Sosyal Yardım Platformu

2019 Odyolog Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar ?

2019 Odyolog Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar ?

Odyolog işi ve 2019 maaşları özellikle tercih yapacak olan öğrenciler için önemli konuların başında gelir. Odyloglar, kamu kurum ve kuruluşlarında odyoloji uzmanı ya da işitme bozuklukları uzmanı olarak bilinmektedir. Odylog kadrolarına girebilmek için lisans ya da yüksek lisans eğitimi almış olmak gerekmektedir. Odylogolar; insanların işitme ve denge kontrolleri ile beraber işitme bozuklukların engellenmesi ile çalışma yapan ve ilgili uzmanın teşhis ve tedavisi için yönlendirme yapan uzmanlardır. Özellikle bu kişiler denge bozukluklarının derecesini çeşitli testler ile belirlemektedir. Bu sayede hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyaçlarının belirlenmesini ve uygulanmasını da sağlar. Odyoloji oldukça gelecek vaad eden meslekler arsında bulunmaktadır. Türkiye’de de 3.5 milyondan daha fazla işitme engelli vatandaş bulunmaktadır.

Odyolog Nedir?

Odyolog uzmanlık alanı insanların işitme ve denge kontrollerinin yeniden sağlanması için tedavi sağlayan kişilerdir. Odyolog uzmanları işitme bozukluklarının önlenmesi için de çalışmalar yapar ve uzman kişinin teşhis ve tedavisi için yönlendirilmesine bağlı olarak işitme ve denge bozukluklarının derecesini belirlemektedir. Odyologlar bu konuda çeşitli testler yapar ve hastalığın durumunu teşhis ettikten sonra gerekli olan işitme cihazının özelliklerini ve donanımını belirlemektedir. Odyometri alanında çalışan uzmanlar:

 • İşitme ve işitme bozukluklarının tedavisini yapar.
 • İşitmenin değerlendirilmesini yapar.
 • İşitme ve konuşma bozuklukları için rehabilitasyonu sağlamaktadır

Odyologlar Ne Kadar Maaş Alır?

Odyolog maaşları devlet ve özel kuruma göre belirlenmektedir. Odyoloji; işitme duyusunu fiziksel ve nörolojik olarak analiz eden bir bilim dalıdır. İşitme kayıplarının sebepleri ve gereken rehabiliteyi sağlamak amacıyla çalışan uzmanlardır. Bu kişilerin, üniversitenin 4 senelik lisans düzeyinde eğitim alması gerekmektedir. Odyoloji bölümünü başarılı şekilde tamamlamış olan kişilerin mezun olmalarının ardından 3.123 TL ile işe başlamaktadır. Kademe ve tecrübe arttıkça odyolog maaşlarında da artış söz konusu olmaktadır. Devlet ve özel kurumda maaşlar farklı olmaktadır. Türkiye’de 3.5 milyondan fazla işitme engelli vatandaş bulunmaktadır. Bundan dolayı da bu uzmanlık alanına olan ihtiyaç da gittikçe artmaktadır. Bu sebeple bu uzmanlık alanı için maaşlar kademelere göre artmaktadır.

2019 Güncel Odyolog Maaşları Ne Kadar?

2019 odyolog maaşları kademelere göre belirlenmektedir. Sağlık alanında görev alan ve geleceğin en önemli mesleklerinden biri olan odyoloji alanında meslek icra edecek olan uzmanlar hem kamuda hem de özel hastanelerde çalışabilmektedir. Bunun yanı sıra hastanelerde, özel sağlık merkezlerinde ya da polikliniklerde de çalışma imkanı bulunmaktadır. Odyolog maaşları ise 2019 senesinde:

 • 8/1 kademeli yeni başlayan uzmanlar 3.123 TL maaş almaktadır.
 • 7/1 kademeli 3 senelik tecrübesi olan uzmanlar 3.183 TL maaş almaktadır.
 • 6/1 kademeli 6 senelik tecrübesi olan uzmanlar 3.202 TL maaş almaktadır.
 • 5/1 kademeli olan 9 senelik tecrübesi olan uzmanlar 3.215 TL maaş almaktadır.
 • 4/1 kademeli olan 12 senelik tecrübesi olan uzmanlar 3.365 TL maaş almaktadır.
 • 3/1 kademeli olan 15 senelik tecrübesi olan uzmanlar 3.380 TL maaş almaktadır.
 • ¼ kademeli olan 25 ve üzeri senelik tecrübesi olan uzmanlar 3.617 TL maaş almaktadır.

Bu maaşlara ek olarak çocuk parası ve döner sermaye de eklenmektedir.

Odyologlar Devlette Ne Kadar Maaş Alır?

Devlet hastanelerinde odyolog maaşları döner sermayenin yanı sıra evli ya da çocuklu olma durumuna göre de maaşa ek ödeme ilave edilmektedir. Maaş hesaplamalarına ek olarak aidatlar, nöbet ücretleri ve fazla mesai gibi ek gelirler de maaşa eklenmektedir. Maaşları etkileyen bir diğer önemli durum ise çalışma sürelerinin yanı sıra uzmanlık seviyeleri ve kademler de olmaktadır. Özel sektörde çalışan kişiler ise genel olarak 3 bin ve 7 bin TL arasında maaş almaktadır. Bunun yanı sıra özel sağlık kurumlarında da görev alan odyologların alacağı maaşlar da çalışılan kuruma göre belirlenmektedir. Odyologlar mezun olduktan sonra hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde işe başlayabilmektedir. Hastaneler işitme cihazı üretim merkezleri gibi yerlerde de işe başlayabilmektedir. Bu kapsamda çalışacak olan odyologlar ise formasyon olmalıdır. Daha sonra öğretmen olarak da göreve başlayabilmektedir. Lisans eğitiminden sonra ise yüksek lisans alan kişiler farklı alanlarda da çalışma imkanı bulabilmektedir.

Odyologların Görevleri Nelerdir?

Odyologların görev ve sorumlulukları ise sağlık alanında işitme engelli vatandaşlar için oldukça önemlidir. İlk olarak odyolog mesleğini yapan kişilerin sorumlulukları ve görevleri ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilmiştir. Buna göre:

 • Uzman doktor tarafından yönlendirilmiş olan işitme engelli kişilerin hastalık tespitlerinden sonra odyologlara yönlendirilmektedir. Bu uzmanlar ise işitme cihazlarının özelliklerini ve donanımlarını belirlemektedir.
 • İşitme sağlığının korunması ve işitme kaybının engellenmesini sağlamak için de çeşitli çalışmalar yapmaktadır.
 • İşitme tarama testlerinin hazırlanması ile beraber uygulama işlemleri gerçekleştirilmektedir.
 • Görüntülü ölçüm işlemlerinin yapılması ile beraber işitme koruması kapsamında da çalışmalar yapılmalıdır.
 • Kulağa yerleştirilmiş olan işitme cihazlarının ayarları yapılmaktadır.
 • İşitme duyusunun algı değerlendirilmesini yapmaktadır.
 • İşitme duyusu ile ilgili eğitim programları hazırlamaktadır.

Odyolojide İş İmkanları

Odyoloji iş istihdamı oldukça geniş ve zengindir. Bu alan ile ilgili lisans eğitimini almış olan kişiler birçok farklı alanda görev alabilir. Bu alanlar ise:

 • Klinik ve rehabilitasyon odyoloğu olarak,
 • Pediatrik odyolog olarak,
 • Eğitim odyoloğu olarak işe devam edilebilir.

Gelişen teknoloji ile beraber farklı iş sahaları da bu alan için gelişmektedir. Özellikle son dönemlerin popüler mesleklerinden biri olan odyologluk işitme sorunu olan kişiler için oldukça önem teşkil eden bir alandır. Türkiye’de 3 milyon üzerinde işitme kaybı yaşayan kişi bulunmaktadır. Bundan dolayı da odyologlar oldukça önemli uzmanlardır.

Amerika’da Odyolog Maaşlar

Yurtdışı odyolog maaşları kişinin çalıştığı merkeze göre değişmektedir. Senelik dolar bazında maaş odyologlar 60 Bin dolar civarında maaş alabilmektedir. Bu maaşlar, kişinin çalıştığı merkeze göre belirlenmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, bu maaşların artış göstereceği donanımlar olmaktadır. Bunlar ise:

 • Görsel ve işitsel algısı yüksek olmalıdır.
 • Detayları algılama ve yoğun dikkat yeteneği olmalıdır.
 • Göz, kulak, el ve ayakları eşgüdümle kullanabilmek gerekmektedir.
 • Empati kurma yetisi yüksek kişiler bu alanda uzman olmalıdır.
 • Olaylar karşısında sakin ve tedbirli davranmak gerekmektedir.
 • Sosyal yardım ilgisi ve yabancı dil anlamında gelişmiş olmalıdır.

Özel Hastanelerde Odyolog Maaşları

Özel sağlık kuruluşlarında odyolog maaşları hastanenin durumuna göre belirlenmektedir. Hastanelerde ya da özel kliniklerinde görev alan kişilerin maaşları, merkezin maaş politikası ile beraber uzmanın özelliklerine ve kademesine göre değişmektedir. Kamu alanında lisans mezunu olarak odyolog olarak işe başlayan kişiler 3.489 TL maaş almaktadır. Özel hastanelerde ya da kliniklerde görev alan uzmanların maaşları ise 3 Bin TL olarak başlamaktadır. Bu alanda deneyim kazanan ve tecrübeli olan odyologlar ise 7 Bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Bunun ötesinde özel hastanelerde tecrübelere göre alınan maaşlar10 Bin ve 15 Bin TL arasında değişebilmektedir. Özel sektörde maaşları tecrübe ve donanım etkilemektedir.

Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

Güvenlik Korucusu Maaşları Ne Kadar?

Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM