Engelli

Malullük Durumu Tespiti Nasıl Yapılır ?

Malullük durum tespiti Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan kişilerin farklı sebeplerle iş hayatının erken sonlandırılması halinde malullük durum tespiti yapılmaktadır. Bu sayede vatandaşların emeklilik hakları tespit edilir. Bu noktada bazı şartlara uyulması gerekmektedir. Malullük tespiti için vatandaşların 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur), 4C (Emekli Sandığı) kapsamında en az 10 senelik sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. 5510 sayılı olan kanunun 25. Maddesi kapsamında sigortalı olan ya da işverenin talebi kapsamında kurum tarafından yetkilendirilmiş sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurulları kapsamında düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi neticesinde malullük hakkı sunulmaktadır. Malul olan vatandaşların en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı olması gerekmektedir.

Malullük Tespiti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malullük tespit başvurusu yapmak için vatandaşın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik il ya da merkez müdürlüğünün ilgili servislerine dilekçe yazmak gerekmektedir. Buna göre ilgili kurumlar tarafından durum yetkili servislere iletilir. Sağlık kurulu raporlarının temin edileceği yetkili hastanelere sevk işlemleri yapılır. Kamu görevlilerinin ise temin edecekleri raporu ve talep dilekçelerini çalıştıkları kuruma direkt olarak ibraz etmesi gerekmektedir. Maluliyet tespit işlemleri; çalışma gücü kaybı ve meslekte kazanma gücünü ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda en az yüzde 60 çalışma güç kaybı olan vatandaşlar erken emeklilik hakkı elde etmektedir. Tespit, Kurum Sağlık Kurulları tarafından yapılmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde kişinin maluldür, malül değildir kararları verilir.

Malullük Tespiti için Gerekli Koşullar Nelerdir?

Malullük tespiti şartları başında öncelikli olarak işçinin 4A, 4B ya da 4C kapsamında en az 10 senedir çalışması gerekmektedir. Buna göre aranan şartlar ise:

 • Sigortalı olan kişinin en az 1800 günlük prim ödemelerinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • İş akdinin sonlandırılması kapsamında kişinin alacağı sağlık raporunda vatandaşın en az yüzde 60 ve daha fazla oranda güç kaybı yaşadığının belirlenmesi gerekmektedir.
 • Alınan sağlık raporunda meydana gelen rahatsızlık durumlarının kişinin işe başladığı günden sonra ortaya çıkması gerekmektedir.
 • Kişi eğer 4A’lı ise, işten ayrılması ve 4B’li ise ticari faaliyetlerine son vermiş olması ve herhangi bir nedenden dolayı prim borcunun bulunmaması şartları aranmaktadır.

Hangi Hastalıklar Malullük Sebebidir?

Malulen emeklilik hastalıkları yasalar kapsamında belirlenmiştir. Şayet vatandaş malulen emeklilik haklarından faydalanmak istiyorsa, aşağıdaki sağlık sorunlarına sahip olmalıdır:

 • Parkinson sendromu
 • Epilepsi ya da konvülsif epilepsi
 • Santral sinir sistemi hastalıkları
 • Serebral Palsi
 • Cilt kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Genetik bozukluklar ve sağlık sorunları
 • Kanser çeşitleri
 • Organ nakli ihtiyacına yol açan hastalıklar
 • İleri dereceye ulaşmış şeker hastalığı
 • Travma ardından gelişen obsesif bozukluk ve stresten kaynaklanan klinik rahatsızlıklarda malulen emeklilik hakkı elde edilmektedir.

Malulen Emeklilik Durum Tespiti Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik için durum tespiti yapılması için vatandaşların Sosyal Güvenlik il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe verilmesi gerekmektedir. Dilekçe ile beraber götürülmesi gereken belgeler ise:

 • Kişinin tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini temin etmesi gerekmektedir.
 • Kişinin askerlikle ilişiğinin kesilmiş olduğuna dair belge gerekmektedir.
 • Sigortalı olan kişinin işten ayrılış bildirgesi gerekmektedir. Ancak bu belge, işten ayrıldıktan sonraki 10 gün içerisinde başvuru yapması durumunda gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Sağlık raporu talep edilmektedir.

Bu belgelerin yanı sıra kurum kişiye göre farklı belgeler talep edebilir. Bu durumda teslim edilen belgeler, kurum tarafından sağlık kuruluşuna gönderilir ve belgelerin doğruluğu tespit edilir.

Malullük Durum Tespiti Sonrası Emeklilik Maaşı Hesabı Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik maaşı hesaplama için dikkat edilen en önemli unsur prim gün sayısı olmaktadır. Maaşın yüksek olması için kişinin sigortalı olarak çalıştığı dönemde primlerinin yüksek olarak yatması gerekmektedir. Şayet kişinin 9000 günden daha az prim gün sayısı varsa bu noktada maaş hesabı gene 9000 günden hesaplanmaktadır. Kişinin 9 bin günden daha fazla prim gün sayısı varsa bu durumda hesaplamaya bu günler de katılacaktır. Buna göre malullük emekli aylığı hesabı yapılır.

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Malulen emeklilik maaşında kesinti 5510 sayılı kanuna göre yapılmaktadır. Buna göre kişi şayet Malulen emekli olmasına rağmen çalıştığı tespit edilirse emeklilik maaşı kesilecektir. Malulen emekli maaşının kesildiği diğer durumlar ise:

 • Kişinin Malulen emekli olmasından sonra muayeneleri yenilenir. Bu durumda sağlık durumu düzeldiği tespit edilen kişilerin emekli maaşı kesilmektedir.
 • Kişinin bağlı olarak çalıştığı sigorta koluna göre maaşın kesilip kesilmeyeceğine karar verilir.
 • Sağlık sorunu olmasına rağmen çalışmaya devam ettiği tespit edilen vatandaşların maaşları kesilmektedir.
 • Kişi kanser gibi hastalıklar sebebiyle tedavi görüyorsa ve Malulen emekli maaşı almaya hak kazanmışsa, tedavisi başarılı olan kişilerin Malulen emeklilik maaşı kesilmektedir.

Malulen Emeklilik Başvuru Koşulları Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre sigortalı olan kişilerin maluliyet maaşlarına başvuru yapması için en az 10 seneden beri sigortalı şekilde çalışması gerekmektedir. En az 1800 gün ya da farklı birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için sigortalılık süresi aranmaz. Bu noktada 1800 gün malullük yaşlılık ya da ölüm primlerinin bildirilmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra:

 • Bağkur kapsamında sigortalı olarak çalışan kişilerin kendi sigortalılığı sebebiyle genel sağlık sigortası primleri dahil, prim ve prime ilişkin tüm borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Maluluk durumunun tespit edilmesi için sevk başvuru yapan sigortalı kişinin sevk talebinde bulunduğu tarihte, sigortalılığının sonlandırılmış olması gerekmektedir.
 • Sigortalı olan kişinin malulen emeklilik maaşı başvurundan önce sigortalılığının sonlandırılmış olması oldukça önem teşkil eder.

Maluliyet Maaşı Almak için Özürlü Raporu Almak Gerekir m?

Maluliyet maaşı için özürlü raporu almak her durumda zorunlu değildir. Sigortalı olan kişiler devlet hastanelerine giderek engelli raporu alması ve bu raporda en az yüzde 60 oranında çalışma gücü kaybının olması gerekmektedir. Ancak maluliyet aylığı tespitinde muayene ölçütü ve yapılan tetkikler farklıdır. Malulen emekli olmak isteyen sigortalı kişilerin çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği kapsamında muayenesi tamamlanmaktadır. Bundan dolayı da sağlık raporu alan sigortalı kişilerin malulen emekli olamama riski yüksektir. Buna göre Malulen emeklilik maaşları se:

 • Kişi eğer 4A’lı ise alacağı malulen emeklilik maaşı 800 TL ve 1000 TL arasında değişmektedir.
 • Kişi Bağkur kapsamında 4B’li şekilde çalışıyorsa 800 TL ve 1000 TL arasında maaş almaktadır.
 • Kişi eğer 4C kapsamında çalışıyorsa 1.946 ve 2.100 TL arasında maaş almaktadır.

Malulen emeklilik maaşları bağlandıktan sonra doktor onayına göre belirlenmiş süreler için verilmektedir. Buna göre tedavi gerektiren hastalıklar söz konusu ise tedavi tamamlanana kadar hasta muayeneden geçer. Tedavisi başarılı olan ve hastalığı geçen kişilerin Malulen emeklilik maaşları kesilmektedir. Öte yandan kişinin yeniden çalıştığı tespit edilirse ödenen tüm maaşlar faizi ile beraber geri alınır.

Engelli Maaş Miktarı ve Başvuru Şartları

Engelliler İçin Sosyal Yardım Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Bakıma Muhtaç Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu