Sosyal Yardım Platformu

2019 Güncel Muhtar Maaşları Ne Kadar?

2019 Güncel Muhtar Maaşları Ne Kadar?

2019 Güncel muhtar maaşları ne kadar ? 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinin ardından birçok vatandaş muhtarların aldığı maaşları merak eder oldu. Vatandaşların geçtiğimiz seçimlerde oy verdikleri muhtarlar, ayda ne kadar kazanıyor? Muhtar olarak görev yapan kişilere sigorta yapılıyor mu? Göreve yeni başlayan muhtar ve köy muhtarları ne kadar kazanıyor?

Muhtar maaşlarına zam yapılacak mı?  Muhtar maaşları kaldırılacak mı? Muhtar maaşları hakkında merak edilen bütün soruların cevaplarını ve daha detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Muhtar Maaşları

Geride bıraktığımız 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından birçok mahalle ve köyde, kıyasıya seçim rekabeti yaşandı. Yaşadıkları bölgede muhtar olmak için yarışan adaylardan bazıları mutlu sona ulaşırken, bazıları da hayal kırıklığı yaşadılar. Bunun yanında yerel seçimlerde oy kullanarak mahalle veya köy muhtarını seçen vatandaşların akıllarında başka bir soru oluştu. Kıyasıya rekabetin artması, adayların ceplerinden harcadıkları seçim masrafları gibi konular göz önünde bulundurulduğunda muhtarlara verilen aylık maaş da merak konusu olmaya başladı.

Buna göre vatandaşlar muhtar maaşlarına yeni düzenleme yapılmasının ardından, muhtar aylıklarının ne kadar olduğunu merak ediyorlar. 2019 yılı itibariyle belirlenen muhtar maaşları şu şekilde açıklanmaktadır:

  • Muhtar maaşları, muhtarın görev yapacağı bölgeye göre değişiklik gösterir.
  • En düşük aylık köy muhtarına verilir.
  • Köy muhtarından sonraki seviye olan mahalle muhtarlığında verilecek olan aylık, köy muhtarına verilen aylığa göre bir kademe yüksektir.
  • Mahalle muhtarlarından bir kademe daha fazla maaş alan muhtarlar, büyük mahalle muhtarlarıdır. Büyük mahalleler idari birimlerin kararları doğrultusunda belirlenir.
  • Muhtar maaşları arasında en fazla aylık tutarını, büyük şehire bağlı muhtarlar alır.

2019 Muhtar Maaşı

Vatandaşların yerel seçimlerde yoğun ilgi gösterdiği muhtarlık adaylarının fazla olmasının bir nedeni de muhtarların 2019 yılı itibarıyla almış oldukları aylık maaşlardı. Hükümetin geçtiğimiz senenin sonunda yaptığı düzenlemenin ardından 2019 muhtar maaşları ne kadar olacak sorusu gündeme gelmişti. Çünkü geçtiğimiz sene muhtarlara verilen en düşük muhtar aylığı 1,726 TL idi.

2019 yılına girmeden yapılan düzenleme sonucu zamlanan muhtar maaşı 1,795 liraya yükseltildi. Söz konusu ücretlerin en düşük muhtar maaşı olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Öte yandan 2019 yılının temmuz ayında muhtarlara bir zam daha yapılması gündemdeki yerini koruyor. Yakın bir zamanda 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra göreve gelmiş olan muhtarların maaşlarına zam yapılacağı konuşulmaya devam ediyor.

Büyük Şehir Muhtarlarının Aylığı Ne Kadar?

Vatandaşların birçoğu son yerel seçimlerde mahalle muhtarı adaylarının arttığını fark etmiştir. Büyükşehirlerde yer alan büyük mahallerde, muhtarlara 2019 yılı içinde hiç de az sayılmayacak meblağda maaş ödemesi yapılmaktadır. Buna göre; İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ve daha birçok büyükşehirde muhtarlara verilen aylık 2,254 TL olarak belirlenmiştir.

Ayda 2,254 TL maaş almak için son yerel seçimlerde kıyasıya rekabet eden muhtar adaylarından bazıları mutlu sona ulaşırken, birçoğu da hayal kırıklığına uğradı. Öte yandan muhtarların yanında Muhtar azaları olarak gösterilen kişilerin de maaş alıp almadıkları en çok merak edilen konuların arasında yer aldı. Bu konuda da bilgilendirme yapmak gerekirse; bir muhtarın yanında aza olarak gösterilen kişiler, muhtar maaşı adı altında bir ödeme almamaktadır. Muhtar azaları bu zamana kadar hiç maaş almadılar, bundan sonra da almaları gibi bir durum söz konusu değildir.

2019 Yeni Muhtar Maaşı

31 Mart 2019 yerel seçimleri ile göreve gelen çiçeği burnunda muhtarlarda maaş almaya başladılar. Ancak göreve yeni başlayan muhtarlara verilen aylık maaşın tutarı, kıdemli muhtarlara göre farklılık göstermektedir. Buna göre muhtarlık görevine yeni başlayan bir muhtar; en alt kademe maaş üzerinden aylık alırlar.

Dolayısıyla yeni göreve gelmiş muhtarın maaşı aylık 2,174 TL olarak belirlenmiştir.  Öte yandan 2019 yılının temmuz ayından muhtarlara yapılması beklenen zammın ardından göreve yeni başlayan muhtarların maaşları da belirlenen miktarda zamlanacak.

2019 Köy Muhtar Maaşı

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan bir diğeri de köy muhtarlarının ne kadar aylık maaş aldığıdır. Öyle ki 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, nüfusu çok az olan köylerde bile birçok köy muhtarı adayı seçim rekabetinin içine girmiştir. Köy muhtarı olarak 2019 yılı muhtar maaşı almak isteyen vatandaşlar, seçimlerden birinci çıkmak için yoğun seçim çalışması gösterdiler. Bunun sonucunda mutlu sona ulaşan köy muhtarları aylık 2,174 TL olan maaşlarını almaya hak kazandılar.

Yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi aylık 2,174 TL olan muhtar maaşları en düşük seviyede tutulan muhtar maaşlarıdır. Öte yandan gelecek temmuz ayında muhtar maaşlarına zam yapılacağı konuşulmaya başlanmıştır. Eğer muhtar maaşlarına zam söz konusu olursa, büyükşehir mahalle muhtarları, mahalle muhtarları, yeni başlayan muhtarlar gibi köy muhtarları da zamdan olumlu etkilenecekler.

Muhtar Sigortası Var Mı?

Muhtar maaşlarına yapılan zamların yanında, muhtarlar için sigorta yapılması da gündeme gelmişti. Muhtarların çalışma şartlarının yeniden düzenlenmesi için harekete geçen hükümet, muhtarlara sigorta yapılmasının önünü açmıştı. 2018 sayılı Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasası hükümleri gereğince muhtarların 2019 yılında alacakları maaş tutarları kesinleşmiş, ayrıca muhtarların sigortalı olarak göreve başlamaları önündeki engeller kaldırılmıştı.

Buna göre 31 Mart 2019 Türkiye geneli yerel seçimler ile göreve gelen muhtarlar, aynı zamanda sigortalı olarak görevlerine başlayacaklar. Muhtarların sigorta primleri devlet tarafından yatırılıyor ve böylelikle büyükşehir veya köy fark etmeksizin Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından sigortalı sayılıyor.

Muhtar Maaşı Ne Zaman Yatıyor?

Muhtar maaşlarının ödemesi hakkında merak edilen sorulardan bir diğeri de maaş ödemelerinin ne zaman gerçekleştirildiği hakkındadır. Muhtar maaşları da devlet memurlarında olduğu gibi her ayın 15’inden önce muhtarın belirlediğin kişisel banka hesabına yatırılır. Muhtar maaşının ödemesi İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilir. Görevdeki bütün muhtarlar İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır.

Dolayısıyla ilçede görev yapan bir muhtar doğrudan ilçenin kaymakamlığına, ilde görev yapan muhtar ise direkt olarak valiliğe bağlıdır. Muhtarların maaşları Hazine Bakanlığı tarafından İl Özel İdare’ye gönderilmesinin ardından bu kurum tarafından maaş ödeme işlemleri hayata geçirilir.

Muhtar Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Aynı memur maaş hesaplamalarında olduğu gibi muhtar maaş hesaplamaları da belirli kanunlara göre yapılır. Muhtar maaşlarında ilgili olan kanun “2018 sayılı Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasası” ile açıkça belirlenmiştir. Bu kanuna göre;

  • Köy muhtarları ve şehir ile kasabalarda görev alan muhtarlara, 14.750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu hesaplaması yapılan tutar üzerinden aylık ödenek verilir.
  • Bununla birlikte muhtar maaşı hesaplaması yapılırken, “damga vergisi” gibi herhangi bir kesinti yapılmaz.

Muhtar Maaşları Kaldırılıyor Mu?

Muhtar maaşı 2019 kaldırıldı mı sorusu da 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra vatandaşlar tarafından gündeme getirilen konular arasında cevabı merak edilen sorulardan biridir. Her ne kadar muhtar maaşlarının kaldırılacağı gibi bir söylenti ortaya atılsa da bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine muhtar maaşları son 10 yıl içerisinde kademeli olarak zamlanarak oldukça yüksek meblağlara ulaşmıştır. Bununla ilgili olarak gelecek temmuz ayında da şu anda görevde olan muhtarların maaşlarına zam yapılması konuşulmaktadır.

Cumhurbaşkanı Maaşı Ne Kadar?

Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

3 Aylık Engelli Maaşı Ne Kadar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.