Sosyal Yardım Platformu

2019 Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

2019 Muhtaç Ailelere Karşılıksız Kömür Yardımı

Muhtaç ailelerine karşılıksız kömür yardımı yasası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Muhtaçlık Durumu Nasıl Değerlendiriyor ?

Karara göre, 2019 yılında her il ve ilçede bulunan sosyal yardımlaşma ile dayanışma vakıflarıncamuhtaçlık‘ kriterlerine uygun aileler belirleniyor. Bu aileler muhtarlıklardan alınacak bilgi ile olabileceği gibi, Başvuruların yapılmasından sonra kurulacak inceleme komisyonu raporuna göre de tespit ediliyor.

Dağıtımı Kim Yapılıyor ?

Dağıtım yapılacak aileler belirlendikten sonra karar kapsamında 2018 – 2019 yıllarında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen program dahilinde gerçekleştiriliyor.

Dağıtımı yapılan kömürler satılamayacak. Dağıtım yapan vakıflar da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ nca denetleniyor.

Muhtaç Ailelere Kömür Nasıl Ulaşıyor ?

Muhtaç aileler kömür yardımı çıktıktan sonra nasıl naklederim diye düşünmüyor. TKİ ve TTK’nin CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilen kömür, bu noktaların konumuna göre belirlenen nakil vasıtalarıyla söz konusu kurumların sorumluluğunda naklediliyor.

Kömür yardımı her sene kış aylarında belediye ve kaymakamlık tarafından muhtaç kişilere yapılmaktadır. Bu yardım da diğer yardımlar gibi aslında belediyelerin ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın da kendi araştırma ve incelemeleri sonucu yapılmaktadır. Fakat büyük nüfuslu illet düşünüldüğün de küçük nüfuslu yerlerdeki gibi herkesi gözlemlemek pek de kolay olmayabiliyor. Bunu önlemek amacıyla da muhtaç kişiler kömür yardımı için başvuruda bulunabiliyorlar. İhtiyaç sahibi ailelerin veya kişinin yardım isteğinde kendisi bulunması gerekiyor ki gözden kaçan durumlar da sonuca ulaşsın. Kömür yardımı nedir, kime verilir, nasıl alınır, kaç sefer verilir, kömür yardımı için gerekli evraklar nelerdir, nasıl sorgulanır diye birçok soruya da cevap vermeye başlıyoruz.

Kömür Yardımı Nedir?

Kömür yardımı, muhtaç, ihtiyaç sahibi, kimsesiz, yoksul insanların kış aylarında başını sokacak bir evleri varsa en azından üşümelerini engellemek amacıyla verilen erzak yardımlarından biri olan yakacak yardımıdır.

Kömür Yardımı Kime Verilir?

Kime verilir sorusu da üst kısımdaki yazı da belirttiğimiz gibi muhtaç, ihtiyaç sahibi, kimsesiz, yoksul diye tanımladığımız herkese verilmektedir.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı daha önceki kısımda da bahsettiğim gibi genel de belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile araştırılıp incelenerek sonuca varılınca veriliyor. Bundan dolayı kendi almak isteyen ihtiyaç sahipleri de başvuruda bulunmak zorunda kalıyor. Başvuru için aşağıdaki dilekçe örneği doldurulabilir.

muhtac ailelere komur yardimi

Kömür Yardımı İçin Dilekçe Örneği

Dilekçe Örneği

…………………………..’NE

……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi imkansızlıklar içerisinde hayatımızı sürdürmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz.

Gereğini arz ederim.. …/…/2017

AD SOYAD

İMZA

Adres   :

Telefon  :

Bu dilekçe örneğini, ilgili birimlerden de temin edebilirsiniz. (alıntılanmıştır.)

Kömür Yardımı Yılda Kaç Sefer Verilir?

Kömür yardımı şartlar sağlandığı ve dilekçe her sene kış aylarına yakın süreçte verildiği sürece devamlı verilebilir belirli bir sayısı yoktur.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Maddi Manevi Yardımlar

Giyecek Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Kömür Yardımı İçin Gerekli Evraklar?

Sadece dilekçe ile başvuru yapılabilir çünkü yardımlar başvurudan çok “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı” ve Belediyelerin incelemeleri ile olmaktadır.

Kömür Yardımı Sorgulama

Https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayıp tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgileri gerekli yerlere girerek giriş yapabilirsiniz. . E-Devlet girişi için T.C kimlik numarası, şifresi için de PTT’den şifre alarak sisteme giriş yapabilirsiniz.(alıntıdır)

Yukarıda bahsettiğim tüm başlıklar itina ile okunup başvurular bu kurallar çerçevesinde yapıldığı sürece kış aylarında başvuru yapanlar ve buna uygun görülen herkes kömür yardımından yararlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 70 YORUM
 1. Nuray dedi ki:

  Merhaba iyi gunler ben komur yardimi aliyordum ama yeni muhtarimiz gelince yardimimiz kesildi cunku bizimle idalasiyo ona oy atmadik diye yani komur yardimina yardimci olmasa nasil olur

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek muhtar ile olan durumunuzu bildirebilirsiniz.

 2. Adaletli olalım dedi ki:

  Arkadaş memlekette o kadar gerçekten ihtiyacı olana verilmiyor.sadece sigortası olmadan çalışan kişilerin evine 5 veya 6 bin lira para geliri var ve 50 bin liralık arabası var ona nasıl yardım yapılıyor bu belediye bunları bilmiyor mu

 3. Devrim dedi ki:

  Merhabalar ben kömür yardımı almak istiyorum başvuruyu nerden yapa bilirim çok teşekkürler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kömür yardımı başvurunuzu belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına yapabilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarınızdan Muhtaçlık Belgesi çıkarmanız gerekmektedir.

 4. Ramazan dedi ki:

  Ben bir sefer kömür aldım bana bidaha çıkmadı ne yapabilirim birde. Para yardımı yapılmasını arz ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bağlı bulunduğunuz muhtarlığa müracaat ederek yardım talebinde bulunursanız işlemleriniz daha hızlı sonuçlanır

 5. Beril dedi ki:

  Bnm eşim şuan asker bn evhanımıyım çalışmıyorum kirada oturuom 2ayda bir asker maaşı alıyorm sadece 2yaşında oğlum var çok mağdurum başvurmadığım yardım kuruluşları kalmadı hiç biyerden olumlu cvb gelmedi sosyal yardımlaşma vakfını aradım kömür yardımı için bana dedikleri yazın başvurmanız gerekiyordu kömür yok dediler ve kapattılar çok çaresizim napcağımı bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yapın. Kömür yardımı başvurularında muhtarlık raporu ön planda tutuluyor

 6. Nejla dedi ki:

  Atasehir yenicamlicada oturuyor kardesim komur verdiler ama odunu yok uc cocugu var cocuklari hasta oldu sogujtan odunu nerden alabilir maddi durumu iyi degil

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı talebinde bulunabilir ve odun alabilirsiniz.

 7. Yunus dedi ki:

  Mrb Çalışmıyorum 2 tane kucuk cocugum var ama babamin evinde oturuyorum birlik oturmuyorum evim ayrı uzerime herhangi birşey yok mustakil ev komur yardimi alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığa başvuru yaparsanız işlemleriniz daha kısa sürede sonuçlanır.

 8. Meryem dedi ki:

  Mrb ben erzak ve kömür yardımı alıyorum bir ton kömür ve erzak yardımı verildi sonra yarım ton daha kömür verilecek mi ne zaman verilecek bir de bir buçuk yaşında kızım var esimin ve benimde sigortam yok çocuk parası alabilirmiyim nereye başvuru yapmak gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine tıklayıp tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgileri gerekli yerlere girerek giriş yapabilir ve kömür yardımını sorgulayabilirsiniz. Çocuk parası projesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca uygulanmaktadır. Başvurular Bakanlığa ya da bakanlık tarafından yetki verilen kuruluşlara yapılmaktadır.
   Çocuk parası alabilirsiniz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapabilirsiniz.

 9. Aaaa dedi ki:

  Dilekçe nereye gönderilmelidir adres olarak

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı” ve Belediyelere dilekçeniz ile başvurabilirsiniz.

 10. İbrahim koç dedi ki:

  Merhaba.annem teyzem için bakım parası alıyor.ama başka hiçbir varlığı ve geliri yok.kömür yardımı alabilir mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığa müracaat edin. Kömür yardımı başvurularında muhtarlığın görüşü dikkate alınıyor.

 11. Şenay dedi ki:

  İki kere kömür yardımı alınabiliyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kömür yardımı yılda bir kez veriliyor fakat havaların durumuna göre ilave kömür yardımı da verilebiliyor.

 12. Erdal dedi ki:

  Benim dosyam 2012ozmnlar ustumde mal vardı ama suan yok sadece yaslı lık maası alıyorum ama onaylanmoyor nden

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kömür Yardımının Şartları aşağıdaki gibidir.””””””””””””””””””””
   Türkiye’de bir ailenin kömür yardımı alabilmesi için ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Kömür yardımının karşılıksız olarak alınabilmesi için hane içerisinde kişi başına düşen gelir in net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Kömür yardımı yılda bir kez ve kış dönemi öncesinde yapılmaktadır.
   Kömür yardımına başvuran kişinin muhtaçlık durumu kurum tarafından incelenmektedir. Gerçekten muhtaç durumda olan ailelerin tespiti durumunda kömür yardımı verilmektedir.

 13. Mehmet Ali sevim dedi ki:

  Merhaba aylık askeri ücrete çalışıyorum ev kira 5 aylık evliyim kömür yardımında bulurlardı bana alıncak güçum yok şuan kömür yardımında bulurlar mı acaba bana Tekirdağ Marmara Ereğlisi oturum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlığa müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 14. Huriye dedi ki:

  Eşim çalısıyor ben ev hanımıyım ama yetmiyor başvursam cıkarmı kömür için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığa müracaat edebilirsiniz. Kömür yardımlarında muhtarların görüşü alınıyor.

 15. Hakan dedi ki:

  Babamla kaliyom fakat babamin adina arac var komur yardimi alabilirmiyim issizim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortanız yoksa alabilirsiniz. Kömür yardımında sigortaya bakılıyor

 16. volkan dedi ki:

  merhaba aylık geliri yok ssk yok kömüre başvuru yaptık sizin maddi durumunuz iyi size verilmiyo dediler biraz inek var bir köy evi ve bahçesi var başka bişe yok bu kömür almamiza engelmidir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, köy muhtarlığına müracaat edebilirsiniz. Kömür yardımlarında muhtarlığın raporları dikkate alınıyor.

 17. Esma dedi ki:

  Kömür almayı hak kazandık ama vakıf gittik vakıf da kömur kalmadı söylediler bunun için nereye şikayet edelim ve nereye başvuralım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bekleyin kömür geldiğinde verirler. Eğer beklemek istemezseniz Kaymakamlık Makamına müracaat edebilirsiniz.

 18. merve dedi ki:

  Merhaba eşim cezaevinde iki kucuk cocugum var. Komur ve erzak yardımı istiyorim bunun icin ne yapmaliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür ve gıda yardımı için başvuruda bulunmanız gerekir.

 19. Zafer dedi ki:

  Merhaba kriz bahanesiyle işten çıkarıldım yaklaşık 2 aydır işsiz günü birlik işlere gidiyorum. Kış geldi yakacak alamıyorum ev rutubet kiracıyız 2 çocuk var yakacak yardımı talebinde bulunmak istiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlığınıza yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 20. Sabriye dedi ki:

  Merhaba ben 3 yıldır evliyim 2 tane çocuğum var eşim asgari ücretle çalıyor fakat elektrik dir sudur çocukların mamasidir bezi dur mutfak masrafı dir derken çok zor geciniyoruz sigorta var diye verirler lütfen yardımcı cı olsanız erzak kömür odun bunlara çok ihtiyacım var lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kömür yardımı için muhtarlığınıza müracaat edebilirsiniz. Kömür yardımı için öncelik muhtarların görüşü alınıyor

 21. Sevgi Üzer dedi ki:

  Merhabalar babam vefat etti babamdan kalan maaş var anneme küçük kardeşlerim var annem çok zor ev geçindiriyor kömür yardımı alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilmek üzere kömür yardımı talebini içeren bağlı bulunduğu muhtarlığa bir dilekçe yazsın. Kömür yardımında ihtiyaç durumu muhtarlara soruluyor.

 22. Sezer dedi ki:

  2 çocuk annesiyim . Belediyeden yardım alıyorum . Fakat cocuklarım için herhangi bir yardm alabılır mıyım? Tesekkur ederim .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 23. Ali Kara dedi ki:

  Merhaba kaynanam evde tek kalıyor ve yardıma muhtaç kocasından kalma dul yetim aylığı alıyor 65 yaşında kendisi kömür yardımı alması için ne yapabiliriz .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtarlığa yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 24. Soner kaya dedi ki:

  İyi günler KHK ile ihraç oldum ve işsiz im ancak üzerime kayıtlı taşınmaz var genede kömür yardımı alabilirmiyim acaba.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kömür yardımı almak için müracaat edebilirsiniz. Durumunuz komisyonda görüşülür

 25. Osman dedi ki:

  Merhaba ben askeri üçretle çalışıyorum 2 çocuğumuz var eşim çalışmıyor çocuğun biri okula gidiyor küçüğün ise bez ve mama masrafı var kaldığımız ev bi akrabamızın çok zor şartlar altında geçimimizi sağlıyoruz acaba kömür yardımından bende faydalanabilirmişim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak kömür yardımı talebinde bulunun. Dilekçeniz komisyonda görüşülür ve durumunuza göre karar verilir.

 26. Sefa dedi ki:

  3 çocuk eşim ve ben beş kişiyiz iki kızım okuyor sikortalıyım eşim çalışmıyo yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım verilmiyor. Fakat Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak eğitim yardımı talebinde bulunun.Kaymakamlık eğitim yardımına onay verebilir.

 27. ATALAY SÜRÜCÜ dedi ki:

  AYLEMDE HICBIR BIREY CALISMAMAKTA ARKADASLARIMDAN VE BALIK TICARETI YAPMAYA CALISIYORUM VE BASARISIZ OLDUM ISTEN CIKARILDIM VE DEVLETIMIZIN SUNMUS OLDUGU KOMUR YARDIMINDAN FAYDALANMAK ISTIYORUM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 28. oğuzhan dedi ki:

  işkazasından dolayı %18 rapor verildi maaşa baglandım kömür alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek kömür yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 29. Filiz dedi ki:

  Eşim sigortalı işte çalışıyor ev bizim değil ve düğünümüzü kredi çekip öyle yaptık diye şuan o krediyi anca ödeyip evi geçindiriyor iki kış oldu soba kurmadım ama bu yıl çocuk oldu diye mecburen kurmak zorundayım faydalanabilir mıyım kömür yardımından

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardımlar sigortası olanlara verilmiyor. Kaymakamlık Makamına bir dilekçe yazarak durumunuzu anlatın, kaymakam yardımcı olabilir.

 30. Filiz dedi ki:

  Eşim sigortalı işte çalışıyor ev bizim değil ve düğünümüzü kredi çekip öyle yaptık. Şuan çalıştığı eve ve krediye zor yetiyor iki kış oldu soba kurmadım ama bu yıl çocuk oldu diye mecburen kurmak zorundayım faydalanabilir mıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık Makamına bir dilekçe yazarak durumunuzu anlatın.

 31. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben kömür yardımına başvurdum ama 144 ü arıyorum kaydınız yok diyor yardıma yazıldıgım yere gidiyorum kaydınız var diyor onaylanmışmı ögrenemiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Başvurunuz muhtemelen komisyon toplantısı sürecindedir. Başvurulara onay ve ret komisyon toplantısında verilir. Dolayısıyla toplantı öncesi ilgili kurumda kaydınız var görünür. Konuyla ilgili mahallenizin yada köyünüzün muhtarından bilgi alabileceğiniz gibi sitemizde bulunan konunun en altındaki e-devlet linkinden de durumuzu sorgulayabilirsiniz https://www.sosyalyardimlasma.net/muhtac-ailelere-karsiliksiz-komur-yardimi-2018

 32. Mustafa dedi ki:

  utanmadan bir çocuğu olanda yardım istiyor.devlet bunlara da yardım yapıyor mu?yani çalışma olanağı olmayanlarda yardım var mı?

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Devlet, her durumdaki vatandaşı görür ve inceler. Bir çocuğu olan kişiler içinde eğer bir mağduriyet söz konusu ise; devlet tarafından yardım verilir, verilmelidir. Bu konuda devlet mercileri tarafından verilen kararları bizler başta olmak üzere, kimsenin yargılamaya hakkı yoktur. Utanç kaynağı olacak bir durumda ne yazık ki yok! Siz de yardım almak istiyorsanız, sitemiz bünyesinde yer alan yazıları okuyarak devlet yardımlarını görebiliriniz.

 33. Fatih dedi ki:

  Bir firmada sıhhi tesisat yardımcısı olarak çalışmaktayım 12/03/2018 tarihinde ikiz bebeklerim doğdu bunlar için bez ve mama yardımı nasıl alabilirim

  1. admin dedi ki:

   Bez ve mama yardımından ziyade çocuk parası ve süt parası aldınız mı?

 34. beyan dedi ki:

  Benim kocam insaattA calisiyor ve bir cocugm var litfen yRdm almak istiyorm hoc deglse erzak yardmi

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Beyan hanım, yazımızda yardım almanız için gerekenler anlatılmıştır. Ayrıca Erzak Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  2. Sefa dedi ki:

   3 çocuk eşim ve ben beş kişiyiz iki kızım okuyor sikortalıyım eşim çalışmıyo yardım alabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardımlar sigortası olanlara verilmiyor.