Maaş Yardımı

Madalya Kazanan Sporculara Maaş Bağlanması

Madalya kazanan sporculara maaş bağlanması 2008 yılında yapılan yasal düzenlemeyle “şeref aylığı” adı altında düzenli ve sistematik bir şekilde ödenmeye başlarken, maaş tutarları kazanılan başarıya göre değişkenlik göstermektedir. Maaş yanında aynı zamanda başarı kazanılan platforma göre devlet hazinesinden Cumhuriyet altını ya da altın değerinde Türk Lirası ödemeleri de yapılmaktadır.

Madalya Kazananlara Bağlanan Maaş Detayları

Cumhuriyet tarihi boyunca değişik şekillerde her uluslararası başarıda sporculara verilen ödül ve maaşlar 9 Temmuz 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeyle daha resmi, düzenli ve sistematik bir hal alırken bu kanun çerçevesinde;

 • Uluslararası müsabakalarda başarı kazanmış sporculara “Sporcu Şeref Aylığı” adı altında maaş bağlanmaya başladı.
 • Ayrıca sporcu ve antrenörlerin maaş tutarlarının sportif derecenin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekte olduğu da görülmektedir.
 • Kanun çerçevesinde Türk vatandaşı olan amatör sporculara aylık maaş bağlanması, onların ölümü halinde bakmakla yükümlü oldukları aileleri ve çocuklarına maaş bağlanması, mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır.
 • Milli sporculara maaş bağlanması adı altında Türk vatandaşı olan bireysel sporcular haricinde takım halinde uluslararası dereceler kazanmış amatör sporcuların milli takım antrenör ve teknik direktörlerine maaş bağlanması amaçlanmaktadır.
 • Sporculara bu yönde maaş bağlanabilmesi için 40 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 40 yaşından küçük olanlara bağlanan maaş sadece özürlü sporcular içindir.
 • Ayrıca defolimpik ve olimpiyat-paralimpik oyunlarında takım halinde başarı kazanan, birinci sırayı alan; ek olarak bu branşların büyükler kategorisinde birinci olan amatör sporcuların antrenör ve teknik direktörlerine maaş bağlanması anlamına gelmektedir.
 • Uluslararası düzeyde üstün başarı kazanarak farkındalık yaratan sporculara “Devlet Sporcusu” ünvanı verilerek diğer vatandaşların spora özendirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Madalya Kazananlara Bağlanan Maaşın Geçerli Olmamasına Neden Olan Faktörler

Bazı durumlarda madalya kazanan sporculara bağlanan maaşların geçersiz olduğu ya da maaş almaya başladıktan sonra maaşların kesildiği göze çarpmaktadır. Bu yönde milli sporcu maaşı;

 • Olimpiyat ya da dünya şampiyonalarındaki takım sporlarında şampiyon olmasına rağmen ömür boyu hak mahrumiyeti almış sporcu, antrenör ve teknik direktörlerin maaşları iptal edilir, eğer bağlanmışsa kesilir.
 • Olimpiyat ya da dünya şampiyonalarındaki takım sporlarında şampiyon olmasına rağmen doping nedeniyle derecesi elinden alınmış sporcuların maaş hak edişleri iptal edilerek, daha önce maaş bağlanmış sporcuların maaşları iptal edilir.

Madalya Kazanan Sporculara Bağlanan Maaş Tutarı Ne Kadardır?

Sporcu şeref aylıklarının tutarları kanunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Buna göre milli sporcu maaşları ne kadar sorusu için yapılacak tanımlamalara bakılacak olursa; sporcu şeref aylıklarının bir aylık tutarı hesaplaması 16 yaşından büyükler için belirlenen asgari ücretin;

 • Olimpiyat şampiyonu olan amatör sporcular için %200, olimpiyat ikincisi olan amatör sporcular için %160, olimpiyat üçüncüsü olan amatör sporcular için %140 oranındadır.
 • Dünya şampiyonu olan amatör sporcular için %140, dünya ikincisi olan amatör sporcular için %120, dünya üçüncüsü olan amatör sporcular için %100 oranındadır.
 • Avrupa şampiyonu olan amatör sporcular için %100, Avrupa ikincisi olan amatör sporcular için %80, Avrupa üçüncüsü olan amatör sporcular için %60 oranındadır.
 • Olimpiyatlar, Dünya şampiyonları ve Avrupa şampiyonlarında başarı kazanmış amatör sporcuların antrenör ve teknik direktörlerine de sporculara bağlanan şeref aylıklarının %75’i oranında maaş bağlanır.
 • Ayrıca şeref aylığı almakta olan tüm amatör sporcu, antrenör ve teknik direktörler “hususi damgalı pasaport” alma hakkına sahip olmaktadırlar. Ek olarak adı geçen kişilerin VIP salonlarını kullanma hakları da bulunmaktadır.

Başarılı Olan Sporculara Devlet Tarafından Altın Ödülü Verilmesi

Uluslararası müsabakalarda dereceye giren amatör sporcu ve antrenörlere bağlanan maaş yanında, millilik maaşı ne kadar sorusu haricinde devlet tarafından Cumhuriyet Altını ödülü de verilmektedir. Özellikle 2012 Londra Olimpiyatları’ndan sonra miktarı tekrar belirlenen Cumhuriyet altınları;

 • Olimpiyatlarda birinci olan amatör sporculara 2000 Cumhuriyet Altını, Olimpiyat ikincisi olan amatör sporculara 1500 Cumhuriyet Altını, Olimpiyat üçüncüsü olan amatör sporculara da 1000 Cumhuriyet altını ya da belirtilen miktarlardaki Cumhuriyet altını tutarında Türk Lirası ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu noktada amatör sporcuların antrenör ya da teknik direktörlerine de belirlenen miktarın %25’i oranında Cumhuriyet altını ya da altın değerinde Türk Lirası ödülü verilecektir.
 • Dünya şampiyonalarında birinci olan amatör sporculara 1500 Cumhuriyet Altını, Dünya ikincisi olan amatör sporculara 1000 Cumhuriyet Altını, Dünya üçüncüsü olan amatör sporculara da 750 Cumhuriyet altını ya da belirtilen miktarlardaki Cumhuriyet altını tutarında Türk Lirası ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu noktada amatör sporcuların antrenör ya da teknik direktörlerine de belirlenen miktarın %25’i oranında Cumhuriyet altını ya da altın değerinde Türk Lirası ödülü verilecektir.
 • Avrupa şampiyonalarında birinci olan amatör sporculara 750 Cumhuriyet Altını, Avrupa ikincisi olan amatör sporculara 500 Cumhuriyet Altını, Avrupa üçüncüsü olan amatör sporculara da 250 Cumhuriyet altını ya da belirtilen miktarlardaki Cumhuriyet altını tutarında Türk Lirası ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu noktada amatör sporcuların antrenör ya da teknik direktörlerine de belirlenen miktarın %25’i oranında Cumhuriyet altını ya da altın değerinde Türk Lirası ödülü verilecektir.

Sporcuların Aile Fertlerine Maaş Bağlanması

Uluslararası müsabakalarda birinci, ikinci ve üçüncü olan amatör sporcuların kendileri ve ailelerine bağlanan maaş haricinde milli sporculara tanınan haklar çerçevesinde şeref maaşı almaktayken vefat eden kişilerin ya da kırk yaşına gelmediği için henüz maaş bağlanmayan ancak bu süre içerisinde vefat eden kişilerin ailelerine 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve GSS Kanunu’nun 31.05.2006 tarihli kararı çerçevesinde maaş bağlanmaktadır.

 • Eşe bağlanan maaş tutarı vefat eden kişinin son aldığı maaşın %75’i oranında,
 • Çocuklara bağlanacak maaş tutarı da vefat eden kişinin aldığı maaşın %50’si oranında hesaplanmaktadır.

Madalya Kazananlara Maaş Bağlanması İçin Gerekli Olan Belgeler

İlgili kanunda uluslararası müsabakalarda ilk üç dereceyi almış amatör sporculara maaş bağlanması için gerekli belgeler aşağıdaki şekildedir;

 • Başvuru dilekçesi
 • 40 yaşından önce maaş alabilmek için başvuru yapan özürlü sporcuların bu yönde özürlülük durumlarını gösteren sağlık kurulu raporları
 • Aylık talebi vasi tarafından yapılacaksa mahkemeden alınmış vasilik kararının aslı gerekmektedir. Her türlü başvuru dilekçesi talep sahibinin kendisi yasal vasisi tarafından ıslak imzalı olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

Devlet Sporcusu Tanımı

Uluslararası müsabakalarda ilk üç dereceyi alan 40 yaş üstü sporculara bağlanan maaş haricinde “devlet sporcusu” ünvanı verilen milli sporcular, antrenör ve teknik direktörlerin olduğu da görülmektedir. Bu yönde devlet sporcusu olabilmek için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan;
 • Olimpiyat oyunları, olimpik spor branşları, paralimpik oyun müsabakalarında ilk üçe girmiş,
 • Sporda şiddet, doping ve şike uçlarından ötürü federasyonlar ve yetkili kurumları tarafından ömür boyu hak mahrumiyeti cezası almamış olmak
 • Herhangi “kasten” bir suçtan dolayı bir ya da birden fazla süreyle hüküm giymemiş olmak
 • Devlete karşı herhangi bir suç işlememiş ve bundan hüküm giymemiş olmak
 • Yüz kızartıcı herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak gerekmektedir. Devlet sporcusu kurulu yılda dört kez toplanarak devlet sporcusu ünvanı verilecek sporcuları oy birliğiyle belirlemektedir.
 • Devlet sporcusu ünvanı verilmesi için devlet sporcusu kurulunu görüşünün yanı sıra genel müdürlükten sorumlu bakanın teklifi neticesinde son onay makamı Cumhurbaşkanıdır.

Devlet sporcuları VIP salonlarını kullanabilirken “hususi damgalı pasaport” alma hakkına da sahip olmaktadır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu