesinden itibaren öğrenciler, yaz mevsiminde KYK yurtlarına ödeme yapmamaktadır.

Ancak yaz okuluna kalan ya da yaz mevsiminde de yurtta konaklamak isteyen öğrenciler, aylık vermeye devam edecek. Öğrencilerin yaz döneminde okulda kalıp kalmayacağına dair KYK yurtlarına dilekçe hazırlaması gerekmektedir.

Yaz mevsimi dışındaki tüm dönemlerde her ay düzenli olarak KYK yurt ücretlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Öğrencinin ödemesini geciktirmesi ya da borcunu üst üstte ödememesi halinde yurttan kaydı silinecektir. Şayet öğrencinin ödeme yapmamasının geçerli bir sebebi varsa, öğrenciye ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Bu durumlar:

 • Hastalık (Aile Hekimliği ya da Devlet hastanelerinden rapor alınması gerekir.)
 • Deprem,
 • Yangın,
 • Doğal afetler,
 • Akraba vefatı.

KYK Yurt Ücreti Ne Kadar Oldu?

KYK yurt ücretleri 2019 senesinde yüzde 20 oranında zamlanmıştır. Buna göre KYK yurt ücretleri her öğrenci için farklıdır. Yurt odasının özellikleri ve yurdun bulunduğu konuma göre KYK yurt fiyatları değişmektedir. Yurt ücreti ve güvence bedeli alınmayacak öğrenciler ise:

 • Eğitimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan yetiştirme yurtlarında tamamlamış kişiler,
 • Devlet koruması altında olan vatandaşlar,
 • Anne ya da babası vefat etmiş kişiler,
 • Şehir ve gazi çocukları KYK yurtlarında hiçbir ödeme yapmadan konaklama imkanına sahiptir.

KYK Yurt Ücreti Gecikmesinde Ne Olur?

KYK yurt ücretini zamanında ödemeyen ve geciktiren öğrencilerin aylıkları ödedikleri güvence bedelinden kesilmektedir. Güvence bedelini tamamlamak için öğrenciye 10 iş günü verilmektedir. Bu süre sonunda ödenmeyen KYK yurt ödemelerinde öğrencinin yurttan kaydı silinir.

Fakat öğrencinin deprem, sel ya da yangın gibi durumlarda kaza geçirmesi, akrabalarının vefat etmesi söz konusu ise durumu belgelendirerek zaman kazanma şansı vardır. Bu öğrenciler, ödemesini yapmasa bile yurtlarda konaklamaya devam edebilir. Hastalık raporları yalnızca Aile Hekimliği ya da Sağlık Bakanlığı’ndan alınmalıdır.

KYK İade Talebi Nereden Yapılır?

KYK iade talebi, KYK merkez binalarına dilekçe verilmesi ile yapılmaktadır. Öğrencinin yurttan kaydının silinmesi ya da yurttan ayrılması durumunda, dilekçe hazırlaması gerekmektedir. Öğrencinin ödediği güvence bedeli iade edilmektedir. Zamlı tutarlar verilmemektedir.

KYK yurt ve depozito ücreti için iade başvurusu:

 • Öğrencinin yurttan ayrıldıktan sonraki 5 sene içerisinde güvence bedeli iadesi için dilekçe yazması gerekmektedir.
 • Dilekçe yazmayan öğrencilerin ödemesi iade edilmez.
 • Hazırlanan dilekçeler KYK merkez binalarına teslim edilmelidir.
 • Öğrencinin 5 sene içerisinde dilekçe hazırlamaması durumunda iade hakkı yanacaktır.

Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar, Nasıl Alabilirim ?

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Ve Başvuru Şartları

Kredi Borcumdan Dolayı Ailemin Evine Haciz Gelir mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM