Engelli

Malulen Emeklilik ve Vergi İndirimi İle Erken Emeklilik Şartları

Malulen emeklilik sayesinde erken emeklilik imkanı sağlık problemleri sebebiyle işe gitmekte güçlük çeken kişileri kapsamaktadır. Devlet, bu koşullarda olan vatandaşlar için emeklilik yaşını geriye çekmektedir. Bu noktada kişinin sağlık durumunu belirleyecek olan raporunu, tam teşekküllü devlet hastanelerinden alması gerekmektedir. Daha sonra alınacak olan rapor ve vergi indirimi ile SGK’ya başvuru yapmak gerekmektedir. Buna göre:

 • %80 ve üzerinde engel raporu olan kişiler birinci derecede engelli sayılarak erken emekli olabilmektedir.
 • %60 ve 79 arasında engelli raporu olan kişiler ise ikinci derecede engelli sayılmaktadır ve erken emekli olabilmektedir.
 • %40 ve %59 arasında engelli raporu olan kişiler ise üçüncü dereceden engelli sayılarak vergi indiriminden faydalanmaktadır.

Erken emekli olmak için en az engelli olma yüzdesi ise yüzde 40 olarak belirlenmiştir. Yüzde 40 altında engelli olan kişilerin bu imkandan faydalanması mümkün değildir.

Vergi İndirimi ile Emeklilik Şartları Nelerdir?

Vergi indirimiyle erken emeklilik için yasalar kapsamında gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Vergi indirimi alarak SGK’ya başvurarak emeklilik talebinde bulunmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Aranan bu şartlar ise:

 • Sigortalı olarak bir kurumda çalışmak gerekmektedir.
 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az yüzde 40 oranında engelli raporu almak gerekmektedir.
 • Vergi dairesi kapsamında vergi muafiyetine hak kazanmak gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan kişiler erken emekli olabilir.

Vergi İndirimi Sorgulama Online

Vergi indirimini sorgulamak için Engelli Vergi İndirimi Sorgulama sayfası üzerinden sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Bu işlemler için:

 • Vergi indirimini resmi olarak sorgulayabileceğiniz EVİSS sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarası ve soyadınızı yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra çıkan sayfa üzerinden vergi indirimi ile ilgili başvuru durumunu sorgulayabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra ise açılan sayfa üzerinden yaptığınız başvuru evraklarının onaylanıp onaylanmadığını ya da reddedildiğini de görebilirsiniz.
 • Bunun dışında başvuru tarihinizi ve evraklarınızın durumunu da sorgulamanız mümkündür.
 • Bu sistem üzerinden vergi indirimi ile ilgili tüm bilgileri kolayca sorgulayabilirsiniz.

Vergi İndirimi ile Nasıl Emekli Olunur?

Vergi indirimi ile erken emekli olmak için gerekli koşulların sağlanmış olması gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışırken, vergi dairesine ya da defterdarlığa giderek, bu alanda işlemleri başlatmanız gerekmektedir. Bu noktada:

 • Eğer çalışmanıza engel olabilecek en az yüzde 40 oranında engel durumunuz bulunuyorsa, sağlık raporu almanız gerekmektedir.
 • Vergi dairesi başvuru yaptıktan sonra kişiyi tam teşekküllü devlet hastanelerine yönlendirmektedir.
 • Bu hastaneye girebilmek için MHRS randevu sistemini kullanmak ya da 186’yı arayarak randevu almak gerekmektedir.
 • Randevu aldıktan sonra hasta oldukça detaylı şekilde muayene edilmektedir.
 • Muayene işlemleri bir günde tamamlanmaktadır. Ancak hastanın durumuna göre bu süre daha da uzayabilir.
 • İşlemlerin bitmesinden sonra tüm sonuçlar sağlık kurulu tarafından incelenir ve hasta son kez sağlık kurulu tarafından muayene edildikten sonra raporu onaylanır.
 • Rapor alındıktan sonra Gelir İdare Başkanlığı tarafından bu raporlar vergi dairesine iletilir. Daha sonra sonuçlar belirlenmektedir.

Engellilik Derecesine Göre Erken Emeklilik

Engellilere erken emeklilik durumu yasalara göre belirlenmiştir. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının çalışmasına engel olabilecek en az yüzde 40 oranında bir engeli bulunuyorsa, erken dönemde emekli olabilmektedir. Buna göre engel derecesi ise:

 • Engellilik oranı yüzde 80 ila yüzde 100 arasında olan vatandaşlar için 15 yıl ve 3.600 gün olarak,
 • Engellilik oranı yüzde 60 ila yüzde 79 arasında olan vatandaşlar için 18 yıl ve 4.000 gün olarak,
 • Engellilik oranı yüzde 40 ila yüzde 59 arasında olan vatandaşlar için 20 yıl ve 4.400 gün olarak belirlenmiştir.

Engel derecesi yüzde 40 ve altı olan kişilerin bu imkanlardan faydalanması söz konusu olmamaktadır. Engel raporunun alınması için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor almak gerekmektedir. Bu raporun sağlık kurulu tarafından da bizzat onaylanmış olması ve hastanın en az yüzde 40 engellinin olduğunun bildirilmesi gerekmektedir.

Kanser Hastaları Erken Emekli Olabilir mi?

Kanser hastalarının malulen emekliliği mümkün olmaktadır. Malüllük aylığı almak için kanser hastalarına istisna tanınmaktadır. Kanser türüne ve derecesine göre malullük aylığı almak için gerekli prim ödeme ve gün sayısı ise sigortalı olma koşullarını kapsayan kanser hastaları için geçerli olmaktadır. Kanser hastaları eğer sigortalı olma koşullarını sağlıyorsa, bir sene içerisinde başvurmaları şartı ile sağlık kurulu raporu almada malüllük aylığı almaya hak kazanmaktadır. Bu durumdaki kişiler, kanser teşhisinin koyulmasından sonra 18 ay süre ile malul emekli maaşı alabilmektedir. Bu sürenin sonunda eğer hastanın çalışma gücünde kayıplar meydana gelmiş ise ve bu kaybın oranı en az yüzde 60 ise bu noktada kişiler erken emekli maaşlarını almaya devam etmektedir. Ancak iş gücü kaybı yüzde 60 ve altında ise malullük aylığı da kesilmektedir. Malullen emekli olmak için yaş şartı aranmaz ancak sigortalılık süreleri 15-20 yıl arası, prim gün sayısı da 3600 ile 4400 arasında olmak durumundadır.

Erken Emeklilikten Kimler Faydalanmaktadır?

Erken emeklilik şansı çeşitli sağlık sorunları yaşayan ve iş gücü kaybına sahip olan kişileri ilgilendirmektedir. Bu noktada malulen emekli olabilmek için belirli bir sigorta gününün tamamlanmış olması gerekmektedir. Malulen emeklilik için sigorta şartlarının karşılanmasının yanı sıra çalışma gücünün en az yüzde 60 oranında azalması gerekmektedir. Bunun dışında kişilerin sağlık kurulu tarafından en az yüzde 40 oranında engelli olarak rapor alması gerekmektedir. Bu kişiler ise:

 • 2008 sonrası Bağ-Kur’lu olan kişiler de bu imkandan faydalanabilir.
 • Engellilik oranları en az yüzde 40 olan kişiler bu imkandan faydalanabilmektedir.
 • SSK’lı olan ve memur olanlar vergi indiriminden faydalanabilmektedir.

Erken Emeklilik için Sigorta Şartı Nedir?

Erken emeklilik için sigorta prim günü şartı oldukça önemlidir. Erken emekli olmak için yaş şartı bulunmamaktadır. Ancak sigortalı olma süresinin en az 15 ve 20 sene arasında değişmesi ve prim gün sayısının da 3600 ve 4400 arasında değişmesi gerekmektedir. Erken emeklilikten faydalanmak için ilk olarak vergi indirimi alabilmek gerekmektedir. Defterdarlık ya da vergi dairelerine de müracaat edilmesi ile işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Erken Emeklilik için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Erken emeklilik için istenen belgeler arasında en önemli sağlık kurulunun raporu olmaktadır. Vergi dairelerine yapılan başvurularda kimlik belgesi dilekçe ve işyerinde sigortalı olan çalışıldığında dair belgeler yeterli olmaktadır. Daha sonra vatandaşın devlet hastanesinden engellilik derecesini raporla ispat etmesi gerekmektedir. Bu imkanlardan Bağ-Kurlu kişilerin yararlanabilmesi için ise:

 • Bağ-Kur’lu olan kişilerin 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren Bağ-Kur’lu olması gerekmektedir.
 • Yüzde 60 ve üzeri engeli olan kişiler 15 sene 3960 gün, yüzde 50 ve 59 arasında olan ise 16 sene 4320 gün, yüzde 40- 49 arasında olan kişiler ise 18 sene 4680 günden emekli olma şansı elde edebilmektedir.

Baltazar (Balthazard) Formülüne Engelli Raporu Hesaplama

Engelli Maaşı Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu