Ölüm İzni Kaç Gün? Memur, İşçi ve Özel Sektör

2023 yılında ölüm izni bağlı olunan sigorta koluna göre değişiklik göstermektedir. Memurlar 7 gün ölüm izni kullanırken, özel sektör çalışanları 3 gün ölüm izni kullanabilmektedirler. Ölüm izni çalışanların yasal bir hakkıdır. Ölüm izni olarak kullandıkları süre; yıllık izinlerinden veya mazeret izinlerinden düşürülmemektedir. Sadece birinci dereceden yakınlar için ölüm izni alınabilmektedir. İkinci, üçüncü veya daha uzak yakınlar için ölüm izni talep edildiğinde; bu izin yıllık izin kapsamında verilmektedir. Hükümlülerin, askere gidenlerin, sözleşmeli çalışanların, henüz işe yeni girmiş kişilerin, memurların, işçilerin, Bağ-Kurluların ve özel sektör çalışanlarının ölüm izni hakkı bulunmaktadır.

Ölüm İzni Hangi Kanun Kapsamında Belirlenmiştir?

4857 sayılı kanun kapsamında, birinci dereceden yakını ölen kişilere ölüm izni verilmektedir. Ölüm izninin kapsamı ve koşulları ise; İş Kanunu ile açıklanmaktadır.

Memurlar Hangi Yakınlık Derecesindeki Kişiler İçin Ölüm İzni Alabilirler?

Memurlar sadece birinci dereceden yakınları için ölüm izni alabilmektedirler. Bu yakınları ise aşağıda verilmiştir:

 • Eşi ölen memurlar ölüm izni alabilmektedirler.
 • Çocuğu vefat eden memurlar ölüm izni kullanabilmektedirler.
 • Memurlar kardeşlerinin vefatı durumunda ölüm izni alabilmektedirler.
 • Kendi anne ve babası ölen memurlara ölüm izni verilmektedir.
 • Memur olarak görev yapan kişi eşinin kardeşinin ölmesi durumunda ölüm izni kullanabilmektedir.
 • Eşinin anne veya babası öldüğünde, memurlar ölüm izni alabilmektedirler.

Memurlar Ne Kadar Ölüm İzni Alabilmektedir?

Memurlara verilen ölüm izni süresi 7 gündür. 7 günün başlangıcı, defin ruhsatında yazılı olan tarih itibari ile olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise; memur olarak görev yapan bir kişinin annesi şubat ayının 15’inde vefat etmiş ise, ölüm izninin birinci günü şubat ayının 15’i olmaktadır. Şubat ayının 21. günü, ölüm izninin yedinci günü olmaktadır. Dolayısı ile şubat ayının 22’sinde işe başlamaları gerekmektedir.

Memurların Ölüm İzinleri Mazeret İzni Hakkından Mı Düşürülür?

Memurlar ölüm izni kullandıklarında, bu izin mazeret izni olarak sayılmamaktadır ve mazeret izni haklarından düşürülmemektedir. Ölüm, doğum ve evlilik; mazeret izninden sayılmamaktadır. Mazeret izni 10 güne kadar verilmektedir. Nelerin mazeret izni olduğu ve nelerin mazeret izni olmadığı, çalışılan kurumdaki amirin takdirine kalmıştır. Dolayısı ile bu konunun ilk olarak amir ile konuşulması gereklidir.

4B, 45A ve 4Dler Kaç Gün Ölüm İznine Sahiptirler?

4B çalışanlarına 663 sayılı KHK’nın 45. maddesi kapsamında ölüm izni verilmektedir. Bu kişiler toplamda 7 gün ölüm izni kullanabilmektedirler. Eşleri, çocukları, kardeşleri, anneleri, babaları, eşlerinin anneleri, eşlerinin babaları veya eşlerinin kardeşleri için bu izni kullanabilmeleri mümkündür.

4D statüsünde çalışanlara ise 3 gün ölüm izni verilmektedir. Kamuda çalışıyor olsalar da SSKlılar ile aynı kanun kapsamında istihdam edilmektedirler. 3 günden daha uzun süre ölüm izni kullanabilmeleri için bağlı oldukları sendikaları ile çalıştıkları kurum arasında yapılan anlaşmada bunun belirtilmiş olması gerekmektedir. Bu şekilde sendikalar ölüm iznini 6 güne kadar çıkartabilmektedirler.

Özel Sektör Çalışanları Kaç Gün Ölüm İzni Kullanabilirler?

Özel sektör çalışanları, SSKlılar 3 güne kadar ölüm izni kullanabilmektedirler. Eşleri, çocukları, kardeşleri, anneleri ve babaları için bu izin haklarını kullanabilmektedirler. 3 günden daha uzun süre ölüm izni talep etmeleri durumunda, kalan süre yıllık izinlerinden düşürülmektedir.

Sözleşmeli Çalışanlar Ölüm İzni Kullanabilirler Mi?

657 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli çalışanların ölüm izni alma şartları belirlenmektedir. Sözleşmeli çalışanların faaliyet gösterdikleri kuruma göre ölüm izinleri değişiklik göstermektedir. Devlet memuru olanların izin süreleri 7 gündür. Ancak özel sektörde sözleşmeli olarak çalışan bir kişi, 3 gün ölüm izni alabilmektedir. Doğum, hastalık ve benzeri mazeretler için de 3 gün izin hakkı verilmiştir.

Zorunlu Askerlik Yaparken Ölüm İzni Kullanılabilir Mi?

Zorunlu askerlik görevini yerine getirenler, birinci dereceden yakınları vefat ettiklerinde; ölüm izni kullanabilmektedirler. Ölüm izni için belirlenen süre 10 gündür. Ayrıca askerin gitmesi gereken yola göre, yol izni de verilebilmektedir. Uzak bir şehre gitmesi gereken askere, 10 güne ek olarak 1 ile 3 gün arasında yol izni verilebilmektedir. Birinci dereceden olmayan yakınlar için askerde ölüm izni alınamamaktadır.

Ölüm İzni Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ölüm izni almak isteyen çalışanların bu konuda muhatapları işverenleridir. Çalıştıkları iş yerinde amirleri konumunda olan kim ise; yakınlarının vefat ettiğini amirlerine bildirmeleri gerekmektedir. Ölüm izni almak istediklerine dair dilekçe yazmaları gerekmektedir ve dilekçe ile beraber defin ruhsatının bir nüshası istenmektedir. Birinci dereceden bir yakının öldüğünün belgelenmesi için bu evraklar istenmektedir. Bu belgelerin ölüm izninin birinci gününde teslim edilmesi gerekmektedir. Ancak cenaze işlemleri için koşuştururken bu belgeleri hazırlayamayan kişiler, izinden döndükten sonra da istenen belgeleri amirlerine teslim edebilmektedirler. Bu durum tamamen amirin inisiyatifinde olan bir durumdur. Dolayısı ile süreç ile ilgili gecikme yaşatacak bir durum oluşmuş ise; amir ile konuşulmalıdır.

Ölüm İzni İleri Bir Tarihe Ötelenerek Kullanılabilir Mi?

Ölüm izninin daha ileri bir tarihe ötelenebilmesi veya vefatın gerçekleşmediği herhangi bir tarihe alınabilmesi mümkün değildir. Birinci dereceden yakın hangi gün vefat etmiş ise; ölüm izninin birinci günü o gün olmaktadır. Ölüm izni talep eden kişinin ölümden haberinin ne zaman olduğunun bu durumda bir önemi bulunmamaktadır. 15 şubatta yakını vefat eden bir memurun 7 günlük bir ölüm izni bulunmaktadır. Bu kişinin yakınının ölümünden 17 şubatta haberi olsa bile, ölüm izninin birinci günü 15 şubat olmaktadır. Dolayısı ile 15 ve 16 şubatta çalışsa dahi; 21 şubata kadar izinli olabilmektedir.

Ölüm Tarihi Resmi Tatile Denk Gelir İse Ne Yapılır?

Birinci dereceden yakının ölümünün resmi tatile denk gelmesi durumunda, ölüm izni hesaplamasında herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Çalışılan kuruma göre kaç gün ölüm izni veriliyor ise, yine o kadar gün kullanılabilmektedir. Ayrıca ölüm izninin birinci günü, yakının vefat ettiği tarihtir. Örnek vermek gerekir ise; 20 nisanda kardeşi vefat eden bir memurun 7 günlük ölüm izni bulunmaktadır. 23 nisan resmi tatildir. Ancak ölüm izninin dördüncü günü olarak sayılmaktadır. Ölüm izninin son günü 26 nisan olmaktadır ve kişinin 27 nisanda iş başı yapması gerekmektedir.

Hangi Akrabalar İçin Ölüm İzni Alınamaz?

Ölüm izni almak isteyen memur, işçi ve özel sektör çalışanları; birinci dereceden yakınları haricinde herhangi bir yakınları için ölüm izni alma hakkına sahip değillerdir. Yıllık izin kullanabilmektedirler. Ancak yıllık izin hakkı henüz olmayan çalışanlar, mazeret izni kullanabilmektedirler. Ölüm izni alınamayacak yakınlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Teyzesinin vefat etmesi durumunda ölüm izni alamamaktadır.
 • Halası ölen bir sigortalı çalışan ölüm izni kullanamamaktadır.
 • Dedesi vefat eden biri ölüm izni alamamaktadır.
 • Anneannesi veya babaannesi öldüğünde, ölüm izni kullanma hakkı bulunmamaktadır.
 • Amcası vefat eden bir kişinin ölüm izni kullanma hakkı yoktur.
 • Dayısı ölen biri ölüm izni kullanamamaktadır.
 • Yukarıda sayılan akrabalar dışında kalan uzaktan akrabalar için de ölüm izni alabilmek mümkün değildir.

Ölüm Geliri Bağlanma Şartları Nelerdir?

Cenaze Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu