Sosyal Yardım Platformu

2019 Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

2019 Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

Her dönem olduğu gibi 2019 yılında da milletvekillerinin almış olduğu maaşlar, tartışma konusu olmaya devam ediyor. Vatandaşların demokratik haklarını kullanarak, oyları ile kendilerini temsil etmeleri için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yetkisi verdikleri milletvekillerinin almış oldukları maaşlar, vatandaşların merak ettiği konuların arasında yer alıyor. Zaman zaman da yapılan zamlar ile tekrar gündeme oturan milletvekili maaşları hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını ve milletvekili maaşlarının nasıl hesaplandığını yazımızda bulabilirsiniz.

Geride bıraktığımız 24 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin resmen yürürlüğe girmesinin ardından daha önce sayıları 550 olan milletvekilleri sayısı 600’e çıkarılmıştı. Bu gelişmenin ardından milletvekilleri maaşları konusunda bir değişikliğe gidilmesi kaçınılmaz oldu. Anayasa değişikliği paketi ile milletvekillerinin özlük haklarında değişikliğe gidildi.

Milletvekili Maaşları

Her dönem hakkında tartışmaların yürütüldüğü ve birçok spekülasyonun ortaya atıldığı milletvekili maaşları 2019 yılında da vatandaşlar tarafından konuşulmaya devam ediyor. Hem şu anda görevde olan milletvekillerinin hem de emekliye ayrılmış olan milletvekillerinin almış olduğu maaşlar birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Çünkü milletvekilleri emekli olduktan sonra da özlük haklarının devam etmesi neticesinde yüksek tutarlarda maaş almaya devam ediyorlar. Bunun yanında müsteşar ve bakanlar da üst düzey memur olarak sınıflandırıldığından maaşları yüksektir. Bu konuda milletvekili maaşları neden yüksek gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Milletvekili Maaşları Hangi Kanunda Düzenleniyor?

Türkiye’de milletvekillerinin maaşları belirli kurumlar tarafından ayarlanmaktadır. Ülkemizdeki milletvekili ve bakanların maaşları, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerinin Ödenek, Yolluk ve Emekliliklerine Dair Kanun” maddelerinde yer alan hükümlere göre belirlenip ortaya çıkarılmaktadır. Bu noktada milletvekili maaşlarını kim belirliyor sorusunun cevabı olarak bu açıklamayı yapabiliriz. Söz konusu kanunda belirlenen ilk madde;

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine maaş olarak belirlenen aylık ödeneklerinin tutarı, en yüksek devlet memurunun alması gereken tutarı geçemez. Dolayısıyla en yüksek devlet memuruna ödenen bu maaş gelir vergisine tabi tutulmamaktadır. Öte yandan Söz konusu maddeye göre milletvekillerinin aylık alacağı meblağın yarısı yolluk olarak ödenmektedir.

Görüldüğü üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri yani milletvekilleri, en yüksek devlet memuru statüsünde yer alırlar. Bu sebeple söz konusu kişilerin mali ve sosyal hakları yasalarla belirlenmiştir. Öte yandan en yüksek devlet memuru olarak belirlenen statü, Başbakanlık Müsteşarı için kullanılan bir tabirdir. Bu sebeple milletvekillerinin ve bakanların aldıkları maaşlar, Başbakanlık Müsteşarı’nın almış olduğu maaş kadar olacaktır.

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Milletvekillerine ödenen aylık maaşlar, yukarıda bahsettiğimiz gibi TBMM’den geçen kanunla belirlenmiş olup, en yüksek devlet memuru seviyesinden verilmektedir. Bu seviyenin Başbakanlık Müsteşarı’nın alması gereken maaşla eşit olduğunu daha önce açıklamıştık. Peki Başbakanlık Müsteşarı’nın alması gereken maaşı kim belirliyor?

Söz konusu Başbakanlık Müsteşarı’na ödenmesi gereken aylık maaşın tutarı da 3056 sayılı Kanun ile düzenlenmiştir. Sözleşmeli Personel başlıklı maddede yer alan açıklamaya göre; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile belirlenmiş sözleşmeli personele 56.400 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı kadar aylık ücret ödenmektedir.  Dolayısıyla bir milletvekilinin alması gereken aylık maaş belirli hesaplama işleminin yapılmasının ardından ortaya çıkmaktadır.

Milletvekili maaşlarının hesaplanmasının ne şekilde yapılacağını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ancak eklemeden geçmeyelim; milletvekillerine aldıkları bu maaşın yanında, Ocak, Nisan, Haziran, Temmuz, Ekim ve Aralık aylarında birer aylık ücreti tutarında ikramiye verilmektedir. Dolayısıyla milletvekilleri normal aylık maaşlarının yanında bir sene içerisinde 2 ayda 1 olacak şekilde 1 maaş da ikramiye alırlar.

En Yüksek Devlet Memuru Maaşı İlave Ödemeleri

Bunun yanında bahsettiğimiz kanunda geçen bir diğer maddeye göre, milletvekillerinin yani en yüksek devlet memuru statüsünde olanların, maaşlarına ilave ücret ödemeleri de kanunen belirlenmiştir. Bakanlar Kurulu Kararı ile ortaya çıkarılan, Başbakanlık’ta Çalıştırılacak Sözleşmeli Personel Hakkında Hizmet Sözleşmesi Esasları’nda;

 • Özel hizmet tazminatı
 • Makam tazminatının yarısı
 • Fazla çalışma ücreti

açıkça belirtilmiştir. Milletvekili maaşı 2019 ne kadar diye merak edenler için gelin şimdi milletvekili maaşının hesaplamasını beraber yapalım

Hesaplama Nasıl Yapılır?

5510 sayılı Kanun’un 43. maddesine göre en yüksek devlet memurunun aylık alacağı maaş hesaplanabilir. Buna göre 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifinde Cumhurbaşkanı’na verilecek olan yıllık ödenek 894.000 TL’dir. Bu rakam baz alındığında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın aylık maaşı 894.000 / 12 = 74.500 TL’dir. Bununla birlikte emekli Cumhurbaşkanı’na verilecek olan aylık, bu tutarın %40 olarak hesaplanmaktadır. Dolayısıyla emekli Cumhurbaşkanları aylık maaşı 74.500 TL x %40 = 29.800 TL’dir.

TBMM Başkanı ve milletvekillerinin aldığı maaş 2019 yılının ilk çeyreğinde zamlandı. Ocak 2019 ve Mart 2019 dönemlerini kapsayan 3 aylık dönemde, resmi maaş dökümlerine göre milletvekillerine 66 bin 600 lira civarında net maaş ödemesi gerçekleştirildi. Buna göre milletvekili maaşı 2019 yılında aylık 22 bin 200 lira oldu.

Emekli Milletvekili Maaşı

Emekli milletvekillerinin maaşları da son dönemde merak edilen konular arasında yer alıyor. Yazımızda az önce emekli cumhurbaşkanının aldığı maaşı hesapladığımız gibi emekli milletvekillerinin de aldığı aylığı hesaplayabiliriz. 5510 sayılı Kanun’un 43. maddesinde yer alan hükümlere göre;

TBMM başkanı ve eski başbakanların emekli aylığı, emekli Cumhurbaşkanı emekli aylığının %75’dir. Dolayısıyla emekli başbakanın alacağı aylık 29.800 x %75 = 22.350 TL olmaktadır.

Emekli milletvekili maaşı 2019 yılında merak edenler için hesaplama yapmak gerekirse; Cumhurbaşkanın emekli aylığının %45’i üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Buna göre emekli Cumhurbaşkanı’nın aylığı 29.800 TL olduğundan, 29.800 TL x %45 = 13.410 TL’dir.

Görüldüğü üzere 2019 yılı itibarıyla milletvekillerinin ve emekli milletvekillerinin almış olduğu aylık maaşlar bu şekilde hesaplanmaktadır. Bu yılın başında Cumhurbaşkanlığı 2019 yılı programı neticesinde Cumhurbaşkanı maaşına %26 zam yapılmasının ardından oluşan tablo bu şekildedir.

Parlamento Üyelerinin Sahip Oldukları Haklar

Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğine sahip olan üst düzey memurlar, birtakım özel haklara sahiptir. Söz konusu özel hakları özetlemek gerekirse:

 • Kırmızı pasaport hakkı
 • Bakanlara soru önerisi verme hakkı
 • Dilerlerse resmi / gizli resmi belge hakkı
 • Vekilin seçilmiş olduğu bölgeden sorumlu olmasının akabinde, ilgili bölgede söz sahibi olmak ve halk ile devlet arasında köprü görevi görmek
 • Vekillerin seçildikleri bölgelerde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na öğrenci yerleştirme hakları bulunmaktadır. Her yıl güncellenen kontenjanlara göre yapılan bu öğrenci yerleştirmeleri ile milletvekilleri, devletin imkanlarını kullanarak hiçbir ücret ödemeden öğrenim hayatını tamamlayacak öğrencileri seçebilir. Üstelik bu seçim işlemlerinde öğrencilerin maddi durumlarının göz önünde bulundurulma şartları aranmamaktadır.

Milletvekili Olma Şartları

Milletvekili olmak için aranan şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Önceden belirlenmiş olan asgari yaş şartı 25 iken, referandumdan sonra 18’e indirilmiştir. Dolayısıyla 18 yaşında ve 18’den büyük olmak milletvekili olmak için yeterlidir.
 • Devlete karşı başkaldırı ve devlet sırlarını paylaşma gibi nedenlerle yargılanmamış olmak
 • Kamu hizmetine yasağı bulunmamak
 • Askerliğini yapmış olmak
 • Yüz kızartıcı suç işlememek
 • Ağır hapis cezası almamak

Muhtar Maaşları Ne Kadar?

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

3 Aylık Engelli Maaşı Ne Kadar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM