Okul Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Okul yardım parası devlet tarafından yapılan bir çalışma kapsamında çocuğu okuyan ailelere çocukların okul hayatını rahat bir şekilde bitirebilmesi için verilmektedir. Devlet tarafından öğrencilere birçok yardım yapılmakta ve yapılmaya devam etmektedir bu yardımlar maddi durumu kötü ve yetersiz öğrenciler ve veliler için büyük önem arz etmektedir.

Bu yardımlardan bir tanesi de Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımıdır. Bu yardım çocuğun okul düzeyine göre farklılık gösterir. Bununla birlikte her yıl için belirli bir oran belirlenir ve bu orana göre değerlendirme yapılarak bu destek sağlanır. Okul yardım parası, maddi durumu kötü olan ailelere çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmeleri için verilir. Devlet tarafından sağlanan bu destek çocukların eğitim giderlerini sağlayabilmek için, velilere rahat bir nefes aldırabilmek adına önemlidir.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımı Başvuru

SED yardımı için bireyler tarafından Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarının il müdürlüklerine yahut Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüğüne başvurulmalıdır.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı alabilecek kişiler ilgili kurumlar tarafından belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezlerinde okula giden ve yardıma muhtaç öğrencilere yapılan SED yardımı için kişilerin belirli şartlara sahip olması ve gerekli başvuruyu gerekli kurumlara yapmış olması gerekir. T.C. vatandaşı olmak, yardımı alacak kişinin bakıma muhtaç olması, hastalık yahut bir doğal afet sonucu işini ve sağlını kaybetmiş çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları, koruyucu ailenin yanında bulunan çocuklar ve herhangi bir geliri olmayan aileler bu destek için belirlenen şartlara uygundur.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Ekonomik Destek (SED) kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla verilecek yardım parasından yararlanabilmek için gerekli evrakların gerekli kurumlara verilerek başvuru yapılması gerekir. Bu evraklar;

 • Kimlik Bilgileri,
 • Talep edilmesi halinde öğrenci belgesi veya sağlık raporu,
 • Meslek kurslarına yahut İŞKUR’a başvuru yapıldığını gösteren evrak

Bunlarla birlikte kişinin bu yardıma ihtiyacı olup olmadığına dair ek ve derinlemesine araştırmalar yapılabilir.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Burs Parası

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi ?

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı

Okul Yardım Parası Ne Kadar?

Okul yardım parası tutarı her yıl için ayrı belirlenmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen okul yardım parası çocukların okul yaşamını daha rahat geçirebilmeleri için planlanmıştır. Burs ve öğrenciye maddi destek veren kurum ve kuruluşların dışında öğrencilere verilecek yardım desteği toplamda 456 TL ile 821 TL arasında değişebilmektedir.

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Okul yardım parası almak için öncelikle maddi durumu kötü olan ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan aileler göz önünde bulundurulur. Her sene tüm okul seviyesindeki öğrencileri kapsayan bu yardım Sosyal Ekonomik Destek adında SED yardımı olarak geçer. Bu yardımdan faydalanabilmek için gerekli belgelerle ilgili kurumlara başvurmak gerekir.

Yardım Parası Almak İçin Hangi Kurumlara Başvurmak Gerekir?

Yardım parası almak için başvurulabilecek kurumlar ve sağlanan imkânlardan bazıları şunlardır:

 • KYK burs ve kredi desteği,
 • Ticaretle uğraşan kuruluşlar tarafından verilen burslar,
 • Derneklerin ve vakıfların verdiği burslar,
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Holdingler veya iş adamları tarafından verilen burslar.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardım parası sorgulama işlemlerinin hepsi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Aynı şekilde başvuru yapılan kurumdan da sorgulama işlemi yapılıp bu bilgi alınabilir.

Daha önceden kayıt yapılmış ve alınan şifre ile e-devlet sistemi üzerinden giriş yapılması gerekir. E-devlet sistemine girebilmek için gerekli şifre yoksa herhangi bir PTT şubesine gidip şifre alınmalıdır. E-devlet sistemine https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/  adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş işlemi yaptıktan sonra buradan sorgulama yapılabilir.

Öğrenci Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir?

