Sosyal Yardım Platformu

2020 Güncel Muhtar Maaşları Ne Kadar ?

2020 Güncel Muhtar Maaşları Ne Kadar ?

2020 yılı içerisinde, köy ve mahallelerde muhtarlık yapan kişilere verilecek muhtar maaşlarının 2400 TL ve üzerinde olacağı açıklanmıştır. Her yıl asgari ücret için belirlenen zam oranları, muhtar maaşlarını kamu personeli maaşlarını ve özel sektör çalışanı maaşlarını etkilemektedir. Kamu personeli için temmuz ayında belirlenen maaş düzenlemeleri, muhtar maaşlarına da yansıtılmaktadır. 2019 yılında muhtar maaşlarına %10,0 oranında zam yapılmışken, 2020 yılında da bu orana yakın bir zam değeri beklenmektedir.

Önceki dönemlerde muhtarların sigorta primleri, isteğe bağlı sigorta kapsamında değerlendirilmekte ve prim ödemeleri muhtarlar tarafından yapılmaktaydı. Yeni getirilen düzenlemeyle birlikte, muhtarların sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaya başlanmıştır. Bu sebeple, muhtar maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

2020 Yılı Muhtar ve Aza Maaşlarının Değeri Ne Kadardır?

2000 yılı itibariyle muhtarlık görevlerini devam ettiren kişilere, 2 bin TL ila 2 bin 500 TL arasında maaş verilmektedir. Temmuz ayında belirlenen zam oranı sonrasında hesaplanan yeni maaşlardan, herhangi bir prim kesintisi yapılmamaktadır. İstanbul ve Ankara’nın mahallelerinde görev yapan muhtarlara, 2019 yılı sonrasında 2.254 TL net maaş ödemesi yapılmıştır. Mahalle, köy ve kazaların büyüklüğüne, bulunduğu şehre ve sorumluluk altındaki kişi sayısına göre, muhtar maaşları değişmektedir.

Geçmiş Dönem Muhtar Maaşları Ne Kadardı?

Geçmiş yıllarda muhtarlara verilen maaşlarla, bu maaşların temmuz ve ocak ayları arasındaki zam farkları, aşağıda sırasıyla listelenmiştir:

 • 2017 yılının ocak ayında muhtarlara verilen maaş 1.406 TL iken, 2017 yılının temmuz ayında yapılan zamlar sonrasında, maaş tutarı 1.503,42 TL’ye yükselmiştir.
 • 2018 yılının ocak ayında verilen muhtar maaşının tutarı 1.588 TL olarak hesaplanmışken, temmuz ayındaki zam sonrasında 1.726 TL ödeme yapılmıştır.
 • 2019 yılının ocak ayından itibaren muhtarlara verilen aylık tutarı 2.174 TL iken, 2017 temmuz ayındaki zam sonrasında alınan maaşlar 2.254 TL’ye yükselmiştir.

Her yıl ocak ve temmuz aylarında yapılan kamu personeli maaş zamlarıyla, toplamda 5 yıl görev yapan muhtarların maaşları da artmaktadır.

Nasıl Muhtar Olunur, Muhtar Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Muhtar olmak isteyen kişiler, 5 yılda bir düzenlenen yerel seçimleri beklemeli ve ikamet ettikleri bölgedeki muhtarlık seçimlerine aday olmalıdır. Bölge halkının oylarına göre belirlenen muhtarlar, en fazla oyu almaları durumunda 5 yıllık göreve getirilmekte ve mazbata almaktadır. Muhtarlar devlet tarafından atanmadığından ve yerel seçimlerle göreve getirildiğinden, bir sonraki seçime aday olmamaları durumunda görevlerine devam edemezler. Yerel seçim döneminde adaylıklarını belirten kişiler, seçim süresi boyunca afiş ve ilanlarla seçim vaatlerinde bulunmaktadır. Muhtar adayları arasında rekabet devam ederken, bölge halkının isteği doğrultusunda muhtarlar belirlenmektedir.

Yerel seçimlerde belediye başkanları seçilirken, muhtar adayları da oylanmakta ve tek oy zarfı içerisinde seçim sandıklarına atılmaktadır. Seçim sonucunda en fazla oya sahip olan aday, 5 yıllık dönemin muhtarı olarak göreve başlayacak ve mazbatasını alacaktır. Muhtarlık başvuru işlemleri ve seçim sonrasındaki muhtarlık işlemleri, https://www.muhtar.gov.tr/basvuruyap internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Muhtar Olmak İsteyen Kişilerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Yerel seçimlere katılarak muhtar olmak isteyen kişilerin, belli başlı şartlara uygun olması gerekir. Muhtarlık seçimlerinde aday olmak isteyen kişilerde aranan temel şartlar şunlardır:

 • Muhtar adaylarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • 18 yaşından büyük olan her Türk vatandaşı, muhtarlık başvurusu yapabilir.
 • Muhtar adayı olunan mahallede, başvuru tarihinden itibaren 6 aydır ikamet edilmesi gerekir.
 • Muhtarların okuma yazması olmak zorundadır.
 • Kamu kurum ve kuruluşları hizmetlerinden uzaklaştırılmamak gerekir.
 • Adaylar hakkında evrakta sahtecilik, dolandırıcılık, hırsızlık ya da buna benzer yüz kızartıcı suçlara dayanan takipler başlatılmamalıdır.
 • Cinsel istismar, insan ticareti, cinayet ya da yüz kızartıcı farklı suçlar sebebiyle soruşturmaya konu olmayan ve bu suçlar sonucunda hapis cezasına mahkûm olmayan tüm vatandaşlar, muhtarlık başvurusu yapabilirler.

Muhtar azası olarak görev yapmak isteyen kişilerin sahip olması gereken temel şartlar şu şekildedir:

 • Muhtar azası olarak seçilen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşını tamamlaması gerekir.
 • Muhtar adaylığının konulduğu köy, kaza ya da mahallede son 6 aydır ikamet kaydı bulunmalıdır.
 • Muhtar azası olacak kişilerin, yüz kızartıcı suçlar sebebiyle soruşturma altına alınmaması ya da bu suçlardan kaynaklanan hapis cezasının bulunmaması gerekir. Sabıkası bulunan kişilerin muhtar azası olmasına izin verilmez.
 • Muhtarlık seçimleri için hazırlanan afiş, ilan ve broşürlerde, muhtar azalarının isimleri de yazılmalıdır.
 • Muhtarlık seçiminde kullanılan oy pusulalarında, muhtar azalarının isimleri geçmelidir. Oy pusulasında belirtilemeyen muhtar azaları, seçim sonrasında göreve başlayamazlar.
 • Muhtar azalarının başvuruları, yüksek Seçim Kuruluna bildirilmek zorunda değildir. Seçim kağıtlarında azaların isimlerinin yer alması ve azaların gerekli şartlara uygun olması yeterlidir.

Kaç Kişilik Muhtar Azası Kontenjanı Vardır?

Muhtar azası kontenjanları, muhtar adaylığının koyulduğu bölgedeki nüfusa göre belirlenmektedir. Oy pusulasında isimlerinin bulunması zorunlu olan muhtar azalarının sayıları ve bu sayıların nüfusa dağılımları şu şekildedir:

 • Büyükşehir ya da normal şehirlerdeki mahalleler adına muhtar seçimi yapılacağı zaman, 8 ayrı muhtar azası seçilmek zorundadır.
 • 1000 kişiye yakın nüfusu bulunan köylerde muhtar seçimi yapıldığında, 8 adaya kadar muhtar azası seçilecektir.
 • 1001 kişiyle 2000 kişi arasında nüfusa sahip köylerde, 12 kişiye kadar muhtar azası seçimine izin verilmektedir.

Muhtarlık seçimlerinde belirtilen muhtar azalarının isimleri, seçim kağıtlarına eklenirken, azaların anne ve babalarının isimleri de parantez içerisinde yazılmak zorundadır. Anne babaların isimlerinin yazılma amacı, isim benzerliği sebebiyle karışıklık oluşmasını önlemek ve halkın yanlış seçim yapmasını engellemektedir.

Muhtar Eşlerine Maaş Verilir Mi?

Muhtar eşlerine maaş ödenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak muhtarlar, seçim öncesinde eşlerini aza olarak gösterir ya da seçim sonrasında yanlarında işe başlamış şekilde lanse ederse, bir çalışan olarak eşlerine de maaş verilebilir. Köy gibi küçük yerlerde, nüfusun az olması sebebiyle muhtarlar tek başına çalışmaktadır. Muhtarların yardımcı almasına gerek görülmediğinden, eşlerini çalışan olarak göstermeleri ya da sadece eşlerine maaş bağlatmaları mümkün olmamaktadır. Eşlerini çalışan olarak gösteren muhtarlar da YSK tarafından denetlemeye tabi tutulur ve eşlerin gerçekten görev almadığı anlaşıldığında, ödemeler sonlandırılır.

Muhtarlar Ne İş Yapar, Görev Tanımı Nedir?

Yerel seçimlerde mahalle ya da köylere muhtar olarak seçilen kişilerin görevleri, aşağıda detaylıca listelenmiştir:

 • Yerel ve genel seçimlerde, ikamet adresine göre seçmen kağıtlarının dağıtımından sorumludur.
 • Görev aldıkları mahalle ya da köylere yapılacak sosyal hizmetlerin düzenlemesinden sorumludur.
 • Görev alanında ikamet eden vatandaşların ihtiyaç duyduğu evraklar, muhtarlar tarafından hazırlanmakta ve vatandaşa teslim edilmektedir.
 • Mahalle ya da köy içerisinde yayılan bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için gerekli tedbirleri sağlamaktadır. Bölgede hastalık şüphesi olan kişiler, muhtarlar tarafından sağlık kuruluşlarına bildirilmelidir.
 • Maddi durumu yerinde olmayan kişilerin tespit edilmesi ve bu kişilere muhtaçlık belgesinin verilmesi muhtarların sorumluluğundadır.
 • Kimlik belgesi çalınan ya da kaybolan kişilerin kimliklerini yenilemeleri için kayıp belgesi hazırlamaktadır.
 • Doğal afet ya da benzeri olağanüstü her türlü durumda, bölge halkının koordinasyonunu sağlamalıdır.
 • Bölgede askerlik görevini yapma zamanı gelen kişiler tespit edilmekte ve listelenmektedir.

Muhtarların görev tanımı kapsamında, bölgeyi ilgilendiren tüm düzenleme ve toplantılara katılım zorunluluğu da yer almaktadır.

Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar?

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

3 Aylık Engelli Maaşı Ne Kadar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.