Sosyal Yardım Platformu

2019 Nikâh İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2019 Nikâh İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nikâh işlemleri sırasında evlenecek çiftten talep edilen belgeler 2019 yılında da evlilik heyecanı yaşayan vatandaşlar tarafından tarafından internet üzerinden araştırılmaya devam edilmektedir. Sevdiği kişiyle dünya evine girmenin önündeki son aşama olan nikâh işlemleri hakkında merak edilen bütün bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz. Buna ek olarak yazımızda;

 • 2019 yılında nikah için gerekli evraklar nelerdir?
 • Evlenme beyannamesi ve evlenme ehliyet belgesi nedir?
 • Yabancı uyruklu biriyle evlenmenin prosedürleri nelerdir?
 • Nikâh işlemleri nasıl yapılır?
 • Nikâh için nereye başvurulur?

Gibi birçok sorunun da yanıtını bulabilirsiniz.

2019 Nikâh İçin Gerekli Belgeler

Nikâh için istenen evraklar 2019 yılında da nikâh heyecanı yaşayan çiftleri yakından ilgilendirmektedir. Evlilik için gerekli olan söz konusu belgelerin hazırlanmış olması nikah işlemlerinin kolaylaştırılması açısından önem teşkil etmektedir. Bu nedenle evlenmeyi düşünen çiftlerin, nikâh başvurusundan önce şu belgeleri hazırlamaları talep edilmektedir:

 • Evlenme Beyannamesi
 • Fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgeleri
 • Nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi
 • Nikâh sağlık raporu

Görüldüğü üzere evlenmek istenen çiftlerden istenen belgeler bunlardan ibarettir. Size yabancı gibi gözüken veya adını ilk defa duyduğunuz evraklar olduysa yazımızın devamında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi nedir, nasıl alınır diye merak eden vatandaşlar için konuya açıklık getirelim. Nikâh için gerekli belgeler arasında en temel evrak olan evlenme beyannamesi, aslında bir formdur. Bu formda evlenmek isteyen kişilerin bilgilerinin yer alması gerekir. Evlenmek için başvuruda bulunan çiftlere, evlendirme dairesinin talebine göre iki veya dört adet verilir. Söz konusu evlenme beyannamesinde evlilik talebinde bulunan çiftin;

 • Kimlik bilgileri
 • Anne ve baba ad soyadları
 • İmzalar
 • Evlendirme memurunun ya da yetkili kim ise onun onayı bulunmaktadır.

Bununla birlikte eğer çiftin evlenmeleriyle ilgili bir mahkeme kararı varsa bu yazı da evlenme beyannamesinde yer almak zorundadır.

2019 Evlenme Ehliyet Belgesi

Evlenme ehliyet belgesi 2019 yılında önceki yıllarda olduğu gibi evlenmek isteyen çiftlerden alınan ve nikâh için gerekli belgeler arasında bulunan evraklar arasında yer almaktadır. Yapılan düzenlemeyle Bakanlar Kurulu 2015 yılında vermiş olduğu kararın neticesinde uygulamaya konan bir evlilik prosedürüdür. Evlenme ehliyet belgesi, evlenmek isteyen kişinin evlenme işlemleriyle ilgili gerekli bilgileri içeren ve söz konusu kişinin evlenmesinde bir sakınca görülmediğini bildiren resmi bir belgedir.

Evlenme ehliyet belgesini almak isteyen kişilerin nüfus cüzdanları ile birlikte bulundukları bölgedeki en yakın il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Nikâh İçin Gerekli Evraklar Yabancı Uyruklu

Yabancı uyruklu bir kişiyle evlenirken nikâh için gerekli görülen belgeler, standart evliliklerde istenen belgelere göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de bulunan evlendirme dairelerinde ve evlilik memurlarının onayıyla yabancı uyruklu bir kişiyle bir Türk vatandaşının evlenmesinde hiçbir sakınca yoktur. Yalnız söz konusu şu belgelerin önceden hazırlanması işlemleri daha da kolaylaştıracaktır:

 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Doğum belgesi
 • Yabancı uyruklu vatandaşa ait olan pasaportun noter onaylı Türkçe tercümesi

Yabancıların Evlenme Ehliyet Belgesi

Yabancı uyruklu kişilerden istenen evlenme ehliyet belgesi hakkında önem teşkil eden bazı hususlar mevcuttur. Yabancı uyruklu bir vatandaşa ait olan evlenme ehliyet belgesi şu prosedürlerden geçmektedir:

 • Yabancı uyruklu kişiye verilen evlenme ehliyet belgesi, hangi konsolosluktan verilmiş ise o şehrin valiliği tarafından da belgede yer alan imza ve mühür onaylanmaktadır. Bu belgenin noter tasdikli tercümesi de işlem sırasında gerekli görülmektedir.
 • Yabancı uyruklu kişinin kendi vatandaşı olduğu ülkesinde düzenlenmiş ve onaylanmış bir evlenme ehliyet belgesi mevcutsa (apostill) bu durumda sadece noter tasdikli tercüme alınarak nikâh işlemleri başlatılmaktadır.
 • Söz konusu “Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi” ve “Uluslararası Doğum Belgesi” yabancı uyruklu kişi tarafından kendi ülkesinde yetkili kurumlar tarafından onaylanmış ise, Türkiye’de tekrar onaylatılmasına gerek görülmemektedir.

Görüldüğü üzere yabancı uyruklu kişiler için evlenme ehliyet belgesinde dikkat edilen noktalar vardır. Bunun yanında yabancı ülke vatandaşının pasaportunun ve vize süresinin dolmamış olmasına da dikkat edilir. Öte yandan evlenme dosyalarının geçerlilik süresi evlenme ehliyet belgesinin alındığı tarihten itibaren altı ay olarak sınırlandırılmıştır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Tek Alınır Mı?

Evlenme ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin bulundukları bölgedeki en yakın il veya ilçe nüfus müdürlüğüne şahsen ve T.C nüfus cüzdanları ile birlikte başvurmaları gerektiğini yazımızın başında söylemiştik. Bu konuda detaylı bilgi vermek adına evlenme ehliyet belgesi, evlenmeyi düşünen çiftten birisinin başvurmasıyla alınamamaktadır. Dolayısıyla çiftin beraber başvuruda bulunarak evlenme ehliyet belgesini alması şarttır.

Evlenme Ehliyet Belgesi E-Devletten Alınır Mı?

Evlenme ehliyet belgesi nereden alınır, sorusuyla bağlantılı olarak internet üzerinden söz konusu belgeyi edinmek isteyen kişiler ne yazık ki böyle bir hizmetten yararlanamamaktadır. Evlenme ehliyet belgesi sadece nüfus müdürlüklerinden evlenmeyi düşünen çiftlere verilemektedir.

Nikâh İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nikâh işlemleri yapma konusunda soruları olan kişileri aydınlatmak adına nikâh işlemlerini; nikah başvurusunda bulunma, nikah tarihi alma, nikah tarihi ücretleri gibi konu başlıklarıyla yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Nikâh İçin Nereye Başvurulur?

Nikâh için başvurulması gereken yer, eşlerden en az birinin ikametgâhının bulunduğu yere bağlı olan evlendirme dairesidir. Bununla birlikte çiftler dilerse farklı bir belediyeye ait olan evlendirme dairesinde de nikâh kıyabilirler. Dolayısıyla evlenmek istenen yerin yetkili kurumu olan evlendirme dairesine başvurulması gerekmektedir.

Nikâh Tarihi Alma

Nikâh tarihi almak için belirlenen özel bir süre mevcut değildir. Dolayısıyla evlenmeyi düşünen çift ne zaman isterse o zaman nikâh tarihi alabilirler. Tüm evrakların toplanmasının ardından söz konusu belgelerin güncelliğini yitirmemesi adına 6 ay içersinde nikâh tarihi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Nikâh Tarihi Kaç Ay Önceden Alınır?

Nikâh tarihi alma hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da iddet süresi olarak tabir edilen bir süredir. Söz konusu süre, daha önceden evlenmiş ve boşanmış olan bir kadının hukuki olarak yeniden evlenebilmesini kapsamaktadır. Dolayısıyla boşanma tarihinden itibaren 300 gün süre zarfında bir kadın tekrar nikah kıyamamaktadır.

Nikâh İşlemleri Ücreti 2019

Nikâh işlemleri fiyatları 2019 yılında nikâhın kıyılması istenen belediyeye bağlı olan evlendirme dairesinin uygun gördüğü ücrete ve nikâhın gerçekleştiği zamana göre değişiklik göstermektedir. Nikâhın kıyılacağı salon ve nikâh tarihinin hafta içi ya da hafta sonu olması ücretin farklılaşmasında etkili olmaktadır.

Nikâh Tarihi Sorgulama

Nikâh tarihi sorgulama işlemleri internet üzerinde yapılabilmektedir. Nikah tarihini kesinleştiren çiftler e-Devlet üzerinden verilen elektronik hizmetler ile nikah gününe ve nikahın kıyılacağı yere ait bilgilere ulaşabilmektedir.

Yabancı Uyruklu Birisi İle Evlenmenin Prosedürleri

Yabancı uyruklu birisi ile evlenme işlemlerinde gerekli görülen birtakım bilgileri özetlemek gerekirse,

 • Yabancı uyruklu kişinin vatandaşı olduğu ülkenin yetkililerince onaylanmış olan “Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi” ve “Uluslararası Doğum Belgesi” ne sahip olması gerekmektedir.
 • Yabancı uyruklu vatandaşın pasaportunun ve varsa vize süresinin nikah tarihinden önce bitmemiş olması gerekmektedir.

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Su Aboneliği için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yabancı Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM