Sosyal Yardım Platformu

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Devlet tarafından öğrencilerimize yardımcı olmak amaçlı kaymakamlıklar bünyesinde bulunan  “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” aracılığı ile yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan biride kaymakamlık bursu olarak bilinmektedir. Kaymakamlık bursu okuyan öğrencilerimize yönelik yapılan bir burstur.

Kaymakamlık bursunun amacı bir nebze öğrencilerimizin okul hayatına destek olmaktır. Destek amaçlı yapılan bu yardım öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için verilmektedir. Kaymakamlık bursu üniversite okuyan öğrencilerin materyal almalarına da birazcık olsun destek olmaktadır.

Kaymakamlık Bursu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Kaymakamlık bursu için başvuru yapmak için size en yakın ilçe kaymakamlığına giderek bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na başvuru yapılacaktır. Başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılıp araştırmalar da bir engel çıkmadığı sürece burs almaya hak kazanacaksınız.

Kaymakamlık Bursu Ne Zaman Verilir?

Kaymakamlık bursu sene de iki kez verilmektedir. Biri Eylül ayı iken, diğeri Şubat ayıdır. Bu burs diğer burslardan farklı olarak 2 dönem olarak verilmektedir bu yüzden toplu olarak dönemlik verilir. Bu şekilde yapılmasının amacı okul başlangıçlarında iki dönem boyunca materyalleri, ihtiyaçları alırken destek olmaktır. Yani Kaymakamlık Bursu okullar açıldıktan sonra ve ara tatilden sonra verilmektedir.

Kaymakamlık Bursu Ne Kadardır?

Kaymakamlık bursunun son incelemelere göre 2017 Eylül ayı verilen bursa bakılarak 500 TL olduğunu görebiliyoruz, şubat ayı ise 400 TL olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin okul ihtiyaçları bakımından bakılınca yeterli olacağını gösteriyor.

Bu burs rakamlarında başvuran öğrenci sayısına göre, ihtiyaca göre, daha bir çok duruma göre çok değişmese de azalıp artabiliyor.

Kaymakamlık Bursu Bütün Kaymakamlıklardan Alınabilir mi?

Türkiye’de birçok ilçede kaymakamlık bünyesinde olan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” aracılığı ile bu burslar verilmektedir. Verilmeyenler varsa bile muhtemelen çalışmalar orada da gelişiyordur diye tahmin ediyoruz. Bu yüzden net bilgi için yakınınızda ki kaymakamlığa giderek bilgi almanız daha faydalı olacaktır.

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır?

Kaymakamlık bursu nasıl alınır, öncelikle gerekli olan durum muhtaç ve ihtiyaç sahibi olmaktı. “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” tarafından bildirilen bir yazı da şu şekilde geçmektedir:

Fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan vatandaşlar için geçici olarak yardım veya eğitim ve öğretim imkânı sağlaması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirebilecek kişiler 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamı içindedir.

2018 Belediye Bursları

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası

Bu şekilde yazı incelendiğinde ebeveynlerden herhangi biri sigortalı bir işte çalışmamalı yani maaş almamalıdır. Ya da öğrenci kişi herhangi bir sebeple topluma faydalı bir birey olabilirse, düşüncesi ile verilen bir yardım türüdür.

Kaymakamlık Bursu Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru sırasında istenilen evrakları maddeler halinde inceleyebiliriz.

 • Kimlik ve Fotokopisi
 • Öğrenci Belgesi ve Ara Sınıflar İçin Transkript
 • 1-2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 •  İkametgah Belgesi(Bağlı bulunan muhtarlıktan)
 • Fakirlik Belgesi (Bağlı bulunan muhtarlıktan)
 • Başvuru Formu (Kaymakamlıktan verilen)
 •  Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Ziraat Bankası)

Bazı kaymakamlıklar değişik evraklar isteyebilir bunu ihmal etmemek süreci uzatmamak amaçlı size yakın olan kaymakamlığa giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece emekleriniz boşa gitmemiş olur. Siz de gerekli başvuruları yapmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Adalet karatop dedi ki:

  Merhaba 4 kizim var eşim sigortalı fabrikada asgari ücretle çalışıyor kızlarım 16,17 olan liseye gidiyor biride7 sınıf en küçükte 2 sınıfta okuyor sizce kaymakamlığa gitsem bizede burs verilebilinir mi bakmam gerek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlığa müracaat ederek çocuklarınız adına eğitim yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 2. Bayram dedi ki:

  Türkiye genelinde bütün kaymakamlıklarda veriliyor mu
  Yoksa sadece bazı il ve ilçelerde mi veriliyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Genel olarak tüm Kaymakamlıklarda veriliyor, fakat net bilgiyi bulunduğunuz bölgedeki Kaymakamlığa başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

 3. Müberra dedi ki:

  Merhaba..ben komşum için bilgi almak istiyorum.üç çocuğu var ikisi ilköğretimde okuyor.kendisi ev hanımı eşi ailesinin yanında çiftçilik yapıyor.sgk lı değil.maddi açıdan zorlanıyorlar.devlet yardımından yararlanabilirlermi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kaymakamlık bursu başvurusu yapmak için size en yakın ilçe kaymakamlığına giderek bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra gerekli incelemeler yapılıp araştırmalar da bir engel çıkmadığı sürece burs almaya hak kazanabilirsiniz.

 4. Cimen akdeniz dedi ki:

  Merhaba bir kızım var üniverste ikici sinif okuyo kyk yurdunda kalıyor babasiyla boşandık baba yurtdışında ben karşılıyorum butun masrafları asgarî ücretli çalışanım evimkira sadece bi arabam var kaymakamlık yada sosyal dayanismadan yardım alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı yada burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

 5. Ela dedi ki:

  Ben eğitim burs basvurusu yaptim yetkiler geldi eve baktilar aradan 1 hafta gecti daha bilgi gelmedi e devlette girip baktigimda tablo var tabloda miktar yazili olan yerler bos yani bana cikmadi mi? Ama bir yerde de okumustum hic cikmasa e devlette sayfaya girdim de sorgulanacak bisey yok yazar demisti benimki oldu da sadece para mi yatmadi tam anlamdim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, incelemenin ardından hazırlanan rapor komisyon onayına gönderiliyor. Komisyon toplantısı bazı yerlerde iki haftada bir yapılıyor.

 6. orhan dedi ki:

  ilk üniversitemde burs kazandım bölümümü istemediğim için 2 sene içinde okulu bıraktım burs kazandım 2 sene burs aldım okulu bıraktığım için bursum krediye döndü 4 yıl doldu bitti eski puanımla başka bir üniversiteye kayıt oldum ilk seneyi okudum ikinci seneyi okuyorum tekrar kyk bursuna başvursam alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, normalde burs ve krediler okulunuzun öğretim süresi kadardır. Önceki okullarınızdan öğretim süresi 5 yada 6 yıl olan varsa 4 yılın üzerine kalan süre kadar burs yada kredi alabilirsiniz.

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba öncelikle bu burs kayıt için kendi yaşadığımız şehirde mi yapmamız lazım yoksa üniversite okuduğumuz şehirde mi yapacaz bide ne zaman son tarih kayıt için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yaşadığınız şehirde de üniversiteyi kazandığınız şehirde de müracaat edebilirsiniz.

 8. Aysel DUNDAR dedi ki:

  2018 yılı kaymakamlık bursları eylül ayının kaçında sona eriyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Kaymakamlık tarafından verilen bursların ilk dönemi Eylül ayının sonunda bitiyor.