Sosyal Yardım Platformu

2019 Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları

2019 Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları

Muhtaç maaşı (aylığı) şartları 2019 yılı itibari ile güncellenmiş olup yeni şartlar arasında herhangi bir gelirin olmaması ve sosyal güvence sahibi olmamak gibi maddeler yer almaktadır. Muhtaçlık aylığı almak için öncelikle Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen birçok burs, maaş ve hibe bulunmaktadır. Muhtaç aylığı başvurusunu yapabilmek için gerekli evrakların kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kurum tarafından verilecek olan muhtaç aylığı başvuru formunun da doğru bilgiler ile doldurulması talep edilmektedir.

Muhtaç Aylığı Nedir?

Muhtaç aylığı 2019 yılında da verilmeye devam eden bir yardım türüdür. İhtiyaç sahibi olan ve başvuru şartlarına uygun vatandaşlara verilen bir maddi destektir. Muhtaç aylığı alabilmek için ilgili kuruma başvuru yapılması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir?

Muhtaç aylığını ihtiyaç sahibi kişiler alabilmektedir. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğünün yönetmeliğinde yer alan kısıtlamalara göre;

 • Engellilere
 • Yetimlere

Muhtaç aylığı verildiği bilinmektedir. Kategoriler dışında kalan ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için farklı kriterlerde belirlenen burs ve maddi destekler de bulunmaktadır.

Muhtaç Aylığı İçin Belirlenen Engelli Oranı Kaçtır?

Muhtaç aylığı engelli oranı için belirli bir sınırlama getirilmiştir. Buna göre yüzde 40 ve üzerinde engeli olan her vatandaş Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmekte olan muhtaç aylığından yararlanabilmektedir. Muhtaç aylığı almak için engel oranını da gösteren rapor ile başvurunun yapılması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Muhtaç aylığı başvuru yeri Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Vatandaşların ilgili evraklar ile birlikte başvuru için Vakıflar Genel Müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir. Muhtaç aylığı ile ilgili her detaydan Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumludur.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların istenen evraklar ve başvuru formu ile birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir. Başvuruların direkt olarak yapılması talep edilmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu İçin Başvuru Formu Nereden Alınır?

Muhtaç aylığı başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınabileceği gibi Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi aracılığı ile de başvuru formu temin edilebilmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu İçin Kaç Farklı Başvuru Formu Var?

Muhtaç aylığı başvuru formu türü olarak 2 farklı form bulunmaktadır. Formlardan birisi engelli vatandaşların aylık başvurusu için kullanılmaktadır. Bir diğer form ise yetim maaşına başvurmak için tercih edilmektedir. Vatandaşlar hangi muhtaç aylığı türüne başvuracak ise onun formunu doldurmaları gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları Nedir?

Muhtaç aylığı başvuru şartları bulunmakta ve bu şartlara uyan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. Muhtaç aylığı şartları şu şekildedir;

 • Yetim olmak
 • Yüzde 40 ve daha üzerinde engeli bulunmak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında herhangi bir işte çalışmamak
 • Maddi gelirinin olmaması

Muhtaç aylığı için belirlenen şartlar arasında yer almaktadır. Bu maddelere göre Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından başvuru sahipleri değerlendirmeye alınmaktadır.

Mahkeme ile Bakım Altına Alınanlar Muhtaç Aylığı Alabilir Mi?

Muhtaçlık maaşı almak isteyen vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir yardım, destek ve bursundan yararlanmıyor olmaları gerekmektedir. Sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan vatandaşlar eğer herhangi bir mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış ise muhtaç aylığı alabilmektedir. Aksi takdirde başvuru sahiplerine muhtaçlık aylığı verilmemektedir.

Üzerinde Araç ya da Ev Olanlar Muhtaç Aylığı Alabilir Mi?

Kişinin üzerinde eğer tapu ya da ruhsat türevinde belgelenebilen bir mal varlığı var ise bu durumda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirmeye alınmamaktadır. Herhangi bir mal varlığı olmayan ve diğer şartlara da uygun olan kişilere muhtaç aylığı verilmektedir. Üzerinde araç ya da ev olan vatandaşlar muhtaç aylığı alamamaktadır. Sadece taşınmaz mallar değil taşınır malların da başvuru sahibinin üzerine olmamalıdır.

Taşınmaz Malı Olanlar Muhtaç Aylığı Alabilir Mi?

Taşınır – taşınmaz mal ayrımı fark etmeksizin kişinin üzerinde herhangi bir malın kayıtlı olmaması talep edilmektedir. Ancak; eğer taşınır – taşınmaz malın aylık gelir miktarı yönerge ile belirlenen muhtaç aylığı miktarının sınırını geçmiyor ise bu durumda mal varlığı kabul edilmektedir. Kişi muhtaç aylığı sınırını geçmedikçe üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal kaydı ile birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yapabilmektedir.

Muhtaç Aylığında Yaş Sınırı Var Mı?

Muhtaç aylığı yaş sınırı yetim aylığı için bulunmaktadır. Engelli muhtaç aylığına yapılan başvurular için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakta olup yetim aylığı alan çocuklar için 18 yaş sınırı getirilmiştir. Bu durumda 18 yaşından sonra kişiler muhtaç aylığı için başvuru yapamamaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvuru Evrakları Nedir?

Muhtaç aylığı başvuru belgeleri 2019 yılında güncellenmiştir. Muhtaç aylığı alacak kişilerin ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurularını istenen evraklar ile birlikte yapmaları beklenmektedir. Muhtaç aylığı başvurusu için istenen evraklar şu şekildedir;

 • Muhtaç aylığı başvuru formu
 • İkametgah belgesi
 • Yetimlik durumunu gösteren belge
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının fotokopisi
 • Başvuru yapan kişi engelli ise engelli sağlık raporu

İstenen belgeler arasında yer almaktadır. Ayrıca engelli raporunda; kişinin engeli durumunu belirten ayrıntılara ve orana yer verilmesi gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Şahsen Mi Yapılmalıdır?

Muhtaç aylığı başvuruları şahsen yapılmaktadır. Muhtaç aylığı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar sadece kendileri için başvuru yapabilmektedir. Ancak 2019 yılı itibari ile başvurular online platformlara taşınmıştır ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi sitesi üzerinden yine şahsen başvuru yapılmasına olanak tanınmıştır. Muhtaç aylığı başvurusu ayrıca posta yolu ile de yapılabilmektedir. Gönderen kişinin başvuru sahibi olması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvuru Formu Temel Sorular

Muhtaç aylığı başvuru formu 2019 yeni halinde temel kimlik ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Başvuru sahiplerinin bu bilgileri doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir. Ayrıca form yetim başvuruları ve engelli başvuruları olarak da iki farklı gruba ayrılmaktadır. Başvuru alanı ne ise kişilerin o alanı doldurmaları ve sorulara doğru cevapları vermeleri gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvuru Formu Doldurma Yetim Başvurusu

Muhtaç yetim aylığı başvuru formunda yer alan sorular başvuru sahibinin yaşı, ailesinin durumu, sağlığı ve güvencelerine değinmektedir. Çocuğun ebeveynlerinin yaşayıp yaşamadıkları ve şehit olup olmadıklarına dair sorular yer almaktadır. Ayrıca Sosyal Güvenlk Kurumu kapsamında herhangi bir korunağı olup olmadığı da araştırılmaktadır. Eğer aile ayrı ise bu durumda da mahkeme kararına yönelik sorular formda doldurulması gereken zorunlu alanları oluşturmaktadır. Çocuğun aylık geliri ve herhangi bir bakım durumunda olup olmadığına yönelik ayrıntılı sorular muhtaç aylığı başvuru formunda bulunmaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvuru Formu Doldurma Engelli Başvurusu

Muhtaç aylığı başvuru formu engelliler için farklı formatta hazırlanmıştır. Yüzde 40 ve üzerinde engel oranı bulunan ve kanıtlanan vatandaşlara yönelik de muhtaç aylığı verilmektedir. Formda;

 • Engel oranı
 • Medeni durum
 • Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi
 • Bakım ücreti
 • Devletten alınan diğer yardımlar
 • Aylık gelir miktarı

gibi sorular da engelli muhtaç aylığı başvuru formunda yer alan soruları oluşturmaktadır. Tüm sorulara doğru cevap verilmesi gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı 2022 Başvuru ve Şartları

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru ve Şartları Nelerdir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 193 YORUM
 1. Sebahat dedi ki:

  Her hangi bi gelirim yok evim kira cocugum ile yasiyorum eşim yok. Yardim almak istoyorum ne yapmam gerek.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaçlık Belgesi alarak Kaymakamlık yardımlarına başvuru yapabilirsiniz.

 2. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim esim 2013 yilinda vefat etti bir cocugum var malulen emekli oldum ama yardim almak istiyorum ne yapmam lazim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 3. Hilal dedi ki:

  Merhaba ben size daha öncede yazmıştım.biz sağlık raporumuzu yüzde 65 olarak aldık diğer şartlarıda gerçekleştiriyoruz.Fakat vakıflar genel müdürlüğünü aradığım zaman raporun sürekli olması gerektiği zaten sürecin 2 yıl sürdüğü bütün siteleri incelediğimde sürekli diye hiç birşeyle karşılaşmmadım birde 2 yıl beklemek pek anlayamadım

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Süreli ve Sürekli engelli rapor açıklaması aşağıdaki gibidir.
   Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’in Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi başlıklı 13’üncü maddesinde
   (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.

   (2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.

   (3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

   (4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez. ” hükümleri ile düzenleme yapılmıştır.

 4. Hilal dedi ki:

  Merhaba kayınpederimin üstüne oturduğu evin tapusu var oturduğu ev gelir getiriyor sayılıyormu.hiç bir şekilde geliri yok.70 yaşı da %50 özürlü eşinin emekli maaşı var.ama hiç bir şekilde kendisine para vermiyor.Eşinin maaşı yüzünden 65 yaşlılik maaşına başvuramıyor.muhtaç aylığında eşin gelirine bakılıyormu başvurabilirmiyiz gelir eş ve kendisinemi yoksa evde yaşayan kişi sayısınamı bölünüyor.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaç aylığı başvuru şartları bulunmakta ve bu şartlara uyan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. Muhtaç aylığı şartları şu şekildedir;
   Yetim olmak
   Yüzde 40 ve daha üzerinde engeli bulunmak
   Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında herhangi bir işte çalışmamak
   Maddi gelirinin olmaması

 5. orhan kaymaz dedi ki:

  mrb
  muhtac ayligi icin basvurdum %45 raporum var.basvuru sureci uzun surebiliyormus. eger basvurum kabul edilirse toplu odeme alinabiliyormu acaba basvuru suresine gore

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurunuz onaylandığı takdirde, onay aldığınız tarih ay başına denk gelirse o ay, denk gelmez ise bir sonraki ay ödemenizi alırsınız.

 6. Gökhan dedi ki:

  Merhaba yüzde 45 engelli raporum var neredeyse iki gün oldu basvuralı eğer aylık cıkarsa sonucları nasıl öğrenebilirim süreç nasıl işliyor e-devletten kontrolü mümkünmüdür bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   e -devletten takip edebilirsiniz.

 7. Elif dedi ki:

  Merhaba,ben vgm yi aradım anne ve baba ayrı ise çocuk için muhtaç aylığına başvuru yapabilir miyiz dedim.cevap olarak hayır yapamazsınız,eğer anne veya babadan herhangi biri vefat ettiyse başvurabilirsiniz ayrı ise başvuramazsınız dendi.ama siz yorumlarda sorulara cevap verirken eğer velayetiniz babanızdaysa ve evli değilseniz yetim maaşı alabilirsiniz demişsiniz.ben anlayamadım bu durumda başvuru yapabilir miyim?yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Eğer aile ayrı ise bu durumda da mahkeme kararına yönelik sorular formda doldurulması gereken zorunlu alanları oluşturmaktadır.

 8. Dilek dedi ki:

  Merhaba eşim engelli maaşı alıyor muhtaç aylığına başvuru yapabilir mi yapsa çıkma ihtimali var mıdır

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaç aylığı başvurusunda bulunmanız için herhangi bir gelirinizin olmaması gerekmektedir. Başvuru yapsanız da herhangi bir ödeme almanız mümkün olmaz.

 9. Ebru dedi ki:

  İyi günler, muhtaç aylığı başvuru formunda en üstte Vakıflar Bölge Müdürlüğüne … yazıyor. Boş bırakılan yere ikamet ettiğimiz ili mi yazacağız yoksa Ankara mı? Posta yoluyla Ankara’ya yolladığımız için bir yanlışlık olsun istemiyorum yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilinizde Vakıflar Bölge Müdürlüğü varsa ilinizin adını yoksa Ankara yazabilirsiniz

 10. Ülkü kurt dedi ki:

  Merhaba. 21 yıldır %97 ağır özürlü raporum var. Eşimden yeni ayrıldım. Anne ve babam bakıyor bana. Hiç bir taşınmazım ve gelirim yok. Ailemin geliri kısıtlı ve maddi olarak çok zorlanıyoruz. Engelli maaşında olduğu gibi aileye giren paranın kişi sayısına bölünmesi gibi bir durum bu aylıkta da var mı? Ben Ferdi olarak bu aylıktan yararlanabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı da muhtaçlık maaşı da aynı kanun kapsamında veriliyor. İkisinde de kişi başı gelire bakılıyor

  2. Özgür K. dedi ki:

   Merhaba, Danışma Birimi’nin yorumunu gördüm ve bir hatayı düzeltmek istedim. Erkek kardeşimin %40 üzerinde engeli var ve Kasım 2017’de muhtaç aylığı başvurusu yapmıştık. Aradan 18 ay geçti ve Nisan 2019’da telefonla arayıp IBAn numarası faxlanması istendi ve kardeşim Mayıs ayında ilk muhtaç aylığını 817 tl olarak çekti. Annem ve babam emekli. Ailenin gelir durumu ve kişibaşına düşen ortalaması bundan hesaplanmıyor. Vakit kaybetmeden başvurun ve birkaç ay sonra durumunuzu sorgulatın yoksa siz de bizim kadar bekletilebilirsiniz.

 11. Kadir dedi ki:

  Merhaba, annem için yazıyorum. Annem ve babam bir ay önce boşandılar ve annem nafaka almıyor. Hiçbir geliri yok. Dedemle anneannem vefat ettiler. Annem muhtaç aylığı başvuru şartlarını öğrenmek için Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gitti. Anneme engelli olmazsa muhtaç aylığı alamayacağını söyleyip göndermişler. Geçen haftada dul maaşı başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitti. Annemin boşandığı için dul olmadığını bekar olduğunu söyleyip göndermişler. Sizce ne yapmalıyız?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular yazılı yapılmalıdır. Yani bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
   1-Muhtaçlık aylığı başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılıyor. Genel Müdürlüğün internet sitesinde bulunan formu indirip dolduruyorsunuz ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne (Ankara) gönderiyorsunuz.

   2-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dilekçe ile müracaat ederek dul maaşı başvurusu yapıyorsunuz. Her iki kurumda da kararı komisyon veriyor.

 12. Seher dedi ki:

  Merhaba iki cocugumvar esim çalısamiyor ayagı kırık aksiyor ben ameliyat oldum gelir yok muhtaciz gercekten kanseri yendim şükur bize yardim edermisiniz Allah için inanin su elektirik odiyemiyoruz makinamda bozuldu çamaşırı yikayamiyorum enerjimde bozuldu yaptira miyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 13. K. dedi ki:

  Merhba eşim işsiz hiçbir sigortamiz yk su an ufak 1.5 yaşında çocuğum var başvuru yapmak istiyorum ama vakıflar müdürlüğü sitesinde formlar sadece yetim ve engelli başvuru formları var ben nerden basvuralim acil cevap yazarmsnz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 14. Batuhan dedi ki:

  Merhabalar, benim %40 engelli raporum var. Üzerime herhangi bir tapu yok, üniversite öğrencisiyim. Babamın üzerinden sigortaliyim. Muhtaç aylığı alabilmem için babamın beni sigortadan düşürmesi mı gerekiyor yoksa düşürmeden de başvurabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, öğrenci olarak başvuru yapabilirsiniz.

 15. metin kargın dedi ki:

  merhaba ben antalyada yalnız yaşıyorum yüzde kırk engelliyim kaymakamlıktan 470tl engelli maaşı alıyorum yetmiyor yaş 54 çalışamıyorum istesemde iş veren yok kirada oturuyorum kirayı veremeyince evden cıkartıldım antalyada yaşıyorum en düşük ev kiraları 600tl olmuş ev bulamıyorum bana ne olur yardımcı olursanız sizlere dua ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 16. Gamze dedi ki:

  Merhabalar, ben 2 ay önce cimer aracaligi ile basvuru yaptım evime gelip baktılar benden bazi seyler istediler birde banka hesap actirdilar ama para yatmadi acaba onaylanmadimi nasıl öğrenebilirim ? Onaylanip onaylanmadigini onaylanda ise ne kadar süre sonra yatar ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru süreci biraz uzun sürebiliyor. Ayrıca sonuç size yazılı olarak bildirilir

 17. Ikra dedi ki:

  Mrb ben eşimden ayriyim 3 tane cocugum var Aile ve sosyal hizmetlerden ayda 530 lira yardım alıyorum çocuklarıma bakacak kimse olmadığı için calisamiyorum kirada oturuyorum başka gelirim yok muhtaç ayligigindan yararlana bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Hizmetlerden aylık alırken başka sosyal aylık alamazsınız. Tek seferlik yardım için başvuru yapabilirsiniz.

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben %90 engeliyim muhtaç ayli alabilir miyiz hiç gelirim yok ailemle madi sorunlar ve anlaşamıyoruz önceden 2022 masimla idare oluyordum kwssilince herşey teersine döndü Ne yapmaliyim bana devlet bakmış ihtiyaclar devlet desteğiyle yaşamıştım durumum z kötü değil ana bilgi verrseniz heryre başvurdum is kur vs belediyeler insan öz evladiyla konusmazmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne müracaat ederek engelli aylığı için başvuru yapabilirsiniz

 19. Gizem dedi ki:

  Muhtaç aylığı için yaş sınırı var mı bir de internetten online başvuru yapılabiliyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığında yaş sınırı yok. Online başvuru kabul edilmiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip dolduruyorsunuz ıslak imzalı olarak. Tekrar posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderiyorsunuz. Başvuru bu şekilde

 20. Döndü dedi ki:

  Merhaba 2.5 yasında bir çocuğum var eşim ve ben ssisz iki aydır is bulamıyoruz ev kira ne yapmamız gerekio zor durumdayız eşim asker e gidecek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eşiniz sevk belgesini aldığında asker eşi maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 21. Bedriye dedi ki:

  Babam vefat etti yetim maaşı alamıyorum resmî nikahları olmadığı için şuan annem de başka biriyle evlendi üniversite öğrencisiyim ve hiç bir gelirim Yok muhtaç aylığı alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan kişiler muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilmektedirler

  2. birisi dedi ki:

   Resmi nikah olmadiği için basvuruyu sgk ya degil, daha yukari yapmalisin… hangi devirde yasiyoruz….

 22. İhsan dedi ki:

  İyi günler Anne ve babam vefat etti üniversite ögrencisiyim sadece burs alıyorum onun dışında bir gelirim yok imkanım oldukça kafelerde çalışıyorum bana muhtaç aylığı çıkar mı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelirin asgari 3’te birinden düşük olanlara verilmektedir muhtaçlık aylığı. Başvuru yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

  2. İhsan dedi ki:

   Aydınlatma metniyle birlikte mi çıktısını alıcaz yoksa sadece formu mu doldurup postaya vericez bide Çanakkale’de vakıflar bölge müdürlüğü yok heralde Ankara’ya mı yollıcam direk

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çıktıyı doldurun ve imzalayın Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü adresine gönderin

 23. Neziha dedi ki:

  Bir evde 4 aile kalarak yaşıyoruz gelen maaşları bankalar kesiyor ben hamişeyim ve evde bir yetim birde okuyan çocuk bulunmakta ev içralık oldu 3 ayı kaldı acil yardım bekliyoruz ne yapmamız gerekiyor.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öncelikle Muhtaç Belgesi almanız gerekiyor. Muhtaç Belgesini mahalle muhtarından alabilirsiniz. Muhtaç belgesini aldıktan sonra bağlı olduğunuz yerin belediyesine başvuru yapabilirsiniz.

 24. Gulay dedi ki:

  Mrb ben eşimden ayrıldım.kizima yardim parası alıyorum okuduğu için oğlum benm üstüme olmadığı için ona alamıyorum hicbir gelirim yok muhtaçlık maaşına başvuru yapsam alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı içinde müracaat edebilirsiniz.

 25. Asım dedi ki:

  Memetasimaslan@gmil.com işzizim 4 aydir evde birşey kalmadı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 26. emre dedi ki:

  Mrb .25 yasinda bir erkek kardesim var.hic bir iste calimiyor ve sosyal guvencesi de yok.kardesimle ailece yasiyoruz.bir evimiz var.babam emekli ama dedigim gibi kardesimin hic bir geliri yok.muhtac ayligi alabilirmi?saygilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kişi başı geliri asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir.

 27. D.k dedi ki:

  Merhaba
  Benim eşim 3 aydır ceza evinde kiracıyım ve bir tane 12 aylık bebeğim var kaymakamlığa başvuru yaptım ama 20 gündür gelen olmadı aile ve sosyal politikalara da başvuru yaptım aynı şekilde orada daha gelmedi lütfen yardımcı olun bana

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 28. Anıl dedi ki:

  Merhabalar. Ben anıl .42 yaşındayım. Anne ve babamı 94 senesinde kaybettim. Anne ve babamın üzerinde herhangi bir ev arsa v.b hiçbirşey yoktu.
  Ben cezaevine girdim çıktım ve şuan iş bulmakta zorlanıyorum. İş vermiyorlar. İşkurda dahi başvurum var. Sabıkalı olduğum için sıcak bakılmıyor iş başvurularım.
  Sgk yok, hastanede bakılamıyorum. Durumum hiçte iyi değil. Ben bu muhtaç aylığına bağlana bilirmiyim?
  Size şimdiden tşk ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 29. bulent demir dedi ki:

  mrb üzerime 75 metre kare ev var istanbulda yaşıyorum calışamıyorum engelliyim %57 …anne ve babamla yaşıyorum sağlık sigortamda yok babamın bağkur emeklisi var 1300 tl … bn 2022 maaşına başvuracam aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğünün muhtaç aylığı nı alabilirmiyim başvurabilirmiyim ikisi bir arada mümkünmü ve münkün değilse 2022 engelli maaşı 483 tl sanırım vakıflar g. müd muhtaçlık maaşı aylık ne kadar hangisini alsam iyi olur saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli aylığı ve muhtaçlık aylığı birlikte verilmez. Birisini tercih etmeniz gerekmektedir. Muhtaçlık aylığı 2019 Ocak ayında 819TL oldu

  2. bulent demir dedi ki:

   MUHTAÇLIK AYLIĞINA BAŞVURMAMIZDA YAŞADIĞIM EVİN BENİM ÜZERİME OLMASI SORUN OLURMU

  3. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtaç maaşı almak için başvuru yapan kişilerin aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir.
   Başvuru yapan kişinin bir gelirinin ve aylığının bulunmaması,
   Başvuru yapan kişinin bir sosyal güvencesinin olmaması,
   Mahkeme kararı ile ya da bir kanun ile bakım altına alınmış olmaması,
   Taşınmazları var ise bunlardan elde ettiği gelirin muhtaç aylığını geçmemesi

 30. belgin dedi ki:

  merhaba,58 yaşında annem benim yanımda yaşıyor toki konutlarından 60 m2 bir evi var ama herhangi bir maaşı olmadığı için evinde yaşayamıyor.Önceden kirada iken kaymakamlıktan 3 ayda bir 250 TL aldı buda geçimini sağlayamadığı için benim yanıma yerleşti benim sigortamdan sağlık açısından faydalanmakta .başvurmadığım hiç bir merci kalmadı diyebilirim,benim yanımda yaşadığı için eve giren maaştan dolayı anneme herhangi bir yardım çıkmıyor prosedür böyle diye.ama benim yanımdan ayrılırsada 3 ayda bir 250 Tl ile geçim sağlayamaz ki aylık 83 liraya geliyor,babamla ayrılmıslardı şuan babam hayatta değil yanı ne benim babamdan ne de dedemden bir maaş falanda kalmadı anneme.dul maaşı da alamıyor babam ölmeden önce boşandığı için.yaşlılık aylığı içinde yaşı engel malesef.ne yapmamız lazım yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, anneniz boşandığı için babanızdan dul maaşı alamaz. Eğer sizin velayetiniz babanızdaysa ve evli değilseniz yetim maaşı alabilirsiniz. Sigorta engel değil. Diğer taraftan dairenin tapusu varken annenizin sosyal yardım alması zorlaşır