Maaş Yardımı

2020 Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 Öğrenci yardım parası almak için, öğrencilerin ve öğrenci ailelerinin bu paraya ihtiyacı olduğunu beyan etmeleri gerekmektedir. Gerekli şartlar, öğrencinin yardım alacağı kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Özel kuruluşlar 2020 yılında yardımlarını 500 TL limitin üzerinde tutacaktır. Devlete bağlı kurumlardan alınan yardımlarda, öğrenci için ayrılan ödenek kişi başı 820 TL olarak belirlenmiştir. Devlet tarafından öğrencilere 800 TL’ye kadar destek parası verilebilmektedir. Ancak alacağınız miktar, başvuru yapacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Öğrenci Yardım Paralarının Miktarı 2020 Yılında Ne Kadar Olmuştur?

Öğrenci yardım paralarının 2020 yılındaki miktarı, özel kurumlar için en az 500 TL olarak belirlenmiştir. Holdinglerden, özel derneklerden ve işletmelerden alınacak öğrenci burslarında, öğrencilere en az 500 TL verilmektedir. Ancak asgari ücrete gelen zam ve enflasyon oranının açıklanması ışığında, devlet eliyle verilen burslarda daha büyük miktarlar öğrencilere gönderilmektedir. Ayrıca öğrencilere toplu olarak 3.000 TL civarında burs da verilmektedir. Ancak öğrencilerin alacakları bu miktarlar, talepte bulunacakları kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilecek ücretler, 800 TL üzerindedir.

Bunların yanında öğrencinin maddi durumu, hangi eğitim döneminde, kaçıncı sınıfta olduğu da alacağı bursu etkiler. Öğrencinin eğitim seviyesi ne kadar yüksek ise, burs oranı da o kadar yükselecektir. İlkokul öğrencisine verilen burs ile üniversite öğrencisine verilen burs arasında mutlaka fark olacaktır. Ayrıca doktora öğrencilerine kadar tüm lisansüstü eğitimlerine devlet tarafından öğrenci katkısı sağlanmaktadır.

Öğrenci Yardım Parasına Nerelerden Başvuru Yapılır?

Öğrenci yardım parasının başvuru merkezleri, bursunu almak istediğiniz kurumlardır. Bu kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Direkt olarak Kredi Yurtlar Kurumu erişim merkezleri
 • Burs alınmak istenen kuruma ait internet adresleri
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ikamet adresine yakın şubeleri
 • Şirketlerin ve holdinglerin kendi internet siteleri
 • Kaymakamlıklar
 • Vakıf merkezleri

Şirketler ve holdingler, her yıl aynı gün ve saatlerde yayınladıkları formlarla burs verecekleri öğrencileri seçmektedir. Bu başvurularda kişilerin maddi durumu, ailelerinin maddi durumu göz önüne alınmaktadır. Kişinin okumakta olduğu eğitim kademesi de değerlendirilir ve en uygun eğitim verilir. Kişilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alacakları burslarda daha dikkatli olmaları ve daha iyi takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü KYK burs başvuruları her yıl farklı aylarda başlatılmaktadır ve süresi dolan burslarda herhangi bir uzatmada bulunulmaz.

Öğrenci Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileridir?

Öğrenciler için yardım veren kurum ve kuruluşlar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi Yurtlar Kurumu
 • SED denen sosyal yardım fonu
 • Başarılı öğrencilere verilen okul destekleri fonu
 • Vakıf ve derneklerin kendi bursları
 • Özel ve kişisel burslar
 • Ticari burslar
 • Yatırım amaçlı burslar
 • İş adamlarının verdikleri burslar

Yatırım amaçlı burslar, kişilerin öğrencinin performansını beğenmesi durumunda öğrenciye teklif götürmesi ile verilmektedir. Performansı beğenilen öğrenci, işveren tarafından mezun olduktan sonra işe alınmak üzere bir nevi rezerve edilir. Bunun için de öğrenciye belli bir miktar burs verilir.

Belediye Bursları

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı

SED Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

SED öğrenci yardım parasına başvuru yapmak için öğrencilerin izlemeleri gereken yol, ilk olarak Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapmaktır. Bakanlığın ikametgaha en yakın merkezinden alınacak form doldurulur ve öğrenci, 6 aylık izleme sürecine alınır. Sonrasında çocuğun kurum psikologları ile görüşme yapması sağlanmalıdır. Derslerde başarısız olunması durumunda burs kesilir. Karşılıksız olarak verilen bu burs, herhangi bir teminat da gerektirmez.

SED Öğrenci Yardım Parasında Hangi Belgeler İstenir?

SED yardımına başvururken istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • C. kimlik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık kurulu raporu
 • Kişinin aldığı sertifikalara ait raporlar
 • Özel durumların beyanı ile ilgili belgeler (şehit çocuğu olma gibi özel durumları belgeleyen evraklar)

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin Öğrenci Yardım Parası Hangi Alanlarda Verilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin öğrencilere yardım verme alanları şu şekildedir:

 • Nakit yardımları
 • Gıda yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Eğitim yardımcı destekleri
 • Şartlı eğitim yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Öğrenci Yardım Paralarında Hangi Belgeler İstenir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği’nin verdiği burslar için istediği belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi
 • Aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunu belgeleyen evrak
 • Son okul karnesi
 • Eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna dair kaymakamlıktan alınmış belge
 • Alınmak istenen yardıma ihtiyaç duyulduğunu belgeler nitelikte kaymakamlık belgesi

KYK Öğrenci Yardım Parasına Nereden Başvuru Yapılır?

KYK öğrenci burslarına başvuru yapma yolu KYK resmi internet sitesidir. İnternet sitesi üzerinden doldurulan form ile kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Form, sadece belirli dönemlerde doldurulur. Bu nedenle resmi web sitesinden başvuru tarihlerinin öğrenilmesi gerekmektedir. formda hatalı doldurma ya da yanlış beyan verme durumunda kişilere verilen bursun tekrar tahsili istenecektir.

KYK Öğrenci Yardım Parasına Nasıl Başvuru Yapılır?

KYK öğrenci bursuna başvuru yapma yöntemi internet sitesidir. İlk olarak açılan formun duyurusu takip edilir. Duyurunun yapılmasının ardından öğrencilerin bu formu doldurması istenir. Doldurulan form, gönderilecek ve değerlendirme beklenecektir. Burada kişiye kredi de burs da çıkabilir. Öğrenim bursu geri ödenmezken, kredinin geri ödenmesi sağlanır. Formun doldurulmasından sonra öğrenciye gönderilen onay formu imzalanırsa, öğrenci kendisine çıkan burs ya da krediyi alır.

Vakıf ve Dernek Burslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Vakıf ve dernek burslarına başvuru yapmak için kişilerin, başvurmak istedikleri vakıf veya derneğin resmi web sitesine başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Düzenli aralıklarla yapılan duyurularda kişilere verilecek burs, öğrencinin ihtiyacını karşılayacak şekilde ayarlanır. Ancak öğrencinin başarılı olması şartı aranmaktadır. Vakıf burslarında geri ödeme alınmaz.

Başarılı Öğrencilere Okul Tarafından Burs Verilir Mi?

Başarılı öğrenciler için okul tarafından burs verilmektedir. Müdür ve müdür yardımcılarının eliyle verilen burs, döner sermayeden çocuk okutulması şeklinde işler. Okulun döner sermayesinden her okul, en az 2 öğrencisine burs vermekle yükümlüdür. Verilecek burs, miktar açısından diğer burslardan az olabilir. Bursun miktarı 300 TL’de kalabilir. Ancak okullar, bu bursları sadece başarılı öğrencilerine verir ve öğrencinin başarı puanının düşmesi durumunda burs da kesilir.

Ticari Kuruluş ve Holdingler Başarılı Öğrencilere Burs Verir Mi?

Holdinglerin verdiği burslar, genellikle stajyer öğrencilere verilen burslardan oluşmaktadır. Firmanın stajyerine verdiği burs, geri ödemeli de olabilmektedir. Bunun yanında öğrencinin başarısını devam ettirmesi ve mezuniyet sonrasında burs veren işletme ile çalışmaya devam etmesi istenir. Staj durumunda öğrenciye verilecek bu burs, başarının düşmesi durumunda kesilir. Bursun miktarı ticari kuruluşa göre değişiklik gösterir.

Ticari Kuruluşların Verdiği Burslara Nasıl Başvuru Yapılır?

Ticari kuruluşların verdiği burslara başvuru yapmak için kişilerin çoğunlukla herhangi bir işlem yapması gerekmez. Ticari kuruluşlar, öğrenci yardım paralarını bazı durumlarda sayfalarında duyurmakta, bazı durumlarda sadece kendi stajyerlerine vermektedir. Ayrıca yardım parası verilecek bölümler, çoğunlukla mühendislik bölümleridir.

Asker Ailelerine (Eşlerine) Para Yardımı Şartları

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Yetim Maaşı Başvuru ve Şartları Nelerdir?

İlgili Makaleler

228 Yorum

  1. Merhaba
   Hafta içerisinde SED ödemeniz yapılacak 9 Ağustos tarihinde hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

 1. mrblar kardesim bu yil üniversiteye baslicak biride lise 2 olacak bu sed yardimi sadece çalışan ogrencilere mi veriliyor

  1. Merhaba
   Aşağıdaki şartlardan bir tanesini taşımanız SED yardımı başvurusu için yeterlidir.
   Sosyal Hizmetler kuruluşunda bulunan çocukların ailesine maddi verildiğinde, ailesinin yanına dönebileceği bir durum oluşursa bu çocuklar SED yardımı verilmektedir.
   Korunmaya muhtaç olabilecek potansiyeli olan çocuklarda, ailelerine maddi destek verildiğinde ailelerinin yanında kalabilecek durum oluşuyorsa SED yardımı verilmektedir.
   Hayati tehlikesi bulunan bir ameliyat geçirecek olan ailelerin çocukları için SED yardımı verilmektedir.
   Olağanüstü bir durum, doğal bir felaket sebebiyle ya da ailesinin durumunu karşılayamayacak pozisyonda olan ailelerin çocuklarına SED yardımı verilmektedir.
   Vefat eden ailelerin çocuklarına SED yardımı verilmektedir.
   Koruyucu ailenin yanında ikamet eden çocuklar için SED yardımı verilmektedir.
   Ailesi herhangi bir işte SGK kapsamında çalışmayan çocuklar için SED yardımı verilmektedir.

 2. Ben ön lisans öğrencisiyim. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. Bende başvuru yapa bilir miyim?

  1. Merhaba
   Ailesi herhangi bir işte SGK kapsamında çalışmayan çocuklar için SED yardımı verilmektedir.

  1. Merhaba
   SED ödemeleri Ziraat Bankası ya da PTT şubelerinden yapılmaktadır. Kontrollerinizi e – Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

 3. Hayırlı akşamlar bende ocak ayından beri sed yardımı alıyorum. Her ayın 1 inde e devlete düşer 13 unde de hesaba geçerdi. Bugün ayın 7 si ama hala e delete düşmedi . Sistemik sorun diyor. Acaba temmuz ayı zammından dolayı mi gec yatacak? Çünkü ocak ayında da zamdan dolayı 9 unda yatmıştı. Simdi de mi aynısı oldu acaba ? Çünkü sistemik sorun yazıyor e devlette. Kesilmis olsa kayıt bulunamadı yazardı değil mi?

  1. Merhaba
   Sistemler üzerindeki teknik arızalar nedeni ile gecikmeler yaşanabilmektedir.

 4. merhaba ben 3 aydırögrenci sed yardımi alıyorum ayın 1 inde e devlette yattıgı gözüküyordu ama bugün baktım kayıt bulunamadı diyo kesildimi acaba?? ailemle kalıyorum ayrıyım oglum yanımda suan rahatsızlıgımdan dolayı calısmam mümkün degil

  1. Merhaba
   Ailenin ilk görüşme sırasında verdiği bilgiler ile kontroller sırasındaki durumun çelişmesi, dosya başlangıcında belirtilen ikamet adresinden taşınması ve bilgi vermemesi, sosyal ekonomik düzeyinin gelişme göstermesi veya çocukların okula devam etmemesi durumunda yardımda kesinti yaşanır.

 5. Merhaba ben oclak ayindla tek seferlik yardim aldim esim trafik kazasi gecirdi salik durumu iyi olmadigi icin is bulamiyor 4 çocuğum var biri lise 2 ye gecti biri lise 1e lgseden 443 puan aldi ama kazandığı okul uzak yolunu karsiliyamiyoruz lutfen sadece cocuklarimi okutabilmem icin yardim edin

  1. Merhaba
   Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı olduğunuz Kaymakamlığa başvuru sağlayabilirsiniz.

 6. Merhaba iyi geceler benim iki oğlum var biri 6 ya geçti biri 7 ye ben sadece 7 ye geçen oğlum için sed yardımi almaya başladım merak ettiğim konu sadece ailedeki çocukların sadece birine mi bağlanıyor bu yardım

  1. Merhaba
   Diğer çocuğunuz içinde başvuru yapabilirsiniz. İhtiyaç görülürse iki çocuğunuza birden sed yardımı bağlanır.

 7. Merhaba benim iki oğlum var biri 5 diğeri 8 yaşında (%55 engelli ) yeşil kartliyiz engelli maaşı alıyoruz öğrenci desteği ne başvura bilirmiyim

 8. Merhaba tokat almusta üniversite öğrencisiyim 2 kardeşiz memleketim ve ailemden uzaktayım maddi durumumuz iyi değil başvurmak isitiyorum fakat tarih geçtimi

  1. Merhaba, tek seferlik yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edebilirsiniz.

 9. sed yardımları istanbul icin kacında yatıyo e devlette gözuküyor ama hesapta yok nasıl alıcam bu yardımı bilgi verirmisiniz?

  1. Merhaba, genelde ödeme talimatları komisyon toplantısından 20-25 gün sonra veriliyor. Yani yardımların onaylanmasından 20-25 gün sonra ödenmeye başlıyor.

 10. Benim iki kızım okula gidiyor örenci parası yattığını sonradan örendik ama belli bir miktarı geri çekilmiş alabilirmiyiz geri

  1. Merhaba, bir dilekçe ile geri alma talebinde bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba, Kaymakamlıktan alınan yardım tek seferlik olup dönem başlarında verilmektedir.

 11. Merhaba öğrenci yardımı için kaymakamlığa başvurdum ama kaydım gözükmüyor bunun için ne yapmalıyım

  1. Merhaba, başvuru yapılabiliyor fakat komisyonlar tarafından uygun bulunmuyor

 12. Benim eşim cezaevinde 3 çocugçocuğum var biri orta okula biri ilk okula biri de ana sınıfına gidiyo ben çocuk yardım parası aliyodum kayinvalidem ve kayinpederim benim ikametime geldiler kayinvalidem eşinden dolayı bakım maaşına bağlandı malulen emekliler benim yardım param kesildi bildiğim kadarıyla hanede yaşayan kişi başı 900 gibi bir rakam düşerse bu yardimin kesileceğini zannediyodum suan evde 7 kişiyiz ve onların aldıkları yetmiyo çocukların 3 de okula gittiği için çok masrflari oluyo bana sosyal yardımlaşması dilekçe imzalattirdilar yardimimin kesilmesi icin ben şimdi ne yapabilirim tekrardan başvuru yapsam alabilirmiyim

  1. Merhaba, yardım almaya devam etmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına tekrar müracaat edebilirsiniz.

 13. Merhaba ben 60 yasindayim babamdan yetim ayligi aliorum 430 lira esim vefat etti bakanim yok acaba bu yardima basvurma durumum varmi hic bi yerden yardim almiorum

  1. Merhaba, babanızdan yetim aylığı alırken başka yardım alma durumunuz olmaz

 14. Merhaba ben 60 yaşındayım ölen babamdan yetim ayligi alıyorum bide eşim vefat etti bakanım yok tek gelir bu zaten astım rahatsızlığın var aldım aylık yeterli gelmiyo başvurma durumum varmi hicbi yardim almıyorum biyerden

  1. Merhaba, yetim aylığı alırken başka yardımlar verilmiyor. Siz yine de başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 15. Bn sed yardimi aliodum bu ocak ayında bitti şimdi ben bu yardıma güvenip kömür aldım çünkü kömür verilmiyor die bari su mart nisana kadar verselerdi iyi olurdu kış gününde ortada kaldık bebekte var okuyan çocuk gitmiyor devam siz kaldı ilgili biri yol gösterirse iyi olur

 16. Selamün aleyküm
  Merhabalar babam engelli olarak vergi indirimiyle emekli oldu 962 TL maaş almakta ve ben üniversite öğrencisiyim ve bu maaşla evin ve eğitim hayatimi endame ettiremiyorum sorum şudur babam engelli olduğundan dolayı veya üniversitesi de okuyan evladına parasal yardımda buluna bilinir mi ? Cevaplarsaniz çok sevinirim

  1. Merhaba
   Öğrenci yardım parası almak; kreş, anaokulu, ilköğretim, ortaokul, lise ya da üniversite fark etmeden ihtiyacı olan öğrenciler için mümkün olmaktadır.

 17. Ben evli iki çocuk annesiyim.büyük kızım okuyor.ben üniversite öğrencisiyim.hiçbir gelirimiz yok.sağlık güvencemiz yok.acaba ben bu yardımdan faydalanabilir miyim

  1. Merhaba, öğrenci yardımı içinde başvuru yapabilirsiniz muhtaçlık aylığı içinde

 18. Ben üniversite öğrencisiyim ailemin maddi durumu iyi olmadığı için çok zorlanıyorum kyk bursu çıkmadı benim bursa çok ihtiyacım var bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 19. Benim iki kızım var kaymakamliga basvuru yaptim 2 ayda 40 tl yatiyor çocuk basina boyle bi yardim yok diyorlar azarlayip sürdürüyorlar Allah icin yardim edin esim yetistiremiyor aylıklı isi yok SSK yok mal yok ama her yerden olumsuz cvp aliyorum

  1. Merhaba, başvurunuzu muhtarlık aracılığıyla yaparsanız yüksek iihtimalle olunlu sonuç alırsınız.

 20. Merhabalar eşim 16 yıl önce vefat etti. Kızım lise son sınıfta okuyor ve 5 gün sonra 18 yaşına girecek. Aylık 700 tl gibi bir miktar para alıyoruz. Vakıf 18 yaşını doldurduğu için artık bu maaşı alamayacağını söyledi. Bu bilgi doğru mu? Çalışmıyorum ve iş imkanı da bulunmuyor bu parayla geçinebiliyoruz. Lütfen bilgilendirirseniz mutlu olurum.

  1. Merhaba, Kaymakamlığa müracaat ederek detaylı bilgi alın ve Kaymakamın verdiği bilgiler doğrultusunda hareket edin.

 21. bende yardıma yazıldım olumlu sonuclandı 1 ay aldım ekonomik destek parası bana 1 yıllıgına baglandı dediler fakat her aymı alacagım onu bilmiyorum

  1. Merhaba
   Öğrenci yardım parası başvurusu yapıldığında, gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra SED yardımı verilmeye başlanmaktadır. SED yardımı alan kişiler, en kısa olarak 1 yıl boyunca destek alabilmektedir. Desteğin devam edebilmesi için sürekli olarak denetim ve kontroller yapılmaktadır. 3 ayda bir kez denetimler yapılmakta olup karar için komisyon onayına sunulmaktadır. Komisyon onay verdiğinde SED yardımı devam etmektedir.

 22. Merhabalar,
  3 sınıfa giden ve 1 yaşında 2 çocuğum var. Özel bir şirkette sigortalı olarak çalışmaktayım eşim ev hanımı. E-devlet üzerinden SED başvurusu yaptım ve E-devlet te arama yaptırınca Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi başlığı altında bir yazı geldi. Hak kazanmış mıyım ve nasıl öğrenebilirim teşekkürler.

  1. Merhaba, başvurunuz ifadenize göre kabul edilmiş. Net bilgiyi ilgili kuruma telefon ederek öğrenebilirsiniz.

 23. Merhabalar. Ben üniversite öğrencisiyim kasım ayında sosyal yardımlaşmaya başvuru yaptım ve onaylandı. Alacağım nakit yardım tek seferlik mi yoksa devamlı olacak bir yardım mı?

  1. Merhaba
   Aldığınız yardım maaş şeklinde olmayıp ailenin ekonomik durumuna göre düzenlenmektedir. Ekonomisi düzelen ailenin öğrenci desteği kesilmektedir.

 24. İSGORTALI ÇALIŞTIGIM İŞ BYERİNDEN AYRILDIM ŞU AN BOŞUM HİÇ BİR MALIM GELİŞRİM YOK 2 ÇOCUK OKUTUYORUM NASIL VE NERDEN YARDIM ALABİLİRİM LÜTFEN

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yardım için müracaat edebilir, muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 25. Merhaba benim 3 tane çocuğum biri 2.sınıfa biri de 5. Sınıfa diğeri ise 7.sınıfa gidiyor tek çalışanım eşim oda asgari ücret alıyor evim de kira bende öğrenci parasından yararlanabiliyormuyum acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Yinede şansınızı deneyebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 26. Sigortaliyim ve asgari ücretle çalışıyorum. Evim kira 1ci sınıfa giden bir kız çocuğum var para yardımı alabilirmiyim tyardimci olurmusunuz Teşekkürler….

  1. Merhaba, sigortalılara sosyal yardım verilmiyor. Fakat çocuğunuz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı müracaatı yapın, komisyon onay verirse alabilirsiniz.

  2. Merhaba biri 9 yaşında engelli ve 5 yaşında iki çocuğum var 9 yaşındaki oğlum için engelli maaşı alıyorum öğrenci desteği ne başvura bilirmiyim ?

  3. Merhaba, 9 yaşındaki engelli çocuğunuz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına öğrenci yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

 27. Üniversite okuyorum 1 seferliğe mahsus öğrenci yardım parasına başvurdum eve gelip inceledeliler ama bir sonuç hala çıkmadı

  1. Merhaba, başvuralar ön inceleme yapıldıktan sonra komisyonda görüşülüyor.

 28. merhaba ben ışten ayrılalı 1 sene oldu calışmıyorum sıgortam yok calışmıyorum sosyal yardımlaşmaya basvurdum sadece dıger aıle yardımı altında 200 tl yatmış cocuklarım okuyor 1 ı 1 ıncı sınıfa gıdıyor dıgerı 6 sınıfa gıdıyor eşım cocuk parasına basvurdu oda 2 ay sonra tayar demış nasıl olcak yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba, sosyal yardımlar belirli dönemler üzerinden veriliyor. Gıda yardımı için sosyal kart veriliyor. Ona müracaat ederseniz aylık belirlenen miktarda market alışverişi yapabilirsiniz.

 29. Oğlum 10.sınıf.Eşim şu an işsiz,işsizlik maaşı alıyor ama yetmiyor.Bir de 3 yaşında kızım var.Yardımdan faydalanabilir miyiz?Oğlum devlet bursu alıyor.Ayda 230 bu burs yardıma engel olur mu?

  1. Merhaba, oğlunuzun bursu yardıma engel olmaz fakat eşiniz işsizlik maaşı alırken sosyal yardımlardan faydalanamaz.

  1. Merhaba, yardım sürekli ise kesilir tek seferlik yardım alırsanız tekrar müracaatta yardım onaylanmaz

 30. Ben 3 çocuğa bakıyorum sigorta araba ev felan hicbirsey yok kira 600 tl veriyorum 2 çocuk okutuyorum yardımda yararlanabilirmiyim

  1. Merhaba, çocuklarınızın adına müracaat edebilirsiniz.

 31. Merhaba ben ikinci kez üniversite okuyorum ilk bölümüm sosyal bilgiler öğretmenliği şuan özel eğitim öğretmenliği okuyorum yaşım 29 ve çok zor bir durumdayım 3.sınıf öğrencisiyim ama hiç bir kurum bana burs ya da kredi vermiyor kiralik bulunduğum evin su abonesi benim üzerimde acaba bununla ilgili bi sıkıntı varmi böyle giderse okulu bırakmak zorunda kalacağım…

  1. Merhaba, su abonesiyle burs ve yardımların bir bağlantısı yoktur. Kaymakamlık Makamına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 32. Merhaba aydın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına eğitim yardımı için gittim arkadaşımın tavsiyesi üzerine .Babam zihinsel engelli sadece 1700 maaşı var evimiz kocaelide ben aydında okuyorum Bana bu yardımı bahseten arkadaşım geçen sene kyk da kaldığı ayrıca bu yıl eve çıktığı halde dilekçesi alınıp burs veriliyor .Ben eğitim yardımı istediğim de bana ne bir dilekçe verildi ne de başka bir açıklama .Denilen öyle bir uygula yok oldu.müdür ile görüştüğümde kendi ikametine göre al dedi lakin bu 2 yıl bursu alan arkadaşımın ikameti sakaryada .. evimiz kira fakirlik belgemiz var babam engelli annem işsiz kardeşim okuyor

  1. Merhaba, bir dilekçe ile talebinizi Kaymakamlık Makamına iletebilirsiniz. Gerekli yönlendirme Kaymakamlık / Valilik Makamı tarafından yapılır..

 33. Merhaba benim 3 çocuğum var 1 lise 1 diğeri 5 sınıf küçükte 6 aylık özefagus atrezisi ameliyatı oldu köyde yaşıyoruz çalışıyorum çocuklarımı okutmaya gücüm yok sed yardımından yararlana bilirmiyiz yeşil kartlıyiz teşekkür ederim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek talepte bulunabilirsiniz.

 34. slm benim kızım yeni başladı okula ama okul şişli teşvikiye de okuyor ben kapıcılık yapiyom 1.725 maaş var ama okul masrafı çok altından kalkamiyom çok masrafı var okulunda çocuğunda yardım ala bilirmiyim

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına bir dilekçe yazarak durumunuzu anlatın ve eğitim yardımı talebinde bulunun.

  1. Merhaba, emeklilik maaşı alırken sosyal yardım alma şansınız biraz zor.

 35. ben esimden ayriyim cocuklarimin velayeti bende kizim 5.sinifa oglumda 3.sinifa gecti asgari ucretli ve sigortali calisiyorum ama yetmiyo cocuklarima egitim yardimi alabilirmiyim

  1. Merhaba, sigortası olanlara sosyal yardım yapılmıyor. Kaymakamlık Makamına müracaat ederek eğitim yardımı talebinde bulunursanız dikkate alınabilir.

 36. Iyi gunler ben cedasta calisiyorum maasim 2500 tl evimiz aile ferdlerine ait 2 cocugum var biri lise 3digeri ilkokul 3 e gotmekte adima arac var ogrenci yardim parasi alma sansimiz nedir alabilirmiyiz tsk

 37. İki saatten fazladır internet te araştırıyorum üc cocuğum var 2 kız bir erkek 1ri ilk öğretim 1 ri lise 1 ri de bu sene ünüversite yi Kazandı araştırdık kazandığı yerde kyk yurdu yok kalacak yer sadece apartlar var onlarda pahalı
  Askeri ücretle calışıyorum iki arada bi derede kaldım
  Cocuklarıma nasıl yardımcı olabilirim

  1. Merhaba ilköğretim ve ortaöğretimdeki çocuklarınız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için müracaatta bulunun. Üniversiteyi kazanan çocuğunuz için kredi ve burs başvurunda bulunun. Krediler geri ödemeli olup üniversiteyi bitirip çalışmaya başladığında taksit şeklinde geri öder. Diğeri ise burstur ve karşılıksız olduğu için geri ödenmez. İkisi de devlet tarafından öğrencileri desteklemek verilmektedir. İkisine de müracaat edin, birisi mutlaka çıkar.

 38. Merhaba, ben kyk dan karşılıksız burs alıyorum ama ister istemez yetişmiyor. Yurt ücreti, kitap ücretleri derken bütçe yetmiyor yani. Ben sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından para yardımı alabilirmiyim

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına öğrenci yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 39. Benim babam kor annem ev hanimi ozulru ve bakici maasi ailyorlarkar ama ev kira ve 4 kisyiz ben lisede okucam yol parasi falan ben faydalana bilirmiyim

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek öğrenci yardımı alabilirsiniz.

 40. Merhaba ben üniversite okuyorum babam sigortasız işte çalışıyor tarla bahçe işlerinde yesilkartliyiz annem çalışmıyor 3 kardeşiz 3 umuzde okuyoruz yardım alabilir miyiz ?

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edin öğrenci yardımı alabilirsiniz

  2. Benim kızım liseyi bitirdi üniversite için hazırlık okuyor anne baba ayrı sosyal hizmetlerden alıyoruz fakat iki Ay sonra bitiyor 18 girdiği için dersaneye yazdirdm evim kira ihtiyaçı nikarsiliyamiyrum nerelerden yardim alabiliriz kızımın okuması için lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirm

  3. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı için müracaat edebilirsiniz

 41. Benim eşim sigortalı çalışıyor .asgari ücret aliyor .ben çalışmıyorum. çoçuklarıma yardım alabilirmiyim

 42. Okul yardımı istiyorum kızım orta okulla başlıyacak aydat ve birçok aralarda eksik aldiriyorlaldiriyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı