Sosyal Yardım Platformu

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

Malulen emekli maaşı; iş kazası ya da çalışmaya engel bir durum oluşturacak bir rahatsızlık geçirdikten sonra, çalışma hayatını bırakmak zorunda kalan kişilere verilmektedir. Kaza ya da hastalık sonrasında çalışma gücünde %60 ve üzeri kaybı bulunan kişiler ya da vefat eden kişilerin birinci dereceden yakınları malulen emekli maaşı alabilmektedir.

Söz konusu problemleri yaşamış olan vatandaşların maddi sıkıntı yaşamamaları ve kolay bir hayat sürmeleri için bu maaş ödemeleri yapılmaktadır. 2013 yılı itibariyle malullük hukukunun kapsamı genişletilmiş olup daha fazla vatandaşın mağdur olması engellenmiştir. Malulen emekli maaşı 2019 yılında şartlara uygunluk sağlayan vatandaşlara her ay ödenmektedir.

Kimler Malulen Emekli Olabilir, Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olunabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Şartlara uygunluk sağlayan kişiler malulen emekli olabilmektedir. Malulen emekli olabilen kişiler şu şekildedir;

 • Kamu görevlileri işlerini yapabilme güçlerinin %60 oranında kaybetmiş ise malulen emekli olabilmektedir.
 • 4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) kapsamında çalışan kişiler, çalışma gücünün %60’ını kaybetmiş ise malulen emekli olabilmektedir.

Malulen emeklilik şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Malullük durumunun gerçekleştiği tarih öncesinde en az on yıllık sigortalı olunması gerekmektedir.
 • Toplamda en az 1800 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir.
 • Malulen emekli olunabilmesi için kişinin çalıştığı iş yerinden ayrılmak zorunda kalınması ve işten çıkarılması gerekmektedir. Kişinin maluliyet durumu işini yapmasına engel olmuyorsa maluliyet maaşı bağlanmaz.
 • Kendi adına çalışan kişilerin malulen emekli olabilmeleri için herhangi bir prim borcu bulunmaması gerekmektedir.
 • Başka birinin bakıma muhtaç olacak şekilde malullük durumu var ise söz konusu prim günü ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmamaktadır.
 • Malulen emeklilikte yaş kriteri bulunmamaktadır. Bir kişinin malulen emekli olabilmesi için çalışma gücünü %60 oranında kaybetmiş olması ve çalışamayacak durumda olması gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik için başvurular yazılı olarak yapılmakta olup prosedürlere göre ilk başta maluliyetin durumu incelenmektedir. Malulen emeklilik için yapılan başvuruların yazılı olarak ve SGK müdürlüklerine şahsen yapılması katı bir kural olarak değiştirilmemektedir. Sigortalının başvuruyu yapamadığı durumlarda, işvereni de başvuruyu yapabilmektedir.

Herhangi haksız bir durum yaşanmaması adına SGK il ya da ilçe merkezlerinde oluşturulan sağlık kurulları tarafından malullük kontrolü yapılmaktadır. Malulen emeklilik heyet raporu SGK tarafından yapılan incelemeler sonrası SGK’ya bağlı sağlık kuruluşlarınca verilmektedir. Kamu ya da özel hastanelerden alınan raporlar, malulen emekli olabilmek için yeterli sayılmamaktadır. Başvurunun erken yapılması hem işlemlerin daha hızlı tamamlanabilmesi hem de hakkedilen maaştan kesinti yapılmaması için önemlidir.

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Hangileridir?

Malulen emeklilik için yapılacak olan başvurularda bazı evraklar temin edilmesi ve başvuru sırasında SGK’ya teslim edilmesi gerekmektedir. Bu evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Talep ve beyan taahhüt belgesi (sgk.gov.tr adresi üzerinden temin edilebilir)
 • Malulen emeklilik için sevk edildiğine dair onay kâğıdı
 • Maluliyetinin tespitinden sonra verilen sağlık kurul raporu
 • Sigortalının işten ayrıldığına dair bildirge (Bu belge işten ayrıldıktan sonra 10 gün içerisinde başvuru yapan kişilerden istenmektedir.)

Malullük Maaşı Ne Zaman Bağlanır, Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

SGK’nın başvuru yaptığınız dönemdeki yoğunluğu ile doğru orantılı olarak başvurunuzun sonuçlanma süresi değişebilmektedir. Gerekli tüm evrakların eksiksiz şekilde tamamlanması süreci hızlandırmaktadır. Başvurunun sonuçlanma süreci minimum 1 ay, maksimum 3 ay sürmekte olup başvurunun sonuçlandığı tarihi takip eden ay içerisinde maaş bağlanmaktadır.

Malulen Emeklilik Başvurusunun Takibi ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik sorgulama işlemi hem online olarak hem de telefon aracılığıyla yapılabilmektedir. SGK müdürlüklerine gitmenize gerek kalmadan evraklarınızın durumunu takip edebilir, malulen emekliliğiniz ile bilgi alabilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Malulen emekliliğiniz için evrak takibi işleminizi şu adımları izleyerek yapabilirsiniz;

 • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfada T.C kimlik numaranız ve evrakları teslim ettiğiniz yılı seçerek, ‘Evrak Ara’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Tıklamayı gerçekleştirdikten sonra evraklarınız ile ilgili detayları görebilirsiniz.

Malulen emekliliğiniz ile ilgili detayları ve maaşınızın ne kadar olduğunu sorgulamak için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

Malulen emeklilik sorgulama telefon aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bunun için Alo 170’i aramanız yeterlidir. SGK ile ilgili tüm sorgulamalarınızı yapabilir, merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. Aynı zamanda Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığı’nın numarası olan 0312 458 71 30’u arayarak ve size verilen numarayı ileterek evrak takibinizi yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra www.alo170.gov.tr adresini ziyaret ederek, online olarak danışmanlarla yazışmanız mümkündür. Bu hizmet 7/24 verilmekte olup SGK, ÇSGB, MYK ve İŞKUR kurumları ile alakalı tüm sorgulamaları yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Malulen Emeklilik İçin Maaş Nasıl Hesaplanır?

Malulen emeklik maaş hesaplamaları 9000 prim günü esas alınarak yapılmaktadır. Maaş hesaplamasında ilgili sigortalının 9000 günden az ödenmiş prim günü var ise 9000 gün sayılmaktadır. İlgili sigortalının 9000 günden fazla ödenmiş prim günü var ise kaç gün ödemiş ise o gün sayısı esas alınmaktadır.

Maaş hesaplamasındaki ikinci kriter aylık bağlama oranıdır. Bu oran için her yıl 360 gün olarak ve her yıl için yüzde 2 baz alınarak oran hesaplanır.

 • 4A kapsamında malulen emekli olan kişilere 800 ila 1000 TL aralığında maaş bağlanmaktadır.
 • 4B kapsamında emekli olan kişilere 800 ila 1000 TL aralığında maaş bağlanmaktadır. Tarım BAĞ-KUR’undan malulen emekli olunursa maaş 600 ila 800 TL aralığında değişmektedir.
 • 4C kapsamında emekli olan kişilere 1946 ila 2100 TL aralığında maaş bağlanmaktadır.

Malulen emekli olan kişiler ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinde de faydalanabilmektedirler. Bu kişiler sağlık karnesi yerine T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanlarını ibraz ederek, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Malullük Maaşı Kesilir mi, Kesilme Nedenleri Nelerdir?

SGK’nın onayı ile bağlanan malullük maaşı, bazı durumlarda kesintiye uğrayabilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Malulen emekli olan ve maaş alan kişi, yurt dışında ilgili mevzuat kapsamında ya da Türkiye’de sigortalılık kapsamında tekrar çalışmaya başlarsa malullük maaşı kesilmektedir.
 • Yapılan sağlık kontrolleri sırasında kişinin malullük durumunun ortadan kalktığı belirlenirse maaş kesilmektedir.
 • Kontrol muayenesi; maluliyet durumuna sebep olan iş kazası ya da hastalığın düzelme potansiyeli göz önünde bulundurularak kurum tarafından belirlenen zamanlarda yapılmaktadır. Kontrol muayeneleri şu durumlarda talep edilmektedir;
  • SGK tarafından yürütülen bir soruşturma nedeniyle talep edilebilmektedir.
  • Sağlık kurulun maluliyete ilişkin verdiği ilk karar sebebiyle talep edilebilmektedir.

İhbar ya da şikâyet durumlarında talep edilebilmektedir.

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Engelli Maaşı Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

Engelli Raporu Hesaplama ile İlgili Soru ve Cevapları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.