Öğrenci yardım parasından tüm okul seviyesinde öğrenciler yararlanabilir. Üniversite öğrencisi dışındaki öğrencilere ise okul yardım parası direkt olarak aileye verilir. Bununla birlikte bu yardımdan yararlanabilmek için bazı kriterler vardır. Bu kriterler şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Bu yardım parası sadece çocuğun eğitim masrafları için kullanılabilir,
 • SED yardımları icra yoluyla kesilemez.
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan yahut yanıltıcı bilgiler vererek bu yardımı alan kişilerin yardım paraları kesilir ve o güne kadar verilen yardım paraları faizi ile geri alınır.
 • Her ailenin bu ödeneğe bir kez başvuru hakkı bulunur,
 • Lise ve üniversite düzeyinde bulunan öğrencilere mevcut koşullara göre en az 456 TL ödenek sağlanır.
 • Yine aynı şekilde en az lise yahut üniversite düzeyinde bulunan öğrencilere verilebilecek maksimum ödenek 821 TL olarak belirlenmiştir.

Ticari Kuruluşların Verdiği Burslara Nasıl Başvurulur?

Ticari kuruluşlar bursu daha çok mühendislik bölümlerine yahut işletmelerin kendi bünyelerinde çalışan kişilerin yakınlarına verilmektedir. Bununla birlikte verecekleri bursu internet sitelerinden duyururlar ya da sadece stajyerlerine verirler. Bu burslara başvuru yapılabilmesi için çoğunlukla herhangi bir işlem yapılması gerekmez fakat yine de bu tarz ticari kuruluşların internet sitesinden yapılacak burs duyurularını takip etmekte fayda vardır.

Kaymakamlıktan Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Kaymakamlıktan öğrenci yardım parası almak için başvuru şartı aranmaktadır.  Öğrenci destek parası talebi kaymakamlığa yapılacaksa direkt olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak bulunan Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Bu yardıma ihtiyacı olan kişiler, kaymakamlığa başvuru yapabilir.

Kaymakamlığa Yapılacak Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kaymakamlığa başvuru esnasında gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Çocuğun okuduğu okuldan öğrenci ya da veli tarafından alınacak öğrenci belgesi,
 • Veliler tarafından doldurulması gereken ve Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı’na teslim edilecek olan yardım talep dilekçesi,
 • Yardımı talep eden veliye ait olan kimlik belgesi,
 • Yardımı talep eden öğrenciye ait kimlik belgesi fotokopisi,
 • Aile gelir tespit belgesi,

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Yardımı Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs yahut kredi vererek ailenin ve öğrencinin eğitim masrafları konusunda yardımcı olunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan verilen bursların geri ödemesi söz konusu değildir. Fakat Kredi ve Yurtlar Kurumu Tarafından alınan kredi geri ödemelidir. Bu krediyi alan öğrenci okulunu bitirdikten sonra aldığı kredi miktarını taksitle ödemek zorundadır.

Burs veya kredi almak isteyen öğrenci Kredi ve Yurtlar kurumunun sitesine girerek buradan gerekli işlemleri yapar ve başvuru işlemini gerçekleştirmiş olur. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra başvuru yapan kişi hakkında gerekli incelemeler kurum tarafından yapılır. Kurumun yapacağı bu incelemelerden sonra öğrenci verilecek olan kredi veya bursu kazanma hakkına sahip olur. Başvuru incelendikten sonra burs hakkı kazanamayan öğrenci krediyi almak zorunda değildir.

Başarılı Öğrencilere Okul Tarafından Burs Verilir Mi?

Okul bursu kapsamında her okul için geçerli olmak üzeri en az iki öğrenciye burs verilmek zorundadır. Bu burs okulun döner sermayesinden karşılanır ve okul yöneticileri eliyle öğrenciye verilir. Okul yardım parasından farklı olarak bu burs için öğrencinin başarılı olması şartı aranır. Verilecek olan bu bursun miktarı diğer burslardan daha az olabilir. Aranan şartlar ise öğrencinin bu bursa maddi olarak ihtiyacı olması ve aynı zamanda derslerinde başarılı olması gerektiğidir. Bu şekilde burs verilen bir öğrenci derslerinde başarısız duruma düşerse bu burs kesilebilir.

İlgili Makaleler

6 Yorum
 1. Sed yardimi icin basvurdum onaylandi aradim kurumu ayin 13 de yatar dediler bugun ayin 15 tekrar dan aradim bana bi sorun oldugunu ayin 20 den sonra yatacagini soyluyorlar şimdi bu nasil iş e devlet ten bakiyorum paramiz ayin 9 da tanimlanmiş şimdi ben CİMER e şikayet yazsaam olurmu?

  1. Merhaba
   e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu