Sosyal Yardım Platformu

2020 Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 Öğrenci yardım parası almak için, öğrencilerin ve öğrenci ailelerinin bu paraya ihtiyacı olduğunu beyan etmeleri gerekmektedir. Gerekli şartlar, öğrencinin yardım alacağı kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Özel kuruluşlar 2020 yılında yardımlarını 500 TL limitin üzerinde tutacaktır. Devlete bağlı kurumlardan alınan yardımlarda, öğrenci için ayrılan ödenek kişi başı 820 TL olarak belirlenmiştir. Devlet tarafından öğrencilere 800 TL’ye kadar destek parası verilebilmektedir. Ancak alacağınız miktar, başvuru yapacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Öğrenci Yardım Paralarının Miktarı 2020 Yılında Ne Kadar Olmuştur?

Öğrenci yardım paralarının 2020 yılındaki miktarı, özel kurumlar için en az 500 TL olarak belirlenmiştir. Holdinglerden, özel derneklerden ve işletmelerden alınacak öğrenci burslarında, öğrencilere en az 500 TL verilmektedir. Ancak asgari ücrete gelen zam ve enflasyon oranının açıklanması ışığında, devlet eliyle verilen burslarda daha büyük miktarlar öğrencilere gönderilmektedir. Ayrıca öğrencilere toplu olarak 3.000 TL civarında burs da verilmektedir. Ancak öğrencilerin alacakları bu miktarlar, talepte bulunacakları kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilecek ücretler, 800 TL üzerindedir.

Bunların yanında öğrencinin maddi durumu, hangi eğitim döneminde, kaçıncı sınıfta olduğu da alacağı bursu etkiler. Öğrencinin eğitim seviyesi ne kadar yüksek ise, burs oranı da o kadar yükselecektir. İlkokul öğrencisine verilen burs ile üniversite öğrencisine verilen burs arasında mutlaka fark olacaktır. Ayrıca doktora öğrencilerine kadar tüm lisansüstü eğitimlerine devlet tarafından öğrenci katkısı sağlanmaktadır.

Öğrenci Yardım Parasına Nerelerden Başvuru Yapılır?

Öğrenci yardım parasının başvuru merkezleri, bursunu almak istediğiniz kurumlardır. Bu kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Direkt olarak Kredi Yurtlar Kurumu erişim merkezleri
 • Burs alınmak istenen kuruma ait internet adresleri
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ikamet adresine yakın şubeleri
 • Şirketlerin ve holdinglerin kendi internet siteleri
 • Kaymakamlıklar
 • Vakıf merkezleri

Şirketler ve holdingler, her yıl aynı gün ve saatlerde yayınladıkları formlarla burs verecekleri öğrencileri seçmektedir. Bu başvurularda kişilerin maddi durumu, ailelerinin maddi durumu göz önüne alınmaktadır. Kişinin okumakta olduğu eğitim kademesi de değerlendirilir ve en uygun eğitim verilir. Kişilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alacakları burslarda daha dikkatli olmaları ve daha iyi takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü KYK burs başvuruları her yıl farklı aylarda başlatılmaktadır ve süresi dolan burslarda herhangi bir uzatmada bulunulmaz.

Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileridir?

Öğrenciler için yardım veren kurum ve kuruluşlar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi Yurtlar Kurumu
 • SED denen sosyal yardım fonu
 • Başarılı öğrencilere verilen okul destekleri fonu
 • Vakıf ve derneklerin kendi bursları
 • Özel ve kişisel burslar
 • Ticari burslar
 • Yatırım amaçlı burslar
 • İş adamlarının verdikleri burslar

Yatırım amaçlı burslar, kişilerin öğrencinin performansını beğenmesi durumunda öğrenciye teklif götürmesi ile verilmektedir. Performansı beğenilen öğrenci, işveren tarafından mezun olduktan sonra işe alınmak üzere bir nevi rezerve edilir. Bunun için de öğrenciye belli bir miktar burs verilir.

Belediye Bursları

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı

SED Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

SED öğrenci yardım parasına başvuru yapmak için öğrencilerin izlemeleri gereken yol, ilk olarak Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapmaktır. Bakanlığın ikametgaha en yakın merkezinden alınacak form doldurulur ve öğrenci, 6 aylık izleme sürecine alınır. Sonrasında çocuğun kurum psikologları ile görüşme yapması sağlanmalıdır. Derslerde başarısız olunması durumunda burs kesilir. Karşılıksız olarak verilen bu burs, herhangi bir teminat da gerektirmez.

SED Öğrenci Yardım Parasında Hangi Belgeler İstenir?

SED yardımına başvururken istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • C. kimlik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık kurulu raporu
 • Kişinin aldığı sertifikalara ait raporlar
 • Özel durumların beyanı ile ilgili belgeler (şehit çocuğu olma gibi özel durumları belgeleyen evraklar)

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin Öğrenci Yardım Parası Hangi Alanlarda Verilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin öğrencilere yardım verme alanları şu şekildedir:

 • Nakit yardımları
 • Gıda yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eğitim yardımcı destekleri
 • Şartlı eğitim yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Öğrenci Yardım Paralarında Hangi Belgeler İstenir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği’nin verdiği burslar için istediği belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi
 • Aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunu belgeleyen evrak
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair kaymakamlıktan alınmış belge
 • Alınmak istenen yardıma ihtiyaç duyulduğunu belgeler nitelikte kaymakamlık belgesi

KYK Öğrenci Yardım Parasına Nereden Başvuru Yapılır?

KYK öğrenci burslarına başvuru yapma yolu KYK resmi internet sitesidir. İnternet sitesi üzerinden doldurulan form ile kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Form, sadece belirli dönemlerde doldurulur. Bu nedenle resmi web sitesinden başvuru tarihlerinin öğrenilmesi gerekmektedir. formda hatalı doldurma ya da yanlış beyan verme durumunda kişilere verilen bursun tekrar tahsili istenecektir.

KYK Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

KYK öğrenci bursuna başvuru yapma yöntemi internet sitesidir. İlk olarak açılan formun duyurusu takip edilir. Duyurunun yapılmasının ardından öğrencilerin bu formu doldurması istenir. Doldurulan form, gönderilecek ve değerlendirme beklenecektir. Burada kişiye kredi de burs da çıkabilir. Öğrenim bursu geri ödenmezken, kredinin geri ödenmesi sağlanır. Formun doldurulmasından sonra öğrenciye gönderilen onay formu imzalanırsa, öğrenci kendisine çıkan burs ya da krediyi alır.

Vakıf ve Dernek Burslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Vakıf ve dernek burslarına başvuru yapmak için kişilerin, başvurmak istedikleri vakıf veya derneğin resmi web sitesine başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Düzenli aralıklarla yapılan duyurularda kişilere verilecek burs, öğrencinin ihtiyacını karşılayacak şekilde ayarlanır. Ancak öğrencinin başarılı olması şartı aranmaktadır. Vakıf burslarında geri ödeme alınmaz.

Başarılı Öğrencilere Okul Tarafından Burs Verilir Mi?

Başarılı öğrenciler için okul tarafından burs verilmektedir. Müdür ve müdür yardımcılarının eliyle verilen burs, döner sermayeden çocuk okutulması şeklinde işler. Okulun döner sermayesinden her okul, en az 2 öğrencisine burs vermekle yükümlüdür. Verilecek burs, miktar açısından diğer burslardan az olabilir. Bursun miktarı 300 TL’de kalabilir. Ancak okullar, bu bursları sadece başarılı öğrencilerine verir ve öğrencinin başarı puanının düşmesi durumunda burs da kesilir.

Ticari Kuruluş ve Holdingler Başarılı Öğrencilere Burs Verir Mi?

Holdinglerin verdiği burslar, genellikle stajyer öğrencilere verilen burslardan oluşmaktadır. Firmanın stajyerine verdiği burs, geri ödemeli de olabilmektedir. Bunun yanında öğrencinin başarısını devam ettirmesi ve mezuniyet sonrasında burs veren işletme ile çalışmaya devam etmesi istenir. Staj durumunda öğrenciye verilecek bu burs, başarının düşmesi durumunda kesilir. Bursun miktarı ticari kuruluşa göre değişiklik gösterir.

Ticari Kuruluşların Verdiği Burslara Nasıl Başvuru Yapılır?

Ticari kuruluşların verdiği burslara başvuru yapmak için kişilerin çoğunlukla herhangi bir işlem yapması gerekmez. Ticari kuruluşlar, öğrenci yardım paralarını bazı durumlarda sayfalarında duyurmakta, bazı durumlarda sadece kendi stajyerlerine vermektedir. Ayrıca yardım parası verilecek bölümler, çoğunlukla mühendislik bölümleridir.

Asker Ailelerine (Eşlerine) Para Yardımı Şartları

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 213 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  Ya ben 8 inci ayda bas vuru yaptim 9 uncu ayda eve bakmaya geldiler onaylandi 11 ci ayda aldim ama bidaha yok neden olabilir acaba cok merak ediyorum ben esimden ayriyim 2 cocuk okutuyorum oglum kalp hastasi yomiye isine gidiyorum 50 tl ye ev gecindirmeye calisiyorum zor sartlarda ama yardimda alamiyorum 2 aydir ilk defa almistim neden yatmiyo acaba bi bilginiz varsa soylermisiniz acaba

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aldığınız yardım ödeneği tek seferlik olabilir.

 2. Hakan dedi ki:

  Sed yardımı 9 da e devlete yattı halen hesapta yok bunun nedeni nedir bi yardimci olun

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Hesaplara aktarılma işleminde yaşanan yoğunluk nedeni ile gecikmeler yaşanabilmektedir.

 3. Erhan dedi ki:

  İstanbul gungoren den yaziyorum sed yardimi ocak ayinin 9 unda edevlet ten tanimlanmiş ayin 13 unde yataar dediler bugun ayin 15 inde aradim bi sorun oldu ayin 20 den sonra yatar diyorlar bu nasil bi iş bi yardimci olun

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sistem üzerinde yoğunluklar yaşandığı için bazen sorun teşkil edebilmektedir.

 4. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, madem herkesin yattı,benim neden daha yatmadı ,ayrıca e devlette gözüküyor hesapda yok

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aktarım işlemi devam ediyor. hesabınızı kontrol ediniz.

 5. İlkay dedi ki:

  Sed yardımı ne zaman hesaba yatar ist

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Sed ödemeleri hesaplara aktarılmaya başlanmıştır.

 6. Hakan dedi ki:

  E devletten gözüküyor bugün mu yarın mi hesaba düşecek para

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım ödemeleri hesaplara aktarılmıştır.

 7. Hakan dedi ki:

  Sed yardımı hesaba ne zman düşecek

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   En kısa sürede hesaba gönderimi sağlanacaktır.

 8. Mehmet dedi ki:

  Merhaba e devlette baktığımızda, ödeme tarihi ne yazıyorsa,o Ogün hemen veriliyor mu, yoksa belli bir günü varmı, teşekkürler şimdiden me

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öncelik olarak sistem üzerinde ödeme gününden önce hesaba düşmektedir. Bu işlemin ardından en fazla birkaç gün içerisinde yardım ödemeniz hesabınıza aktarılmış olur. Ay içerisinde belirli bir gün mevcut fakat yaşanan sistem sorunları ve yoğunluklar nedeni ile geçte olsa ay içerisinde ödemeniz yapılmaktadır.