Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrencilerin kaymakamlık bursu alması gerekli belgeleri teslim etmesi ve gerekli koşulları sağlaması durumunda mümkündür. Devlet tarafından; ihtiyaç sahibi öğrencilere yardımcı olmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı için burs verilmektedir. Bu burs, kaymakamlık bursu olarak da bilinmektedir. Kaymakamlık bursu, üniversite okuya öğrencilerin okul malzemeleri almasına ve öğrencilik hayatını idame ettirmelerine destek olmaktadır. Devlet tarafından verilen bu bursu alabilmek için kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenmiş olan kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Kaymakamlık Bursu Almak için Gerekli Şartlar

Kaymakamlık bursu için şartlar yerine getirildiği sürece tüm TC vatandaşları devletten burs alabilmektedir. Gerekli şartlar ise:

 • Burs için başvuru yapan öğrencinin anne ve babasının hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekmektedir.
 • Burs başvuru yapan öğrencinin ailesinin düzenli bir geliri olmaması gerekmektedir.
 • Burs talebi olan öğrencinin ailesinin sahip olduğu gelirin muhtaçlık sınırı altında olması gerekmektedir.
 • Bu koşulları sağlayan aile ve öğrencilerin fakirlik belgesi alması gerekmektedir. Fakirlik belgesi, muhtarlıklar tarafından verilmektedir. Fakirlik belgesi almak için ailenin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının olmaması gerekmektedir.

Kaymakamlık Bursuna Nasıl Başvuru Yapılır?

Kaymakamlık burs başvurusu yapmak için gerekli evrakların toplanmış olması ve gerekli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk olarak başvuru yapacak öğrenci ya da velisinin bizzat kaymakamlığa gitmesi gerekmektedir. Daha sonra:

 • Burs başvurusu yapan öğrenci ya da velisinin kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmesi ve bizzat başvuru yapması gerekmektedir.
 • Bu yardım, ailesi maddi olarak yetersiz olan tüm öğrenciler tarafından yapılabilmektedir. Başvuru yapan vatandaşların maddi açıdan yetersiz olduğunu ispatlaması için muhtarlıktan fakirlik belgesi alması gerekmektedir.
 • Başvuru talebi alınan öğrencinin ailesinin maddi durumu tüm detayları ile araştırılmaktadır. Daha sonra, kriterleri karşılayan öğrencilere burs verilmektedir.
 • Kaymakamlık bursları, genel olarak okulların açılma dönemi olan Eylül ayında ve yarı yıl tatilinin sonlanmasından sonra sene 2 defa yapılmaktadır.
 • Başvurular online olarak yapılamamaktadır. Vatandaşların bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? (Başvuru, Dilekçe Örneği)

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Kaymakamlık Bursu Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kaymakamlık burs başvurusu için belgeler eksiksiz şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na teslim edilmelidir. Talep edilen belgeler ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Kimlik fotokopisi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Ara sınıfta olan kişiler için transkript,
 • 2 adet son altı ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Bağlı olunan muhtarlıktan alınmış ikametgah,
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi,
 • Başvuru formu (Başvuru formları veli ya da öğrenciler tarafından kaymakamlıklara yapılan başvuru sırasında verilmektedir.)

Kaymakamlık Bursu Ne Kadar Verilmektedir?

Kaymakamlık burs ücretleri 2019 senesinde 400 TL olarak belirlenmiştir. Eğitimin ikinci döneminde ise öğrencilere 500 TL ödenmektedir. Burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin Eylül ayına kadar başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Başvuru talepleri e-devlet üzerinden yapılabilse de bu başvuru ön başvuru olarak kabul edilir. Öğrenci ya da velisinin bizzat kaymakamlıklara gitmesi gerekmektedir. Ön başvuru yapabilmek için:

 • Öğrenci TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.
 • Sisteme giriş yaparken, kimlik doğrulaması için PTT şubelerinden 2 TL karşılığında satın alınabilen e-devlet şifresi alınmalıdır.
 • Şifresi satın aldıktan sonra sisteme giriş yapmak gerekmektedir.
 • Açılan sayfa üzerinde arama kısmına ‘’Burs Başvurusu’’ yazarak girişe tıklamak gerekmektedir.
 • Ardından çıkan ekran üzerinden kaymakamlık bursu almak isteyen kişiler talep edilen bilgileri doğru şekilde girmelidir.

Kaymakamlık Bursu Ne Zaman Verilir?

Kaymakamlık burs tarihi ilk dönem ve ikinci dönem olarak senede iki defa alınmaktadır. Her sene iki defa başvuru yapılma imkanı bulunmaktadır. Eylül ayında, ilk dönem için başvurular yapılabilmekle beraber, ikinci dönem için ise Ocak ayında başvurular alınmaktadır. Ödemeler de senede 2 defa yapılmaktadır. İlk dönem için öğrencilere 400 TL ödeme yapılmaktadır. İkinci dönem için ise öğrencilere 500 TL verilmektedir. Kaymakamlık burs sorgulamalarını da e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden başvuru sonuçlarınızı da öğrenebilirsiniz. Kaymakamlık bursu, okullar açıldıktan sonra verilmektedir. Öte yandan verilecek olan ücretler burs başvurusu yapılan kaymakamların yoğunluğuna ve bağışlarına göre de değişebilmektedir. Ödemeler tek seferde toplu halde verilmektedir.

Kaymakamlık Burs Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık burs sorgulama işlemleri E-devlet kapısından yapılabilmektedir. İnternet ortamından yapılabilen bu sorgulamalar sayesinde burs başvurunuzun sonucunu öğrenebilir, ödemeyi ne zaman alabileceğiniz sorgulayabilirsiniz. Kaymakamlık burs sorgulama işlemlerini yapabilmek için:

 • E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için PTT şubesinden e-devlet şifresi temin etmeniz gerekmektedir.
 • Sisteme TC kimlik numaranız ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘’Kaymakamlık Bursu’’ yazmanız gerekmektedir.
 • Çıkan sayfa üzerinden Kaymakamlık bursu kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından burs sonuçlarınızı ve ödemelerinizi sorgulayabilirsiniz.

E-devlet sistemi dışında; telefon üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesini arayarak TC kimlik numaranız ile beraber sorgulama yapabilirsiniz.

Öğrencilere Burs Veren Kurumlar Nelerdir?

Öğrencilere burs veren kuruluşlar 2019 senesinde de öğrencilerin hayatını idame ettirebilmesini sağlamak için karşılıksız ödeme yapmaktadır. Kaymakamlık dışında özel kurum ve kuruluşlar da üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Burs veren bazı kurumlar ise:

 • Yücel Kültür Vakfı Yabancı Dil Bursu: bu burs 18 ve 26 yaş arasındaki öğrencilere verilmektedir. Yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler başvurmalıdır.
 • TEMA Vakıf Turan Demiraslan Yabancı Dil Bursu: özellikle doktora ya da yüksek lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilere verilmektedir. Bu burs bir sene boyunca her ay verilmektedir.
 • Kredi Yurtlar Kurumu Bursları: maddi yetersizliği olan öğrencilere verilen bir burstur.
 • Türk Eğitim Derneği Bursu: maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yemek ya da kıyafet gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen bir burstur.

Türk Eğitim Vakfı Burs Başvurusu

Türk Eğitim Vakfı burs başvurusu maddi yetersizliği olan öğrencilere verilen bir burstur ve 600 TL olmaktadır. Türk Eğitim Vakfı tarafından verilen bursu almak için şartlar ise:

 • Başvuru yapan öğrencinin TC vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin çalışmıyor olması ve düzenli gelirinin olmaması gerekmektedir.
 • Öğrencinin başka bir kurumdan burs almıyor olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin maddi olarak yetersiz olması gerekmektedir.
 • Ara sınıfta okuyan öğrencilerin başarı ortalamaları ise en az 2.5 olmalıdır.
 • Türk Eğitim Vakfı bursu başvurusu yapan öğrencilerin en fazla 25 yaşında olması gerekmektedir.
 • Açık öğretim öğrencilerinin ya da vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin başvuru yapması söz konusu değildir.

Türk Eğitim Vakfı bursu için gerekli belgeler ise; öğrenci belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ailenin yaşadığı yeri gösteren bağlı olunan muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, adli sicil kaydı, YKS sonuç belgesi, ailenin mali durumunu gösteren fakirlik belgesi, maaş bordrosu,  anne ve babanın kirada oturması durumunda kira sözleşmesi talep edilmektedir. Bu burs ile beraber kaymakamlık bursu alınması mümkün değildir.

İlgili Makaleler

23 Yorum
 1. Ben bu sene yksye girdim ve Eskişehir üniversitesi açıköğretim ilahiyat fakültesini kazandım. Hem dönemin parasını ödeyecek hemde ilahiyat kitap paralarını ödeyecek maddi durumumda yok. Acaba sosyal yardım desteği alsam devlet yardım eder mi?

  1. Merhaba
   Burs ödemeleri tamamlanmış durumdadır.

 2. üniversite öğrencisiyim , kaymakamlığa gittim önceden verildiğini ama bu sene verilmediğini söylediler

  1. Merhaba
   Öğrenci yardımı için bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yapabilirsiniz.

 3. Merhaba ben üniversite ikinci sınıfa geçtim herhangi bir burs almıyorum ortalamam 3.26
  Kaymakamlık bursu başvuru yapsam her ay veriliyor mu yada başka yardım alabileceğim yer var mı

  1. Merhaba
   Kaymakamlık bursu için şartlar yerine getirildiği sürece tüm TC vatandaşları devletten burs alabilmektedir. Gerekli şartlar ise:
   Burs için başvuru yapan öğrencinin anne ve babasının hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekmektedir.
   Burs başvuru yapan öğrencinin ailesinin düzenli bir geliri olmaması gerekmektedir.
   Burs talebi olan öğrencinin ailesinin sahip olduğu gelirin muhtaçlık sınırı altında olması gerekmektedir.
   Bu koşulları sağlayan aile ve öğrencilerin fakirlik belgesi alması gerekmektedir. Fakirlik belgesi, muhtarlıklar tarafından verilmektedir. Fakirlik belgesi almak için ailenin üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mal varlığının olmaması gerekmektedir.

 4. Merhaba 4 kizim var eşim sigortalı fabrikada asgari ücretle çalışıyor kızlarım 16,17 olan liseye gidiyor biride7 sınıf en küçükte 2 sınıfta okuyor sizce kaymakamlığa gitsem bizede burs verilebilinir mi bakmam gerek

  1. Merhaba, Kaymakamlığa müracaat ederek çocuklarınız adına eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 5. Türkiye genelinde bütün kaymakamlıklarda veriliyor mu
  Yoksa sadece bazı il ve ilçelerde mi veriliyor

  1. Merhaba
   Genel olarak tüm Kaymakamlıklarda veriliyor, fakat net bilgiyi bulunduğunuz bölgedeki Kaymakamlığa başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

 6. Merhaba..ben komşum için bilgi almak istiyorum.üç çocuğu var ikisi ilköğretimde okuyor.kendisi ev hanımı eşi ailesinin yanında çiftçilik yapıyor.sgk lı değil.maddi açıdan zorlanıyorlar.devlet yardımından yararlanabilirlermi

  1. Merhaba
   Kaymakamlık bursu başvurusu yapmak için size en yakın ilçe kaymakamlığına giderek bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılıp araştırmalar da bir engel çıkmadığı sürece burs almaya hak kazanabilirsiniz.

 7. Merhaba bir kızım var üniverste ikici sinif okuyo kyk yurdunda kalıyor babasiyla boşandık baba yurtdışında ben karşılıyorum butun masrafları asgarî ücretli çalışanım evimkira sadece bi arabam var kaymakamlık yada sosyal dayanismadan yardım alabilirmiyim

  1. Merhaba, kızınız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı yada burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

 8. Ben eğitim burs basvurusu yaptim yetkiler geldi eve baktilar aradan 1 hafta gecti daha bilgi gelmedi e devlette girip baktigimda tablo var tabloda miktar yazili olan yerler bos yani bana cikmadi mi? Ama bir yerde de okumustum hic cikmasa e devlette sayfaya girdim de sorgulanacak bisey yok yazar demisti benimki oldu da sadece para mi yatmadi tam anlamdim

  1. Merhaba, incelemenin ardından hazırlanan rapor komisyon onayına gönderiliyor. Komisyon toplantısı bazı yerlerde iki haftada bir yapılıyor.

 9. ilk üniversitemde burs kazandım bölümümü istemediğim için 2 sene içinde okulu bıraktım burs kazandım 2 sene burs aldım okulu bıraktığım için bursum krediye döndü 4 yıl doldu bitti eski puanımla başka bir üniversiteye kayıt oldum ilk seneyi okudum ikinci seneyi okuyorum tekrar kyk bursuna başvursam alabilirmiyim

  1. Merhaba, normalde burs ve krediler okulunuzun öğretim süresi kadardır. Önceki okullarınızdan öğretim süresi 5 yada 6 yıl olan varsa 4 yılın üzerine kalan süre kadar burs yada kredi alabilirsiniz.

 10. Merhaba öncelikle bu burs kayıt için kendi yaşadığımız şehirde mi yapmamız lazım yoksa üniversite okuduğumuz şehirde mi yapacaz bide ne zaman son tarih kayıt için

  1. Merhaba, yaşadığınız şehirde de üniversiteyi kazandığınız şehirde de müracaat edebilirsiniz.

  1. Merhaba, Kaymakamlık tarafından verilen bursların ilk dönemi Eylül ayının sonunda bitiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu