Sosyal Yardım Platformu

Malülen Emeklilik (Özürlü) Emeklilik İş Göremezlik Maaşı

20.07.2018
Malülen Emeklilik (Özürlü) Emeklilik İş Göremezlik Maaşı

İnsanların emekli olabilmesi için sigorta primi, yaş gibi şartları sağlaması gerekiyor. Çalışanlar normal olarak bu şekilde emekli olabiliyor. Fakat bunun dışında da özel durumlar vardır ve insanlar bu şartlar sayesinde de emekli olabilirler. Malülen emeklilik, sürekli iş göremezlik ve özürlü emeklilik konuları ülkemizde en fazla karıştırılan ve detayları tam olarak bilinmeyen konulardandır. Ayrıca malülen emeklilik maaşı ve bunun ne kadar olduğu da merak edilen diğer konular arasında yer alır.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Hakkında

İnsanlar yaşamları boyunca bir ya da birden fazla işlerde çalışabilirler. Bu işlerin bazılarının şartları ağır olurken bazılarının şartları ise nispeten daha hafiftir. Dolayısıyla da ağır olan işlerde uzun süre çalışan kişiler meslek hastalığına yakalanabilir. Ya da diğer işlerde çalışan kişiler iş kazası sonucunda çalışma güçlerini kaybedebilirler.

Bu şekilde durumlara maruz kalarak çalışma güçlerini kaybeden kişilere iş göremezlik maaşı bağlanarak hayatlarını devam ettirmeleri sağlanır. Fakat bu maaşın bağlanabilmesi için bir takım şartların sağlanması gerekir.

İş göremezlik maaşının miktarı, çalışanların normal zamanda aldıkları maaşa bağlıdır. Bu maaşın %70’i sürekli iş göremezlik maaşı olarak verilir. Fakat buna bir de rapordaki oran dahil olur. Bundan dolayı öncelikle alınan maaşın %70’i bulunur. Daha sonra bunun da rapor derecesindeki oranı bulunur.

Örnek üzerinden anlatmak gerekirse normalde 3.000 TL alan bir kişinin %50 iş göremezlik raporu aldığını varsayalım. Öncelikle 3.000 liranın %70’i bulunmalıdır ki bu rakam 2.100 TL yapar. Daha sonrada bu 2.100 TL’nin %50’si bulunur ki bu da 1.050 TL yapar. Dolayısıyla da iş göremezlik maaşı 1.050 TL olarak belirlenmiş olur.

İş göremezlik maaşının alınabilmesi için %10 ve üzerindeki bir oranda kazanma güce kaybının olması gerekir. Bu şekilde rapora sahip olan kişilerin şartları uyuyor ise iş göremezlik maaşının yanında malullük maaşı da alabilir.

Malulen Emeklilik Hakkında Genel Bilgiler

Malulen emekli olabilmek için bazı şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu şartların başında çalışma hayatına başlanıldığında malullük bulunmaması gelir. Daha sonraki şartlar ise emekli sandığı, BAĞKUR ve SSK’ya göre farklılık gösterir. Bu şartlar şu şekildedir:

 • SSK’ya bağlı olarak çalışanlar kazanma güçlerinin %60’ını kaybederse,
 • BAĞKUR’a bağlı olanlar kazanma güçlerinin %60’ını kaybederse,
 • Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanlar ise bulunduğu görevi yapamayacak duruma gelirse malulen emekli olabilir.

Malülen emeklilik maaşı konusu ise biraz daha farklıdır. Bunun için de bir takım şartların sağlanması gerekir. Bunun için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir:

 • SSK’ya bağlı olarak çalışanların malulen emekli olabilmesi için gerekli olan gün sayısı 1800’dür ve bunun haricinde de en az 10 yıllık bir sigortalılık süresine ihtiyaç vardır.
 • BAĞKUR’a bağlı olarak çalışan kişiler için de benzer şart vardır. Bu kişilerin de malulen emekli olabilmesi için 1800 gün prim ödemesi ve en az 10 yılda sigortalılık süresine sahip olması gerekir.
 • Emekli Sandığı için ise daha önce 3600 gün istenirken bu süre 1800’e düşürülmüştür. Böylece malulen emekli olmak isteyen kişilerin tamamından 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim ödemesi istenmektedir.

Bu şartları sağlayan kişiler malülen emeklilik maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Özürlü Emeklilik Nedir?

Özürlü emeklilik, %40 ve daha fazla oranda raporu olan kişilerin gerekli olan diğer şartları sağlayarak emekli olmasına verilen isimdir. Özürlü emeklilik maaşı ise bu kişilerin almış oldukları maaştır.

Farklı nedenlerden dolayı engelli olan kişilerin, emekli olmasını mümkün hale getiren yasaya göre farklı şartların sağlanması gerekir. Özellikle rapordaki oranın değişmesi, emeklilik için gerekli olan şartların da değişmesine neden olur ve bundan dolayı da farklı durumlar söz konusu olur.

Özürlü emeklilik maaşı almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar, kişilerin ilk defa işe giriş tarihlerine göre de değişir. 30 Eylül 2008’den önce işe girenler ile 1 Ekim 2008 sonrasında işe girenlerde aranan şartlar tamamen farklıdır. Buna göre 30 Eylül 2008’den önce işe girenlerden istenen şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • %80 ve üzerinde raporu olan kişilerin 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün prim
 • %60 ile %79 arasında raporu olanlardan istenen şartlar ise ilk işe giriş tarihine göre değişmektedir. Bu değişim 15 yıl sigortalılık, 3600 gün primden başlar ve 18 yıl sigortalılık, 4000 gün prime kadar çıkar.
 • %40 ile %59 arasında raporu olanlar için de şartlar aynı şekilde değişkendir. Buna göre sağlanması gereken şartlar 15 yıl sigortalılık, 3600 gün primden başlar ve 20 yıl sigortalılık, 4400 gün prime kadar çıkar.

İşe giriş tarihi 1 Ekim 2008’den sonra olan kişilerin sağlaması gereken şartlar ise biraz daha fazladır. Yapılan değişiklikten sonra kademeli olarak bir artış söz konusudur. Buna göre söz konusu şartlar şu şekildedir:

 • %60 ve üzerinde raporu olan kişilerin 15 yıl sigortalılık ve 3700 gün prim sayısını tamamlaması gerekir. Fakat bu sayılar kademeli olarak yükselir ve 15 yıl sigortalılık, 3960 dün prim sayısına ulaşır.
 • %50 ile %59 arasında raporu olanların sağlaması gereken şart ise 16 yıl, 3700 günden başlayarak işe giriş tarihine göre kademeli olarak artar ve 16 yıl, 4320 güne çıkar.
 • %40 ile %49 arasında raporu olanların sağlaması gereken şart ise 18 yıl, 4100 günden başlayarak işe giriş tarihine göre kademeli olarak artar ve 18 yıl, 4680 güne çıkar. Özürlü emeklilik maaşı için bunların sağlanması zorunludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.