Sosyal Yardım Platformu

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet ülkesinde yaşayan tüm vatandaşlarının sağlık, konut ve gıda konusunda yeterli şekilde ulaşımı sağladığından emin olmak zorundadır. Bu durumlardan birisinde eksiklik görüldüğünde bazen maddi bazen ise farklı şekillerde yardım yapmaktadır. Yapılan araştırmaların sonucunda ülkemizde TÜİK verileri baz alınarak milyonlarca insanımız açlık sınırının çok altında hayatlarına devam etmektedirler. Yani karınlarını doyurmakta zorluk çekmekte ve çok kötü şartlarda barınmaktadırlar. İş fırsatlarının sayısını arttırarak onların çalışarak durumlarını düzeltmelerine yardımcı olmaya çalışsalar da durumu değişmeyenlere muhtaçlık maaşı adında maddi destek sağlamaktadırlar.

Muhtaçlık aylığı alabilmeniz öncelikle belirlenmiş şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Herhangi bir sosyal güvencenizin olmaması gerekiyor. Sabit hiçbir şekilde geliri olmamaları ve daha önceden devlet tarafından aylık almamış olmaması gerekmektedir. Taşınmak mal veya araba gibi mallarının da olmaması gerekiyor.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu aylığı alabilmeniz için yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları sağlamanız ilk önceliktir. Ardından ise gerekli başvuruyu doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Başvurunun yapılacağı yer Vakıflar Genel müdürlüğüdür. Bu başvuru ister posta yoluyla isterseniz de şahsen yapılabilmektedir. Başvuru için iki adet belge gerekmektedir. Bu belgelerden birisi muhtaç aylığı başvuru formudur. Diğer belge ise sağlık kurulu raporudur. Özürlü olup olmadığınızı belirtmek için bu önemlidir. Bu iki belge ile başvurunuzu yaparak gerekli incelemelerin yapılması için beklemeye başlamalısınız. İnceleme sonrasında gerekli görülen insanlara aylık hızlıca bağlanacaktır.

Muhtaçlık Maaşı Kaç Ay Alınır?

Yapılan inceleme sonucunda muhtaçlık maaşı alan kişiye bu maaş sürekli olarak ödenmektedir. Çünkü özürlü görülen bir vatandaşın durumunun değişmeyeceği için bu maaşta hiçbir zaman kesilmeyecektir. Maaşlar PTT şubelerine veya Ziraat şubelerine fakirlik maaşı başvurusu yapan kişinin adına ödeme yapılmaktadır.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

Her yıl bu maaş içinde farklılık olmaktadır. Çünkü bir yıl önceki şartların ülkemizde devam ettiği nadir olarak gözükmektedir. 2018 yılında muhtaçlık aylığı alan kişilerin alacakları maaşlar açıklandı. Açıklama Vakıflar genel müdürlüğü tarafından yapıldı. Yapılan açıklamaya göre bu maaş 600 TL olarak yapılan inceleme sonucunda almaya hak kazanan kişilere bağlanacaktır. Aylık bağlanıp bağlandığını öğrenmek için muhtaç aylığı sorgulama sayfasına giriş yapmanız gerekiyor. Bu sayfaya başvurusunu yapan kişinin sadece kimlik numarasını yazarak sorgulamayı rahatlıkla yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Mahmut çömlekçi dedi ki:

  Ben 49 yaşındayım.bir sene önce kalp ameliyatı oldum çalişamıyorum.iş arıyorum ama durumuna göre iş bulamıyorum.iş kura başvurdum ama bir şey çıkmadı.başka gelirim yok muhtaçlık aylığından yaralanabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 2. Verdi dedi ki:

  Ya eşim senelerdir işsiz 3 çocuk öksürüyorum gelirim yok nasıl bir yardım alabilirim oğlum çok uzak bir okula gidiyor servis tutamıyorum yardım edin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı ve diğer yardımlar için başvuru yapabilirsiniz.

 3. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim sorum biraz farklı olacak ama yinede bı çözüm sunarsanız diye sormak istedim özürlü bı ablam var annem ben abim dört kişi yaşıyoruz abim çalışmıyor babam vefat etti annemin maaşı var sadece dedemden aldığı 1400 TL ben ve ablama gss yaptrdgmz için muhtaclik maaşına basvuramdk gss iptal da etmiyorlar bunu iptal etmenin hiçbir yolu yok mu acaba???

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ablanız için engelli raporuna başvuru yapabilirsiniz. Engelli raporunun belirlenen oranına göre en az %40 çıkarsa bakım maaşı talebinde bulunabilirsiniz. Sizin GSS iptal işleminiz ancak işe başlamanızın ve geriye dönük herhangi bir borcunuzun olmadığını netleştirdikten sonra iptal talebinde bulunabilirsiniz. GSS muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlara ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı sağlamaktadır. Muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlar herhangi bir prim ödemesi yapmadan sistemin sunduğu sağlık hizmetlerinden devletin katkısı ile yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar.

 4. FATİH dedi ki:

  Babam 27 yıl emekli sandığından memur olarak görev yaptı Vefat etti Kız kardeşime(13) Ve bana(21) yetim maaşı bağlandı anneme dul maaşı emeklilik parası bize bölündü fakat kız kardeşim 18 yaşından küçük oldupundan dolayı vgmden muhtaç aylığıda alabilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kardeşiniz babanızdan yetim aylığı alırken aynı zamanda muhtaçlık aylığı alamaz.

 5. Merhaba Gökhan dedi ki:

  Merhaba benim gelirim yok hiv pozitif tedavisi görüyorum. Kaldığım evden ayrılmak zorunda kaldım, sokakta kalıyorum nasıl bir yardım alabilir im

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 6. Kamile dedi ki:

  Ben işsiz kaldım. Çocugmda 10 yaşında. 700 TL kiram var.. İş bulamıyorum.. Maaş alabilir miyim sizlerden?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı için başvuru yapın.

 7. Derya dedi ki:

  Ben dulum.bir cocugum.yanimda diger cocugum babasinda olen babamdan ölüm ayligi aliyorum ancak çok az evimi gecindiremiyorum 450 tl muhtaçlik yada dul ayligi alabilirmiyim babamdan bagkur maasi aliyorum ancak cok az yetmiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, babanızdan yetim aylığı alırken aynı zamanda muhtaçlık ve dul aylığı alamazsınız.

 8. kaan dedi ki:

  ailemle yaşıyorum engelli diğilim işsizim bu aylığı ala bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık aylığı kişi başı gelire göre veriliyor. Müracaat edin onaylanırsa alabilirsiniz.

 9. Ayse yavuzcan dedi ki:

  Ben iki çocuk annesi yim boşandım nafaka alamıyorum kiradayım kiramı ve evimi geçindirmekte cok zorlanıyoyum muhtaçlık aylığı alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, muhtaçlık maaşına yada 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşına başvuru yapabilirsiniz.

 10. Alev dedi ki:

  Ne olur yardım 4 çocuğum için