Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı | Dilekçe Örneği

Muhtaç ailelerine karşılıksız kömür yardımı yasası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yakacak yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar SYDV ve E Devlet aracılığı ile kömür yardımı talebinde bulunabilir.

Muhtaçlık Durumu Nasıl Değerlendiriyor ?

Karara göre, her il ve ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ile dayanışma vakıflarıncamuhtaçlık‘ kriterlerine uygun aileler belirleniyor. Bu aileler muhtarlıklardan alınacak bilgi ile olabileceği gibi, Başvuruların yapılmasından sonra kurulacak inceleme komisyonu raporuna göre de tespit ediliyor.

Dağıtımı Kim Yapılıyor ?

Dağıtım yapılacak aileler belirlendikten sonra karar kapsamında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen program dahilinde gerçekleştiriliyor.

Dağıtımı yapılan kömürler satılamayacak. Dağıtım yapan vakıflar da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ nca denetleniyor.

Muhtaç Ailelere Kömür Nasıl Ulaşıyor ?

Muhtaç aileler kömür yardımı çıktıktan sonra nasıl naklederim diye düşünmüyor. TKİ ve TTK’nin CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilen kömür, bu noktaların konumuna göre belirlenen nakil vasıtalarıyla söz konusu kurumların sorumluluğunda naklediliyor.

Kömür yardımı her sene kış aylarında belediye ve kaymakamlık tarafından muhtaç kişilere yapılmaktadır. Bu yardım da diğer yardımlar gibi aslında belediyelerin ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın da kendi araştırma ve incelemeleri sonucu yapılmaktadır. Fakat büyük nüfuslu illet düşünüldüğün de küçük nüfuslu yerlerdeki gibi herkesi gözlemlemek pek de kolay olmayabiliyor.

Bunu önlemek amacıyla da muhtaç kişiler kömür yardımı için başvuruda bulunabiliyorlar. İhtiyaç sahibi ailelerin veya kişinin yardım isteğinde kendisi bulunması gerekiyor ki gözden kaçan durumlar da sonuca ulaşsın. Kömür yardımı nedir, kime verilir, nasıl alınır, kaç sefer verilir, kömür yardımı için gerekli evraklar nelerdir, nasıl sorgulanır diye birçok soruya da cevap vermeye başlıyoruz.

Kömür Yardımı Nedir?

Kömür yardımı, muhtaç, ihtiyaç sahibi, kimsesiz, yoksul insanların kış aylarında başını sokacak bir evleri varsa en azından üşümelerini engellemek amacıyla verilen erzak yardımlarından biri olan yakacak yardımıdır.

Kömür Yardımı Kime Verilir?

Kime verilir sorusu da üst kısımdaki yazı da belirttiğimiz gibi muhtaç, ihtiyaç sahibi, kimsesiz, yoksul diye tanımladığımız herkese verilmektedir.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı daha önceki kısımda da bahsettiğim gibi genel de belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile araştırılıp incelenerek sonuca varılınca veriliyor. Bundan dolayı kendi almak isteyen ihtiyaç sahipleri de başvuruda bulunmak zorunda kalıyor. Başvuru için aşağıdaki dilekçe örneği doldurulabilir.

Kömür Yardımı İçin Dilekçe Örneği

Dilekçe Örneği

…………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi imkansızlıklar içerisinde hayatımızı sürdürmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2017

AD SOYAD

İMZA

Adres   :

Telefon  :

Bu dilekçe örneğini, ilgili birimlerden de temin edebilirsiniz. (alıntılanmıştır.)

Kömür Yardımı Dilekçe Örneğini İndirmek İçin Tıklayın

Kömür Yardımı Yılda Kaç Sefer Verilir?

Kömür yardımı şartlar sağlandığı ve dilekçe her sene kış aylarına yakın süreçte verildiği sürece devamlı verilebilir belirli bir sayısı yoktur.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Evraklar?

Sadece dilekçe ile başvuru yapılabilir çünkü yardımlar başvurudan çok “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı” ve Belediyelerin incelemeleri ile olmaktadır.

Kömür Yardımı Sorgulama

Https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayıp tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgileri gerekli yerlere girerek giriş yapabilirsiniz. . E-Devlet girişi için T.C kimlik numarası, şifresi için de PTT’den şifre alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.(alıntıdır)

Yukarıda bahsettiğim tüm başlıklar itina ile okunup başvurular bu kurallar çerçevesinde yapıldığı sürece kış aylarında başvuru yapanlar ve buna uygun görülen herkes kömür yardımından yararlanabilir.

İBB Gıda, Erzak Kolisi Yardımı Başvuru 

TC ile Kömür Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Asgari Ücretliye Kömür Yardımı

Fakir Aileler İçin Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

74 Yorum
 1. ikametgah im farklı bir ilde kömür yardımı çıkmış şuan bulunduğum yerden alabilir miyim

  1. Merhaba
   Kömür yardımı başvurunuzu belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına yapabilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarınızdan Muhtaçlık Belgesi çıkarmanız gerekmektedir.

 2. Merhaba iyi gunler ben komur yardimi aliyordum ama yeni muhtarimiz gelince yardimimiz kesildi cunku bizimle idalasiyo ona oy atmadik diye yani komur yardimina yardimci olmasa nasil olur

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek muhtar ile olan durumunuzu bildirebilirsiniz.

 3. Arkadaş memlekette o kadar gerçekten ihtiyacı olana verilmiyor.sadece sigortası olmadan çalışan kişilerin evine 5 veya 6 bin lira para geliri var ve 50 bin liralık arabası var ona nasıl yardım yapılıyor bu belediye bunları bilmiyor mu

 4. Merhabalar ben kömür yardımı almak istiyorum başvuruyu nerden yapa bilirim çok teşekkürler

  1. Merhaba
   Kömür yardımı başvurunuzu belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına yapabilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarınızdan Muhtaçlık Belgesi çıkarmanız gerekmektedir.

 5. Ben bir sefer kömür aldım bana bidaha çıkmadı ne yapabilirim birde. Para yardımı yapılmasını arz ederim

  1. Merhaba, bağlı bulunduğunuz muhtarlığa müracaat ederek yardım talebinde bulunursanız işlemleriniz daha hızlı sonuçlanır

 6. Bnm eşim şuan asker bn evhanımıyım çalışmıyorum kirada oturuom 2ayda bir asker maaşı alıyorm sadece 2yaşında oğlum var çok mağdurum başvurmadığım yardım kuruluşları kalmadı hiç biyerden olumlu cvb gelmedi sosyal yardımlaşma vakfını aradım kömür yardımı için bana dedikleri yazın başvurmanız gerekiyordu kömür yok dediler ve kapattılar çok çaresizim napcağımı bilmiyorum

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yapın. Kömür yardımı başvurularında muhtarlık raporu ön planda tutuluyor

 7. Atasehir yenicamlicada oturuyor kardesim komur verdiler ama odunu yok uc cocugu var cocuklari hasta oldu sogujtan odunu nerden alabilir maddi durumu iyi degil

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı talebinde bulunabilir ve odun alabilirsiniz.

 8. Mrb Çalışmıyorum 2 tane kucuk cocugum var ama babamin evinde oturuyorum birlik oturmuyorum evim ayrı uzerime herhangi birşey yok mustakil ev komur yardimi alabilirmiyim

  1. Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığa başvuru yaparsanız işlemleriniz daha kısa sürede sonuçlanır.

 9. Mrb ben erzak ve kömür yardımı alıyorum bir ton kömür ve erzak yardımı verildi sonra yarım ton daha kömür verilecek mi ne zaman verilecek bir de bir buçuk yaşında kızım var esimin ve benimde sigortam yok çocuk parası alabilirmiyim nereye başvuru yapmak gerekiyor

  1. Merhaba
   https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayıp tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgileri gerekli yerlere girerek giriş yapabilir ve kömür yardımını sorgulayabilirsiniz. Çocuk parası projesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca uygulanmaktadır. Başvurular Bakanlığa ya da bakanlık tarafından yetki verilen kuruluşlara yapılmaktadır.
   Çocuk parası alabilirsiniz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı” ve Belediyelere dilekçeniz ile başvurabilirsiniz.

 10. Merhaba.annem teyzem için bakım parası alıyor.ama başka hiçbir varlığı ve geliri yok.kömür yardımı alabilir mi.

  1. Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığa müracaat edin. Kömür yardımı başvurularında muhtarlığın görüşü dikkate alınıyor.

  1. Merhaba, kömür yardımı yılda bir kez veriliyor fakat havaların durumuna göre ilave kömür yardımı da verilebiliyor.

 11. Benim dosyam 2012ozmnlar ustumde mal vardı ama suan yok sadece yaslı lık maası alıyorum ama onaylanmoyor nden

  1. Merhaba
   Kömür Yardımının Şartları aşağıdaki gibidir.””””””””””””””””””””
   Türkiye’de bir ailenin kömür yardımı alabilmesi için ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Kömür yardımının karşılıksız olarak alınabilmesi için hane içerisinde kişi başına düşen gelir in net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Kömür yardımı yılda bir kez ve kış dönemi öncesinde yapılmaktadır.
   Kömür yardımına başvuran kişinin muhtaçlık durumu kurum tarafından incelenmektedir. Gerçekten muhtaç durumda olan ailelerin tespiti durumunda kömür yardımı verilmektedir.

 12. Merhaba aylık askeri ücrete çalışıyorum ev kira 5 aylık evliyim kömür yardımında bulurlardı bana alıncak güçum yok şuan kömür yardımında bulurlar mı acaba bana Tekirdağ Marmara Ereğlisi oturum

  1. Merhaba, muhtarlığa müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığa müracaat edebilirsiniz. Kömür yardımlarında muhtarların görüşü alınıyor.

  1. Merhaba, sigortanız yoksa alabilirsiniz. Kömür yardımında sigortaya bakılıyor

 13. merhaba aylık geliri yok ssk yok kömüre başvuru yaptık sizin maddi durumunuz iyi size verilmiyo dediler biraz inek var bir köy evi ve bahçesi var başka bişe yok bu kömür almamiza engelmidir.

  1. Merhaba, köy muhtarlığına müracaat edebilirsiniz. Kömür yardımlarında muhtarlığın raporları dikkate alınıyor.

 14. Kömür almayı hak kazandık ama vakıf gittik vakıf da kömur kalmadı söylediler bunun için nereye şikayet edelim ve nereye başvuralım

  1. Merhaba, bekleyin kömür geldiğinde verirler. Eğer beklemek istemezseniz Kaymakamlık Makamına müracaat edebilirsiniz.

 15. Merhaba eşim cezaevinde iki kucuk cocugum var. Komur ve erzak yardımı istiyorim bunun icin ne yapmaliyim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür ve gıda yardımı için başvuruda bulunmanız gerekir.

 16. Merhaba kriz bahanesiyle işten çıkarıldım yaklaşık 2 aydır işsiz günü birlik işlere gidiyorum. Kış geldi yakacak alamıyorum ev rutubet kiracıyız 2 çocuk var yakacak yardımı talebinde bulunmak istiyorum.

  1. Merhaba, muhtarlığınıza yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 17. Merhaba ben 3 yıldır evliyim 2 tane çocuğum var eşim asgari ücretle çalıyor fakat elektrik dir sudur çocukların mamasidir bezi dur mutfak masrafı dir derken çok zor geciniyoruz sigorta var diye verirler lütfen yardımcı cı olsanız erzak kömür odun bunlara çok ihtiyacım var lütfen

  1. Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığınıza müracaat edebilirsiniz. Kömür yardımı için öncelik muhtarların görüşü alınıyor

 18. Merhabalar babam vefat etti babamdan kalan maaş var anneme küçük kardeşlerim var annem çok zor ev geçindiriyor kömür yardımı alabilir mi

  1. Merhaba, anneniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilmek üzere kömür yardımı talebini içeren bağlı bulunduğu muhtarlığa bir dilekçe yazsın. Kömür yardımında ihtiyaç durumu muhtarlara soruluyor.

 19. 2 çocuk annesiyim . Belediyeden yardım alıyorum . Fakat cocuklarım için herhangi bir yardm alabılır mıyım? Tesekkur ederim .

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 20. Merhaba kaynanam evde tek kalıyor ve yardıma muhtaç kocasından kalma dul yetim aylığı alıyor 65 yaşında kendisi kömür yardımı alması için ne yapabiliriz .

