Bilgi Arşivi

2019 Öksüz Yetim Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Öksüz yetim yardımı almak, ülkemizde sosyal bir devlet olma gerekliliği kapsamında devlet aracılığıyla birçok kuruluş tarafından verilen desteklerle mümkün olmaktadır. Başta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları olmak üzere öksüz ve yetim çocuklar için birçok kurum tarafından yardım ve destekler yapılmaktadır. Yetimlere yardım eden vakıflar ve kurumlar, çocukların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına hem eğitim hem de yaşam standartları açısından iyileşme için nakdi yardımlar olarak düzenli şekilde yapılmaktadır.

SYDV Öksüz Yetim Yardımı Nedir?

Yetim ve öksüzlere verilen yardımlar arasında hem eğitim hem de maddi destek veren SYDV, öksüz ve yetim çocuklar için düzenli nakdi yardımlar için projeler yürütmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında yardımların dağıtımını yapan SYDV, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında annesi ya da babası vefat etmiş olan çocuklar için nakdi yardımlar yapılmaktadır.

SYDV Öksüz Yetim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öksüz yetim maaşı başvuru işlemleri;

 • Anne vefat etmiş ise baba tarafından,
 • Baba vefat etmiş ise anne tarafından,
 • Her ikisi de vefat etmiş ise çocuğa yasal olarak bakmakla yükümlü olan kişi tarafından yapılabilmektedir.

Başvuru için ikamet edilen yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilmelidir. Başvuru için nüfus cüzdanının yanında olması yeterlidir. Başvuru sırasında verilmesi gereken başka bir evrak bulunmamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili incelemeler ve araştırmalar yapılarak, ailenin durumu değerlendirilmektedir. İhtiyaç sahibi oldukları tespit edildiğinde düzenli nakdi yardımlar yapılmaya başlanmaktadır.

SYDV Öksüz Yetim Yardımı Şartları Nelerdir?

Bu yardıma başvuru yapılarak faydalanılabilmesi için çocuğun 18 yaşından küçük olması ve anne ya da babasının vefat etmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çocuğun yaşadığı hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir. Öksüz yetim yardımı için ödenen düzenli nakdi yardım 100 TL’dir ve iki ayda bir olacak şekilde ödenmektedir.

SYDV Öksüz Yetim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Öksüz ve yetim çocuklar için verilen düzenli nakdi yardımlar bazı durumların oluşması sonucunda kesilebilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Öksüz yetim yardımı alan çocuğun 18 yaşını doldurması durumunda düzenli nakdi yardım kesilmektedir.
 • Hane içerinde oluşan gelir değişikliklerinde durumun iyileştiği tespit edilirse bu yardım kesilmektedir.
 • Öksüz yetim yardımı alan çocuğun evlenmesi sonucunda bu yardım kesilmektedir.
 • Bildirilmeden değişen ikametgâh adreslerinin tespitinde düzenli nakdi yardım ödemeleri kesilmektedir.
 • Hanede çocukla birlikte yaşayan herhangi birinin sosyal güvenceli olarak işe girmesi durumunda düzenli nakdi yardım ödemesi kesilmektedir.
 • Çocuğun farklı kurumlardan yardım aldığının ya da koruma altına alındığının tespit edilmesi durumunda yardım kesilmektedir.
 • Öksüz yetim yardımı alan çocuğun sigortalı olarak işe girdiğinin tespiti durumunda düzenli nakdi yardımlar kesilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Öksüz Yetim Yardımı

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla resmî gazetede yayınlanan Vakıflar yönetmeliği kapsamında muhtaç aylığı verilmektedir. Yetim ve öksüzlere yardım eden kuruluşlar arasında yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar için muhtaç aylığı vermektedir. Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile %40 üzerinde engelli olan muhtaç vatandaşlara verilen bu aylık, 2019 yılında 817,67 TL olarak her ay düzenli şekilde ödenmektedir.

Öksüz Yetim Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öksüz yetim yardımı sorgulama için E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından aldığınız tüm sosyal yardımların sorgulamasını E-Devlet sistemine giriş yaparak yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Adrese giriş yapıldığında açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Tıklama işleminden sonra açılacak olan kimlik doğrulama sayfasında kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır. Kimlik doğrulama işlemi için E-Devlet şifresi ya da diğer alternatif doğrulama yöntemleri kullanılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama işlemi sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.
 • Sorgulama sonucunda almaya hak kazandığınız sosyal yardımlar ile ilgili tüm detayları inceleyebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulamanın yanı sıra telefon aracılığıyla da sorgulama yapılabilmektedir. Bu sorgulama için Alo 144 aranmalıdır. Alo 144 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı hizmet veren bir danışma hattıdır. Bu hat aranarak yardımlar ile ilgili detaylı bilgi alınabilir ve sorgulama işlemleri yapılabilir.

SYDV Şartlı Eğitim Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Öksüz ve yetim öğrencilere devlet yardımı kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından eğitim yardımları verilmektedir. Şartlı eğitim yardımından çocuklarını maddi imkansızlıklarla okula gönderemeyen aileler faydalanabilmektedir. Bu eğitim yardımından faydalanılabilmesi için en önemli şart çocuğun hanesinde kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin 3’te ikisinden az olmasıdır. Annesi vefat eden çocukların babası, babası vefat eden çocukların annesi ya da her ikisi de vefat etmiş ise çocuğun vasisi bu yardım için başvuruda bulunabilmektedir. Muhtaç olan çocuklara ve öküz yetimlere eğitim yardımı şu şekilde verilmektedir;

 • İlköğretimde eğitimine devam eden erkek öğrencileri için aylık 35 TL düzenli nakdi yardım yapılmaktadır.
 • İlköğretimde eğitimine devam eden kız öğrenciler için aylık 40 TL düzenli nakdi yardım yapılmaktadır.
 • Ortaöğretimde eğitimine devam eden erkek öğrenciler için aylık 50 TL düzenli nakdi yardım yapılmaktadır.
 • İlköğretimde eğitimine devam eden kız öğrenciler için aylık 60 TL düzenli nakdi yardım yapılmaktadır.

Bu düzenli nakdi yardım ödemesi 2 ayda bir olacak şekilde toplu olarak ödenmektedir. Bu yardım için ödemeler eğitim döneminin devam ettiği 9 ay için yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Öksüz Yetim Yardımı Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Annesi ya da babası vefat etmiş olan ve muhtaç olan çocuklar faydalanabilmektedir.
 • Çocuğun herhangi bir sosyal güvencesi olmamalıdır.
 • Herhangi bir geliri ya da aylığının bulunmaması gerekmektedir.
 • Kanun kapsamında ya da mahkeme kararı ile bakım altına alınmış olmamalıdır.
 • Gelir getirici bir taşınır ya da taşınmaz malının bulunmaması gerekmektedir. Taşınır ya da taşınmaz mal varlığı bulunduğunda bunlardan elde edilen gelirin aylık ortalamasının muhtaç aylığı miktarını geçmemesi gerekmektedir.

Başvuru ikamet edilen bölgede bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen yapılabilmektedir. Başvuru sırasında başvuru formunun doldurulup imzalanması gerekmektedir.

Yetim Çocukları Koruyan Ve Yardım Eden Vakıflar

Yetim olan çocukları korumak ve hayata tutunmalarını sağlamak amacıyla birçok vakıf farklı yardımlarda bulunmaktadır. Bu vakıflardan bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
 • Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (TKMCV)
 • Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği
 • Geleceğimizin Çocukları Vakfı
 • Kimsesiz ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Bu vakıflar çocukların kendisine güzel bir gelecek oluşturabilmesi ve yoksulluğa düşmemesi için faaliyetler göstermektedirler. Risk altında olan ve korunmaya muhtaç çocuklara sahip çıkılarak topluma kazandırılmaları sağlanmaktadır. Yetim çocukları korumayı ve onlara yardım etmeyi amaç edinmiş olan bu vakıflar, oldukça güzel projelerle yetim çocuklara sahip çıkmaktadır.

Dul Maaşı (Aylığı) Sorgulama

İşsizlik Maaşı Hangi Durumda Alınır? Nasıl Başvurulur?

Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

51 Yorum

 1. Merhaba iyi günler dilerim efendim.Benim babam sarı hastasıydı 2014 yılında vefat etti.Annem de evlendi biz 4 kardeşiz en büyük benim yaşlarımız 22/20/15/13/ (büyük ten küçüğe doğru ) ben ve bi küçüğüm hiç destek almadık şu ana kadar kalacak yerimiz de yok çalıştığımız iş yerinde kalıyorsunuz sadece diğer iki kardesimde annemin yanında onlarda sadece 60 sar lira destek alıyor son iki senedir bize bir yardım etme şansınız varmı yada bize kim yardım edebilir bizi bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz..

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 2. Merhaba esim vefat etti emekli maasi bagladilar suan 900 tl civarı yeni okula baslayacak kızım ve yeni dogmus bebegim var maasimin haricinde herhangi bir yardim alabiliyor muyum?

  1. Merhaba, dul maaşı alırken başka yardım alamazsınız

 3. Mrhb Benin babam 3 yıl önce vefat etti.Biz bir evde 8 kişi yaşıyoruz 2 kardeşim liseye gidiyor.Annem sadece dul maaşı alıyor, yetinemiyoruz başka nerden yardım alabiliriz.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 4. İyi günler ben babamı vefat eti trafik kazasında. 2012 yılında. Acaba. Bende yardım ala biliyormuyum

  1. Merhaba, sigorta fonundan tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

 5. Merhaba ben Tuncay 2015 ye eşim devlet memuru ilken vefat etti iki cocuğum var ben çalışıyorum acaba eğitim yardımı alabilirmiyim

  1. Merhaba, çocuklarını annesinde yetim aylığı alabilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edebilirsiniz.

 6. Vefat eden Babanın sigortalı olması şart mı çocuklara maaş verilebilmesi için
  Şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Merhaba, vefat eden babanın sigortasının olmaması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından aylık 100TL gibi yardım verilmektedir

 7. Benim eşim vefat etti ben 40 yasında bir baba yım 2 tane çocuğum var lise ögrencisi kzım 16 oglum 17 yaşında şuan çalışamıyorum ve bazı borçlarım var çocuklarım için bende kadınlar gibi dul maaşı alabilirmiyim devletten her dul kadın maaş alıyor acaba erkekler için de oluyor mu dul maaşı almam için ne yapmam gerekli

  1. Merhaba
   Evet erkeklerde dul maaşı alabiliyor ancak eşinizin SGK’ da ödenmiş primi olması gerekli!

 8. Eşimi kaybettim iki tane bebeğim var biri bir buçuk yaşında diğeri dört aylık eşimden SGK dan dokuzyüz küsür maaş bağlandı bu maaş yeterli gelmiyor her hangi başka bir yardım alabilirmiyim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek bez ve mama yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 9. Iyi aksamlar ben çocuğum bir aylıkken eşimi kaybettim. Oğlum şu an sekiz yaşında ve 6 aylık evliyim cocuguma maaş aliyodum evlendigim için kesildi maaş. Evlendigim kişinin durumu yok onun da 3 çocuğu var onunda eşi vefat etmis. Çocukların 4 de ilkokula gidiyo masrafları karsilayamiyoruz. Yeniden başvuru yapsam maaş alırmıyım ve nereye başvuru yapmam gerekiyo yardim ci olurmusunuz.

  1. Merhaba
   Eski eşiniz üzerinden herhangi bir maaş alamazsınız.

 10. Merhaba esimden ayriliyorum kiz kardesim rahmetli babamin emeklisi uzerinden para aliyordu evlendi ceyiz parasi aldi 19.500 tl gibi bir miktar ben bosandigimda rahmetli babamin maasini alma sansim varmi alirsam benden mi kesecekler bu parayi vefat ettiginde 1200 tl aliyordu ben kac parar alabilirim ayrica okuyan kizim var onun icin egitim destegi alabilirmiyim ne gibi haklarim var

 11. Benim anne babam sigortasız işte vefat etti.üniversite öğrencisiyim burs almıyorum nerden ne şekilde faydalanabilirim

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek nakit yardımı, gıda ve giyim yardımı için başvuru yapabilirsiniz.

 12. Mrb boşandığım eşim vefat etti 6yasında kızım var annem ve ben ilgileniyorum nasıl bir yardım alabiliriz devletten . Bilgileriniz için TSK ederim

  1. Merhaba
   Öksüz yetim maaşı başvuru işlemleri aşağıdaki gibidir.
   Anne vefat etmiş ise baba tarafından,
   Baba vefat etmiş ise anne tarafından,
   Her ikisi de vefat etmiş ise çocuğa yasal olarak bakmakla yükümlü olan kişi tarafından yapılabilmektedir.
   Başvuru için ikamet edilen yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilmelidir. Başvuru için nüfus cüzdanının yanında olması yeterlidir. Başvuru sırasında verilmesi gereken başka bir evrak bulunmamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili incelemeler ve araştırmalar yapılarak, ailenin durumu değerlendirilmektedir. İhtiyaç sahibi oldukları tespit edildiğinde düzenli nakdi yardımlar yapılmaya başlanmaktadır.

 13. 2yasinda kizim var annesi haziran 2018de vefat. Vefat ettigi sirada belediye personeli idi. 2017ocakta dogum yapti. 2017ekim ayinda kanser teshisi kondu ve tedavi sureci basladi. 2017ocak ayindan vefatina kadar (2018haziran) dogum ve hastalik nedeniyle rapor kullandi. Esimin 2009 agustos ayindan sigorta girisi var ancak toplamda 1800gunu gecmiyor prim gunu. Su an herhangi bir yardim maas vb bi destek almiyoruz. Kizima maas ve yardim vb. Bi destek alabilirmiyiz? Bununla ilgili ne yapmaliyiz? Prim eksik gununu dogum borclanmasi vb. Odersek kizima maas baglanir mi? Bilgilendrimenizi rica ederim.

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne giderek destek alabilirsiniz.

 14. Selamın aleyküm ben 22.20.18.16ve 14 yaşlarında kardeşlerim var bizim annemiz vefat etti 2014 te babam çalışamıyor hepsi okuyor ben 22 yaşındayım askerliğimi yaptım ve yetiştiremiyorum hiç bi sosyal desteğimiz YÖK bi kömür verdiler o kadar bizim yararlanabileceğimiz bi şey varmıdır madurum bu durumda ….Allah razı olsun

  1. Merhaba, babanız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına nakit ve gıda yardımı için müracaat edebilir. Ayrıca kardeşleriniz için de eğitim yardımı başvurusu yapabilir.

 15. Merhaba ben 8 yıl önce babamı kaybettim şuan 24 yaşındayım ve evli değilim bundan beş yıl öce sgk ya gittim yetim aylığı almak için ama babamın hiç sigorta günleri çıkmadı maaş alamadım ve hiç bir yardım da almadım.
  Erkek kardeşim var askere gidecek onun için bir yardım varmıdır
  Bunun için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba, bekleyin kısa süre içinde tarafınıza cevap verilir.

 16. Benim eşim vefat etti ben kendi babamdan yetim maaşı aldığım için dul maaşı alamıyorum 1 kızım ve 1 oğlum var oğlumun babası vefat etti sigorta günü eksik olduğu için maaş bağlanmadı fakat çocuğum okula başladı masrafları çoğaldı evim kira ve iki çocukla yetmiyor yetim çocuğuma bir maaş veya yardım alma şansım var mı varsa nereye başvuru yapmayalım

  1. Merhaba, eşiniz için askerlik borçlanması yaparak gün primini tamamlayabilir ve dul maaşı alabilirsiniz.

 17. Merhaba eşim vefat etti 9 yaşında kızım yetim maaşı alıyor bende dul maaşı alıyorum fakat yetmiyor devlet çocuğuma başka yardım verir mi? Acaba

  1. Merhaba, kızınız için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına eğitim yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

 18. Merhaba ben 17 yaşındayım ve benden küçük 3 tane kardesim var normalde 2 aya bi yetim ayligimiz yatiyordu ve son 4 5 aydan beri yatmıyor

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat ederek detaylı bilgi talep edebilir, eğer kesilmişse tekrar öksüz maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

 19. Merhaba ben geçen yıl babamı kaybettim başvuru yapabileceğimiz bir kurum yok mudur? Bir yardım eli

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne öksüz maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 20. Merhabalar ben 8 yaşında annemi kaybettim. Bana bir ara maaş verdiler ve ondan sonra kestiler maaşımi şuan 18 yaşındayım ve hiçbir türlü maaş almıyorum. Ne yapmam gerek yada alabilir miyim

  1. Merhaba, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne öksüz maaşı için tekrar müracaat etmeniz gerekiyor.

 21. Merhabalar ben 19 yaşında üniversite öğrencisiyim. Babam 3 yıl önce vefat etti. Babamdandan kalan maaş var ama yetmiyor anca yol parasına gidiyor başka yardım eden bir kurum var mı?

  1. Merhaba, Vakıflar Genel Müdürlüğüne öksüz ve yetim maaşı için müracaat edebilirsiniz.

 22. Merhaba 2009yılında eşimi kaybettim 10yasında oğlum var her hangı bi maaş almıyorum devletden sadece devletın verdıgı yılda bındefa 250tl okul masrafı o kadar ailemle yaşıyorum gerekçeleri ise babamın emekli olması gercekten böyle bişey olabilir mi bu arada calışıyrm ben bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, sigortalı iseniz yardım alamazsınız. Sigortalı değilseniz Kaymakamlık Makamına durumunuzu anlatan bir dilekçe ile müracaat edip yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca 2 ayda bir 550TL verilen dul aylığına da başvuru yapabilirsiniz.

 23. Mrblar bir arkadaşımın 6 yaşında 1. Sınıfa giden bir oğlu var çocuk babada anne hayatta ama hiç bi şekilde çocukla ilgilenmiyor aramiyor bile baba çalısıyor çocuk yarim gün okulda yarim gün çocuğun bakılması için devlet babaya herhangi bi yardim yapabiliyormu,yada çocuğun yarim gün durabileceği devlete ait bi yer varmı.bilgilendirirseniz cok memnun olurm bayanlara imkan cok ama baba için bi yardim bulamadık,yapılabilen bi yardim varsa bilgilendirirmisinz

  1. Merhaba, kültürel faaliyet yapan kurumlar tarafından açılan kurslara(halk oyunları, tiyatro, müzik vb kurslar) ve spor kurslarına gönderebilirsiniz.

 24. Merhabalar
  Ben 12 ağustosta babamı kaybettim 9 kardeşiz iki erkek 7 kız kardeş,üç kız kardeşim evli.
  Bekar olarak ve 18 yaşından büyük 1 erkek olmak üzere 4 kişiyiz 2 si 18 yaşından küçük kardeşim var.
  Babam emekli idi ve şuan annem onun emeklilik maaşını alıyor bu durumda herhangi bir yardımdan faydalanabilecek miyiz.
  Bu konuda yardımınızı rica ederim.
  İsim soyisim: Zana Koşar
  Tel: 05464804818

  1. Merhaba, Kaymakamlık Makamına bir dilekçe ile durumunuzu anlatıp yardım talebinde bulunabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu