Muhtaçlık Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Başvurulur?

Muhtaçlık maaşı almak için Vakıflar Yönetmeliği’ne başvuru yapmak gerekmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Türkiye’de vakıfların amaçlarına uygun olarak çalışmasını da sağlayan bir kurumdur. Muhtaçlık aylığı alabilmek için gerekli kriterleri de sağlamak gerekmektedir. Buna göre:

 • Anne ya da babası vefat etmiş olan muhtaç çocuklar,
 • Yüzde kırk engeli olan vatandaşlar,
 • Herhangi bir sosyal güvenesi olmayan vatandaşlar,
 • Mahkeme kararı ya da kanun kapsamında bakım altında olmamış olmak,
 • Başvuru sahiplerinin herhangi bir taşınmaz ya da aracının olmaması gerekmektedir.

Muhtaç aylığı alabilmek için yaş sınırı ise çocuklar için 18 olarak belirlenmiştir. Engelli olan vatandaşlar için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı başvurusu vatandaşın ikametinin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü kapsamında bizzat yapılmalıdır. Başvurular posta aracılığı ile ya da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Ancak başvurular için bazı belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Bunlar:

 • Muhtaç aylığı başvuru formu doldurulmalıdır. Bu formlar muhtarlıklardan alınabilir.
 • Başvuru sahipleri engelli ise sağlık raporu alınmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

Bu belgelerin tamamı muhtarlıklardan da temin edilebilir. Belgeler temin edildikten sonra eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Sonuçlar bir ay içerisinde, yetkililer tarafından onay verilmiş ailelere ödemeler yapılmaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvuru Formu Örneği

Muhtaç aylığı başvurusu için form doldurulurken muhtarlıklardan ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından temin edilen belgenin alınması gerekmektedir. Başvuru formu doldururken bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde verilmesi gerekmektedir. Form doldurulduktan sonra formun altına cep telefonu ve ev telefonu numarası yazılmalı ve imza atılması gerekmektedir. Başvuru formunda bulunması gereken bilgiler:

 • Muhtaç olan kişinin ismi ve soyadı,
 • Muhtaç olan kişinin cinsiyeti,
 • Muhtaç olan kişinin TC kimlik numarası bilgisi,
 • Muhtaç olan kişinin babasının ismi,
 • Muhtaç olan vatandaşın nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, mahalle ya da köy ismi,
 • Muhtaç olan kişinin yazışma adresi bilgilerinin doğru ve eksiksiz şekilde girilmiş olması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar Ödenir?

Muhtaç aylığı ödemeleri her ay olmak üzere 817,67 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemeler muhtaç olan kişilerin maddi olarak aylık geçimlerini sağlamasına destek olmaktadır. Muhtaç aylığı başvurularının sorgulanması ise:

 • 0312 415 50 00 numara aranarak muhtaç ödemesi ile ilgili sorgulamalar yapılabilir.
 • Başvurular için sorgulamaları e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden sorgu yapmak için herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.
 • TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme girdikten sonra sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

2022 Aylığı ve Muhtaç Aylığı Aynı mıdır?

2022 aylığı ile muhtaç aylığı farklı ödemelerdir. Muhtaç aylığı; Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. 2022 aylığı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen bir aylıktır. 2022 aylığı; özellikle engelli ve 65 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar için ödenmektedir. İki aylıktan da faydalanmak için vatandaşın engelli olması ve ailenin muhtaçlık aylığı alabilmesi için uygun koşulları sağlaması gerekmektedir. Hanede, kişi başına düşen gelir için muhtaçlık sınırı olan asgari ücretin 3’te birinin az olması gerekmektedir.

Muhtaçlık Maaşı Kaç Ay Alınır?

Muhtaçlık maaşı her ay yapılan bir ödemedir. Ancak bu maaşı almaya hak kazanan kişiler, yapılan incelemeler neticesinde belirlenmektedir. Maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar, her ay, düzenli olarak muhtaç aylığı almaktadır. Özellikle engeli bulunan vatandaşlar, tüm hayatı boyunca muhtaç aylığı alabilmektedir. Muhtaç aylığı PTT şubelerine ya da vatandaşların Ziraat Bankası hesaplarına ödenmektedir. Muhtaç aylığı 2019 senesinde 817 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemeler ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra süreci takip etmek için e-devlet sistemi üzerinden kontroller yapılabilir.

Yoksulluk Maaşı Başvuru Koşulları Nelerdir?

Yoksulluk maaşı başvurusu özellikle dar gelirli olan vatandaşlar için sağlanan bir hizmettir. Sosyal devlet ilkesi göstergesi kapsamında muhtaç aylığı yanında gıda, kömür, barınma ve benzeri temel yardımlar da yapılmaktadır. Yoksulluk maaşı; her ay düzenli olarak ödenmektedir. Başvuru yapmak için gerekli koşullar ise:

 • Başvuru yapacak olan kişinin herhangi bir maaşının olmaması gerekmektedir.
 • Dul maaşı ya da yetim maaşı gibi ödemeler almıyor olmaması gerekmektedir.
 • Yoksulluk maaşı alabilmek için kişinin herhangi bir gelir kaynağının olmaması gerekmektedir.
 • Geliri olan vatandaşların ise ay üzerinden kazançlarının muhtaçlık sınırı altında kalmış olması gerekmektedir.
 • 2019 senesinde muhtaçlık sınırı ise 609 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yoksulluk maaşı alabilmek için taşınır ya da taşınmaz malların sahibi olmamak gerekmektedir.

Yoksulluk Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksulluk maaşı başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapacak olan kişiler il ve ilçelerde yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruluşlarına bizzat yapılmaktadır. Başvuru için gerekli koşullar se:

 • Başvuru yapacak olan kişinin kimlik bilgileri,
 • Başvuru yapacak kişinin adresi,
 • Başvuru yapacak kişinin telefon bilgileri,
 • Başvuru yapacak kişinin engelli oranı,
 • Başvuru yapacak vatandaşın rıza beyanı gerekmektedir.

Yoksulluk Maaşı Ne Kadar?

Yoksulluk maaşı ödemesi her sene zamlanmaktadır. 2019 senesinde gelen zam ile beraber 817,67 TL olmaktadır. Yoksulluk ödemeleri her ay, düzenli şekilde yapılmaktadır. Ancak bu ödemeyi alabilmek için gerekli koşullar:

 • Herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir gelir ya da aylığının bulunmaması gerekmektedir.
 • Mahkeme kararı ya da kanunla bakım altına alınmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan vatandaşın gelir getirecek olan taşınır ya da taşınmaz mallarının bulunmaması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan kişiler, muhtaç aylığı için başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra başvurularını tamamlayabilmektedir. Bu başvuru formu ise, vatandaşın ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne direkt olarak ya da posta aracılığı ile gönderilmektedir. 2019 senesinde vatandaşlar için 817 TL yoksulluk aylığı ödenmektedir.

2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Ödenir?

2022 engelli maaş ödemeleri doğum tarihinin son rakamlarına göre belirlenmektedir. 2022 engelli maaşı; engelli bireylerin hayatlarını idame ettirmesi için hayat boyu ödenmektedir. 3 ayda bir gerçekleşen yasal bir yardım olan 2022 engelli maaşı; PTT şubelerine ödenmektedir. Buna göre 2022 engelli maaşı için ödeme günleri:

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan 2022 engelli maaşı alan vatandaşlara her ayın 5 inci günü ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan 2022 engelli maaşı alan vatandaşlara her ayın 6 ıncı günü ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan 2022 engelli maaşı alan vatandaşlara her ayın 7 inci günü ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan 2022 engelli maaşı alan vatandaşlara her ayın 8 inci günü ödeme yapılmaktadır.
 • Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan 2022 engelli maaşı alan vatandaşlara her ayın 9 uncu günü ödeme yapılmaktadır.

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlgili Makaleler

26 Yorum
 1. Esim şizofren hastasi 3 kizim var aldigimiz malulen emekli 600 tl yetmiyo çok mağdur durumdayim lutfen sesimi duyun artik bana aylik baglasin istiyom

 2. Muhtaclik yada yoksulluk maasina baglanmak istiyorum iki cocugumla yasiorum zor durumdayim

 3. Merhaba ben 19 yaşındayım o kadar çaresiz duruma düştüm ki . Dediğim gibi 19 yaşındayım 1 tane kızım var ve eşimden aşırı şekilde şiddet gördüğüm için ayrıldım ailem beni kabul etmiyor 3 haftadır arkadaşlarımın evinde kalıyorum ev tutmak istiyorum fakat maddi durumum yetersiz ve kızım bakıma muhtaç olduğu için çalışamıyorum. Eski eşimden nafaka da alamıyorum nafaka istesem boşanmayacakti çok çaresizim lütfen sesimi duyun Allah rızası için bana yardım edin

  1. Merhaba
   Muhtaçlık maaşı için başvurularınızı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden yaparak, ardından istenen evrakları tamamlamanız gerekmektedir.
   Muhtaç aylığı başvuru formu doldurulmalıdır. Bu formlar muhtarlıklardan alınabilir.
   Başvuru sahipleri engelli ise sağlık raporu alınmalıdır.
   Nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

 4. Benim kocam bir kaza gecirdi ve elinin damarlari kesildi agir kaldrmasi yasaklandi 4 ay kadar o surede isten atildi smdide is yok is olursa ole orada tamir islerine gdio o kadar kiliste ne yazikki kolay kolay is bulunmuyor. Ve bir bebegim var evimde esarp isliyip satiyorum. Evimizin kirasini bile esten dostan gelen yardimlarla oduyoruz benim bunun icin ne yapmam lazim bir bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.

 5. Ben 49 yaşındayım.bir sene önce kalp ameliyatı oldum çalişamıyorum.iş arıyorum ama durumuna göre iş bulamıyorum.iş kura başvurdum ama bir şey çıkmadı.başka gelirim yok muhtaçlık aylığından yaralanabilirmiyim

  1. Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 6. Ya eşim senelerdir işsiz 3 çocuk öksürüyorum gelirim yok nasıl bir yardım alabilirim oğlum çok uzak bir okula gidiyor servis tutamıyorum yardım edin

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek sağlık yardımı ve diğer yardımlar için başvuru yapabilirsiniz.

 7. Merhaba benim sorum biraz farklı olacak ama yinede bı çözüm sunarsanız diye sormak istedim özürlü bı ablam var annem ben abim dört kişi yaşıyoruz abim çalışmıyor babam vefat etti annemin maaşı var sadece dedemden aldığı 1400 TL ben ve ablama gss yaptrdgmz için muhtaclik maaşına basvuramdk gss iptal da etmiyorlar bunu iptal etmenin hiçbir yolu yok mu acaba???

  1. Merhaba
   Ablanız için engelli raporuna başvuru yapabilirsiniz. Engelli raporunun belirlenen oranına göre en az %40 çıkarsa bakım maaşı talebinde bulunabilirsiniz. Sizin GSS iptal işleminiz ancak işe başlamanızın ve geriye dönük herhangi bir borcunuzun olmadığını netleştirdikten sonra iptal talebinde bulunabilirsiniz. GSS muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlara ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı sağlamaktadır. Muhtaçlık sınırı belgesi olan vatandaşlar herhangi bir prim ödemesi yapmadan sistemin sunduğu sağlık hizmetlerinden devletin katkısı ile yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar.

 8. Babam 27 yıl emekli sandığından memur olarak görev yaptı Vefat etti Kız kardeşime(13) Ve bana(21) yetim maaşı bağlandı anneme dul maaşı emeklilik parası bize bölündü fakat kız kardeşim 18 yaşından küçük oldupundan dolayı vgmden muhtaç aylığıda alabilir mi ?

  1. Merhaba, kardeşiniz babanızdan yetim aylığı alırken aynı zamanda muhtaçlık aylığı alamaz.

 9. Merhaba benim gelirim yok hiv pozitif tedavisi görüyorum. Kaldığım evden ayrılmak zorunda kaldım, sokakta kalıyorum nasıl bir yardım alabilir im

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca muhtaçlık maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 10. Ben işsiz kaldım. Çocugmda 10 yaşında. 700 TL kiram var.. İş bulamıyorum.. Maaş alabilir miyim sizlerden?

  1. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğünün internet sitesinde bulunan formu indirip doldurun ve posta yoluyla tekrar Vakıflar Genel Müdürlüğüne göndererek muhtaçlık aylığı için başvuru yapın.

 11. Ben dulum.bir cocugum.yanimda diger cocugum babasinda olen babamdan ölüm ayligi aliyorum ancak çok az evimi gecindiremiyorum 450 tl muhtaçlik yada dul ayligi alabilirmiyim babamdan bagkur maasi aliyorum ancak cok az yetmiyor

  1. Merhaba, babanızdan yetim aylığı alırken aynı zamanda muhtaçlık ve dul aylığı alamazsınız.

  1. Merhaba, muhtaçlık aylığı kişi başı gelire göre veriliyor. Müracaat edin onaylanırsa alabilirsiniz.

 12. Ben iki çocuk annesi yim boşandım nafaka alamıyorum kiradayım kiramı ve evimi geçindirmekte cok zorlanıyoyum muhtaçlık aylığı alabilir miyim

  1. Merhaba, muhtaçlık maaşına yada 2 ayda bir 550TL verilen dul maaşına başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu