Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Öğrenci yardım parası almak için, öğrencilerin ve öğrenci ailelerinin bu paraya ihtiyacı olduğunu beyan etmeleri gerekmektedir. Gerekli şartlar, öğrencinin yardım alacağı kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Özel kuruluşlar 2023 yılında yardımlarını 1500 TL limitin üzerinde tutacaktır.

Devlete bağlı kurumlardan alınan yardımlarda, öğrenci için ayrılan ödenek kişi başı 900 TL olarak belirlenmiştir. Devlet tarafından öğrencilere 1.100 TL’ye kadar destek parası verilebilmektedir. Ancak alacağınız miktar, başvuru yapacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Okuyan Öğrencilere Yardım Parası

Öğrenci yardım paralarının 2023 yılındaki miktarı, özel kurumlar için en az 500 TL olarak belirlenmiştir. Holdinglerden, özel derneklerden ve işletmelerden alınacak öğrenci burslarında, öğrencilere en az 500 TL verilmektedir. Ancak asgari ücrete gelen zam ve enflasyon oranının açıklanması ışığında, devlet eliyle verilen burslarda daha büyük miktarlar öğrencilere gönderilmektedir.

Ayrıca öğrencilere toplu olarak 3.000 TL civarında burs da verilmektedir. Ancak öğrencilerin alacakları bu miktarlar, talepte bulunacakları kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilecek ücretler, 900 TL üzerindedir.

Bunların yanında öğrencinin maddi durumu, hangi eğitim döneminde, kaçıncı sınıfta olduğu da alacağı bursu etkiler. Öğrencinin eğitim seviyesi ne kadar yüksek ise, burs oranı da o kadar yükselecektir. İlkokul öğrencisine verilen burs ile üniversite öğrencisine verilen burs arasında mutlaka fark olacaktır. Ayrıca doktora öğrencilerine kadar tüm lisansüstü eğitimlerine devlet tarafından öğrenci katkısı sağlanmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Öğrenci yardım parasının başvuru merkezleri, bursunu almak istediğiniz kurumlardır. Bu kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Direkt olarak Kredi Yurtlar Kurumu erişim merkezleri
 • Burs alınmak istenen kuruma ait internet adresleri
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ikamet adresine yakın şubeleri
 • Şirketlerin ve holdinglerin kendi internet siteleri
 • Kaymakamlıklar
 • Vakıf merkezleri

Şirketler ve holdingler, her yıl aynı gün ve saatlerde yayınladıkları formlarla burs verecekleri öğrencileri seçmektedir. Bu başvurularda kişilerin maddi durumu, ailelerinin maddi durumu göz önüne alınmaktadır. Kişinin okumakta olduğu eğitim kademesi de değerlendirilir ve en uygun eğitim verilir. Kişilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alacakları burslarda daha dikkatli olmaları ve daha iyi takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü KYK burs başvuruları her yıl farklı aylarda başlatılmaktadır ve süresi dolan burslarda herhangi bir uzatmada bulunulmaz.

Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar

Öğrenciler için yardım veren kurum ve kuruluşlar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi Yurtlar Kurumu
 • SED denen sosyal yardım fonu
 • Başarılı öğrencilere verilen okul destekleri fonu
 • Vakıf ve derneklerin kendi bursları
 • Özel ve kişisel burslar
 • Ticari burslar
 • Yatırım amaçlı burslar
 • İş adamlarının verdikleri burslar

Yatırım amaçlı burslar, kişilerin öğrencinin performansını beğenmesi durumunda öğrenciye teklif götürmesi ile verilmektedir. Performansı beğenilen öğrenci, işveren tarafından mezun olduktan sonra işe alınmak üzere bir nevi rezerve edilir. Bunun için de öğrenciye belli bir miktar burs verilir.

SED Öğrenci Yardım Parası Başvuru

SED öğrenci yardım parasına başvuru yapmak için öğrencilerin izlemeleri gereken yol, ilk olarak Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapmaktır. Bakanlığın ikametgaha en yakın merkezinden alınacak form doldurulur ve öğrenci, 6 aylık izleme sürecine alınır. Sonrasında çocuğun kurum psikologları ile görüşme yapması sağlanmalıdır. Derslerde başarısız olunması durumunda burs kesilir. Karşılıksız olarak verilen bu burs, herhangi bir teminat da gerektirmez.

SED Öğrenci Yardım Parası Gerekli Evraklar

SED yardımına başvururken istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • TC. kimlik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık kurulu raporu
 • Kişinin aldığı sertifikalara ait raporlar
 • Özel durumların beyanı ile ilgili belgeler (şehit çocuğu olma gibi özel durumları belgeleyen evraklar)

Öğrenci Yardım Parası Hangi Alanlarda Verilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin öğrencilere yardım verme alanları şu şekildedir:

 • Nakit yardımları
 • Gıda yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eğitim yardımcı destekleri
 • Şartlı eğitim yardımları

SYDV Öğrenci Yardımı Başvurusu Gerekli Belgeler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği’nin verdiği burslar için istediği belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi
 • Aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunu belgeleyen evrak
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair kaymakamlıktan alınmış belge
 • Alınmak istenen yardıma ihtiyaç duyulduğunu belgeler nitelikte kaymakamlık belgesi

KYK Öğrenci Yardım Parası Nereden Başvuru Yapılır?

KYK öğrenci burslarına başvuru yapma yolu KYK resmi internet sitesidir. İnternet sitesi üzerinden doldurulan form ile kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Form, sadece belirli dönemlerde doldurulur. Bu nedenle resmi web sitesinden başvuru tarihlerinin öğrenilmesi gerekmektedir. formda hatalı doldurma ya da yanlış beyan verme durumunda kişilere verilen bursun tekrar tahsili istenecektir.

KYK Öğrenci Yardım Parası Nasıl Başvuru Yapılır?

KYK öğrenci bursuna başvuru yapma yöntemi internet sitesidir. İlk olarak açılan formun duyurusu takip edilir. Duyurunun yapılmasının ardından öğrencilerin bu formu doldurması istenir. Doldurulan form, gönderilecek ve değerlendirme beklenecektir. Burada kişiye kredi de burs da çıkabilir. Öğrenim bursu geri ödenmezken, kredinin geri ödenmesi sağlanır. Formun doldurulmasından sonra öğrenciye gönderilen onay formu imzalanırsa, öğrenci kendisine çıkan burs ya da krediyi alır.

Vakıf ve Dernek Burslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Vakıf ve dernek burslarına başvuru yapmak için kişilerin, başvurmak istedikleri vakıf veya derneğin resmi web sitesine başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Düzenli aralıklarla yapılan duyurularda kişilere verilecek burs, öğrencinin ihtiyacını karşılayacak şekilde ayarlanır. Ancak öğrencinin başarılı olması şartı aranmaktadır. Vakıf burslarında geri ödeme alınmaz.

Başarılı Öğrencilere Okul Tarafından Burs Verilir Mi?

Başarılı öğrenciler için okul tarafından burs verilmektedir. Müdür ve müdür yardımcılarının eliyle verilen burs, döner sermayeden çocuk okutulması şeklinde işler. Okulun döner sermayesinden her okul, en az 2 öğrencisine burs vermekle yükümlüdür. Verilecek burs, miktar açısından diğer burslardan az olabilir. Bursun miktarı 300 TL’de kalabilir. Ancak okullar, bu bursları sadece başarılı öğrencilerine verir ve öğrencinin başarı puanının düşmesi durumunda burs da kesilir.

Ticari Kuruluş ve Holdingler Başarılı Öğrencilere Burs Verir Mi?

Holdinglerin verdiği burslar, genellikle stajyer öğrencilere verilen burslardan oluşmaktadır. Firmanın stajyerine verdiği burs, geri ödemeli de olabilmektedir. Bunun yanında öğrencinin başarısını devam ettirmesi ve mezuniyet sonrasında burs veren işletme ile çalışmaya devam etmesi istenir. Staj durumunda öğrenciye verilecek bu burs, başarının düşmesi durumunda kesilir. Bursun miktarı ticari kuruluşa göre değişiklik gösterir.

Ticari Kuruluşların Verdiği Burslara Nasıl Başvuru Yapılır?

Ticari kuruluşların verdiği burslara başvuru yapmak için kişilerin çoğunlukla herhangi bir işlem yapması gerekmez. Ticari kuruluşlar, öğrenci yardım paralarını bazı durumlarda sayfalarında duyurmakta, bazı durumlarda sadece kendi stajyerlerine vermektedir. Ayrıca yardım parası verilecek bölümler, çoğunlukla mühendislik bölümleridir.

İlgili Makaleler

225 Yorum
 1. Mrb sed yardimi 1 yil alacaksiniz dendi 1 defa aldim subat ayinda.simdi e devletten baktim kayit bulunamadi diyor kesilmismidir acaba 1 yil denmisti ama 1 defa aldim

 2. Sed yardımı ayin 3 de gözükürdü e Devlet üzerinden şimdi gözükmüyor neden acaba

 3. Sed yardımına ikincı defa basvursam verirler ı maddı durumumda hıc bır degısıklık yok çocuklar kucuk oldugu için calısamıyorum esımden ayrıyım annemde rahatsız oldugu için çocuga bakabilecek durumda degil

  1. Merhaba
   Sed yardım ödemeniz kesildikten sonra tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Yardım ödeneğinize onay verecek olan gelen tespit memurları olmaktadır.

 4. Sed yardımı son ayı e devlette gorunmuyor ve bıttıgı zaman bılgılendırıyorlarmı ya da durumumu arastırıp ona goremı kesiyorlar yardımcı olursanız sevınırım

  1. Merhaba
   Sed yardım ödeneği toplam olarak bir yıllık verilmektedir. Bittiği zaman yardım ödeneğiniz kesiliyor.

 5. 2 hafta önce sed yardımına başvurdum.aradan 2 hafta geçtikten sonra yardım başvurunuz kabul edildi.her 1.3.5.7.9.11.aylarinin son haftası PTT den alabilirsiniz diye.ama eve kontrole gelen ekip yok.ne zaman gelirler

  1. Merhaba
   Adınıza onaylanan Şartlı Sağlık Yardımı olmaktadır. Kontrol bilgisi için Alo 144 numaralı telefonu arayarak kişisel bilgileriniz dahilinde sorgulama yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Yardım ödemeniz en kısa sürede sistemde gözükecektir.

  1. Merhaba
   Başvuruda bulunduğunuz birime sorgulama yapabilirsiniz.

 6. Merhaba Şubat ayı yardımım e devlette gözükmüyor sizlerin de öylemi yoksa gözüken var mı

  1. Merhaba
   Genel olarak sistem kaynaklı bir sorun yaşanmaktadır. en kısa sürede yardım ödemeniz sisteme düşecektir.

  1. Merhaba
   En kısa sürede sisteme yansıyacaktır. Herhangi bir gecikme söz konusu değildir.

 7. Ya ben 8 inci ayda bas vuru yaptim 9 uncu ayda eve bakmaya geldiler onaylandi 11 ci ayda aldim ama bidaha yok neden olabilir acaba cok merak ediyorum ben esimden ayriyim 2 cocuk okutuyorum oglum kalp hastasi yomiye isine gidiyorum 50 tl ye ev gecindirmeye calisiyorum zor sartlarda ama yardimda alamiyorum 2 aydir ilk defa almistim neden yatmiyo acaba bi bilginiz varsa soylermisiniz acaba

  1. Merhaba
   Aldığınız yardım ödeneği tek seferlik olabilir.

 8. Sed yardımı 9 da e devlete yattı halen hesapta yok bunun nedeni nedir bi yardimci olun

  1. Merhaba
   Hesaplara aktarılma işleminde yaşanan yoğunluk nedeni ile gecikmeler yaşanabilmektedir.

 9. İstanbul gungoren den yaziyorum sed yardimi ocak ayinin 9 unda edevlet ten tanimlanmiş ayin 13 unde yataar dediler bugun ayin 15 inde aradim bi sorun oldu ayin 20 den sonra yatar diyorlar bu nasil bi iş bi yardimci olun

  1. Merhaba
   Sistem üzerinde yoğunluklar yaşandığı için bazen sorun teşkil edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu