Bilgi Arşivi

2020 Nikâh İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nikâh işlemlerinin tamamlanması için hazırlanması gereken belgeler nikâh işlemlerinin yapılacağı belediyelere göre değişiklikler göstermektedir. Zira çoğu belediyenin sistemi, e-Devlet sistemiyle örtüşmektedir. Dolayısıyla nikâh işlemleri için başvuracağınız belediyenin e-Devlet kapısı sistemiyle uyumlu bir sistemi varsa nikâh işlemleri için daha az belgeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat bunun her belediye için aynı şekilde olduğunu söylemek doğru değildir. Dolayısıyla nikâh işlemi için başvurulacak belediyeyi arayarak işlemler esnasında hangi belgelerin hazırlanması gerektiğini öğrenmenizde fayda vardır.

Nikâh işlemleri esnasında hazırlanması gereken belgeler ise genellikle aşağıdaki gibidir:
 • T.C. kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • Vesikalık fotoğraf
 • Evlilik sağlık raporu,
 • Evlenme ehliyet belgesi,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • İkametgâh belgesi,
 • Evlenme beyannamesi.

Bu belgelerin hazırlanması durumunda nikâh işlemlerinizde herhangi bir aksama olması düşük bir ihtimaldir. Zira belediyeler tarafından istenen ortalama belgeler bunlardır. Fakat nikâh işlemlerinin yapılacağı belediyeyi aramak ve istenen belgeleri teyit etmek gerektiği de unutulmamalıdır.

T.C. Kimlik Kartı Yerine Ehliyet Geçerli Olur Mu?

T.C. kimlik kartınızın yerine ehliyetin kabul edilmesi gibi bir durum nikâh işlemleri için geçerli değildir. Bazı resmi daireler ehliyeti ve pasaportu, T.C. kimlik kartı yerine kabul etmektedir. Fakat nikâh ve evlilik işlemleri buna dâhil değildir. Dolayısıyla nikâh işlemleri için T.C. kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız şarttır. T.C. kimlik kartlarınızın fotokopisini çektirme imkânız orada bulunabilir. T.C. kimlik kartınız için de bir şart bulunmaktadır. Nikâh işlemlerinde kullanacağınız T.C. kimlik kartının son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş olması gerekir. Ayrıca T.C. kimlik kartında fotoğrafı bulunmayan kişilerin nikâh işlemleri de sekteye uğrayabilir. Dolayısıyla nikâh işlemlerini başlatmadan evvel T.C. kimlik kartınızın son 10 yılda yenilendiğinden ve üzerinde fotoğrafınız olduğundan emin olun.

Vesikalık Fotoğraflar Nasıl Olmalıdır?

Nikâh işlemlerinde kullanılacak vesikalık fotoğraflarınızın öncelikle son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Elinizde var olan fakat son 6 aydan daha önceki zaman dilimini kapsayan vesikalık fotoğraflar geçerli sayılmamaktadır. Ayrıca vesikalık fotoğrafınız ile şimdiki görüntünüzün de benzeşmesi istenmektedir. Bundan ötürü çekileceğiniz vesikalık fotoğrafınızın en güncel halinizi yansıttığından emin olun. Nikâh işlemleri için gerekli olan vesikalık fotoğraf sayısı ise 6 adet kadardır.

Evlilik Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik sağlık raporunu alabileceğiniz kurumlar; aile hekimleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri ya da toplum sağlık merkezleridir. Ayrıca anne – çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinden de evlilik sağlık raporu almak mümkündür. Bu seçenekler arasında en kolay yöntem elbette ki aile hekimleridir. Aile hekimlerine ya da diğer kurumlara bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Evlilik sağlık raporu başvurunuzun ardından birtakım testlere tabi tutulursunuz ve akabinde evlilik sağlık raporunuzu çıkartmış olursunuz. Bu konuda da sağlık raporu almadan evvel nikâh işlemlerinin yapılacağı evlendirme dairesini arayarak evlilik sağlık raporuna ek olarak başka herhangi bir sağlık belgesi istenip istenmediğini öğrenmenizde fayda bulunmaktadır. Zira bazı belediyelerin evlilik sağlık raporuyla birlikte Akdeniz anemisi testi için kan alındı belgesi talep etmesi de söz konusu olabilmektedir.

Evlilik Sağlık Raporunda Hangi Testler Yapılır?

Evlilik sağlık raporunda yapılacak testlerin çoğu genellikle hastane ortamında gerçekleşmektedir. Yani çiftler evlilik sağlık raporu almak için aile hekimine başvurmuş olsa da aile hekimi de bu kişileri gerekli testlerin yapılması için bir hastaneye yönlendirecektir. Zira aile hekimlikleri bu hususta yapılacak testler bakımından yeterli donanıma sahip olamamaktadır. Dolayısıyla aile hekimine başvurmanızın ardından öncelikle kan tahliliniz yapılacaktır. Sonrasında aile hekiminiz sizi röntgen çekimleri için bir hastaneye yönlendirecektir. Ayrıca verem savaş dispanserine yönlendirilmeniz de söz konusu olabilir. Aile hekimi tarafından istenilen bu röntgenleri temin etmenizin ardından tekrar aile hekimine uğramanız gerekecektir. Zira bu röntgenlerin aile hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir. Zira evlilik sağlık raporunu alabileceğiniz yer yalnızca bağlı olduğunuz aile hekimidir.

Evlilik Sağlık Raporu Ne Kadar Sürece Hazırlanır?

Evlilik sağlık raporunun kaç günde elinize ulaşacağı durumu da evlilik sağlık raporu almak için başvurduğunuz sağlık kurumlarına ve bu kurumların yoğunluklarına göre değişmektedir. Yoğunluk olmaması durumunda başvurunuzu yapmanızın ve gerekli testlere tabi olmanızın ardından aynı gün içerisinde evlilik sağlık raporunu alabilmeniz mümkündür. Başvuru yaptığınız gün alamamış olsanız bile ertesi gün evlilik sağlık raporunuz hazırlanmış olacaktır. Evlilik sağlık raporu almak için bir özel hastaneye başvurmanız durumunda ise evlilik sağlık raporunuz birkaç saat içinde hazırlanmaktadır.

Fakat yapılacak olan testlerde herhangi bir sağlık sorununa dair şüphe duyulursa, bu durumda evlilik sağlık raporunuzun hazırlanma süresi de uzayabilir. Çünkü böyle bir sağlık sorunu şüphesi duyulması hâlinde bu hastalığın ne olduğuna dair bir tanı konması gerekmektedir.

Evlilik Sağlık Raporu Ne Kadar?

Devlet sağlık kurumlarına başvurmanız durumunda evlilik sağlık raporu almak için herhangi bir ücret ödemeniz söz konusu değildir. Fakat evlilik sağlık raporu almak için herhangi bir özel hastaneye başvurmanız durumunda ise yapılacak olan muayene ve diğer tetkikler için belirli bir miktar ücrete tabi tutulursunuz. Bu ücretlendirmenin ne kadar olacağı ise hangi özel hastanede işlem yaptırdığınıza göre değişiklik gösterecektir.

Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Nüfus kayıt örneğini temin etmek için bağlı bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz. İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden yapacağınız işlemlerin ardından nüfus kayıt örneğini temin edebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden yapacağınız işlemlerle nüfus kayıt örneği almanız da mümkündür. Fakat bunu için bir e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır.

e-Devlet şifrenizin bulunması durumunda nüfus kayıt örneğini e-Devlet sistemini kullanarak almak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:
 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” sekmesinden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” sayfasına girin.
 • “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” sayfasını bulmak için “Kurumlar” sayfasının başında her alan harf filtrelemesinden “N” harfine basabilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden sunulan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetlerinin arasından “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” hizmetini tıklayın.
 • Bilgilendirme yazısını okuduktan sonra bilgilendirme yazısını okuduğunuza dair olan kutucuğu işaretleyin ve “Devam Et” butonunu tıklayın.
 • Nüfus kayıt örneği tipini ve diğer istenen bilgileri doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna basın.
 • Akabinde nüfus kayıt örneğini oluşturmuş olacaksınız.

Evlenme Ehliyeti Belgesi Nereden Alınır?

Evlenme ehliyeti belgesini temin etmek için Nüfus Müdürlükleri’ne başvurabilirsiniz. Fakat evlenme ehliyeti belgesi her evlendirme dairesi tarafından istenen bir belge değildir. Dolayısıyla evlenme ehliyeti belgesine ihtiyaç olup olmadığını işlemin yapılacağı evlendirme dairesini arayarak öğrenebilirsiniz.

Nikah İşlemleri Kaç Günde Tamamlanır?

Nikâh işlemlerinin tamamlanma süresi herhangi bir aksilik olmaması durumunda ortalama olarak 2 – 3 günü bulmaktadır. Bu süreç içerisinde belgelerin tamamını hazırlayabilirsiniz. Belgelerin hazırlanmasının ardından yapmanız gereken nikâh başvurusunda bulunmaktır. Söz konusu olan nikâh işlemleri belgelerinin geçerlilik süresinin 6 ay olduğu unutulmamalıdır. Hazırlayacağınız bazı belgeler 6 ayın ardından güncelliğini ve geçerliliğini yitirecektir. Dolayısıyla nikâh işlemleri için gerekli belgeleri hazırlamanızın ardından 6 ay içerisinde evlilik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde güncelliğini yitiren belgeleri tekrar temin etmek zorunda kalırsınız.

Kredi Kartımdan İnternetten Harcama Yapılmış

Su Aboneliği için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yabancı Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu