Ölen Babadan Dul Kızına Ne Kadar Maaş Kalır?

Ölen babanın maaşını dul kızı alabilir mi emekli babası vefat etmiş olan vatandaşları ilgilendiren konulardan biri olarak yer almaktadır. Vefat etmiş olan babanın maaşını alabilecek dul kadınlar bulunmaktadır. Bunun için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Dul kadınlar vefat etmiş babalarından kalan maaşının belirli bir oranını alabilmektedir. Bunun için vefatın hangi yıl olduğu ve kadının durumu dikkate alınmaktadır. Dul kadınların babalarından maaş alabilmesi için geçerli olan koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ölen babadan maaş alabilmek için:

 • Vefat etmiş olan babanın sosyal güvencesi olması gerekmektedir. Bu noktada sosyal güvencesi olan bir kurumda düzenli şekilde çalışır olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş olan babanın emekli maaşı üzerinde hak iddia edecek olan çocuklarında devlet memuru olması gereklidir.
 • Hiçbir koşul bulunmadan 18 yaşından küçük olan çocuklar yetim aylığı alabilir. Fakat kız çocukları evlenmedikleri durumlarda babalarının maaşını talep edebilmektedir. Bu noktada kız çocuğu evlendiğinde bu maaşın alınması söz konusu değildir.
 • Boşanmış olan kızın yeniden başvuru yapması durumunda yetim aylığı alması mümkündür. Vefat eden kişinin erkek çocukları için üst sınır yaşı ise ortaöğretim olurken 20, yüksek öğrenime devam ederken ise 25 olmaktadır.

Ölen Babanın Maaşı Dul Kıza Bağlanır mı?

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar  ne kadar maaş bağlanacağına babanın maaşı ve kardeş sayısı etkili olmaktadır. Vefat etmiş babanın emekli maaşından hak talep edebilmek için kanun kapsamında hak sahibi olmak gerekmektedir. Bu aşamada 5510 sayılı olan Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında hak sahibi olan kişilerin, vefat etmiş olan babasından maaş alabilmesi mümkündür.

Bu noktada dul bir kadının emekli maaşı alabilmesi için gerekli olan koşullar ise:

 • Dul kadının sigortalı olan bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Kadının kendi sigortasından maaş almıyor olması gerekebilmektedir.
 • Dul kadınların yeniden evlenmemiş olması da gerekmektedir. Şayet kadın yeniden evlenirse emekli maaşı kesilecektir.

1 Ekim 2008 senesinde Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında yeniden düzenlenmiştir. Yenilenmiş olan bu kanuna göre; 1 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında sigortalı olarak, Bağ-Kurlu olarak ya da memur olan vatandaşların dul kızlarına emekli maaşı bağlanabilmesi için dul olan kızın 25 yaşından küçük olması ve eğitim hayatına devam etmesi gerekmektedir. 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortası olan babanın 18 yaşından büyük olan ve öğrenim hayatı devam etmeyen çocukların bu maaştan faydalanması mümkün değildir.

Vefat Eden Anne Babanın Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Anne anne babanın emekli maaşı nasıl alınır için öncelikli olarak vefat etmiş anne ya da babanın ölüm belgeleri ile SGK’ya başvurulması gerekmektedir. SGK kapsamında yalık gelir formunun yanı sıra ödenek talep formu ve kimlik fotokopisi kurum tarafından talep edilmektedir. Eşinden boşanmış olan kadınların bunu kanıtlaması için taahhütname vermeleri önem teşkil eder. Vefat etmiş olan babadan maaş talebi yapabilmek için direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu aylık gelir formu, ödenek talep formu ve kimlik fotokopisi kurum tarafından talep edilmektedir.

Eşinden boşanmış olan kişilerin yalnızca yaşadıklarını kanıtlamak için taahhütname vermeleri önem teşkil etmektedir.  Bunun yanı sıra şayet anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden önce devlet memuru olmuş olan anne ya da babasından maaş bağlanmış olan sigortalı olarak çalışan dul kızların aylıklarının kesilmesi söz konusu değildir. Bu vatandaşların aylıkları yalnızca evlenmeleri ya da emekli sandığı kapsamında devlet memuru olarak çalışmaları durumlarında kesilmesi söz konusudur.

Vefat Eden Babadan Ne Kadar Maaş Bağlanır?

Ölen babadan dul kızına maaş ne kadar kalır sorusunun yanıtı farklı kriterlere göre belirlenmektedir. Babası vefat etmiş olan dul kadın eğer tek kardeş ve tek hak sahibi ise ölen babanın maaşının yüzde 50’si bağlanır. Örnek olarak emekli baba maaş olarak 3.000 TL alıyorsa, dul kızına 1.500 TL yatmaktadır. Vefat eden babadan kalan maaş için eğer hak sahibi birden fazla ise dul kadına da maaş bağlanma oranı yüzde 50 olmaktadır. Fakat çalışma sırasında hayatını kaybetmiş olan babadan dul kadına maaş bağlanma şartları değişmektedir.

Dul Kalan Kadın Eşinden ve Babasından Maaş Alabilir mi?

Dul kadın hem eşinden hem de babasından maaş alabilir mi noktasında bazı koşulların oluşması gerekmektedir. Bu durumda eşin ve babanın ölüm tarihleri önem teşkil etmektedir. Bulundukları ve aylık bağlanmış olan sigorta kapsamlarının esas alınması gerekmektedir. Eğer baba ve eş 2008 senesinden önce işe başlamış ise ikisi de Bağ-Kurlu ise iki aylık bağlanması mümkün değildir. Bu noktada yüksek maaş bağlanacak olan tarafın maaşı bağlanmaktadır.

Fakat eş ve baba eğer 2008 senesinden önce ölmüş ise ve bunlardan biri SSK’lı diğeri de Bağ-Kurlu ise iki aylığın da bağlanması mümkündür. Emekli olan kişinin eşinin vefat etmesi halinde vefat etmiş olan eşin maaşının yüzde 50’si de ölüm aylığı olarak bağlanacaktır.

Anne ya da Babadan Ölüm Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Ölen annenin emekli maaşı kime kalır ya da ölen kişiden maaş almak için şartlar SGK kapsamında belirlenmiştir. Dul olan kadınlar ya da hiç evlenmemiş olan kız çocuklarının anne ya da babasının vefatı durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alma şansları da bulunur.

Kız çocuklarının ölüm maaşı alabilmek için yerine getirmesi gereken koşullar ise:

 • Vefat etmiş olan anne ya da babanın emekli olması gerekli şartların başında gelir. Emekli maaşının kendi adına olması gerekmektedir. Bu noktada anne ve baba vefat etmiş ise yalnızca birinin maaşı bağlanacaktır.
 • Yetim maaşı alabilmek için vefat etmiş olan kişinin emekli olma şartı bulunmamaktadır. Şayet anne ya da babanın ölüm tarihine minimum 900 gün SSK’sı mevcut ise bunun dışında 1800 gün Bağ Kur’u bulunuyorsa ölüm maaşından yararlanması söz konusu olmaktadır.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar Olmaktadır?

Ölen babadan maaş bağlanması sorgulama durumu için kardeşler ve hak sahipleri dikkate alınmaktadır. Anne ve babasının vefat etmesi ile beraber yetim kalmış olan çocuklara başka maaş alacak çocuk olmaması ve kendisi dışında emekli maaşı alacak kimse bulunmaması durumunda ölüm aylığının yüzde 50’si bulunmaktadır. Bu noktada baba emekli maaşı olarak 2.000 TL alıyorsa ve çocuk tek başına maaş almak için başvurmuş ise 1.000 TL alacaktır.

Şayet başka maaş alan kardeş ya da eş bulunuyorsa bu durumda çocuğun alacağı hak ise maaşın yüzde 25’i olmaktadır. Yetim maaşı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Vefat etmiş olan kişi eğer devlet memuru ise Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yaparken talep edilen belgeler ise:

 • SGK emeklilik talep formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Eğer kadın boşanmış ise eşinden ayrı yaşadığına dair belgeler

Bu başvuru belgeleri ile beraber herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz.

Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Başvuru ve Şartlar

 

İlgili Makaleler

7 Yorum
 1. Merhabalar ben eşimden boşandım 5 çocuk annesiyim memur emeklisi ölen babamın maaşını alabilir miyim?

 2. Merhabalar ben ve 2 kız kardeşim babamın vefatı dolayısıyla ölüm aylığı alıyoruz. Kız kardeşimin birisi evlendi annemde baabmdan daha önce vefat etmişti. Yani 2 kız kardeş maaş almaya devam edeceğiz. Maaşın % kaçını almaya hak kazanmış oluyoruz. Teşekkür ederim.

 3. Merhabalar, annem kendi babasından dul ve yetim aylığı alıyor (aldığı oran %25) annemin 1 erkek 1 kız kardeşi var. Kız kardeşinin sigortası yok kocası da bağkurdan emekli. Babadan kalan maaşı hak edecek tek kişi olduğundan %50 oranında düzeltilmesi gerekir mi?

 4. Merhaba babam yıllar önce vefat etti.esimle ayrıyız. Kasım 7 2019 da yetim maaşı başvurusunda bulundum. Babam Almanya’dan emekli idi. Acaba yurtdışı işlemleri olduğu için mi geç kaldı maaş bağlanması

  1. Merhaba
   Belirttiğiniz durumda bir etken fakat başvuru yaptığınız birime giderek işleminizi sorgulayabilir ve son durumunu öğrenebilirsiniz.

 5. slm ben bagkur emeklisiyim,yurtdisi ev hanimi odemesi ile emekli oldum,babam 6 ay evvel vefat etti,ssk emeklisiydi,ben bekarim babmdan maas alabilirmiyim,tskler.

  1. Merhaba
   Sadece bir tek maaş alabilirsiniz. İkisinden birini tercih etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu