Bilgi Arşivi

Mersis No Nasıl Alınır, Nerede Yazar, Ne İşe Yarar?

Mersis no; 16 haneden oluşan bir numaradır. Mersis numarasını bilmeyenler, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan şirket sorgulaması yapabilmektedir. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin kısaltması mersis olarak bilinmektedir. Bakanlıkların ve borsa kurumlarının mersis numaralarının olduğu ortak veri tabanları bulunmaktadır. Zaman içerisinde eski kayıtlar sisteme aktarılmaya başlanmıştır ve mersis uygulaması daha da yaygın hale gelmiştir. Bu şekilde 01.01.2015 tarihi ile beraber 238 ticaret sicili müdürlüğü mersis kullanmaya başlamıştır. Yazılım ve teknolojik altyapısının yenilenmesi ile beraber kullanılmaya başlanan yeni versiyonu ise; 06.03.2017 tarihi ile beraber devreye alınmıştır.

Mersis No Kullanım Amacı Nedir?

Şirketlerin yaptıkları işlemlerin elektronik ortamda bir havuzda toplanabilmesi ve bu sayede daha kolay denetlenebilmesi için yararlanılan sisteme verilen isimdir. Kuruluşların eğer mersis numaraları yok ise; bu durumda kendilerine idari işlemler uygulanmaktadır. Mersis no sayesinde tüzel kişiler ile ilgili bilgiler sadece tek bir noktadan elde edilebilmektedir. Şirketlerin, tüzel kişilerin ve ekonomik birimlerin tek bir numara ile birleştirilmesini sağlamaktadır.

mersis no sorgulama

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan Mersis No Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi web sitesinden mersis no’yu öğrenmek isteyenlerin izlemeleri gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://mersis.gtb.gov.tr/ adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfada dört adet seçenek bulunmaktadır. Kimlik bilgilerim üzerinden kayıtlı, şirket/ticari işletme bilgisi görüntüleme butonuna tıklanmalıdır.
 • Kimliğini henüz yenilemiş olanlar eski T.C. kimlik seçeneğini, kimliğini yenilemiş olanlar ise yeni T.C. kimlik seçeneğini tercih etmelidirler.
 • Eski T.C. kimliği tercih edenler; cüzdan seri no, cüzdan no, T.C. kimlik no, ad ve soyad girmelidirler. Yeni T.C. kimliği kullananlar ise; seri no, T.C. kimlik no, ad ve soyad yazarak sorgulama yapabilmektedirler. Sorgulamanın tamamlanabilmesi için getir butonuna tıklanması gerekmektedir.

E-Devlet Sisteminden Mersis No Sorgulaması Yapılabilir Mi?

E-devlet üzerinden mersis no sorgulaması yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • E-devlet sisteminden yapılabilecek işlemlerin ve kurumların listelendiği e-hizmetler sayfasına geçiş yapılmalıdır.
 • Ticaret Bakanlığı kurumu e-devlet sisteminden bulunmalıdır.
 • Ticaret Bakanlığı aracılığı ile yapılabilecek işlemler içerisinden Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) butonuna tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Bunun için e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçenekleri sunulmaktadır. E-devlet şifresi PTT şubelerinden kimlik belgesi ile beraber alınabilmektedir.
 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra mersise giriş yapılabilmesi için uygulamaya yönlendirmektedir. Mersis no’nun öğrenilebilmesi için uygulamaya git butonuna tıklanmalıdır.

Mersis Adres Değişikliği İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Mersis adres değişikliği yapacak olanların öncelikle e-imza kullanıyor olmaları gerekmektedir. E-imza ile beraber sisteme giriş yaptıktan sonra değişiklik tescil başvuru kısmı tercih edilmelidir. Sağ köşede seçim için bir tercih sunulmaktadır. Ekrana gelen değişiklik başlat kısmına tıklanmalıdır. Ardından adres ekranındaki gir ve düzelt bölümü tercih edilmelidir. Değişiklik yapılacak olan yeni adres girilmeli ve sonrasında kayıt edilmelidir. Sonrasında başvuru hazırla linkine tıklanmalıdır. Kararlar kısmına bakıldıktan sonra karar no, tarih ve karar ile ilgili açıklama eklenmelidir. Ardından değişiklik yapılan adres onay amacı ile gönderilmektedir.

Mersis No İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Mersis numaraları özel algoritmalar sayesinde belirlenmektedirler. Bu numaralar işletmeler ile ilgili çeşitli bilgilerin elde edilmesini sağlamaktadır. Mersis numaraları ile ilgili önemli noktalar aşağıda verilmiştir:

 • Limited ve anonim şirketlerinin mersis numaralarının başlangıcı 0 ile olmaktadır. Sonrasında ise işletmenin vergi numarası yer almaktadır. En son hanelerinde ise; 000 ve 15-16-17 gibi ifadeler görülmektedir.
 • Şahıs işletmelerinin mersis numaralarına bakıldığında; işletme sahibinin T.C. kimlik numarası ile başlamaktadır. Bu numaraların sonu ise; 00015 ya da 00019 gibi numaralar ile sonlanmaktadır.
 • Bağımsız denetime sahip işletmelerin web sitelerinde, mersis numaraları bulunmaktadır.
 • Bütün mersis numaraları için geçerli olan kural; ilk haneden sonra işletmenin vergi numarasının yer almasıdır.
 • Mersis numara eğer işletmelerde belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde değil ise; bu durumda işletmenin geçici mersis numarası aldığı bilinmelidir.
 • İşletmelerin dijital ortamda mersis numaralarını vermeleri gerekmektedir. Tüketiciye mersis no’larını vermemeleri, 3.000 TL’ye kadar ceza almalarına neden olabilmektedir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu