Sosyal Yardım Platformu

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları

Muhtaç aylığı Vakıflar genel müdürlüğünde ihtiyacı olan vatandaşlara bağlanan muhtaç aylığı 2018 yılı için 679,64 TL‘dir. Bu yardım için öncelikle başvuru yapılması sonrasında ise yetkililer tarafından yapılacak olan incelemede başvurunun olumlu bulunması gerekmektedir. Muhtaç aylığı altında birden fazla yardım türü biliniyor olsa da gerçekte muhtaçlara yönelik aylık olarak yapılan maddi yardım muhtaç aylığıdır.

Muhtaç aylığı başvurusu için öncelikle başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması sonrasında ise internetten ya da bireysel olarak Vakıflar Müdürlüğüne gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Muhtaç aylığı annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklara ve %40 ve üzerindeki engeli bulunan engelli vatandaşlara yapılmaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvurusu için öncelikle buradan başvuru formunu indirmeli ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Formun doldurulmasının ardından eğer ilgili müdürlükten başvuru yapacaksanız, Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen başvurmalısınız. Ancak zaman kaybı nedeniyle bu tür başvurular genellikle internet üzerinden ve posta yoluyla da yapılabilmektedir.

Muhtaç Aylığı İnternetten Başvuru

Muhtaç aylığı almak için başvuru formunu indirdiniz, bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurdunuz ve internet üzerinden başvuru yapmaya karar verdiniz. Bu durumda öncelikle buradan Vakıflar genel müdürlüğünün internet sitesine giriş yapmalı, sonrasında üst kısımda yer alan bilgi edinme başlığı altındaki Başvuru yap yazısına tıklamalısınız. Bu sayede muhtaçlık maaşı başvurusu online olarak yapılabilmektedir.  Ancak bizlerin önerisi kesinlikle yaşadığınız yerde bulunan Vakıflar Bölge müdürlüğüne şahsen giderek başvuru yapmanızdır.

muhtac-maasi-basvuru

muhtac-maasi-basvuru

Muhtaç Aylığı Posta Yoluyla Başvuru

Muhtaç aylığı başvurusu yapacak kişiler için bir diğer alternatif yöntem ise posta yolu ile başvuru yapılmasıdır. Bu işlem için öncelikle yukarıda verdiğimiz başvuru formunu indirmeli ve eksiksiz olarak doldurmalısınız. Sonrasında ise size en yakın PTT şubesine giderek Milli Müdafa Cad. No : 20 Kızılay / ANKARA adresine posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Muhtaç maaşı başvurusu yapacak olan engellilerin başvuru formunun yanı sıra özrünü belirten sağlık kurulu raporunuda ilgili kuruma sunması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvurusu için Gerekli Şartlar

Muhtaç maaşı almak için başvuru yapan kişilerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

 • Başvuru yapan kişinin bir gelirinin ve aylığının bulunmaması,
 • Başvuru yapan kişinin bir sosyal güvencesinin olmaması,
 • Mahkeme kararı ile ya da bir kanun ile bakım altına alınmış olmaması,
 • Taşınmazları var ise bunlardan elde ettiği gelirin muhtaç aylığını geçmemesi

Eğer yukarıdaki şartları yerine getiriyorsanız, gönül rahatlığı ile muhtaç maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 148 YORUM
 1. Ebru dedi ki:

  İyi günler, muhtaç aylığı başvuru formunda en üstte Vakıflar Bölge Müdürlüğüne … yazıyor. Boş bırakılan yere ikamet ettiğimiz ili mi yazacağız yoksa Ankara mı? Posta yoluyla Ankara’ya yolladığımız için bir yanlışlık olsun istemiyorum yardımcı olur musunuz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilinizde Vakıflar Bölge Müdürlüğü varsa ilinizin adını yoksa Ankara yazabilirsiniz

 2. Ülkü kurt dedi ki:

  Merhaba. 21 yıldır %97 ağır özürlü raporum var. Eşimden yeni ayrıldım. Anne ve babam bakıyor bana. Hiç bir taşınmazım ve gelirim yok. Ailemin geliri kısıtlı ve maddi olarak çok zorlanıyoruz. Engelli maaşında olduğu gibi aileye giren paranın kişi sayısına bölünmesi gibi bir durum bu aylıkta da var mı? Ben Ferdi olarak bu aylıktan yararlanabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, engelli maaşı da muhtaçlık maaşı da aynı kanun kapsamında veriliyor. İkisinde de kişi başı gelire bakılıyor

 3. Kadir dedi ki:

  Merhaba, annem için yazıyorum. Annem ve babam bir ay önce boşandılar ve annem nafaka almıyor. Hiçbir geliri yok. Dedemle anneannem vefat ettiler. Annem muhtaç aylığı başvuru şartlarını öğrenmek için Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gitti. Anneme engelli olmazsa muhtaç aylığı alamayacağını söyleyip göndermişler. Geçen haftada dul maaşı başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitti. Annemin boşandığı için dul olmadığını bekar olduğunu söyleyip göndermişler. Sizce ne yapmalıyız?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurular yazılı yapılmalıdır. Yani bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
   1-Muhtaçlık aylığı başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılıyor. Genel Müdürlüğün internet sitesinde bulunan formu indirip dolduruyorsunuz ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne (Ankara) gönderiyorsunuz.

   2-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına dilekçe ile müracaat ederek dul maaşı başvurusu yapıyorsunuz. Her iki kurumda da kararı komisyon veriyor.

 4. Seher dedi ki:

  Merhaba iki cocugumvar esim çalısamiyor ayagı kırık aksiyor ben ameliyat oldum gelir yok muhtaciz gercekten kanseri yendim şükur bize yardim edermisiniz Allah için inanin su elektirik odiyemiyoruz makinamda bozuldu çamaşırı yikayamiyorum enerjimde bozuldu yaptira miyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 5. Gamze dedi ki:

  Merhabalar, ben 2 ay önce cimer aracaligi ile basvuru yaptım evime gelip baktılar benden bazi seyler istediler birde banka hesap actirdilar ama para yatmadi acaba onaylanmadimi nasıl öğrenebilirim ? Onaylanip onaylanmadigini onaylanda ise ne kadar süre sonra yatar ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvuru süreci biraz uzun sürebiliyor. Ayrıca sonuç size yazılı olarak bildirilir

 6. Gizem dedi ki:

  Muhtaç aylığı için yaş sınırı var mı bir de internetten online başvuru yapılabiliyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığında yaş sınırı yok. Online başvuru kabul edilmiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip dolduruyorsunuz ıslak imzalı olarak. Tekrar posta ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne gönderiyorsunuz. Başvuru bu şekilde

 7. Bedriye dedi ki:

  Babam vefat etti yetim maaşı alamıyorum resmî nikahları olmadığı için şuan annem de başka biriyle evlendi üniversite öğrencisiyim ve hiç bir gelirim Yok muhtaç aylığı alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan kişiler muhtaçlık aylığı için başvuru yapabilmektedirler

  2. birisi dedi ki:

   Resmi nikah olmadiği için basvuruyu sgk ya degil, daha yukari yapmalisin… hangi devirde yasiyoruz….

 8. İhsan dedi ki:

  İyi günler Anne ve babam vefat etti üniversite ögrencisiyim sadece burs alıyorum onun dışında bir gelirim yok imkanım oldukça kafelerde çalışıyorum bana muhtaç aylığı çıkar mı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, gelirin asgari 3’te birinden düşük olanlara verilmektedir muhtaçlık aylığı. Başvuru yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

  2. İhsan dedi ki:

   Aydınlatma metniyle birlikte mi çıktısını alıcaz yoksa sadece formu mu doldurup postaya vericez bide Çanakkale’de vakıflar bölge müdürlüğü yok heralde Ankara’ya mı yollıcam direk

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, çıktıyı doldurun ve imzalayın Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü adresine gönderin

 9. Gulay dedi ki:

  Mrb ben eşimden ayrıldım.kizima yardim parası alıyorum okuduğu için oğlum benm üstüme olmadığı için ona alamıyorum hicbir gelirim yok muhtaçlık maaşına başvuru yapsam alabilirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşı içinde müracaat edebilirsiniz.

 10. Asım dedi ki:

  [email protected] işzizim 4 aydir evde birşey kalmadı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 11. emre dedi ki:

  Mrb .25 yasinda bir erkek kardesim var.hic bir iste calimiyor ve sosyal guvencesi de yok.kardesimle ailece yasiyoruz.bir evimiz var.babam emekli ama dedigim gibi kardesimin hic bir geliri yok.muhtac ayligi alabilirmi?saygilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kişi başı geliri asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir.

 12. D.k dedi ki:

  Merhaba
  Benim eşim 3 aydır ceza evinde kiracıyım ve bir tane 12 aylık bebeğim var kaymakamlığa başvuru yaptım ama 20 gündür gelen olmadı aile ve sosyal politikalara da başvuru yaptım aynı şekilde orada daha gelmedi lütfen yardımcı olun bana

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız daha hızlı sonuç alırsınız

 13. Anıl dedi ki:

  Merhabalar. Ben anıl .42 yaşındayım. Anne ve babamı 94 senesinde kaybettim. Anne ve babamın üzerinde herhangi bir ev arsa v.b hiçbirşey yoktu.
  Ben cezaevine girdim çıktım ve şuan iş bulmakta zorlanıyorum. İş vermiyorlar. İşkurda dahi başvurum var. Sabıkalı olduğum için sıcak bakılmıyor iş başvurularım.
  Sgk yok, hastanede bakılamıyorum. Durumum hiçte iyi değil. Ben bu muhtaç aylığına bağlana bilirmiyim?
  Size şimdiden tşk ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.