  1. Merhaba, muhtarlığa yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 21. İyi günler KHK ile ihraç oldum ve işsiz im ancak üzerime kayıtlı taşınmaz var genede kömür yardımı alabilirmiyim acaba.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kömür yardımı almak için müracaat edebilirsiniz. Durumunuz komisyonda görüşülür

 22. Merhaba ben askeri üçretle çalışıyorum 2 çocuğumuz var eşim çalışmıyor çocuğun biri okula gidiyor küçüğün ise bez ve mama masrafı var kaldığımız ev bi akrabamızın çok zor şartlar altında geçimimizi sağlıyoruz acaba kömür yardımından bende faydalanabilirmişim

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak kömür yardımı talebinde bulunun. Dilekçeniz komisyonda görüşülür ve durumunuza göre karar verilir.

 23. 3 çocuk eşim ve ben beş kişiyiz iki kızım okuyor sikortalıyım eşim çalışmıyo yardım alabilirmiyim

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak eğitim yardımı talebinde bulunun.Kaymakamlık eğitim yardımına onay verebilir.

 24. AYLEMDE HICBIR BIREY CALISMAMAKTA ARKADASLARIMDAN VE BALIK TICARETI YAPMAYA CALISIYORUM VE BASARISIZ OLDUM ISTEN CIKARILDIM VE DEVLETIMIZIN SUNMUS OLDUGU KOMUR YARDIMINDAN FAYDALANMAK ISTIYORUM

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 25. işkazasından dolayı %18 rapor verildi maaşa baglandım kömür alabilirmiyim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 26. Eşim sigortalı işte çalışıyor ev bizim değil ve düğünümüzü kredi çekip öyle yaptık diye şuan o krediyi anca ödeyip evi geçindiriyor iki kış oldu soba kurmadım ama bu yıl çocuk oldu diye mecburen kurmak zorundayım faydalanabilir mıyım kömür yardımından

  1. Merhaba, sosyal yardımlar sigortası olanlara verilmiyor. Kaymakamlık Makamına bir dilekçe yazarak durumunuzu anlatın, kaymakam yardımcı olabilir.

 27. Eşim sigortalı işte çalışıyor ev bizim değil ve düğünümüzü kredi çekip öyle yaptık. Şuan çalıştığı eve ve krediye zor yetiyor iki kış oldu soba kurmadım ama bu yıl çocuk oldu diye mecburen kurmak zorundayım faydalanabilir mıyım

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına bir dilekçe yazarak durumunuzu anlatın.

 28. Merhaba ben kömür yardımına başvurdum ama 144 ü arıyorum kaydınız yok diyor yardıma yazıldıgım yere gidiyorum kaydınız var diyor onaylanmışmı ögrenemiyorum

  1. Başvurunuz muhtemelen komisyon toplantısı sürecindedir. Başvurulara onay ve ret komisyon toplantısında verilir. Dolayısıyla toplantı öncesi ilgili kurumda kaydınız var görünür. Konuyla ilgili mahallenizin yada köyünüzün muhtarından bilgi alabileceğiniz gibi sitemizde bulunan konunun en altındaki e-devlet linkinden de durumuzu sorgulayabilirsiniz https://www.sosyalyardimlasma.net/muhtac-ailelere-karsiliksiz-komur-yardimi-2018

 29. utanmadan bir çocuğu olanda yardım istiyor.devlet bunlara da yardım yapıyor mu?yani çalışma olanağı olmayanlarda yardım var mı?

  1. Devlet, her durumdaki vatandaşı görür ve inceler. Bir çocuğu olan kişiler içinde eğer bir mağduriyet söz konusu ise; devlet tarafından yardım verilir, verilmelidir. Bu konuda devlet mercileri tarafından verilen kararları bizler başta olmak üzere, kimsenin yargılamaya hakkı yoktur. Utanç kaynağı olacak bir durumda ne yazık ki yok! Siz de yardım almak istiyorsanız, sitemiz bünyesinde yer alan yazıları okuyarak devlet yardımlarını görebiliriniz.

 30. Bir firmada sıhhi tesisat yardımcısı olarak çalışmaktayım 12/03/2018 tarihinde ikiz bebeklerim doğdu bunlar için bez ve mama yardımı nasıl alabilirim

  1. Bez ve mama yardımından ziyade çocuk parası ve süt parası aldınız mı?

 31. Benim kocam insaattA calisiyor ve bir cocugm var litfen yRdm almak istiyorm hoc deglse erzak yardmi

  1. 3 çocuk eşim ve ben beş kişiyiz iki kızım okuyor sikortalıyım eşim çalışmıyo yardım alabilirmiyim

  2. Merhaba, sosyal yardımlar sigortası olanlara verilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu